Рішення № 25180190, 10.07.2012, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
10.07.2012
Номер справи
10/5025/492/12
Номер документу
25180190
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" липня 2012 р.Справа № 10/5025/492/12

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом державного підприємства Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" від імені і за дорученням якого діє відокремлений підрозділ "Хмельницька атомна електрична станція", м.Нетішин

до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради, м. Нетішин

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1. фінансового управління виконавчого комітету Нетішинської міської ради, м. Нетішин

2. виконавчого комітету Нетішинської міської ради , м. Нетішин

3. Нетішинської міської ради, м. Нетішин

4. управління державної казначейської служби України у м. Нетішин, м. Нетішин

про стягнення 41448,63 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Ряснова Н.В. - за довіреністю від 07.11.2011р. № 2450,

Закусіло Г.В.- за довіреністю від 22.05.2012р. №86-1679/5122

від відповідача: Ходаківська С.О. - за довіреністю від 21.05.2012р. № 01/33-1144

від третіх осіб:

фінансове управління виконавчого комітету Нетішинської міської ради: не з'явився

виконавчий комітет Нетішинської міської ради: Шитюк В.О.- за довіреністю №18 від 26.04.2012р.

Нетішинська міська рада :Шитюк В.О.- за довіреністю №17 від 26.04.2012р.

управління державної казначейської служби України у м. Нетішин: Шаповалова Л.В.- згідно наказу №18-в від 22.06.2012р.

Сапожнік Т.Ю. - за довіреністю від 19.06.2012р. №01-22/217

В судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: позивач звернувся із позовом в якому просить стягнути з відповідача 41448,63 грн. заборгованості за невиконання угоди №15 від 27.01.2010р. щодо відшкодування коштів на пільги за житлово-комунальні послуги, надані окремим категоріям громадян, які користуються пільгами, передбаченими рішенням виконавчого комітету Нетішинської міської ради №7 від 21.01.2010р., посилаючись на ст.ст. 526, 530, 612, ч.1 ст. 625 ЦК України, ст. 193 ГК України.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач, в порушення умов договору №15 від 27.01.2010р., незважаючи на виконання позивачем своїх договірних зобов'язань ( зокрема п. 2.1 договору) не перерахував кошти позивачу за період з 01.08.2010 року по 01.01.2011року, утворивши станом на 01.04.2012року заборгованість в сумі 41 448,63 грн..

Звертає увагу, що на вимоги сплатити кошти, відповідач повідомив, що заборгованість несплачена в зв'язку з недостатністю бюджетних призначень, виділених для фінансування витрат на 2010 рік.

В письмових поясненнях від 21.05.2012р. №01/33-1143 звертає увагу на те, що щомісячно підписані сторонами та завірені печатками акти звіряння розрахунків за надані пільги для інвалідів загального захворювання підтверджують визнання заборгованості відповідачем в повному об'ємі.

Вважає, що доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати не можуть прийматись до уваги, оскільки дана обставина не є підставою для звільнення відповідача від оплати заборгованості.

Зазначає, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб'єктами владних повноважень на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань не може прийматися до уваги.

Відповідач у письмовому відзиві на позов та повноважний представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує. В обґрунтування позиції зазначає, що на виконання рішення виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 21.01.2010р. №7 „ Про надання інвалідам та сім'ям інвалідів, міста пільг щодо плати за користування електроенергією, комунальними послугами та житлом" ( прийняте на виконання міської програми "Турбота" ) укладено договори про надання пільг і відшкодування пільг та з місцевого бюджету для виконання взятих зобов'язань в 2010р. було виділено 144368,16 грн.

Зазначає, що в зв'язку з недофінансуванням коштів у 2009р. станом на 01.01.2010 року утворилася заборгованість перед організаціями - надавачами послуг в сумі 35516,73 грн. (звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д,7м) за 2009 рік), яка була погашена за рахунок бюджетних асигнувань 2010 року, у зв'язку з необхідністю виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Державного казначейства України. Сума доведених коштів на 2010 рік згідно кошторису на зазначені цілі скала 158929,00 грн. (уточнена на кінець 2010 року - 158918,16 грн.), з них для забезпечення окремих категорій громадян дровами, які живуть в старій частині міста - 14550,00 грн., а для відшкодування пільг за електроенергію та житлово-комунальні послуги - 144368,16 грн. Профінансовано в 2010 році для забезпечення окремих категорій громадян дровами, які живуть в старій частині міста - 14550,00 грн., а для відшкодування пільг за електроенергію та житлово-комунальні послуги - 142708,64 грн. Заборгованість станом на 01.01.2011 року за даними бухгалтерського обліку установи, яка взята на облік органами Державного казначейства України склала 1599,52 грн. Дана заборгованість сплачена в січні 2011 року (платіжне доручення №2199 від 27.01.2011 p., №92 від 28.01.2011р).

Посилаючись на ч.1 ст.48 Бюджетного кодексу України, стверджує, що в зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань розрахунки подані за серпень-грудень 2010 року для відшкодування коштів за надані пільги в сумі 41448,63 грн. не були відображенні в бухгалтерському обліку управління та не вважаються бюджетними зобов'язаннями.

Вказує на те, що управління повідомило позивача, що доведені кошти вже в повній мірі були використані станом на 01.08.2010 року. 31.08.2010р. управління звернулося до виконавчого комітету Нетішинської міської ради та до фінансового управління виконавчого комітету Нетішинської міської ради з проханням про виділення додаткових коштів. Однак кошти виділені не були.

Акцентує увагу на тому, що так як частина коштів виділених в 2010 році для фінансування видатків на надання пільг інвалідам та сім'ям інвалідів міста була спрямована на погашення заборгованості минулого року, то фактичні видатки поточного року в межах бюджетних асигнувань склали 123341,43 грн. (звіт про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2д, 2м за 2010 рік), а подано розрахунків організаціями на загальну суму 204542,63 грн., тому різниця в сумі 81201,20 грн. не могла бути проведена в бухгалтерському обліку та рахуватися кредиторською заборгованістю, так як заборгованість обліковується лише за фактично надані послуги в межах бюджетних призначень.

Зазначає, що зобов'язання управлінням приймалися по мірі надходження розрахунків від організацій - надавачів послуг, які згідно укладених договорів повинні надаватися щомісяця є підтвердженням наданих пільг та підставою для відшкодування коштів. Тобто, управління зобов'язане в повній мірі здійснити відшкодування згідно розрахунку, але в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисом, як це передбачено п.2.1 наказу ДКУ від 09.08.2004р. №136 та не має права брати зобов'язання та здійснювати платежі за виконані роботи чи надані послуги на суму, що перевищує бюджетні асигнування, передбачені кошторисом на ці цілі.

Стверджує, що посилання позивача на акти звіряння розрахунків як на факт визнання заборгованості в повному об'ємі та визнання його як доказу є недоречним, оскільки чинним законодавством акту звірки взаєморозрахунків не надано юридичної сили доказу наявності обов'язку сплати грошових коштів.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - фінансове управління виконавчого комітету Нетішинської міської ради у письмових поясненнях зазначає, що відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи самоврядування виконують свої повноваження в межах бюджетного фінансування, а одним з принципів бюджетної системи України, є принцип збалансованості, який передбачає, що повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період.

Акцентує увагу на тому, що відповідно до рішення п'ятдесят третьої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради V скликання від 14.05.2010 р. № 1 " Про бюджет міста Нетішин на 2010 рік" у бюджеті міста на 2010 рік передбачені видатки по КФК 091207 "Пільги, що надаються населенню (крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), на оплату житлово-комунальних послуг і природного газу" у сумі 158918,16 грн.

Порядок надання окремих пільг щодо плати за користування електроенергією, комунальних послуг та житлом визначено рішенням виконавчого комітету міської ради від 21 січня 2010 року № 7 " Про надання інвалідам та сім'ям інвалідів міста пільг щодо плати за користування електроенергією, комунальними послугами та житлом", відповідно до п.3 якого фінансовим управлінням у 2010 році забезпечено фінансування видатків 142708,64 грн. (план на рік - 144368,16 грн.) за рахунок коштів, передбачених у бюджеті міста на соціальний захист населення.

Зазначає, що відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються рішенням про місцевий бюджет. За період від 1 серпня 2010 року до 31 грудня 2010 року у бюджеті міста був відсутній додатковий фінансовий ресурс для фінансування пільг щодо плати за користування електроенергією, комунальних послуг та житлом. Станом на 1 січня 2011 року відповідно до звіту про бюджетну заборгованість по КФК 091207 " Пільги, що надаються населенню (крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), на оплату житлово-комунальних послуг і природного газу", наданого управлінню Державної казначейської служби у місті Нетішин, кредиторська заборгованість становить 1599,52 грн.

Звертає увагу, що по КФК 091207 „Пільги, що надаються населенню (крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ та громадян, які постраждали внаслідок ЧК), на оплату житлово-комунальних послуг і природного газу" затверджено кошторис видатків в сумі 158929 грн., з них на надання пільг, передбачених рішенням виконавчого комітету міської ради від 21 січня 2010 року №7 „Про надання інвалідам та сім'ям інвалідів міста пільг щодо плати за користування електроенергією, комунальними послугами та житлом" в сумі 144368,16 грн. Кредиторська заборгованість, яка існувала на 01.01.2011року у сумі 1599,52 грн., профінансована відповідно до розпорядження про виділення коштів загального фонду місцевих бюджетів від 24 січня 2011 року №18.

Повноважний представник фінансового управління в судове засідання не з'явився, проте надіслано письмові пояснення від 09.07.2012р., в яких підтверджено позицію викладену раніше та зазначено, що в бюджеті міста на 2010р. видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення затверджені в сумі 2204276 грн. Звернуто увагу, що в зв'язку з невиконанням доходної частини загального фонду бюджету міста відсутня можливість про видалення додаткових коштів з бюджету міста на відшкодування витрат за надані окремим категоріям населення пільги з оплати житлово- комунальних послуг. Крім того, просить розглядати справу за відсутності повноважного представника фінансового управління.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління державної казначейської служби України у м. Нетішин у письмових поясненнях , посилаючись на пп. 4.8.1 п.4.8. Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 04.11.2002 р. №205 зазначає що, органи Державного казначейства України здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Державного казначейства України, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів, планів спеціального фонду місцевих бюджетів або планів використання бюджетних коштів, планів надання кредитів. Відповідальність за взяті бюджетні зобов'язання та цільове використання бюджетних коштів несуть розпорядники та одержувачі бюджетних коштів згідно із законодавством.

Акцентує увагу на тому, що органи Державного казначейства України здійснюють видатки на підставі платіжних доручень розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та фінансового зобов'язання у межах залишків коштів на рахунках розпорядників та одержувачів бюджетних коштів за відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування.

Зобов'язання розпорядників бюджетних коштів державного та місцевих бюджетів реєструються органами казначейства України за процедурами, регламентованими Порядком обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженим наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. №136, з 6 квітня 2012 року - Порядком реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012р. №309.

Вказує на те, що станом на 01.01.2011 року кошторисні призначення на 2010 рік затверджені в сумі 158918,16 грн., проведено видатків - 157258,64 грн., з них ВП "ХАЕС" за спожиті житлово-комунальні послуги перераховано 38287,83 грн., з них - 14329,36 грн. кредиторська заборгованість за жовтень, листопад, грудень 2009 року, кредиторська заборгованість зареєстрована в сумі 1599,52грн., залишок невикористаних кошторисних призначень - 1659,52грн.

Треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Нетішинська міська рада, виконавчий комітет Нетішинської міської ради письмових пояснень щодо позовних вимог не подали, однак повноважний представник в судовому засідання проти позову заперечує , вказуючи на відсутність коштів, передбачених в бюджеті .

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Рішенням виконавчого комітету Нетішинської міської ради №7 від 21.01.2010р. , відповідно до пп.1 п. "а" частини 1 ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міської програми "Турбота" на 2006-2010 роки, вирішено надавати інвалідам першої групи, дітям - інвалідам та сім'ям, у складі яких двоє і більше інвалідів пільги щодо 50% знижки плати за користування електроенергією, комунальними послугами та житлом у межах норм , передбачених постановою Кабіненту Міністрів України від 01.08.1996р. №879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами , які мають пільги щодо їх оплати", за умови, що ці громадяни не користуються пільгами відповідно до чинного законодавства; зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради укласти із суб'єктами господарювання договори про надання пільг та відшкодування витрат, фінансове управління виконавчого комітету міської ради - забезпечити фінансування видатків на надання пільг інвалідам міста за рахунок коштів , передбачених у бюджеті міста на соціальних захист.

Між Державним підприємством "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" від імені і за дорученням якої діє відокремлений підрозділ "Хмельницька АЕС" та управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради 27.01.2010р. укладена угода №15 на відшкодування пільг за житлово-комунальні послуги, наданих окремим категоріям громадян, які користуються пільгами, передбаченими рішенням виконавчого комітету Нетішинської міської ради № 7 від 21.01.2010 року.

Відповідно до р.2 договору позивач (одержувач бюджетних коштів), взяв на себе зобов'язання складати та подавати управлінню щомісячно до 5-го числа, наступного за звітним місяцем, акти звірки розрахунків за надані пільги ( ф.3-пільга), зведені дані про надані пільги за місяць і списки пільгових категорій громадян, а відповідач ( головний розпорядник бюджетних коштів) , зобов'язався на підставі актів звірки розрахунків за надані послуги, зведених даних про надані пільги за місяць і списків пільгових категорій громадян здійснювати оплату шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок позивача до 30 числа кожного місяця.

Обидві сторони несуть відповідальність за своєчасне виконання взятих на себе зобов'язань.

Угода набуває чинності з 01.01.2010р. і діє до 31.12.2010р. Угода підписана представниками та скріплена печатками сторін.

На виконання умов договору №15 від 27.01.2010р. позивачем щомісячно надавались відповідачу акти звіряння розрахунків за надані пільги ( форми 3- пільги) з відповідними списками пільгових категорій громадян , яким надано пільги, за весь період дії договору . В актах звіряння розрахунків відображено суми наданих пільг, профінансованих коштів на погашення та наявну заборгованість. Акти звіряння розрахунків підписані представниками та скріплені печатками сторін без зауважень та прийняті відповідачем.

З серпня 2010р. відповідачем приймаються та підписуються без зауважень акти звіряння розрахунків за надані пільги з відповідними списками для надання пільг, однак кошти як то передбачено умовами договору не сплачуються.

В акті звіряння розрахунків за грудень 2010р., враховуючи зведені дані , сторонами зазначено, що станом на 01.01.2011р. заборгованість складала 14329, 36 грн., фактично надано пільг з початку 2010р. на 71668, 20 грн., в тому числі за звітний місяць 15345, 33 грн., профінансовано станом на 01.01.2011р. 44548, 93 грн., в тому числі за поточний рік 30219,57 грн. та 14329,36 грн. - погашення заборгованості минулих років. Станом на 01.01.2011р. не профінансовано 41448, 63 грн.

Відповідно до довідки позивача, з серпня 2010р. по грудень 2010р. сума несплачених відповідачем коштів за надані пільги 41448, 63 грн., що не заперечується відповідачем.

В аналізі використання коштів з відшкодування пільг інвалідам загального захворювання у 2010р., наданого управлінням, заборгованість станом на 01.01.2011р., яка не врахована по бухгалтерському обліку в зв'язку з відсутністю бюджетних призначень перед позивачем склала 41448, 63 грн.

Згідно зі кошторису на 2010р., затвердженого начальником управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради 01.06.2010р., погодженого секретарем міської ради, на пільги, що надаються населенню (крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ та громадян , які постраждали внаслідок ЧК) на оплату житлово-комунальних послуг і природного газу по коду 091207 передбачено 158929 грн.

Листом від 31.08.2010р. № 04/24-1919 управління праці та соціального захисту населення звернулося до міської ради, фінансового управління виконавчого комітету Нетішинської міської ради з проханням розглянути можливість виділення додаткових коштів, в тому числі для відшкодування витрат за надані окремим категоріям населення пільги з оплати ЖКГ , враховуючи проведений аналіз використання коштів протягом 8 місяців 2010р. та наявний залишок кошторисних призначень та очікуване виконання до кінця поточного року.

Позивач листами від 14.09.2011р. №86-1982/9043, 24.102011р. №86-2230/10490, 21.12.2011р. № 86-2543/13052, 20.01.2012р. №86-130/593 звертався до відповідача з вимогою сплатити 41448, 63 грн. на відшкодування наданих пільг за період з 01.08.2010р. по 01.01.2011р.

Листами від 27.09.2011р., 28.12.2011р., 30.01.2012р. відповідач повідомив позивача про відсутність заборгованості з відшкодування витрат з надання пільг інвалідам в зв'язку з використанням передбачених в бюджеті коштів на соціальний захист населення та відсутністю заборгованості по бухгалтерському обліку управління.

В зв'язку із несплатою відповідачем 41 448,63 грн. коштів на відшкодування пільг наданих пільговим категорій громадян відповідно до договору №15 від 27.01.2010р. позивач звернувся до суду із позовом про їх стягнення з відповідача .

Заслухавши представників сторін, оцінюючи надані докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню зважаючи на наступне:

Згідно зі ст. 1 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством;

Статтею 7 (ч.1 п.1) вищезазначеного закону передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить зокрема затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм.

Виконкомом Нетішинської міської ради на виконання міської програми "Турбота" на 2006-2010 роки було прийнято рішення №7 від 21.01.2010р. про надання інвалідам першої групи , дітям-інвалідам та сім'ям у складі яких двоє і більше інвалідів, пільг щодо 50% знижки плати за користування електроенергією, комунальними послугами та житлом та зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради укласти із суб'єктами господарювання договори про надання пільг та відшкодування витрат.

Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що виконавець має право отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати житлово-комунальних послуг і повертати їх у разі ненадання таких послуг чи пільг.

Статтею 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв діловою обороту, вимог розумності та справедливості.

При цьому, згідно приписів ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).

Як вбачається з матеріалів справи між сторонами укладено договір №15 від 27.01.2010р. предметом якого є відшкодування житлово - комунальних послуг, наданих окремим категоріям громадян, які користуються пільгами, передбаченими рішенням виконкому Неитішинської міської ради №7 від 21.01.2010р. Умовами договору визначено обов'язки позивача надавши послуги, подавати до управління щомісячно акти звірки розрахунків за надані пільги відповідної форми із списками пільгових категорій громадян, а відповідача - на підставі вищевказаних документів здійснити оплату до 30 числа кожного місяця.

За змістом ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання є правовідношенням, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а інша сторона має право вимагати виконання такого обов'язку.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.

Відповідно до ст.599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статтею 530 Цивільного кодексу України, передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем виконано умовами договору №15 від 27.01.2010р., а саме надано до управління праці та соціального захисту акти звірки розрахунків за надані пільги ( ф.3-пільга), зведені дані про надані пільги за місяць і списки пільгових категорій громадян, які прийняті були відповідачем, підписані та скріплені печаткою. Даний факт не заперечується сторонами. Однак, відповідачем , в порушення умов договору, на підставі існуючих актів, відшкодування за надані житлово - комунальні послуги пільговим категоріям громадян, відбувалось не в повному обсязі , в зв'язку з чим з серпня 2010р. утворилась заборгованість в сумі 41 448,63 грн., яка на час вирішення спору не сплачена.

Судом звертається увага, що згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Судом враховується те, що в угоді №15 від 27.01.2010р. відповідачем не визначено та не обмежено сум відшкодування пільг за житлово- комунальні послуги, наданими окремим категоріям громадян , наявними бюджетними асигнуваннями, як передбачено Бюджетним кодексом України .

Відсутні обмеження щодо сум видатків на надання пільг інвалідам міста і в рішенні виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 21.01.2010р.

Натомість, в договорі чітко зазначено про обов'язок відповідача на підставі актів звірки розрахунків за надані послуги, зведених даних про надані пільги за місяць і списків пільгових категорій громадян здійснювати оплату шляхом перерахування коштів позивачу до 30- го числа кожного місяця. Даний обов'язок відповідачем повністю не виконаний.

Щодо посилань відповідача на відсутність бюджетного фінансування, то суд вважає, що така обставина не звільняє відповідача від виконання зобов'язань щодо відшкодування вартості наданих пільг за житлово- комунальні послуги , наданих окремим категоріям громадян на підставі договору №15 від 27.01.2010р., оскільки така обставина не визначена законодавчо як така, що звільняє від виконання зобов'язання. Так, ч.2 ст.218 Господарського кодексу України прямо передбачає, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставинами, які є підставою для звільнення боржника від господарсько-правової відповідальності. Тобто, відповідач не може посилатися на відсутність бюджетного асигнувань як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Така правова позиція з даного питання викладена в рішенні Європейського суду з прав людини у справі „Терем ЛТД, Чечеткін та Юліус проти України „ від 18.10.2005р., „Кечко проти України" від 08.11.2005р., постанові ВСУ від 15.05.2012р.№11/446, постанові ВГСУ від 26.12.2011р. по справі №5013/970/11 , від 05.06.2012р. по справі №5002-15/1987-2011.

З огляду на вищевикладене , позовні вимоги заявлені правомірно , є обґрунтованими , тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 32, 33, 43, 44, 49, 82, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов державного підприємства Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" від імені і за дорученням якого діє відокремлений підрозділ "Хмельницька атомна електрична станція" м.Нетішин до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради м. Нетішин, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фінансового управління виконавчого комітету Нетішинської міської ради м. Нетішин, виконавчого комітету Нетішинської міської ради, м. Нетішин, Нетішинської міської ради, м. Нетішин, управління державної казначейської служби України у м. Нетішин , м. Нетішин про стягнення 41448,63 грн. задовольнити.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради м. Нетішин, пр-т Незалежності, 29 (код 23563237) на користь державного підприємства Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" від імені і за дорученням якого діє відокремлений підрозділ "Хмельницька атомна електрична станція" м. Нетішин (код 21313677) 41448,63 грн. (сорок одну тисячу чотириста сорок вісім гривень 63 коп.) боргу , 1609,50 (одну тисячу шістсот дев'ять гривень 50 коп.) судового збору.

Видати наказ.

Повний текст рішення складено 16.07.2012р.

Суддя В. В. Виноградова

Віддрук. 7 прим. :1 - до справи, 2,- позивачу (м. Нетішин Хмельницька область , Хмельницька атомна електрична станція), 3- відповідачу (м. Нетішин, пр-т Незалежності, 29, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради), 4 -(фінансовому управлінню виконавчого комітету Нетішинської міської ради - Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Шевченка, 1), 5- виконавчий комітет Нетішинської міської ради (м. Нетішин, вул. Шевченка, 1 ), 6 -управління державної казначейської служби України у м. Нетішин (м. Нетішин, пр-т Незалежності, 22), 7- Нетішинській міській раді (м. Нетішин, вул. Шевченка, 1) (фінансовому управлінню виконавчого комітету Нетішинської міської ради рекомендованим листом з повід. про вручення).