Ухвала суду № 25225767, 25.06.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
25.06.2012
Номер справи
к/9991/87800/11-с
Номер документу
25225767
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"25" червня 2012 р. м. Київ К/9991/87800/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Нечитайла О.М.

Пилипчук Н.Г.

за участю секретаря Корженкової І.О.

представників

позивача Торканєвського Д.В., Галаченко Т.О.

відповідача Звичайної Г.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу

Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби (правонаступника Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області)

на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.07.2011

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2011

у справі №2а-4030/11/1470

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Коблево»

до Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області

про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.07.2011, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2011, позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 18.01.2011 №000023200 на суму 10758315,67 грн.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позову, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до частини 1 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України у справі здійснено заміну відповідача Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області правонаступником Очаківською об'єднаною державною податковою інспекцією Миколаївської області Державної податкової служи, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру серії АБ №486086.

Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Миколаївській області проведено позапланову виїзну перевірку з питань дотримання ВАТ «Коблево»вимог законодавства України, яке регулює виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв за період з 01.08.2010 по 01.12.2010 та перевірки відомостей, зазначених у довідках векселедавця, про цільове використання спирту етилового до податкових векселів № 1812391 та 0332602, за результатами якої складено акт № б/н від 30.12.2010.

За висновками акта перевірки встановлено факт нецільового використання позивачем

спирту у кількості 17028,04 дал б.с на суму акцизного збору 6491290,60 грн.

Підставою для таких висновків стало, що для перевірки представлено наряди на відпуск спирту від 26.08.2010 № 1462 та від 03.11.2010 № 1834, видані Департаментом САТ ДПА України, у яких зазначено, що мета використання спирту етилового - виробництво виноматеріалів виноградних. ВАТ «Коблево»представлені купажні листи, згідно яких спирт етиловий у кількості 12 192,9 дал б.с. направлено у купаж з виноматеріалами виноградними, настоями інгредієнтів пряно-ароматичної рослинної сировини та цукром-піском. Отже, підприємством здійснюється приготування вермуту шляхом купажування. Відбувається не виробництво виноматеріалів виноградних на вермут, як зазначено в купажних листах, а виробництво купажів вермутів. У рядках таблиці 3 Технологічної інструкції по виробництву вермуту сухого, міцного та десертного білого, рожевого, червоного «Маренго», яка є власністю ВАТ «Коблево»зазначено, що після змішування (купажування) компонентів отриманий продукт називається «купаж вермуту», а не «виноматеріал виноградний на вермут».

Також ВАТ «Коблево»надало документи, згідно яких 2490,67 дал.б.с було використано для приготування винно-спиртового розчину. Згідно технологічної інструкції на виробництво вермутів вино-спиртовий розчин використовується для виготовлення винно-спиртового настою, який в подальшому направляється на приготування купажів вермуту. Винно-спиртовий розчин не є виноматеріалами виноградними, на виробництво яких видано наряд на відпуск спирту.

На підставі наряду на відпуск спирту від 21.05.2010 № 933 отриманий спирт в кількості 2344,47 дал б.с. використано на виготовлення винно-спиртового розчину, який з подальшому використано було для виробництва настоїв інгредієнтів. Тобто здійснюється приготування вермутів шляхом купажування. Відбувається не виробництво виноматеріалів виноградних на вермут, як зазначено у купажних листах, а виробництво вермутів, які відповідно УКТЗЕД мають код 2205. Оскільки винно-спиртовий настій не є виноматеріалом виноградним, а лише необхідним інгредієнтом, що входить до складу вермуту спирт використано не за призначенням, як це вказано в наряді на відпуск спирту від 21.05.2010 №933.

На підставі акта перевірки ДПІ у Березанському районі прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000023200 від 18.01.2011, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання у вигляді штрафної санкції в розмірі 10758315,67 грн. за платежем СПИРТ, 3014020100, за порушення п.3, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1266 «Про затвердження Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом»та відповідно до пп.229.1.17 п.229.1 ст.229 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ.

Відповідно до п.3,12 Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом»№ 1266 від 29.08.2002 на підставі рознарядок та довідок, виданих органами державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, в яких зазначається обсяг мета використання спирту, департамент до 25 числа місяця, що передує наступному кварталу, оформляє та видає наряди на відпуск спирту для його споживання на внутрішньому ринку. Наряди оформлюються у триденний строк від дня надходженню рознарядок. Форма довідки та порядок її видачі визначаються Державною податковою адміністрацією. Довідка дійсна протягом поточного кварталу. Покупцям, які придбали спирт, забороняється використовувати його не за призначенням, продавати, крім оптової торгівлі що здійснюється закладами охорони здоров'я та підприємствами зооветеринарного постачання на медичні та ветеринарні цілі, або передавати іншим суб'єктам підприємницької діяльності, в тому числі в борг, а також обмінювати.

Згідно з п.229.1.17 ст.229 ПК України у разі нецільового використання суб'єктами господарювання спирту етилового та біоетанолу, що отримані, як сировина для виробництва продукції, зазначеної в п.229.1.1 ( якою передбачено, що податок справляється за ставкою 0 грн. за 1 літр 100% спирту із спирту етилового, який використовується підприємствами первинного та змішаного виноробства для виробництва виноградних та плодово-ягідних виноматеріалів та сусла), з таких суб'єктів справляється штраф у розмірі, який обчислюється виходячи з обсягів використаних не за призначенням спирту етилового та біоетанолу та ставки акцизного податку , передбаченої п.215.3 ст.215 цього Кодексу, збільшеної в 1,5 рази.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідачем не доведено використання позивачем спирту не за цільовим призначенням, не для виробництва виноматеріалів виноградних, з тих підстав, що ним спирт додавався у вже готовий виноматеріал.

Згідно зі ст. 1, 11 Закону України «Про виноград та виноградне вино»від 16.06.2005 №2662 виноматеріали виноградні - продукти первинної переробки винограду, призначені для виробництва вин та іншої виноробної продукції, виноробна продукція - це вина тихі, шампанські, ігристі та газовані, вермути, бренді, коньяки і алкогольні напої виноградного походження. Вермути - ароматизовані алкогольні напої виноградного походження, отримані шляхом змішування сухого та кріпленого вин, спиртових рослинних екстрактів, спирту етилового ректифікованого та цукру.

Відповідно до затвердженої Міністерством аграрної політики України технологічної інструкції на виробництво вермутів ТІ У 00011050-15.95.10:2008 при виробництві вермутів використовуються оброблені сухі кріплені виноградні виноматеріали, винно-спиртовий настій та спирт етиловий ректифікований.

Виготовлення вермуту потребує тривалого процесу, який передбачає такі стадії: - приготування винно-спиртового настою, який виготовляється з підготовленої і відсортованої рослинної сировини і вино-спиртового розчину, що готується із столових кріплених виноматеріалів та спирту-ректифікату. Для екстрагування рослинна сировина заливається винно-спиртовим розчином двічі у відповідному співвідношенні, після чого настій зливається і змішується з настоєм першого заливу і зберігається для використання винно-спиртового настою на стадії 2; - купажування (змішування) виноматеріалів, винно-спиртового настою та спирту етилового ректифікованого. В результаті змішування на стадії 2 вказаних компонентів отримується купажний виноматеріал; - технологічна обробка купажного виноматеріалу, отриманого на стадії 2. Після закінчення стадії 3 купажний виноматеріал набуває властивостей вермуту.

Таким чином протягом усього процесу додавання до виноматеріалів необхідних компонентів до досягнення кондицій вермуту, виноматеріали вважаються купажними виноматеріалами і до одержання готової продукції (вермуту) всі технологічні операції здійснюються виробником у відношенні виноматеріалів, у зв'язку з чим дотримується визначена позивачем в нарядах на отримання спирту № 933 від 21.05.2010, № 1463 від 26.08.2010, №1834 від 03.11.2010 мета використання спирту - виробництво виноматеріалів виноградних.

На користь висновків про використання позивачем спирту за цільовим призначенням свідчать і дії податкового органу, вчинені відповідно до п.п.8, 9 Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), що видаються підприємствами первинного виноробства до отримання з акцизного складу спирту етилового, який використовується ними для виготовлення виноградних, плодових та інших виноматеріалів і сусла»від 23.08.2005 №796, по погашенню простих векселів наданих позивачем до податкового органу в порядку, передбаченому ст. 3 Закону України «Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої».

Враховуючи наведене, висновки судів попередніх інстанцій про протиправність оскаржуваного рішення податкового органу ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права

Підстав для скасування судових рішень, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст.220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.07.2011 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2011- без змін.

Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді О.М.Нечитайло

Н.Г.Пилипчук

Суддя Л.В. Ланченко