
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
ПОСТАНОВА
Іменем України
"26" червня 2006 р. Справа № 309/7-06
11 год. 50 хв. м.Київ, вул.Комінтерну, 16
(зал судових засідань №205)
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Бабенка К.А. при секретарі Лялюк І.З. розглянув матеріали справи
за позовом заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави –Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго”, м. Київ
до товариства з обмеженою відповідальністю „Науково-виробниче підприємство „Укрпромцинк”, м. Біла Церква
про стягнення 6800 грн.
за участю представників сторін:
від прокуратури: Атаєва Д.К. (пом. прок.; посв. №80 від 02.04.2002р.);
від позивача –Міністерства палива та енергетики України: не з’явився;
від позивача –Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго”: Самолов О.І. (дов. №251 від 31.12.2004р.);
Соколов В.В. (дов. №208 від 12.05.06р.).
від відповідача: не з’явився.
Суть спору:
до господарського суду Київської області звернувся заступник прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави –Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго”, м. Київ з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю „Науково-виробниче підприємство „Укрпромцинк”, м. Біла Церква про стягнення 6800 грн.
Ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі від 13.06.2006р. її розгляд призначено на 26.06.2006р. (а.с. 1).
В судове засідання, яке відбулось 26.06.2006р. позивач –Міністерство палива та енергетики України свого представника не направив, проте надіслав клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, проте надіслав заяву про відкладення розгляду справи, в зв’язку з його перебуванням у відрядженні.
Однак, відповідно до частини першої ст. 56 КАС України сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. А згідно частини другої ст. 58 цього Кодексу повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду особи, інтереси якої вони представляють. Крім того, частиною третьою цієї статті передбачено, що довіреність від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноважено на те законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації.
Тобто, відповідач не був позбавлений права направити для представництва його інтересів в суді іншого представника надавши йому на це довіреність або законних представників з підтверджуючими документами займаних ними посад.
Тому, в зв’язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів наявних в матеріалах справи достатньо, господарський суд повідомляв відповідача належним чином про дату, час і місце судового розгляду, згідно з п. 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. за №75 і це підтверджується журналом вихідної кореспонденції канцелярії господарського суду Київської області, відповідною відміткою на копії повістки, наявної в матеріалах справи, справа розглядається без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача - Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго”, господарський суд
встановив:
Відповідно до частини першої ст. 5 Закону України «Про електроенергетику»№575/97-ВР від 16.10.1997р. (далі –Закон) державна політика в електроенергетиці базується на принципах створення умов безпечної експлуатації об’єктів електроенергетики та забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Згідно частини першої ст. 9 Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Відповідно до Положення „Про регіональну державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Центральному регіоні”, затвердженого 15.03.2002р. головним державним інспектором України з енергетичного нагляду (далі –Положення), регіональна державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Центральному регіоні створена у відповідності до Положення „Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної енергії”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002р. №6656, наказу Мінпаливенерго України від 30.05.2002р. №323 та здійснює свою діяльність у складі Центральної електроенергетичної системи ДП „НЕК „Укренерго”. А згідно п. 8 Положення до складу Регіональної інспекції Держенернонагляду в Центральному регіоні входить державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії в Київській області.
Частиною четвертою ст. 9 Закону передбачено, що державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб’єктів електроенергетики.
09.06.2005р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області проведено обстеження товариства з обмеженою відповідальністю „Науково-виробниче підприємство „Укрпромцинк”, в ході якого виявлено порушення нормативно-технічних актів (Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил улаштування електроустановок), в зв’язку з чим складено відповідний акт обстеження №Б-283 (а.с. 5-6).
Відповідно до частини п’ятої ст. 9 Закону державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб’єктам електроенергетики обов’язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.
19.07.2005р. державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області, на підставі ст. 9 Закону та Акта обстеження №Б-283 від 09.06.2005р. відповідачу видано припис про усунення порушень №Б-283 (а.с. 7-8), в якому відповідача зобов’язано до 31.08.2005р. надати план заходів щодо виконання цього припису.
28.12.2005р. державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області проведено повторну перевірку, в результаті якої встановлено невиконання припису №Б-283 від 19.07.2005р., про що складено відповідний акт перевірки №198 (а.с. 9).
Відповідно до частини п’ятої ст. 9 Закону державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб’єкта господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Як передбачено частиною четвертою ст. 26 Закону споживач енергії несе відповідальність за порушення виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно з законодавством України.
Згідно частини третьої ст. 27 Закону суб’єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій –штраф у розмірі до п’яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
За невиконання зазначеного вище припису №Б-283 від 19.07.2005р. державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області 26.01.2006р. прийнято Постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику №10 (а.с. 12-13), відповідно до якої на відповідача накладено штраф у розмірі 400 неоподаткованих мінімумів, що становить 6800 грн.
Відповідно до п. 10 „Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.1999р., суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Як зазначає позивач і це підтверджується матеріалами справи зазначену Постанову відповідачем не оскаржено, а накладений нею на відповідача штраф на даний час ним не сплачено.
Згідно частини шостої ст. 27 Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Тому, враховуючи викладене вище, господарський суд задовольняє позовні вимоги повністю та стягує з відповідача до державного бюджету України 6800 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Відповідно до частини четвертої ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись частиною першою ст. 5, частинами першою, четвертою та п’ятою ст. 9, частиною четвертою ст. 26, частинами третьою та шостою ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»№575/97-ВР від 16.10.1997р.; п. 4 частини першої ст. 17, частиною четвертою ст. 94, ст. 163, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
постановив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Науково-виробниче підприємство „Укрпромцинк” (ЗКПО 24886652) в доход Державного бюджету України на розрахунковий рахунок №31117106600002 у ВДК у м. Біла Церква, МФО 821018 штраф за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 6800 грн.
3. Копію даної Постанови направити Міністерству палива та енергетики України та відповідачу.
Дану Постанову може бути оскаржено у 10-денний термін або у 20-денний термін після подання в 10-денний термін заяви про апеляційне оскарження.
Дана Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного терміну на подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційної скарги у разі їх не подання або після закінчення 20-денного терміну після подання заяви про апеляційне оскарження у випадку неподання апеляційної скарги, або після закінчення апеляційного розгляду скарги і залишення її без задоволення, а Постанови суду –без змін.
Суддя Бабенко К. А.