ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" червня 2012 р. м. Київ К/9991/14285/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Цуркана М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2011 року у справі за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області про скасування припису ,-
в с т а н о в и л а:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2011 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга, в якій Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушеннями судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу", ідентифікаційний код 00191678, є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради згідно довідки з ЄДРПОУ від 13.05.2010 року.
Рішенням Донецької обласної ради від 21.12.2006року № 5/7-145 перейменовано Державне обласне комунальне підприємство "Донецькоблводоканал" в комунальне підприємство "Донецькоблводоканал".
Відповідно до Статуту (з урахуванням змін), затвердженого розпорядженням голови Донецької обласної ради від 29 грудня 2007 року № 192р, КП Компанія "Вода Донбасу" є правонаступником прав та обов'язків Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню "Укрпромводчормет" та Комунального підприємства "Донецькоблводоканал", у тому числі за раніше отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення на КП Компанія "Вода Донбасу".
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.09.2010року державним інспектором Державної інспекції з контрою за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у Шахтарському районі встановлено, що Шахтарським ВУ ВКГ КП "Компанія "Вода Донбасу" використовується земельна ділянка площею 0,0596 га. без правовстановлюючих документів, без державної реєстрації, в порушення ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
На підставі акту перевірки відповідачем складений припис від 30.09.2010року №000121 про усунення виявлених недоліків земельного законодавства України у 30 денний термін.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19 червня 2003 року N 963-IV, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень.
Оформлення документів за результатами перевірок визначне п. 5 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 року № 312 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 р. за №1223/8544.
Підпунктом 5.1 п. 5 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель передбачено, що при проведенні всіх видів перевірок державний інспектор складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Пунктом 6.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, з метою усунення наслідків виявленого порушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про їх усунення. Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30-денного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ч. 3 ст. 126 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.
Згідно з статтею 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Отже, в результаті перетворення до КП "Компанія Вода Донбасу" перейшло від попередньої юридичної особи і право постійного користування землею, в межах земельної ділянки, яка була надана компетентним суб'єктом владних повноважень ДОКП "Донецькоблводоканал". Разом з тим, відповідно до вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України КП "Компанія "Вода Донбасу" повинно здійснити заходи щодо державної реєстрації цих прав та отримати державний акт на право користування землею. Проте, такого переоформлення здійснено не було, що стало підставою для винесення припису, який є обґрунтованим та винесеним у відповідності до норм законодавства.
Ліквідація Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2010 року не є перешкодою для розгляду справи по суті з огляду на те, що перевірка проведена державним інспектором у вересні 2010 року, згідно пункту 3 зазначеної постанови на Державний комітет із земельних ресурсів, який є відповідачем у справі, покладений обов'язок здійснення державного контролю за використанням і охороною земель.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
За правилами статті 126 цього Кодексу право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Колегія суддів зазначає, що у випадку реорганізації комунального підприємства, яке має місце в цьому випадку, у його правонаступника виник обов'язок зареєструвати право користування земельною ділянкою. Зазначений висновок базується на тому, що припинення комунального підприємства є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
Згідно з частиною першою статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.
Таким чином, реорганізація є видом припинення юридичної особи.
Зазначене право інспектора передбачено абзацом третім статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", за правилами якої державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій щодо відмови в задоволенні позовних вимог Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу".
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції залишає без задоволення касаційну скаргу, а рішення - без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
Суддя В.В. Харченко