ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 липня 2012 р. Справа №2а-6460/12/0170/1
(11:00) м.Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Веретенниковій Ю.В.., за участю
прокурора - Березовиченко Ю.Ю.,
представника позивача - Ніколаішвілі В.Я.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора м.Алушти в інтересах держави в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Харчосмакова фабрика»
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з позовом Прокурор м.Алушти в інтересах держави в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Харчосмакова фабрика» про стягнення на користь держави заборгованості з штрафних санкцій на загальну суму 17000,00 гривень (р/р 31117106700007, код платежу 21081100, отримувач ГУ ДКСУ в АР Крим м.Сімферополь, Державний бюджет України, МФО 824026, ОКПО 37890361).
Прокурор обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що начальником Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим - Васильєвим К.М. 25.07.2011 року відносно ЗАТ «Харчосмакова фабрика» прийнято розпорядження № 563-АР про усунення порушень законодавства про цінні папери, в якому зазначено про порушення відповідачем п.5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: не приведено до 30.04.2011 року статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
Прокурор зазначає, що в розпорядженні зазначено про необхідність ЗАТ «Харчосмакова фабрика» у термін до 25.01.2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери.
З позову вбачається, що 04.04.2012 року т.в.о. начальника Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Кузьминським А.К. відносно ЗАТ «Харчосмакова фабрика» прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Прокурор зазначає, що 12.04.2012 року начальником Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим - Васильєвим К.М. складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 57-КР-1-Е.
Прокурор пояснює, що в акті зазначено, що за наявними в Кримському територіальному управлінні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку даними розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 563-АР від 25.07.2011 року, у визначений термін виконано не було.
З позову вбачається, що 12.04.2012 року позивачем прийнято постанову, в якій зазначено, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Харчосмакова фабрика» відбудеться 20.04.2012 року об 11:50.
Прокурор зазначає, що 20.04.2012 року начальником Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим - Васильєвим К.М. прийнято постанову № 52-КР-1-Е, якою за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладено на ЗАТ «Харчосмакова фабрика» фінансову санкцію - штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян - 17000 гривень.
Прокурор пояснює, що відповідачем штраф в розмірі 17000 гривень на день звернення з позовом до суду не сплачено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.07.2012 року відкрито провадження по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.07.2012 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні прокурор, представник позивача адміністративний позов підтримали, просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, надіслана на його адресу кореспонденція повернулася до суду у зв'язку з закінченням терміну зберігання.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим розглянути справу на підставі пояснень прокурора, представника позивача та наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.1 ст.6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" N 448/96-ВР від 30.10.1996 року (в редакції, яка діє з 09.01.2012 року, надалі - Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні") Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ч.4 ст.6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Судом встановлено, що Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно рішення від 31.01.2012 року № 215 затверджено Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку розроблено відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 року № 1063/2011 «Про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку», та з метою забезпечення виконання Кримським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку покладених на неї завдань.
Відповідно до п.1 Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку входить до системи Комісії. Управління утворено згідно з рішенням Комісії від 26.01.2012 року № 171, є підпорядкованим і підзвітним Комісії.
Таким чином, судом встановлено, що Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до п.9, п.10, п.14 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Таким чином, судом встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та її територіальні управління уповноважені здійснювати державне регулювання та контроль за випуском та обігом цінних паперів щодо дотримання чинного законодавства в цій сфері.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Отже, судом встановлено, що позивач має право звертатися до суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери. Зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом АРК.
З матеріалів справи судом встановлено наступне.
Уповноваженою особою Комісії, начальником Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим - Васильєвим К.М. 25.07.2011 року на підставі даних, якими розташовує територіальне управління, відносно ЗАТ «Харчосмакова фабрика» (код за ЄДРПОУ 30639290) прийнято розпорядження № 563-АР про усунення порушень законодавства про цінні папери.
З розпорядження вбачається, що ЗАТ «Харчосмакова фабрика» порушено вимоги п.5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: не приведено до 30.04.2011 року статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
В розпорядженні зазначено про необхідність ЗАТ «Харчосмакова фабрика» у термін до 25.01.2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери та 26.01.2012 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Зазначене розпорядження № 563-АР від 25.07.2011 року було направлено відповідачеві, що підтверджується списком згрупованих внутрішніх поштових відправлень та копією фіскального чеку КД УДППЗ «Укрпошта».
04.04.2012 року Уповноваженою особою комісії - т.в.о. начальника Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Кузьминським А.К. відносно ЗАТ «Харчосмакова фабрика» прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
З постанови вбачається, що у зв'язку з порушенням ЗАТ «Харчосмакова фабрика» вимог пункту 5 розділу ХVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» відносно відповідача було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 563-АР від 25.07.2011 року, в якому було зазначено, що товариство у термін до 25.01.2012 року повинно усунути порушення законодавства про цінні папери та у термін до 26.01.2012 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
В постанові зазначено, що за наявними в Кримському територіальному управлінні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку даними розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 563-АР від 25.07.2011 року, у визначений термін виконано не було.
З постанови вбачається, що, враховуючи достатність даних, які вказують на наявність ознак правопорушення та керуючись п.1 розділу III та п.1 розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272 (із змінами), порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Харчосмакова фабрика».
Зазначена постанова від 04.04.2012 року була направлена відповідачеві, що підтверджується копією фіскального чеку КД УДППЗ «Укрпошта».
12.04.2012 року Уповноваженою особою Комісії, начальником Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим - Васильєвим К.М. складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 57-КР-1-Е.
З акту № 57-КР-1-Е вбачається невиконання відповідачем розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 563-АР від 25.07.2011 року, яким встановлено порушення вимог пункту 5 розділу ХVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: не приведено до 30.04.2011 року статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
В акті № 57-КР-1-Е зазначено, що Товариство повинно було у термін до 25.01.2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери та у термін до 26.01.2012 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
З акту № 57-КР-1-Е вбачається, що за наявними в Кримському територіальному управлінні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку даними розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 563-АР від 25.07.2011 року у визначений термін виконано не було.
На акті № 57-КР-1-Е зроблено запис, що відповідач не з'явився для підписання акту.
З постанови від 12.04.2012 року вбачається, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Харчосмакова фабрика» відбудеться 20.04.2012 року об 11:50 у Кримському територіальному управлінні НКЦПФР за адресою: м.Сімферополь, вул. Севастопольська, 43 б.
Зазначена постанова була направлена відповідачеві, що підтверджується копією фіскального чеку КД УДППЗ «Укрпошта».
20.04.2012 року Уповноваженою особою Комісії, начальником Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим - Васильєвим К.М. прийнято постанову № 52-КР-1-Е, з якої вбачається, що за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладено на ЗАТ «Харчосмакова фабрика» фінансову санкцію - штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян - 17000 гривень.
З постанови вбачається необхідність сплати відповідачеві штрафу не пізніше як через 15 днів з дня отримання постанови.
Зазначена постанова № 52-КР-1-Е від 20.04.2012 року була направлена відповідачеві, що підтверджується супровідним листом від 20.04.2012 № 02/04/468, копією фіскального чеку КД УДППЗ «Укрпошта».
Перевіряючи правомірність нарахування та стягнення штрафу в розмірі 1700,00 гривень за постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено вище, відповідачем до позивача застосовано штраф в розмірі 1700,00 гривень за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів щодо приведення до 30.04.2011 року статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
Відповідно до вимог пункту 5 розділу ХVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.
Судом встановлено, що відповідачем позивача письмово не повідомлено про виконання розпорядження № 563-АР про усунення порушень законодавства про цінні папери, не приведено статут та внутрішні положення у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
Суд зазначає, що факт допущення відповідачем порушення вимог пункту 5 розділу ХVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» підтверджується розпорядженням № 563-АР від 25.07.2011 року, актом про правопорушення на ринку цінних паперів № 57-КР-1-Е від 12.04.2012 року.
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів встановлена Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Відповідно до п.8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно постанови № 52-КР-1-Е від 20.04.2012 року до позивача застосовані штрафні санкції відповідно до п.8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" в розмірі 1000 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян - 17000 гривень.
Судом встановлено, що позивачем постанова № 52-КР-1-Е від 20.04.2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не була оскаржена, штраф в розмірі 17000 не сплачено.
Суд зауважує, що гарантією прав суб'єктів господарювання у разі застосування до них адміністративно-господарських санкцій є встановлення законодавцем максимального строку давності.
Щодо дотримання позивачем строку для притягнення відповідача до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів, суд зазначає наступне.
Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлений порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів.
Суд підкреслює, що у зв'язку з тим, що Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" не передбачено окремих строків для притягнення юридичних осіб до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів, в даному випадку підлягають застосуванню строки, визначені іншим законом, а саме ст.250 ГК України.
Суд зазначає, що відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З розпорядження № 563-АР від 25.07.2011 року вбачається, що ЗАТ «Харчосмакова фабрика» у термін до 25.01.2012 року необхідно усунути порушення законодавства про цінні папери та 26.01.2012 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Таким чином, позивач мав застосувати до ЗАТ «Харчосмакова фабрика» штрафні санкції протягом 6 місяців, які почали свій перебіг з 27.01.2012 року.
Як встановлено вище, штрафні санкції до відповідача застосовані постановою № 52-КР-1-Е від 20.04.2012 року.
Отже, судом встановлено, що позивачем дотримано строк, встановлений ст.250 ГК України, для застосування штрафних санкцій.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Вступна та резолютивна частини постанови оголошені у судовому засіданні 19.07.2012 року, постанова у повному обсязі складена та підписана 20.07.2012 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Харчосмакова фабрика» (ЄДРПОУ 30639298) заборгованість з штрафних санкцій на суму 17000,00 гривень (р/р 31117106700007, код платежу 21081100, отримувач ГУ ДКСУ в АР Крим м.Сімферополь Державний бюджет України, МФО 824026, ОКПО 37890361).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.