Постанова № 2527553, 17.09.2008, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
17.09.2008
Номер справи
ас 14/619-08
Номер документу
2527553
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.09.08

Справа №АС 14/619-08.

За позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Суми

До відповідача: Управління земельних ресурсів у м. Суми Сумської області

Про визнання дій протиправними

Суддя С.О. Миропольський

При секретарі судового засідання Т.М. Міщенко

За участю представників:

Позивача - ОСОБА_1.

Відповідача - не з'явився

Суть спору: Визнати неправомірними дії Управління земельних ресурсів у м. Суми Сумської області Державного агентства земельних ресурсів України, які полягають у відмові фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1(40030, м. Суми, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у видачі умов відведення земельної ділянки під будівництво торгівельно-культурно-оздоровчого комплексу за адресою: АДРЕСА_2, орієнтовною площею 0,0780 га за рахунок земель житлової та громадської забудови Сумської міської ради та зобов'язати Управління земельних ресурсів у м. Суми Сумської області Державного агентства земельних ресурсів України (40030, м. Суми, вул. Кірова, 21; код 21125734) видати фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1(40030, м. Суми, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) умови відведення земельної ділянки під будівництво торгівельно-культурно-оздоровчого комплексу за адресою: АДРЕСА_2, орієнтовною площею 0,0780 га за рахунок земель житлової та громадської забудови Сумської міської ради.

Позивач, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, але подав письмовий відзив на позовну заяву від 19.09.2008 року № 27/01-21 в якому, посилаючись на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 року № 309-VI зазначає, що чим законом Верховна Рада України доручила Кабінету міністрів України визнати чи особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулися із заявою про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийняте рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту її відведення, але на даний час такий порядок ще невизначений.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:

Рішенням Сумської міської ради від 19 грудня 2007 року № 1051 - МР «Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1» позивачу були надані дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для по пров. Суджанському підприємцю ОСОБА_1 орієнтовною площею 0,0780 га за рахунок земель житлової та громадської забудови Сумської міської ради. Цільове використання земельної ділянки: землі комерційного використання під розміщення культурно-оздоровчого комплексу. Вказаний факт підтверджується протоколом № 44 засідання постійної комісії з питань архітектури, будівництва, регулювання земельних відносин, природокористування та екології від 17 травня 2007 року, витягом з протоколу І пленарного засідання XVI сесії Сумської міської ради V скликання та копією рішення Сумської міської ради від 19 грудня 2007 року № 1051 - МР.

У відповідності до вимог чинного земельного законодавства України, позивачем до Сумської міської ради були надані всі необхідні висновки попереднього погодження місця розташування земельної ділянки зокрема: висновок управління архітектури та містобудування № 1234/01.12 від 17.04.2007 року, інформацію Сумського міського управління земельних ресурсів від 25.04.2007 року № 2216/01-27 та інша технічна документація.

На замовлення позивача ПП ОСОБА_2, було розроблене та виловлене містобудівне обґрунтування розміщення торгівельно-культурного оздоровчого комплексу по АДРЕСА_1, який затверджений та підписаний головним архітектором м. Суми.

Згідно ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, а відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Після отримання дозволу від Сумської міської ради на розроблення проекту землеустрою, з метою виготовлення технічної документації, позивач виконуючи вимоги чинного земельного законодавства, неодноразово звертався до Управління земельних ресурсів у м. Суми Сумської області Державного агентства земельних ресурсів України з заявами про надання умов відведення вказаної земельної ділянки.

Листами від 20.02.2008 року за № 129/01-18, від 24.04.2008 року за № 947/01-18, від 28.08.2008 року за № 1857/01-18 (додаються) відповідачем по справі була надана відмова. Підставою для відмови, як зазначено в листі, є внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI зміни до ст. 124 Земельного кодексу України , згідно якої набуття права оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється виключно на аукціоні.

Позивач вважає, що відмова у наданні умов відведення земельних ділянок є незаконною та необґрунтованою, оскільки Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI, яким були внесені зміни до ст. 124 Земельного кодексу України був прийнятий 28.12.2007 року, а дозвіл на розроблення проекту землеустрою по вказаним земельним ділянкам позивач вже отримав 19.12.2007 року.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, крім випадків наявності вказівки в законі про надання йому (або окремим статтям) зворотної сили. На момент прийняття рішення Сумської міської ради від 19 грудня 2007 року № 1051 - МР «Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1 була в діючою стаття Земельного кодексу України в редакції від 25.12.2001 року, відповідно до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Суд погоджується з позицією, викладеною позивачем у позові і вважає за необхідне зазначити, що дійсно відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України (із змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI) набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах.

Проте, як вбачається із матеріалів справи, позивач звертаючись до відповідача із заявою, просив видати умови відведення для виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду. Внесення змін до ст. 124 Земельного кодексу України не позбавляє позивача права замовити і виконати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, дозвіл на виготовлення яких наданий уповноваженим органом - Сумською міською радою.

У зв'язку з чим, відмова відповідача із посиланням на внесення змін до ст. 124 Земельного кодексу України є протиправною та необґрунтованою, оскільки закон не передбачає повноважень Управління земельних ресурсів у м. Суми Сумської області Державного агентства земельних ресурсів України щодо відмови у розробленні проекту землеустрою, а відповідно у наданні умов відведення земельної ділянки. Вказані повноваження згідно п. 34. ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» віднесені до виключної компетенції сільських, склишних, міських рад.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Оскільки відповідач не надав суду достатніх доказів в підтвердження своєї позиції, позовні вимоги позивача визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати неправомірними дії Управління земельних ресурсів у м. Суми Сумської області Державного агентства земельних ресурсів України, які полягають у відмові фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1(40030, м. Суми, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у видачі умов відведення земельної ділянки під будівництво торгівельно-культурно-оздоровчого комплексу за адресою: АДРЕСА_2, орієнтовною площею 0,0780 га за рахунок земель житлової та громадської забудови Сумської міської ради.

3. Зобов'язати Управління земельних ресурсів у м. Суми Сумської області Державного агентства земельних ресурсів України (40030, м. Суми, вул. Кірова, 21; код 21125734) видати фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1(40030, м. Суми, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) умови відведення земельної ділянки під будівництво торгівельно-культурно-оздоровчого комплексу за адресою: АДРЕСА_2, орієнтовною площею 0,0780 га за рахунок земель житлової та громадської забудови Сумської міської ради.

Згідно ст. 186 КАС України заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.