ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" червня 2012 р. м. Київ К/9991/10060/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Комсомольське рудоуправління" на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2011 року у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Комсомольське рудоуправління" до Державної гірничотехнічної інспекції у гірничодобувній промисловості територіального управління Держгірпромнагляду по Донецькій області, Територіального управління держгірпромнагляду в Донецькій області про визнання незаконною та часткового скасування акту перевірки, приписів щодо проведення відомчої реєстрації ,-
в с т а н о в и л а:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 листопада 2010 року у справі № 2а-13570/10/0570 позовні вимоги задоволені частково:
- визнано незаконною вимогу Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області щодо проведення відомчої реєстрації, включення до переліку техніки, що підлягає технічному огляду, і проведення технічного огляду екскаваторів ЕКГ-5 та ЕКГ-5А №№2, 19, 25 ДОФ №2 ВАТ «Комсомольське рудоуправління»;
- скасовано пункт 5 розділу 1 припису № 07/7-11/50 від 02.06.2010р., виданого Донецькою державною гірничотехнічною інспекцією у гірничодобувній промисловості Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області;
- визнано незаконною вимогу Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області щодо проведення відомчої реєстрації у відповідній організації, включення до переліку техніки, що підлягає технічному огляду, і проведення технічного огляду екскаваторів ЕКГ-5А № 68, 30 ДОФ №1 ВАТ «Комсомольське рудоуправління»;
- скасовано пункт 7 розділу 1 припису № 07/7-11/51 від 03.06.2010р., виданого Донецькою державною гірничотехнічною інспекцією у гірничодобувній промисловості Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області;
- визнано незаконною вимогу Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області щодо проведення відомчої реєстрації і технічного огляду екскаваторів ЕКГ-5А № 34, 22, 28 Південної ділянки Центрального кар'єру ВАТ '"Комсомольське рудоуправління";
- скасовано пункт 13 розділу 1 припису № 81 від 08.06.2010р., виданого Донецькою державною гірничотехнічною інспекцією у гірничодобувній промисловості Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області;
- визнано незаконною вимогу Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області щодо проведення відомчої реєстрації, включення до переліку техніки, що підлягає технічному огляду, і проведення технічного огляду екскаваторів ЕКГ-5А та ЕКГ-8, 10 №1, 6, 17, 20, 26, 31, 32, 37 Центрального кар'єру ВАТ "Комсомольське рудоуправління".;
- скасовано пункт 12 розділу 1 припису № 07/7-11/54 від 09.06.2010р., виданого Донецькою державною гірничотехнічною інспекцією у гірничодобувній промисловості Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області;
- визнано незаконною вимогу Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області щодо проведення відомчої реєстрації, включення до переліку техніки, що підлягає технічному огляду, і проведення технічного огляду екскаваторів ЕКГ-5А та ЕКГ-8, 10 №27, 8, 29, 7, 9, 35, 4 Жеголівського кар'єру ВАТ "Комсомольське управління";
- скасовано пункт 7 розділу 1 припису №07/7-11/56 від 11.06.2010р., виданого Донецькою державною гірничотехнічною інспекцією у гірничодобувній промисловості Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області;
- визнано незаконною вимогу Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області щодо відомчої реєстрації, включення до переліку техніки, що підлягає річному огляду, і проведення технічного огляду екскаваторів ЕКГ №5, 17, 21 залізничного цеху ВАТ "Комсомольське рудоуправління";
- скасовано пункт 11 розділу 1 припису № 69/07/8 від 21.06.2010р., виданого Донецькою державною гірничотехнічною інспекцією у гірничодобувній промисловості Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області;
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2011 року апеляційну скаргу Територіального управління держгірпромнагляду в Донецькій області задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано, ухвалено нове рішення у справі, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції у справі, Відкрите акціонерне товариство "Комсомольське рудоуправління" просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Відкрите акціонерне товариство «Комсомольське рудоуправління» зареєстроване 19 липня 2000 року Старобешівською районною державною адміністрацією Донецької області, ідентифікаційний код 00191827, є юридичною особою та діє на підставі статуту.
Територіальне управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області, відповідно до Положення, затвердженого головою Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, є юридичною особою, суб'єктом владних повноважень, який здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому законом порядку державні інспекції. Основними завданнями Територіального управління Держгірпромнагляду по Донецькій області є участь у формуванні і забезпеченні реалізації державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, здійсненні державного гірничого нагляду, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, охорони надр; організація та здійснення державного нагляду за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань, зокрема, геологічного вивчення надр, їх використання та охорони; охорони праці в частині промислової безпеки, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю. Відповідно до покладених на нього завдань проводить державну реєстрацію великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації у вулично-дорожній мережі загального користування, реєструє підіймальні споруди (вантажопідіймальні крани та машини, ліфти, ескалатори, канатні дороги, підйомники, фунікулери тощо), парові і водогрійні котли, посудини, що працюють під тиском, трубопроводи пари та гарячої води, об'єкти нафтогазового комплексу та інші об'єкти; видає у встановленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків у сфері промислової безпеки, охорони праці, геологічного вивчення, використання, охорони надр та безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки.
В період з 02.02.2010 по 19.02.2010 року у відкритому акціонерному товаристві «Комсомольське рудоуправління»посадовими особами Донецької державної гірничотехнічної інспекції у гірничодобувній промисловості Територіального управління Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду у Донецькій області проведено комплексну перевірку стану безпеки і умов праці, про що складено акт перевірки від 22.02.2010 р. № 2, в якому у пункті 6 розділу 5 висунуто вимогу до позивача про необхідність забезпечення до 22.03.2010 року проведення реєстрації і технічного огляду технологічних транспортних засобів відповідно до вимог Постанови КМУ від 06.01.2010 р. № 8.
01.06.2010 року цим же відповідачем розпочата планова перевірка стану охорони праці, в ході якої держінспекторами перевірялось виконання вимог акту № 2 від 22.02.2010р. і за наслідками якої видані приписи № 07/7-11/50 від 02.06.2010р., № 07/7-11/51 від 03.06.2010р., № 81 від 06.06.2010р., № 07/7-11/54 від 06.06.2010р., № 07/7-11/56 від 11.06.2010р. та № 69/07/8 від 21.06.2010р.
У пункті 5 розділу 1 припису № 07/7-11/50 від 02.06.2010р. позивач зобов'язаний у строк до 02.07.2010р. забезпечити реєстрацію та проходження технічного огляду екскаваторів ЕКГ-5 та ЕКГ-5А, які знаходяться в ДОФ № 2 ВАТ «Комсомольське рудоуправління».
У пункті 7 розділу 1 припису № 07/7-11/51 від 03.06.2010р. позивач зобов'язаний у строк до 03.07.2010р. забезпечити реєстрацію та проходження технічного огляду екскаваторів ЕКГ-5А № 68, 30, які знаходяться в ДОФ № 1 ВАТ «Комсомольське рудоуправління».
У пункті 13 розділу 1 припису № 81 від 08.06.2010р. позивач зобов'язаний у строк до 03.07.2010р. провести відомчу реєстрацію екскаваторів ЕКГ-5А №№ 34, 22, 28 Південної ділянки Центрального кар'єру ВАТ Комсомольське рудоуправління".
У пункті 12 розділу 1 припису № 07/7-11/54 від 09.06.2010р. позивач зобов'язаний у строк до 03.07.2010р. забезпечити реєстрацію та проходження технічного огляду екскаваторів ЕКГ-5А та ЕКГ-8, 10 №№ 1, 6, 17, 20, 26, 31, 32, 37 Центрального кар'єру ВАТ "Комсомольське рудоуправління".
У пункті 7 розділу 1 припису № 07/7-11/56 від 11.06.2010р. позивач зобов'язаний у строк до 03.07.2010р. забезпечити реєстрацію та проходження технічного огляду екскаваторів ЕКГ -5А та ЕКГ-8, 10, № 27, 8, 29, 7, 9, 35, 4 Жеголівського кар'єру ВАТ "Комсомольське рудоуправління".
У пункті 11 розділу 1 припису № 69/07/8 від 21.06.2010р. позивач зобов'язаний зареєструвати екскаватори ЕКГ-5 № 5, 17, 21 Залізничного цеху ВАТ "Комсомольське рудоуправління" та включити їх до переліку техніки, які підлягають технічному огляду.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначалось раніше, Територіальне управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області, відповідно до Положення, затвердженого головою Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, проводить державну реєстрацію великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації у вулично-дорожній мережі загального користування, реєструє підіймальні споруди (вантажопідіймальні крани та машини, ліфти, ескалатори, канатні дороги, підйомники, фунікулери тощо), парові і водогрійні котли, посудини, що працюють під тиском, трубопроводи пари та гарячої води, об'єкти нафтогазового комплексу та інші об'єкти; видає у встановленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків у сфері промислової безпеки, охорони праці, геологічного вивчення, використання, охорони надр та безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки.
Поняття технологічного транспортного засобу, який підлягає відомчій реєстрації та технічному огляду визначено у підпункті 1 пункту 2 Порядку відомчої реєстрації та веденню обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.01.2010р. № 8 (надалі Порядок), а саме: великотоннажний та інший технологічний транспортний засіб (далі - технологічний транспортний засіб) - це великотоннажний автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів, транспортування розкривних порід і корисних копалин на відкритих гірничих розробках чи ґрунту на будівництві, а також інший механічний транспортний засіб, у тому числі обладнаний спеціальними пристроями чи механізмами, або транспортний засіб, призначений для руху тільки у поєднанні з іншим транспортним засобом, який керується машиністом (оператором, водієм) і використовується власником для забезпечення виробничих процесів під час провадження ним господарської діяльності (виготовлення продукції, виконання робіт, надання послуг), а також для переміщення сировини (матеріалів), що обробляється, і відходів виробництва.
Згідно Формуляру на Екскаватори ЕКГ-5, ЕКГ-5А, ЕКГ-8 та ЕКГ-10 - вони є електричною одноківшовою кар'єрною гусеничною повноповоротною лопатою на малоопорному гусеничному ході для розробки відкритим способом корисних копалин або розкривних порід з наступною погрузкою їх у транспортні засоби. Зазначені екскаватори працюють від мережі змінного току напругою 6000В з переносним гнучким кабелем, який підключений до відповідного пункту підключення, встановленому безпосередньо в кар'єрі.
Пунктом 1.10 Правил дорожнього руху України визначено термін „механічні транспортні засоби " - це транспортні засоби, які приводяться до руху за допомогою двигуна. Цей термін розповсюджується на трактори, самохідні машини і механізми (крім транспортних засобів, робочий обєм двигуна яких не перевищує 50 куб. см), а також тролейбуси і транспортні засоби з електродвигуном потужністю більше 3 кВт.
Таким чином, екскаватори кар'єрні гусеничні - ЕКГ-5, ЕКГ-5А, ЕКГ-8 та ЕКГ-10 являються самохідними машинами, тобто механічними транспортними засобами, оскільки приводяться в рух за допомогою електродвигуна потужністю 6000В, тобто понад 3 кВт і використовуються позивачем для забезпечення виробничих процесів під час провадження ним господарської діяльності.
А згідно підпункту 1 пункту 2 Порядку відомчої реєстрації та веденню обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.01.2010р. № 8 - технологічний транспортний засіб - це також інший механічний транспортний засіб, у тому числі обладнаний спеціальними пристроями чи механізмами, який керується машиністом (оператором, водієм) і використовується власником для забезпечення виробничих процесів під час провадження ним господарської діяльності (виготовлення продукції, виконання робіт, надання послуг).
З огляду на вищезазначене судом апеляційної інстанції обгрунтовно зроблено висновок, що екскаватор кар'єрний гусеничний - ЕКГ-5, ЕКГ-5А, ЕКГ-8 та ЕКГ-10 - це інший механічний транспортний засіб, який керується машиністом і використовується позивачем для забезпечення виробничих процесів під час провадження ним господарської діяльності, тому вказані екскаватори відносяться до технологічних транспортних засобів.
Крім того, судом апеляційної інстанції правомірно не прийнято до уваги висновок судової автотехнічної експертизи від 15.09.2010р. № 4439, згідно якого у відповідності з термінами приведеними в пункті 1.10 Правил дорожнього руху України „Механічний транспортний засіб" і Постанови КМУ від 06.01.2010р. № 8 „Великотоннажний та інший технологічний транспортний засіб" (технологічний транспортний засіб)", а також технічних характеристик, приналежності і способу приведення в дію, екскаватори ЕКГ-5, ЕКГ-8, ЕКГ-10 неможна віднести до механічних транспортних засобів, а, відповідно, і до технологічних транспортних засобів, оскільки вказаний висновок протирічить п.1.10 Правил дорожнього руху України „Механічний транспортний засіб" і підпункту 1 пункту 2 Порядку відомчої реєстрації та веденню обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.01.2010р. № 8.
Згідно вказаних нормативних актів, екскаватори кар'єрні гусеничні - ЕКГ-5, ЕКГ-5А, ЕКГ-8 та ЕКГ-10 відносяться до механічних транспортних засобів, оскільки приводяться в рух за допомогою електродвигуна потужністю 6000В, тобто понад 3 кВт, керуються машиністом і використовується позивачем для забезпечення виробничих процесів під час провадження ним господарської діяльності, тому вони є технологічними транспортними засобами.
Пунктом 6 Порядку відомчої реєстрації та веденню обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.01.2010р. № 8 передбачено, що юридичні і фізичні особи, іноземні фізичні і юридичні особи, особи без громадянства (що перебувають в Україні на законних підставах), які є власниками технологічних транспортних засобів чи використовують їх на законних підставах, або уповноважені ними особи (далі - власники) зобов'язані зареєструвати зазначені транспортні засоби протягом 10 днів після
придбання або виникнення інших законних прав на їх використання, у тому числі уразі тимчасового ввезення на територію України.
Згідно пункту 3 вказаного Порядку, реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, взяття на облік та зняття з нього технологічного транспортного засобу здійснюється територіальними органами Держгірпромнагляду.
Таким чином, Територіальне управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області, відповідно до Положення, затвердженого головою Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, проводить державну реєстрацію великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації у вулично-дорожній мережі загального користування.
Доводи касаційної скарги зазначеного висновку суду апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції залишає без задоволення касаційну скаргу, а рішення - без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Комсомольське рудоуправління" залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
Суддя В.В. Харченко