Постанова № 25315784, 17.07.2012, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
17.07.2012
Номер справи
5/215
Номер документу
25315784
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.07.2012 року Справа № 5/215

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Дмитренко А.К. - доповідач

суддів: Прокопенко А.Є., Крутовських В.І.

при секретарі: Ревковій Г.О.

За участю старшого прокурора відділу прокуратури Дніпропетровської області: Киричок О.В., посвідчення №112 від 12.07.2010р.

За участю представників сторін:

від позивача: Депутатов В.В. представник, довіреність №186/17-у від 10.02.12;

від відповідача: представник у судове засідання не з"явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином;

від третьої особи-1: Татарко Д.А. представник, довіреність №367-мр/76 від 11.04.12;

від третьої особи-2: Бандурко В.В., представник, довіреність № 10 від 10.01.11

розглянувши апеляційну скаргу дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології", м. Кіровоград на рішення господарського суду Кіровоградської області від 08.05.2012 року у справі № 5/215

за позовом прокурора м. Кіровограда в інтересах держави в особі управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград

до дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології", м. Кіровоград

третя особа 1 Кіровоградська міська рада, м. Кіровоград

третя особа 2 комунальне підприємство "Теплоенергетик", м. Кіровоград

про розірвання договору оренди, повернення об'єкта оренди та стягнення 515 839грн. 54 коп.

У судовому засіданні оголошувалась перерва з 26.06.12 по 17.07.12 (ст.77 Господарського процесуального кодексу України).

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 08.05.2012р. колегією суддів у складі головуючого судді Змеула О.А., суддів Шевчук О.Б., Мохонька К.М. у частині позову про стягнення 515 839 грн. 54 коп. боргу з орендної плати провадження у справі припинено. Позовну вимогу про розірвання договору задоволено. Розірвано договір оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" від 15.10.2004 року № 18/17, укладений між управлінням власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради і дочірнім підприємством "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології", який посвідчений приватним нотаріусом Кіровоградського міського нотаріального округу Озерним Т.М. і зареєстрований в реєстрі 15.10.2004 за № 2438. У задоволенні позовної вимоги про зобов'язання дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" повернути управлінню власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради отримане за договором оренди майно шляхом його передачі на умовах, визначених у договорі оренди, відмовлено. З дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" стягнуто 1073 грн. судового збору.

Не погодившись з рішенням суду, дочірнє підприємство "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" просить його скасувати, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, Кіровоградська міська рада та комунальне підприємство "Теплоенергетик" у відзивах на апеляційну скаргу просять рішення залишити без змін, а скаргу без задоволення.

26.06.12 дочірнім підприємством "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" подано клопотання про витребування у управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради та у Кіровоградської міської ради в якості доказів копії та оригінали для огляду в суді:

- матеріалів орендної справи за договором оренди цілісного майнового комплексу від 15.10.04 № 18/17;

- розрахунку заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги теплопостачання, надані населенню дочірнім підприємством "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології".

Зазначене клопотання судовою колегією відхиляється, оскільки наявні у справі документи є достатніми і дозволяють розглянути справу за наявними матеріалами.

Також відповідачем заявлено клопотання про призначення у справі судово-економічної експертизи, метою якої б було визначення економічної обґрунтованості застосовуваних тарифів і вплив даної обставини на можливість орендаря розрахуватись.

Згадане клопотання не підлягає задоволенню, тому що не має вирішального значення при розгляді конкретної справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб і прокурора, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, повноту встановлення господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, судова колегія вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Прокурор м. Кіровограда в інтересах держави в особі управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради звернувся до господарського суду з позовною заявою, де просив (з урахуванням уточнення позовних вимог від 18.12.2007 року № 5564):

- розірвати договір оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" № 18/17 від 15.10.2004 на підставі ч. 2 ст. 651, ч. 1 ст. 783 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна";

- зобов'язати дочірнє підприємство "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" повернути управлінню отримане за договором оренди майно шляхом його передачі на умовах, визначених у договорі оренди;

- стягнути з дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" заборгованість з орендної плати за період з січня 2007 року по серпень 2007 року в сумі 515 839грн. 54 коп.

Прокурором м. Кіровограда подано суду уточнення позовних вимог від 19.03.2008 року № 1485, яке містить заяву про відмову від позовної вимоги про стягнення 515 839 грн. 54 коп. боргу з орендної плати у зв'язку з її сплатою відповідачем, інші позовні вимоги про розірвання договору оренди та повернення орендованого майна прокурор підтримав.

Між управлінням власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (орендодавець) та дочірнім підприємством "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" (орендар), на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 15.10.1998р. №90 "Про управління майном, що є у власності територіальної громади міста Кіровограда" та рішення Кіровоградської міської ради від 26.09.2003 №371 "Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу - комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" товариству з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології", укладено договір оренди цілісного майнового комплексу від 15.10.2004 р. №18/17, який того ж дня був посвідчений нотаріально і зареєстрований у реєстрі за № 2438.

Рішенням двадцятої сесії четвертого скликання Кіровоградської міської ради від 19.10.04 № 1279, зокрема п. 2, внесені зміни до рішення Кіровоградської міської ради № 371 від 26.09.03, щодо особи, якій передається в оренду цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Теплоелектроцентраль", і її змінено з товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" на дочірнє підприємство "Теплоенергоцентраль".

Згідно п.1.1 договору оренди орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Теплоелектроцентраль", який розташований за адресою: м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20 для здійснення статутної діяльності дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології".

Вказаний договір укладений терміном на 25 років та діє з 14.10.2004 по 14.10.2029 включно. (п.10.1 договору).

У п.5.4 договору встановлено обов'язок орендаря своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату до 12 числа місяця, у якому повинно бути сплачено орендну плату, надавати орендодавцю інформацію про перерахування орендної плати (копію платіжного доручення з відміткою банка).

В силу ч.1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч.1 ст. 286 Господарського кодексу України).

За ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Частиною 3 ст. 285 Господарського кодексу України унормовано, що орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

15.09.2009 року на 14 сесії 5-го скликання Кіровоградською міською радою прийнято рішення №2528 "Про припинення договірних зобов'язань" та рішення №2529 "Про передачу майна ЦМК КП "Теплоелектроцентраль" до складу комунального підприємства "Теплоенергетик".

Відповідно п.1 рішення від 15.09.2009р. №2528 Кіровоградська міська рада вирішила припинити договірні зобов'язання по договору оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" від 15.10.2004р. №18/17 станом на 15.09.2009р., про що оформити відповідний акт приймання-передачі майна цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль".

15.09.2009 Кіровоградською міською радою прийнято рішення №2529 про передачу майна цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" до складу комунального підприємства "Теплоенергетик".

Передача цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" у володіння та користування комунальному підприємству "Теплоенергетик" оформлена актом від 15.09.2009 р. (т. 4, а.с.78).

Втім, рішенням господарського суду Кіровоградської області від 20.11.2009р., залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 16.03.2010р., рішення Кіровоградської міської ради від 15.09.2009 року №2528 "Про припинення договірних зобов'язань" та рішення Кіровоградської міської ради від 15.09.2009 року № 2529 "Про передачу майна -цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" до складу комунального підприємства "Теплоенергетик" скасовано.

Як встановлено господарським судом, на момент розгляду справи комунальне підприємство "Теплоенергетик" використовує цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" для забезпечення теплопостачанням мешканців м. Кіровограда. Разом з цим, на даний час комунальне підприємство "Теплоенергетик" проводить капітальні та поточні ремонти на цілісному майновому комплексі комунального підприємства "Теплоелектроцентраль", що вбачається з пояснення представника комунального підприємства "Теплоенергетик" від 04.05.2012 (т.6, а.с.25).

На даний час цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" перебуває у фактичному користуванні і володінні комунального підприємства "Теплоенергетик" - третьої особи у справі, тому відповідач (орендар) на даний час не має фізичної можливості повернути орендодавцю цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Теплоелектроцентраль", що має оформлюватися відповідним документом (актом).

Враховуючи викладене господарським судом правомірно відмовлено у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" повернути управлінню власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради отримане за договором оренди майно шляхом його передачі на умовах, визначених у договорі оренди.

Також з матеріалів справи вбачається наступне.

В порушення статті 526 Цивільного кодексу України, статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та підпункту 3.3. пункту 3 договору оренди відповідач своєчасно не проводив оплату орендних платежів.

Так, рішенням господарського суду Кіровоградської області від 22.05.2007 року по справі № 9/100 з відповідача стягнуто заборгованість по орендній платі, що утворилась за період з 01.01.2006 року по 01.01.2007 року в сумі 917 525 грн. 28 коп. (т.5, а.с.49-51).

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 31.01.2006 року по справі № 3/384 з відповідача стягнуто заборгованість по орендній платі, що утворилась за період із жовтня 2004 р. по грудень 2005 р. включно в сумі 544 577 грн. 64 коп. та пеня за період з 12.07.05 по 12.01.06 включно в сумі 24 897 грн. 88 коп. (т.5, а.с. 42-48).

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 18.05.2010 року у справі № 17/36 позовні вимоги щодо стягнення з дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" на користь департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (правонаступник - управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради) задоволено повністю. 20.03.2012 року Дніпропетровським апеляційним господарським судом була прийнята постанова по справі № 17/36, відповідно якої з дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" стягнуто на користь управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради заборгованість по орендній платі в сумі 1 241 924 грн. 10 коп. з січня 2008р. по грудень 2008 року (т.7, а.с. 8-12).

В силу ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або невиконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору (ст. 611 Цивільного кодексу України).

У відповідності з п. 10.4. договору з ініціативи однієї із сторін даний договір може бути розірваний за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством України.

Відповідно ч. 3 ст. 291 Господарського кодексу України договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму.

Оскільки орендоване відповідачем майно належить до комунальної власності, згідно ч. 3 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»підставою для дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду може бути невиконання сторонами своїх зобов'язань. При цьому, вказаною нормою не визначено вичерпний перелік договірних зобов'язань, порушення яких тягне за собою розірвання договору оренди комунального майна.

Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що у дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" постійно бракувало обігових коштів, в тому числі і на оплату оренди, у зв'язку з тим, що Кіровоградською міською радою не відшкодовувалась різниця в тарифах та через несплату споживачами послуги з теплопостачання.

Проте обов'язок сплати орендної плати встановлений самим договором оренди, Законом України "Про оренду державного та комунального майна", Господарським кодексом України.

Статтею 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»встановлено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Несплата відповідачем орендної плати є істотним порушенням умов спірного договору оренди, оскільки внаслідок даного порушення орендодавець значною мірою позбавився того, на що він розраховував при укладанні договору, оскільки у зв'язку з даним порушенням місцевим бюджетом м. Кіровограда недоотримано кошти, які були заплановані, в результаті чого не було можливості фінансувати інші цільові програми.

Відповідно ч. 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Рішенням Кіровоградської міської ради від 15.10.1998 № 90 (із змінами, внесеними рішенням Кіровоградської міської ради від 17.09.1999 № 315) управління майном, що є у власності територіальної громади м. Кіровограда покладено на виконавчий орган Кіровоградської міської ради (т.7, а.с. 90-102).

Згідно п.п. 1.2., 1.7. розділу 1 Положення про департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради, у редакції рішення тринадцятої сесії п'ятого скликання Кіровоградської міської ради від 04.06.2009 року №2023, департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради є виконавчим органом Кіровоградської міської ради та спеціально уповноваженим органом управління та відчуження комунального майна Кіровоградської міської ради (т.7, а.с. 137-144).

Згідно п.п. 1.10 розділу 1 Положення про департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради є правонаступником прав та обов'язків головного управління економіки, інвестицій та зовнішньоекономічного розвитку Кіровоградської міської ради і управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, реорганізованих шляхом приєднання до департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради.

Відповідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 18.12.2009 року юридичну особу - управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, що мало ідентифікаційний код 23226959, припинено (т.7, а.с. 155-156).

Згідно пунктів З.1., 3.2. розділу III Положення про департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради до складу департаменту на правах структурних підрозділів входили, зокрема:

- відділ фінансово-бухгалтерського обліку та кадрової роботи;

- управління комунальної власності;

- управління економіки.

Структурні підрозділи департаменту не мають статусу юридичної особи, діють у складі департаменту, керуються даним Положенням та Положеннями про ці підрозділи департаменту, які затверджуються розпорядженням міського голови за поданням директора департаменту.

Оскільки окремі положення про структурні підрозділи департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради не розроблялись, тому у своєї діяльності дані структурні підрозділи керувались, зокрема, Положенням про департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради відповідно до свого функціонального призначення.

Згідно цього Положення основними завданнями управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради та його підрозділів відповідно до Положення про департамент є:

- формування фонду та реєстру безхазяйного та комунального майна територіальної громади міста Кіровограда;

- внесення на розгляд міської ради та виконкому Кіровоградської міської ради пропозицій для прийняття рішення щодо відчуження комунального майна відповідно до законодавства України. Вирішення комплексу проблем відчуження комунального майна територіальної громади м. Кіровограда та післяприватизаційної підтримки на підприємствах;

- управління майном, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Кіровограда, в межах, визначених Кіровоградською міською радою;

- здійснення повноважень у регулюванні відносин власності на території міста згідно із законодавством України.

Основними функціями управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради та його підрозділів відповідно до Положення про департамент є:

- сприяння проведенню приватизації підприємств міста, визначення переліку об'єктів незавершеного будівництва для їх продажу або приватизації;

- ведення обліку комунального майна територіальної громади міста Кіровограда, підготовка документації для внесення об'єктів комунальної власності до реєстру, ведення реєстру майна, що є у власності територіальної громади міста Кіровограда;

- проведення інвентаризації об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Кіровограда;

- прийняття - передача у комунальну власність територіальної громади міста Кіровограда об'єктів та майна державної та інших форм власності та навпаки;

- організація підготовки змін та доповнень до статутів підприємств та установ, що є комунальною власністю територіальної громади міста Кіровограда, відповідно до рішень міської ради;

- формування та ведення реєстру нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Кіровограда;

- передача в оренду об'єктів права комунальної власності та укладання відповідних договорів;

- визначення відповідно до законодавства України в угодах та договорах умов використання об'єктів, які передаються у користування та оренду;

- здійснення контролю за виконанням зобов'язань та особливих умов, передбачених у договорах оренди, надходженням коштів від орендної плати;

- організація роботи по підготовці об'єктів до приватизації і проведення відчуження (приватизації) об'єктів комунальної власності;

- забезпечення надходження коштів, одержуваних від приватизації комунального майна територіальної громади м. Кіровограда;

- повноваження щодо обліку, зберігання, набуття та реалізації права власності на майно, яке переходить у власність територіальної громади, і розпорядження ним (рішення міської ради від 31.01.06 №1676 „Про затвердження Положення про порядок взяття на облік та зберігання, оцінки, розпорядження та реалізацію конфіскованого та іншого безхазяйного майна, яке переходить у власність територіальної громади м. Кіровограда").

Саме для виконання вищезазначених завдань та функцій до складу управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради входили:

відділ реєстру комунального майна

відділ відчуження комунального майна

відділ орендних відносин

відділ безхазяйного майна

В подальшому штатний розпис управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради був змінений та станом на 01.01.2011 року складався з:

відділу реєстру комунального та безхазяйного майна

відділу відчуження комунального майна

відділу орендних відносин (т.7, а.с. 133-134)

Тобто, якщо департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради, в силу п. 1.7 Положення про департамент, є спеціально уповноваженим органом управління та відчуження комунального майна Кіровоградської міської ради, то управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради є підрозділом, якому безпосередньо надані права та на яке покладені обов'язки щодо управління комунальним майном територіальної громади м. Кіровограда.

В подальшому рішенням третьої сесії шостого скликання Кіровоградської міської ради від 27.01.2011 року № 78 "Про структуру, загальну чисельність та штати апарату Кіровоградської міської ради та її виконавчого комітету, виконавчих органів Кіровоградської міської ради" було вирішено припинити департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради шляхом поділу на управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради та управління економіки Кіровоградської міської ради (т.7, а.с. 103-107).

Припинення департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради було здійснено відповідно до статей 104, 107 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

На виконання вимог частини 2 статті 107 Цивільного кодексу України комісією з припинення департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (додаток № 4 до рішення Кіровоградської міської ради від 27.01.2011 року № 78 (т.7, а.с. 108)) було підписано розподільчий баланс департаменту.

У розподільчому балансі було зафіксована частка майна, вимог і зобов'язань, що передані управлінню власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради. Він є інформаційною базою для складання балансу управління на початок діяльності. Типової форми розподільчого балансу не існує. У розподільчому балансі департаменту зазначені всі активи та пасиви в національній валюті України на початок та кінець звітного року (станом на 04.04.2012 року). У розділі "Оборотні активи" визначена передана дебіторська заборгованість на загальну суму 19 332 362 грн. 04 коп. У розділі "Зобов'язання" визначена передана кредиторська заборгованість на загальну суму 17 869 524,91 грн. Таким чином, у розподільчому балансі визначені всі зобов'язання, які покладені на управління (т.7, а.с. 109-116).

Додатками до розподільчого балансу є акти прийому-передачі активів та зобов'язань, орендних, приватизаційних та судових справ (т.7, а.с. 119-120, 128-132).

Розшифровка дебіторської заборгованості по оренді та приватизації зазначена у меморіальних ордерах (т.7, а.с. 121-127).

Розподільчій баланс був затверджений розпорядженням міського голови від 27.01.2012 року №7 на підставі рішення тринадцятої сесії шостого скликання Кіровоградської міської ради від 26.01.2012 року № 1166 "Про внесення змін до рішення Кіровоградської міської ради від 27.01.2011 року № 78 "Про структуру, загальну чисельність та штати апарату Кіровоградської міської ради та її виконавчого комітету, виконавчих органів Кіровоградської міської ради", відповідно якого міському голові було делеговано право затверджувати розподільчі баланси виконавчих органів ради, які припиняють свою діяльність (т.7, а.с. 117,118).

Після підписання розподільчого балансу головою і членами комісії з припинення департаменту, його затвердження Кіровоградською міською радою в особі міського голови примірник розподільчого балансу був переданий до Реєстраційної палати Кіровоградської міської ради, де було здійснено державну реєстрацію департаменту, що припинився, та державну реєстрацію управління - правонаступника.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців станом на 31.01.2012 року юридичну особу - департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради, що мало ідентифікаційний код 34448901, припинено (т.7, а.с. 158-159).

Відповідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 09.04.2012 року юридична особа - управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 37623993) зареєстровано шляхом поділу (т.7, а.с. 160-162).

Відповідно Положення про управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 24.02.2011 року № 228 (із змінами внесеними рішеннями Кіровоградської міської ради від 29.03.2011 № 318 та від 24.04.2012 № 1572) управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (далі - управління) є виконавчим органом Кіровоградської міської ради, їй підконтрольний і підзвітний, підпорядкований виконавчому комітету міської ради, міському голові, а з питань делегованих повноважень підконтрольний органам виконавчої влади (п.1.1. розділу 1). Управління створюється відповідно до чинного законодавства України з метою організаційного забезпечення, здійснення власних та делегованих повноважень органів місцевого самоврядування в галузі управління комунальною власністю територіальної громади міста та регулювання відносин власності на території міста (п.1.2. розділу 1 Положення). Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, рішеннями Кіровоградської міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями Кіровоградського міського голови, цим Положенням, а також іншими нормативно-правовими актами (п.1.3. розділу 1 Положення).

За п. 1.10 розділу 1 Положення про управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, останнє створено в процесі реорганізації шляхом поділу департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (код ЄДРПОУ 34448901) та є правонаступником його прав та обов'язків в частині завдань, функцій, прав та обов'язків його структурного підрозділу -управління комунальної власності (т.7, а.с. 154).

Згідно п. 1.7. розділу 1 Положення управління є спеціально уповноваженим органом управління комунальною власністю та відчуження (приватизації) комунального майна територіальної громади (т.7, а.с. 153).

За п. 1.9. розділу 1 Положення управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, поточні рахунки в установах банку, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, штампи і відповідні бланки, може бути позивачем, відповідачем, третьою особою з самостійними вимогами та без самостійних вимог в судах різної юрисдикції.

Відповідно п.2.1. розділу 2 Положення завданням управління є:

- управління майном, що належить до комунальної власності територіальної

громади, в межах, визначених радою (п.п.2.1.2.);

У п.2.2. розділу 2 Положення визначено, що функціями управління є:

- передача в оренду об'єктів права комунальної власності та укладання відповідних договорів (п.п.2.2.8.);

- здійснення контролю за виконанням зобов'язань та особливих умов, передбачених у договорах оренди, надходженням коштів від орендної плати (2.2.10.)

Із наведеного вище слідує, що управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 37623993) є правонаступником як департаменту економіки та фінансів

Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 34448901), так і його попередника - управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 23226959).

В силу статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, правонаступництва.

Враховуючи викладене, управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 37623993) як правонаступник департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 34448901), так і його попередника - управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 23226959) є стороною (орендодавцем) у договорі оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" від 15.10.2004 № 18/17 і будь-яких додаткових рішень про надання управлінню прав на розірвання цього договору, в тому числі і рішення сесії Кіровоградської міської ради, не вимагається.

В апеляційній скарзі дочірнє підприємство "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" вказує на те, що Положення про управління власності

та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради не містить

повноважень даного управління без відповідного рішення Кіровоградської

міської ради здійснювати заходи по розірванню договорів оренди

комунального майна.

Таке твердження відповідача є помилковим виходячи з наступного.

У відповідності зі ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради є стороною по договору оренди цілісного майнового комплексу -орендодавцем, і законодавцем передбачена можливість звернення сторони по договору до суду за захистом своїх порушених прав, в тому числі з вимогами щодо розірвання господарських договорів.

Отже, для звернення до суду з вимогою про розірвання договору оренди цілісного майнового комплексу жодного рішення Кіровоградської міської ради не потрібно, у зв'язку з чим господарський суд повно та всебічно дослідив обставини справи в цій частині.

У скарзі дочірнє підприємство "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" вказує, що несвоєчасне внесення орендної плати стало наслідком невиконання зобов'язань перед орендарем з боку Кіровоградської міської ради, яка не затверджувала економічно обґрунтовані тарифи, та бюджету, який несвоєчасно перераховував орендарю різницю в тарифах за поставлене тепло.

Твердження скаржника в даній частині є помилковими виходячи з наступного.

Кіровоградська міська рада не є стороною по спірному договору і будь-яких зобов'язань на неї не покладено.

Повноваження щодо встановлення орендарю тарифів у Кіровоградської міської ради відсутні.

У відповідності з пп. 2 п. "а" ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і в межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому законом порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

01.07.2010 року до даної статті були внесені зміни. На даний час пп. 2 п."а" ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»має наступний зміст: «До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги».

Як вбачається із редакції Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до 2010 року міським радам не належали повноваження щодо встановлення тарифів, а належали її виконавчим органам. З 01.07.2010 року взагалі повноваження по встановленню тарифів надані національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Отже повноваження щодо встановлення тарифів на теплову енергію до 01.07.2010 року належали виконавчому комітету Кіровоградської міської ради, а не Кіровоградській міській раді та управлінню власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради.

З огляду на викладене суд першої інстанції, приймаючи рішення, повно і всебічно дослідив всі обставини справи, прийняв законне та обґрунтоване рішення, а наведені відповідачем в апеляційній скарзі доводи не можуть бути підставою для скасування судового рішення.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Кіровоградської області від 08.05.12 у справі № 5/215 залишити без змін, а скаргу дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" без задоволення.

Головуючий суддя А.К. Дмитренко

Суддя А.Є. Прокопенко

Суддя В.І. Крутовських

повний текст постанови виготовлений 19.07.12р.