Справа №1522/9298/12
Номер провадження 2/1522/7574/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
10 липня 2012 р.
у складі:
Приморський районний суд м. Одеси
головуючого судді - Науменко А.В.,
при секретарі -Дяченко Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1, третя особа ОСОБА_2 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом знесення самочинно збудованого об'єкту, -
ВСТАНОВИВ:
Одеська міська рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа ОСОБА_2 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом знесення самочинно збудованого об'єкту, посилаючись на те, що згідно листа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради за № 01-02/386 від 16.02.2012 р., Одеській міській раді стало відомо про самовільну реконструкцію ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 шляхом улаштування прибудови.
Виходячи з матеріалів, надісланих разом з листом встановлено, що гр. ОСОБА_1 без затвердженої у встановленому законом порядку проектної документації, було проведено самовільну реконструкцію квартири шляхом улаштування прибудови. Цей факт підтверджується розпорядженням Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 19.07.2010 р. № 686, актом обстеження від 02.07.2010 р. та приписами від 02.06.2010 р. і від 02.07.2010 р.
Вказаний самовільно збудований об'єкт ОСОБА_1 встановила на земельній ділянці, яка належить до комунальній власності територіальної громади м. Одеси, в особі Одеської міської ради.
Одеська міська рада вважає, вказане нежитлове приміщення - самочинним будівництвом, побудоване відповідачем на самовільно зайнятій земельній ділянці, що в свою чергу призводить до порушення майнових прав Одеської міської ради на спірну земельну ділянку. У зв'язку з цим, ОСОБА_1 має бути зобов'язана звільнити самовільно зайняту земельну ділянку шляхом знесення об'єкту самочинного будівництва виходячи з наступного матеріально-правового обґрунтування.
Позивач вважає, що відповідач в порушення ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст.ст. 26, 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», тобто без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт в відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, без узгодження з органами місцевого самоврядування та відповідними контролюючими органами, без оформлення права на землекористування, здійснив самовільно будівництво прибудови до кВ. АДРЕСА_1
На підставі викладеного, позивач просить зобов'язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку за адресою: квартири АДРЕСА_1 шляхом приведення квартири № 10 до попереднього стану відповідно до технічного паспорту від 09.06.2005 року.
Представник позивача та третя особа ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилися, надали суду заяву про розгляд справу у їх відсутністю, позовні вимоги підтримали, на винесення заочного рішення погоджуються.
Відповідач у судові засідання не з'явився, повідомлявся судом про розгляд справи належним чином й у встановлений законом строк, однак ніяких заяв про причини неявки до суду не надходили. Зі згоди позивача на підставі ст. 224-225 ЦПК України суд розглядає справу з винесенням заочного рішення.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі фактів, встановлених в судовому засіданні.
Так судом встановлено, що згідно листа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради за № 01-02/386 від 16.02.2012 р., Одеській міській раді стало відомо про самовільну реконструкцію відповідачем ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 шляхом улаштування прибудови.
Також судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 без затвердженої у встановленому законом порядку проектної документації, було проведено самовільну реконструкцію квартири шляхом улаштування прибудови. Цей факт підтверджується розпорядженням Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 19.07.2010 р. № 686, актом обстеження від 02.07.2010 р. та приписами від 02.06.2010 р. і від 02.07.2010 р.
Також факт самовільного будівництва підтверджується технічним паспортом від 09.06.2005 р. та фотофіксацією прибудови до кв. АДРЕСА_1
Вказаний самовільно збудований об'єкт гр. ОСОБА_1 встановила на земельній ділянці, яка належить до комунальній власності територіальної громади м. Одеси, в особі Одеської міської ради.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України, земельні правовідносини в Україні регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлює, що вирішення питань у сфері регулювання земельних відносин є винятковою компетенцією Одеської міської ради. Відповідно до ст. 12 ЗК України до виключної компетенції Одеської міської ради належить: розпорядження землями територіальної громади міста Одеси; здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; передача земельних ділянок комунальної власності в користування та у власність громадянам та юридичним особам.
Згідно з п. 1 ст. 10, п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»ради представляють інтереси територіальної громади і здійснюють від їх імені і в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», земля в межах м. Одеси є комунальною власністю, належить територіальній громаді м. Одеси, представником якої є Одеська міська рада.
Згідно ст. 83 ЗК України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Ст. 116 ЗК України зазначає, що рішення про передачу земельної ділянки, що входить до складу державної (комунальної) власності в користування, є виключним правом органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Земельна ділянка, на якій знаходиться самочинна будова, відповідачу у користування чи у власність Одеською міською радою не надавалась.
Одеська міська рада, як власник земельної ділянки, відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Ч. 1 ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Стаття 391 ЦК України регламентує, що власник майна може вимагати усунення будь-якого обмеження його права власності.
Крім того, реконструкція та будівництво в м. Одесі повинні здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства України та з урахуванням громадських інтересів.
Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування»при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:
- розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови;
- розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів;
- раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок;
- урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій;
- урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва.
Згідно ст. 8 Закону України «Про архітектурну діяльність»робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об'єкта архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.
Робоча документація для будівництва або авторський нагляд за її розробкою виконуються за участю архітектора - автора затвердженого проекту відповідно до укладеного договору на розроблення проекту цього об'єкту архітектури.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність»передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів. Містобудівельна документація повинна бути узгоджена з: управлінням архітектури та містобудівництва, органами державного санітарного та пожежного нагляду, управлінням екологічної безпеки, управлінням інженерного захисту території міста, органами ДАІ МВС, а також іншими організаціями, вказаними у завдані на проектування.
З метою реалізації вказаних положень Одеською міською радою було прийнято рішення Одеської міської ради від 17.04.2001 р. № 2153-ХХІІІ, яким затверджено Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень в м. Одесі" (далі- Положення).
Положення регламентує порядок отримання дозволу та збирання вихідних даних для проектування, здійснення проектних робіт, узгодження, експертизи та затвердження проектів реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень зі зміною та без зміни функціонального призначення, здійснення будівельних робіт та прийняття в експлуатацію.
Положення обов'язкове для усіх суб'єктів містобудівної діяльності - фізичних та юридичних осіб, незалежно від форм власності, організаційно-правової форми та підпорядкованості й поширюється на всю територію міста Одеси.
В «Положенні про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт», зазначено, що будівництво здійснюється у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд та надає право відповідним службам на видачу ордера на проведення земляних робіт.
Так, відповідачка здійснила самочинну реконструкцію квартири з улаштуванням прибудови за адресою: АДРЕСА_1, без затвердженого належним чином проекту. Та всупереч вимог припису КП ЖКС «Порто-Франковський»від 02.06.2010 за № 1 та припису від 02.07.2010 за № 2 відповідач не надав дозвільно-проектної документації.
Відповідно до ч.І ст. 376 ЦК України визначені підстави, за якими будівництво (реконструкція) житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна визнається самочинним, а саме: якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч.4 ст. 376 ЦК України якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 331, 376, 391 Цивільного Кодексу України, ст. ст. З, 10, 12, 16, 83 Земельного Кодексу України, ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», ст. ст. 8, 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», та ст. ст. 1, 2, 3, 15, 119 Цивільного Процесуального Кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Одеської міської ради до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом знесення самочинно збудованого об'єкту - задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати ОСОБА_1 власними силами та за свій рахунок звільнити самовільно зайняту земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 до попереднього стану відповідно до технічного паспорту від 09.06.2005 року.
Стягнути з відповідача судові витрати на користь Одеської міської ради (УДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок одержувача - ВДК у місті Одесі, ЄДРПОУ 23862106, код бюджетної кваліфікації 13050200).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом десяти днів з дня його отримання.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Приморського районного суду м. Одеси апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня оголошення ухвали про залишення заяви без задоволення.
Суддя А.В. Науменко
10.07.2012