ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 березня 2012 р. (17:17) Справа №2а-106/12/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Світловодської міжрайонної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпекс Продгарант»
про стягнення
за участю:
представник позивача - не з'явився,
представник відповідача - не з'явився,
Обставини справи. Світловоська міжрайонна прокуратура звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим в інтересах держави в особі Світловодської ОДПІ (надалі - позивач) до ТОВ „Імпекс Продгарант" (надалі - відповідач), у якому просить стягнути з останнього суму податків та штрафних санкцій відповідно до доданих до матеріалів позову декларацій відповідача та податкових повідомлень - рішень, якими до відповідача були застосовані штрафні санкції в розмірі 451 169,38 грн.
Позивач явку представника у судове засіданні не забезпечив, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження за наданими документами та просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, письмових заперечень по суті заявлених позовних вимог суду не надав.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Імпекс Продгарант» зареєстровано 31.05.2010 року Виконавчим комітетом Світловодської міської ради як юридична особа, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 8).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надані звітні декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року від 17.09.2010 року № 9003825514 та уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2010 року від 21.09.2010 року № 9003998364.
Відповідно до акту документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року, складеного ДПІ в Печерському районі м. Києва від 18.10.2010 року № 052/1506 були встановлені на підставі поданих відповідачем декларацій порушення п.п. 7.2.4 п. 7.2, п.п. 7.4.5 п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість", що призвело до заниження та несплати ПДВ в сумі 428800 грн., в тому числі й за серпень 2010 року - 428800 грн. На суми податкового боргу була нарахована пеня в розмірі 91,18 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки стосовно відповідача ДПІ в Печерському районі м. Києва було прийнято податкове повідомлення - рішення №0000551506/0 від 25.10.2010 року на суму 450240 грн., в тому числі й 428800 грн. податкових зобов'язань зі сплати ПДВ та 21440 грн. штрафних санкцій, яке було направлено на адресу відповідача відповідно до поштового повідомлення, але було повернено органами поштового зв'язку, через що розміщено на дошці податкових оголошень відповідно до акту від 29.10.2010 року №45/1506 (а.с. 21).
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, за період з 27.01.2011 року по 05.10.2011 року у відповідача виникла недоїмка з податку на прибуток відповідно до декларації з податку на прибуток підприємства № 726712 від 09.02.2011 року на суму 24,88 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу була виставлена перша податкова вимога № 1/8756 від 21.08.2010 року на суму 112 грн., яка була вручена відповідачеві відповідно до поштового повідомлення (а.с. 9) та друга податкова вимога № 2/12709 від 07.12.2010 року на суму 450093,25 грн., яка була вручена відповідачеві відповідно до поштового повідомлення (а.с. 10).
Згідно з актом камеральної перевірки ТОВ „Імпекс Продгарант" (код ЄДРПОУ 37142844) № 65 від 04.07.2011 року позивачем по даній справі були виявлені порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (аналогічні приписи містить п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України) у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, у зв'язку з чим відповідачеві були нараховані штрафні санкції податковими повідомленнями-рішеннями № 0001521600 від 04.07.2011 року на суму 502,30 грн., № 0001531600 від 04.07.2011 року на суму 66,80 грн., № 0001531600 від 04.07.2011 року на суму 926,94 грн.
Згідно розрахунку суми заборгованості відповідача, наданому позивачем по справі, через часткове погашення суми податкового боргу, розмір несплачених податкових зобов'язань на час звернення до суду становить 451053,32 грн.
Приймаючи до уваги зазначені факти, дослідивши документи по справі, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню та зазначає наступне.
Самостійно узгоджені податкові зобов'язання за 2010 рік регулювалися, зокрема, нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідно до 1.3 ст. 1 якого податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 зазначеного Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно з п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п.7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» зі змінами та доповненнями податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
У зв'язку з наведеним, з урахуванням строків, встановлених статтею 4 Закону, суд вважає, що до стягнення підлягають суми з податку на додану вартість, задекларовані відповідачем за 2010 рік, строк сплати яких настав до 31.12.2010 року.
Крім того, враховуючи факт подання позову у 2012 році, суд застосовує у спірних правовідносинах норми Податкового кодексу України, які набрали чинності з 01.01.2011 року.
Згідно з пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів платника податків проводяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Податкова вимога надсилається платнику податків органом державної податкової служби в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, про що вказано в ч. 1 п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України.
Відповідно до положень абз. 2 п. 59.3 ст. 59 ПК України податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п. 59.4 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Разом з тим, відповідно до ст. 54.1, ст. 54.2 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
В певних випадках, передбачених ст. 53.4 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.
Згідно з п.п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковим зобов'язанням визнається сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
При цьому, п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Разом з тим, узгоджене грошове зобов'язання набуває статусу податкового боргу відповідно до п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 з часу винесення в порядку, встановленому ст. 69 ПК України, податковою службою відповідної податкової вимоги, якою визнається письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно приписів п. 57.1 ст. 57 зазначеного Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Разом з тим, згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України податковим боргом визнається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого у порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, у разі коли платником податків не виконуються умови, визначені п. 57.2 - 57.3 ст. 57 Кодексу, нараховані грошові зобов'язання після закінчення десятиденного та тридцятиденного терміну набувають статусу податкового боргу.
А, відтак, податкові зобов'язання відповідача з податку на додану вартість та податку на прибуток, а також нараховані на несвоєчасно сплачені суми самостійно узгоджених податкових зобов'язань штрафні санкції є податковим боргом й у розумінні положень Податкового кодексу України.
Адже, відповідно до приписів ст 56 ПК України день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Відповідно до приписів ст. 57.3 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
А, відтак, у разі непогашення суми узгодженого грошового зобов'язання зі сплати податків у встановлені законом строки, такі суми є податковим боргом, за стягненням якого органи державної податкової служби мають право звертатися до суду відповідно до приписів ст. 20 ПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду доказів сплати заборгованості або оскарження винесених повідомлень - рішень, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Імпекс Продгарант» (98600, м. Ялта, вул. Українська, 7, код ЄДРПОУ 37142844) на користь Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції в дохід державного бюджету податкову заборгованість у сумі 451169,38 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.