Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/6980/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 17:19
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Наумової К.Г.
при секретарі Чухляк О.О.
Розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Державного підприємства «Добропіллявугілля» (м. Добропілля)
до Добропільської об»єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (м. Добропілля)
про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії
представники сторін:
представник позивача: Жолоб Я.С. (за довір.)
представники відповідача: Килимник В.М.(за довір.)
Державне підприємство «Добропіллявугілля», далі за текстом позивач, звернувся до суду з позовом до Добропільської об»єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби, далі за текстом відповідач, про визнання неправомірними дій щодо нарахування в картці особового рахунку позивача пені зі збору з забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 121328,82 грн. та просить зобов»язати відповідача внести зміни до картки особового рахунку шляхом скасування (виключення) з неї пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 121328,82 грн. за несвоєчасне погашення податкової заборгованості як неправомірно нараховану.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що на його адресу надійшов лист №980/19-013-2 від 20.01.2012 р., з якого вбачається, що він має нараховану пеню на суми дострокової сплати розстрочених відповідно рішень суду сум зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 121328,82 грн. Позивач вважає, що пеня нарахована ДПІ неправомірно, оскільки згідно платіжних доручень №361 від 01.08.2011 р., №362 від 01.08.2011 р. відповідачем перераховано дані кошти в рахунок сплати податкового зобов»язання(яке сплачене у встановлені законом терміни) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища код платежу 19050200, а не на виконання рішень суду. Позивач вважає, що дії податкового органу в самостійному зарахуванні сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов»язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, являються протиправними і такими, що порушують права та інтереси позивача.
Позивач зазначив, що відповідачем було нараховано пеню на суми своєчасно сплачених податкових зобов»язань.
Також, як зазначив позивач, податковим органом згідно листа №980/8/19-013-2 від 20.01.2012 р. була нарахована пеня при сплаті платіжними дорученнями на рішення суду №2а-7321/08, №2а-16186/10/0570 про розстрочку(відстрочку) податкового боргу, що суперечить п.3.9 наказу ДПА України від 24.12.2010 р. №1036, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 30.12.2010 р. №1431/18726, підписання з Добропільською ОДПІ графіку розстрочення даних рішень, на думку позивача, є узгодженням договору надання розстрочення відповідно до рішень суду.
Позивач також посилається на тотожні справи, за якими Донецьким апеляційним адміністративним судом вже прийняті рішення, де ДААС погоджується з висновками платника податків щодо сплати у 2011 році по платіжним дорученням розстрочених(відстрочених) сум відповідно до рішень суду, які вступили в законну силу.
Позивач вважає, що оскільки судові рішення, про розстрочення виконання рішення про стягнення податкового боргу, які набрали законної сили, є перенесенням виконання такого рішення на новий строк, тобто ухвалами ДОАС перенесені граничні строки сплати податкових зобов»язань.
Крім цього, позивач посилається на Конституцію України, ЦК України та ГК України і вважає, що ДПІ, перерозподіляючи самостійно, без врахування призначення платежу, перераховані позивачем грошові кошти, фактично порушує право позивача на власність, яке гарантується цими законами.
Відповідач надав до суду заперечення на позовну заяву, у яких зазначив, що оскільки на момент перерахування грошових коштів по ДП «Добропіллявугілля» був наявний податковий борг, то згідно ст.87 Податкового Кодексу України, відповідачем було зараховано кошти в рахунок погашення податкового боргу(раніше створеного підприємством) згідно з черговістю його виникнення, незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, то нарахована пеня(пеня нарахована на раніше створений борг).
Тобто, як зазначив відповідач, ним було зараховано кошти згідно діючого податкового законодавства в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Така спірна пеня нарахована на раніше створений борг, а не на розстрочені суми податкового боргу.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державне підприємство "Добропіллявугілля" зареєстроване виконавчим комітетом Добропільської міської ради 11.03.2003р. як юридична особа, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №291209, код ЄДРПОУ 32186934 та знаходиться на податковому обліку у Добропільській ОДПІ.
ДП "Добропіллявугілля» має відокремлені підрозділи, зокрема, ВП «Шахта "Піонер".
Позивач листом від 23.12.2011 р. за №1-3/1964 звернувся до відповідача про надання відомостей щодо нарахування пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища при сплаті збору по ВП «Шахта «Піонер» платіжними дорученнями: №362 від 01.08.2011 р. на суму 379883,62грн. по Добропільській міській раді, №361 від 01.08.2011 р. на суму 481,21 грн. по Новодонецькій селищній раді.
У своєму зверненні до відповідача позивач просив також повідомити про нараховану пеню на розстрочені або відстрочені платежі по збору за забруднення навколишнього природного середовища та вказати підстави її нарахування.
23.01.2012 р. на адресу позивача надійшов лист відповідача від 20.01.2012 р. №980/8/19-013-2, у якому зазначено про нараховану пеню по п.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України при сплаті по збору за забруднення навколишнього природного середовища(код платежу 19050200): по м. Новодонецьке - 79,47 грн. та по м. Добропілля сума пені складає 121249,35 грн.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.
Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закон України «Про систему оподаткування», тощо.
Відповідно до п. 14.1.162 ст. 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно зі ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Нарахування пені закінчується:
- у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
- у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;
- у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);
- при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Спірним листом від 20.01.2012 р. №980/8/19-013-2 на запит позивача відповідач повідомив про нарахування пені у сумі 121328,82 грн. При цьому відповідач зазначив платіжні доручення, за якими відбулося погашення податкового боргу, у звязку з яким нарахована така пеня, а саме:№361 від 01.08.2011 р. на суму 481,21 грн.(пеня нарахована в розмірі 79,47 грн.) та №362 від 01.08.2011 р.(пеня нарахована в розмірі 121249,35 грн.).
Відповідно до даних зворотного боку картки особового рахунку позивача зі збору за забруднення навколишнього природного середовища станом на 31.12.2011 р. та інформації про суми нарахованої пені ВП «Шахта Піонер» ДП «Добропіллявугілля», наданої відповідачем у судовому засіданні,пеня була нарахована відповідачем по факту сплати 01.08.2011 р. зі збору за забруднення навколишнього природного середовища:
- згідно розрахунку №6678 від 28.04.2006 р. пеня нарахована за період з 23.05.2006 р. - 31.07.2001 р. в сумі 59169,76 грн.;
- згідно розрахунку №11799 від 02.08.2006 р. пеня нарахована за період з 22.08.2006 р. - 31.07.2001 р. в сумі 219,60 грн.;
- згідно податкового повідомлення-рішення №0002101540 від 18.12.2006 р. пеня нарахована за період з 26.06.2007 р. - 12.03.2008 р. в сумі 62508,92 грн.;
- згідно розрахунку №5729 від 07.05.2007 р. пеня нарахована за період з 22.05.2007 р. - 01.08.2011 р. в сумі 126,30 грн.;
- згідно розрахунку №11107 від 03.08.2007 р. пеня нарахована за період з 21.08.2007 р. - 31.07.2011 р. в сумі 212,71 грн.;
- згідно розрахунку №17045 від 06.11.2007 р. пеня нарахована за період з 20.11.2007 р. - 01.08.2011 р. в сумі 167,30 грн.;
- згідно розрахунку №23127 від 06.02.2008 р. пеня нарахована за період з 20.02.2008 р. - 31.07.2011 р. в сумі 49,50 грн.;
- згідно податкового повідомлення-рішення №000172340 від 24.03.2008 р. пеня нарахована за період з 07.04.2008 р. - 31.07.2011 р. в сумі 135 грн.;
- згідно податкового повідомлення-рішення №0000482340 від 23.07.2009 р. пеня нарахована за період з 04.08.2009 р. - 01.08.2011 р. в сумі 131,46грн.;
- згідно податкового повідомлення-рішення №000412340 від 19.03.2007 р. пеня нарахована за період з 27.11.2009 р. - 31.07.2011 р. в сумі 1496,26 грн.;
- згідно податкового повідомлення-рішення №0000762240 від 09.12.2009 р. пеня нарахована за період з 22.12.2009 р. - 31.07.2011 р. в сумі 79,47 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку. Згідно п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 вказаного Закону, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Зазначені у наведених вище розрахунках та податкових повідомленнях-рішеннях суми зобов'язань позивачем у строки, встановлені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами", не були сплачені, що не заперечується позивачем.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25.11.2009р. по справі № 2-а-16186/09/0570 були задоволені позовні вимоги Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства "Добропіллявугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта Піонер" про стягнення заборгованості. Вказаною постановою суд стягнув з Державного підприємства "Добропіллявугілля" на користь Державного бюджету України суму заборгованості в загальному розмірі 324935,19 грн. у тому числі: основний платіж -324125,781 грн., штрафні фінансові санкції -407,67 грн., пеня -401,74 грн.( у тому числі податкова заборгованість за забруднення навколишнього природного середовища - 141469,28 грн.(штрафні санкції - 407,67 грн.)
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2009р. по справі № 2-а-7321/08/0570 були частково задоволені позовні вимоги Добропільської ОДПІ до Державного підприємства "Добропіллявугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта Піонер" про стягнення заборгованості та стягнуто з Державного підприємства "Добропіллявугілля на користь державного бюджету податковий борг, зокрема зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 1329027 грн.07 коп.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2009 р. по справі №2-а-16186/09/0570 виконання вищезазначеної постанови про стягнення з Державного підприємства "Добропіллявугілля» на користь державного бюджету податкового боргу у сумі 324935 грн. 19 коп. було відстрочено до 1 грудня 2014 р.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.11.2009 р. по справі №2-а-7321/08/0570 виконання вищезазначеної постанови про стягнення з Державного підприємства "Добропіллявугілля податкового боргу в сумі 1675510 грн.73 коп. було відстрочено до 1 листопада 2014 р.
Платіжними дорученнями №361 від 01.08.2011 р. на суму 481,21 грн., №362 від 01.08.2011 р. на суму 379883,62 грн. позивачем було здійснено оплату збору за забруднення навколишнього природного середовища..
Графа «Призначення платежу» даних платіжних доручень містить посилання на оплату податкових зобов»язань за рішеннями Донецького окружного адміністративного суду по справам №2а-16186/10/0570 по строку сплати 01.12.2014 р., №2-а-7321/08/0570 по строку сплати 01.11.2014 р.
Втім, як вбачається з розрахунку пені, та зворотного боку облікової картки позивача, відповідач зарахував сплачені позивачем кошти у погашення іншого податкового боргу, ніж зазначений у наведених платіжних дорученнях.
Як було зазначено вище, зазначений податковий борг був стягнутий за рішеннями Донецького окружного адміністративного суду.
Відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Тобто, у суду є право за наявності певних обставин відстрочувати або розстрочувати виконання судового рішення.
Згідно до ч.2,3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судом надано право позивачеві не сплачувати податкові зобов'язання у строки, вставлені законом, а сплачувати у строки, встановлені судом у відповідному рішенні.
Позивач сплачував наведеними платіжними дорученнями суми відповідно до рішення суду, та не сплачував податкові борги інших періодів.
З огляду на зазначене, у відповідача відсутні підстави для застосування до позивача відповідальності у вигляді нарахування пені в сумі 121328,82 грн., відповідно дії податкового органу щодо нарахування в картці особового рахунку позивача пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 121328,82 грн. не можуть вважатись законними, а позовні вимоги Державного підприємства «Добропіллявугілля» підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 1213грн.28коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.
Враховуючи викладене та, керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України „Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, Кодексу адміністративного судочинства, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Добропільської об»єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби щодо нарахування в картці особового рахунку Державного підприємства «Добропіллявугілля» пені зі збору з забруднення навколишнього природного середовища у сумі 121328,82 грн.
Зобов»язати Добропільську об»єднану державну податкову інспекцію Донецької області Державної податкової служби внести зміни до картки особового рахунку платника податків Державного підприємства «Добропіллявугілля» шляхом виключення з неї пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 121328,82грн.
Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля» витрати по сплаті судового збору у сумі 1213грн. 28 коп.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Скарга подається на ім'я Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови складено та підписано 13 липня 2012 р.
Суддя Наумова К.Г.