Постанова № 25182753, 04.07.2012, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
04.07.2012
Номер справи
34/5005/845/2012
Номер документу
25182753
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.07.2012 року Справа № 34/5005/845/2012

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий -суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді -Крутовських В.І, Прудніков В.В.,

секретар судового засідання -Єрьоміна К.В.,

за участю представників:

ДПІ -Димарьова В.В., довіреність від 18 червня 2012 року №13338/10/10-012;

від ліквідатора Венської О.О. та боржника -не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином;

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська

на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 14 лютого 2012 року у справі №34/5005/845/2012

за заявою Голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Софтпластік", м.Дніпропетровськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Софтпластік", м.Дніпропетровськ

про визнання банкрутом, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 14 лютого 2012 року у справі № 34/5005/845/2012 (суддя Примак С.А.) визнано банкрутом ТОВ "Софтпластік" в порядку ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 1 рік, до 14 лютого 2013 року; ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Венську О.О.

Не погодившись із вказаною постановою, Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Дніпропетровська звернулась до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову скасувати та направити справу на розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.

В апеляційній скарзі податкова інспекція, з посиланням на положення ст.ст.41, 78 Податкового кодексу України, ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", зазначає про відсутність в матеріалах справи доказів щодо обов'язкової перевірки органами державної податкової служби боржника, щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство.

Ліквідатор -Венська О.О. та боржник відзивів на апеляційну скаргу не надали, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином /а.с.98-99/, своїм правом участі в судовому засіданні не скористалися, явку представників в судове засідання не забезпечили. Враховуючи те, що наявні в справі докази дозволяють визначитися відносно законності оскаржуваної постанови, судова колегія дійшла висновку про можливість розгляду справи у відсутність ліквідатора та боржника. Клопотання ліквідатора про відкладення розгляду справи /а.с.101/ судовою колегією відхилено як необґрунтоване.

Вислухавши пояснення представника ДПІ, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

З матеріалів справи вбачається, що провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Софтпластік" порушено на підставі ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Як встановлено ч.1 ст.51 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника -юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Відповідне правило передбачено ч.3 ст.110 ЦК України, яка містить загальні положення про ліквідацію юридичної особи.

Особлива процедура банкрутства боржника, що ліквідується власником, яка передбачена ст.51 Закону України про банкрутство, випливає із процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

Отже, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст.51 Закону про банкрутство є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, закріплених у нормах ст.ст.105, 110, 111 ЦК України, ст.60 ГК України.

Так, ст.105 ЦК України передбачено:

- учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення;

- учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу; виконання функцій комісії з припинення юридичної особи може бути покладено на орган управління юридичної особи;

- з моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи; комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється;

- комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи; комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст.110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Як встановлено ч.3 ст.110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії встановлені законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Частиною 1 ст.111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Статтею 60 ГК України встановлено, що ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом; орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію; ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до Закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки; одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання; ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.

Отже, необхідними передумовами для звернення для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 51 Закону банкрутство є: проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна (у тому числі заставленого майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника; публікація оголошення згідно з вимогами ст..105 ЦК України та ст.60 ГК України метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, у тому числі по податках, зборах (обов'язкових платежах); повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства; проведення аналізу активів та пасивів боржника зі складанням проміжного ліквідаційного балансу та його затвердження відповідно до ст.111 ЦК України. При цьому, звернення до суду з такою заявою можливе лише після закінчення наведеного вище строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.

Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст.51 Закону про банкрутство та складає предмет спору у справі про банкрутство за особливою процедурою, що порушується в порядку норм означеної статті.

Як вбачається з матеріалів справи, 01 листопада 2011 року власником ТОВ "Софтпластік" Козуб В.Г. прийнято рішення про ліквідацію підприємства шляхом ліквідації, призначення на посаду ліквідатора Венську О.О. /а.с.6/.

В газеті "Вісник Товарної Біржі "Придніпров'є" від 05 листопада 2011 року №44 (52) опубліковано оголошення про відкриття ліквідаційної процедури ТОВ "Софтпластік", ЄДРПОУ 33906201, м.Дніпропетровськ, Жовтневий район, Станція Лоцманська, буд.20-В, з повідомленням про прийняття вимог протягом 2 місяців /а.с.46/.

В Бюлетені державної реєстрації від 08 листопада 2011 року №195(30) здійснена публікація оголошення про ліквідацію ТОВ "Софтпластік" /а.с.44/.

11 січня 2012 року головою ліквідаційної комісії Венською О.А. складено інвентаризаційний опис товарно-матеріальних цінностей /а.с.18-19/.

11 січня 2011 року ліквідатором складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 11 січня 2011 року /а.с.11-12/, який затверджений власником 11 січня 2010 року /а.с.10/.

27 січня 2012 року головою ліквідаційної комісії ТОВ "Софтпластік" Венською О.О. до господарського суду Дніпропетровської області подано заяву про порушення провадження у справі про банкрутство відповідно до ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" /а.с.2-3/.

Вказана заява обґрунтована недостатністю у підприємства ТОВ "Софтпластік" активів для задоволення кредиторської заборгованості. При цьому вказано, що за даними бухгалтерського обліку сума кредиторської заборгованості складає 11516988 грн., а майна у власності підприємства лише на суму 5012 грн.

Проте, таке твердження заявника не відповідає фактичним обставинам.

Відповідно до наявних у матеріалах справи витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 34561156 від 11 січня 2012 року /а.с.50-51/, витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна /а.с.52-54/ існують обтяження на майно ТОВ "Софтпластік", зокрема: будівля холодильника літ.В-1, будівля холодильника літ. В-1, В1-1, В2-1, В3-1 з навісом літ.в, пандус літ.в1, вхід у номер за РПВН: 14553567, Дніпропетровська обл., м.Дніпропетровськ, Лоцманська станція, будинок 20; товар в обороті згідно договору застави № 1122ДЗ від 26 жовтня 2006 року у вигляді виробів з пропилену промислового призначення, а саме: гранулят поліаміаду марки ПА 210 КС у кількості 44 тони загальною заставною вартістю 474760 грн, місцезнаходження м.Дніпропетровськ, вул..Героїв Сталінграду, 147ж; інше майно.

Проте, майно, що арештоване та знаходиться під забороною відчуження, проте належить підприємству, при інвентаризації не враховано, його вартість та визначена, грошова оцінка не визначена.

Таким чином, сума вартості активів боржника визначена не вірно і не відповідає дійсності.

Поняття "майно господарського товариства" регламентовано ст.115 ЦК України. До майна товариства відносить не лише меблі та комп'ютер, але й об'єкти нерухомості, рухоме майно, грошові кошти, вклад до статутного капіталу тощо.

Виявлення, аналіз та визначення вартості активів є визначальним при вирішенні питання щодо звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст.51 Закону.

Судова колегія вважає, що у господарського суду були відсутні підстави для порушення провадження у справі за вказаною заявою.

Відповідно до ч.2 ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

До заяви ліквідатора про порушення справи про банкрутство в порядку ст.51 Закону не були додані докази додержання встановленого законом порядку ліквідацію юридичної особи та дотримання заявником необхідних передумов для звернення до господарського суду, передбачених ст.ст.105, 110, 111 ЦК України, ст.60 ГК України.

Відповідно до п.36 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року №15 "Про судову практику в справах про банкрутство", якщо у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора, за заявою якого порушено справу про банкрутство, то судам слід припиняти провадження у справі на підставі п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України.

З урахуванням вищенаведеного, оскаржувана постанова господарського суду, у зв'язку з неповним з'ясуванням суттєвих обставин справи, порушенням норм матеріального права, підлягає скасуванню з припиненням провадження у справі як порушеної без належним правових підстав.

Керуючись п.11 ч.1 ст.80, ст.ст.103-106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська задовольнити частково.

Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 14 лютого 2012 року у справі №34/5005/845/2012 скасувати.

Провадження у справі припинити.

Стягнути з Товариства з обмеженою "Софтпластік" в доход Державного бюджету України судовий збір у сумі 536,50 грн. за подання апеляційної скарги.

Доручити господарському суду Дніпропетровської області видати відповідний наказ.

Повний текст постанови складено -" 09 " липня 2012р.

Головуючий О.В.Голяшкін

Судді В.І.Крутовських

В.В.Прудніков