Категорія №5.1.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 липня 2012 року Справа № 2а/1270/4137/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Солоніченко О.В.,
при секретарі Балябі В.С.,
за участю
відповідача: Брайловської Ю.В.
представника третьої особи: Кравченка В.В. довіреність від 01.06.2012,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора Сватівської районної державної адміністрації Луганської області Брайловської Юлії Вікторівни, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття», ОСОБА_4, про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
30 травня 2012 року Луганським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, який подано його представником ОСОБА_5, до Сватівської районної державної адміністрації Луганської області, Державного реєстратора Сватівської районної державної адміністрації Луганської області Брайловської Юлії Вікторівни про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених вимог представником позивача зазначено, що з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 20.01.2012 йому стало відомо про виключення його зі складу засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття». Позивач вважає, що вказані зміни державний реєстратор Сватівської РДА внесла безпідставно, у порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Так, зміни до Єдиного державного реєстру щодо складу учасників товариства мають бути включені, зокрема, на підставі відповідних змін до статуту товариства. Проте, протягом 2010 - 2012 року загальні збори Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» не призначались, та відповідні зміни до статуту не вносились, що не було перевірено державним реєстратором при внесенні змін до Реєстру.
За таких обставин представник позивача просив суд:
- визнати незаконними дії Державного реєстратора Сватівської районної державної адміністрації Луганської області Брайловської Юлії Вікторівни по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомостей про виключення ОСОБА_3 зі складу учасників (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття», код ЄДРПОУ 35130376.
- зобов'язати Державного реєстратора Сватівської районної державної адміністрації Луганської області поновити в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомості про внесення ОСОБА_3 до складу учасників (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» код ЄДРПОУ 35130376 з розміром внеску до статутного фонду 30 000 грн.
В судовому засіданні 21.06.2012 року представник позивача підтримав вимоги, заявлені до Державного реєстратора Сватівської районної державної адміністрації Луганської області Брайловської Юлії Вікторівни, зазначивши про відсутність позовних вимог безпосередньо до Сватівської районної державної адміністрації Луганської області, а також додатково вказав на те, що реєстратором при здійсненні державної реєстрації змін не було враховано відсутність нотаріально засвідченої заяви позивача про вихід зі складу учасників (засновників) товариства.
В судове засідання 02.07.2012 представник позивача не прибув, надав суду заяву, в якій просив суд розглянути справу за його відсутності.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнала, з підстав зазначених у письмових запереченнях, в яких, серед іншого вказала, що державну реєстрацію змін було здійснено у відповідності та на підставі документів, передбачених нормами ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Ухвалою суду від 11.06.2012 до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» та ОСОБА_4, як співзасновника Товариства.
В судовому засіданні представник третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» зазначив про безпідставність заявлених позовних вимог, оскільки державний реєстратор діяла у відповідності до вимог ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Позивачем на адресу зборів засновників товариства 20.07.2010 було надано нотаріально засвідчену заяву про вихід зі складу засновників товариства. У зв'язку із необхідністю розгляду вказаної заяви 24.07.2010 було проведено загальні збори учасників Товариства, та прийнято рішення про задоволення заяви позивача. Для проведення державної реєстрації представником третьої особи відповідачу було надано весь пакет документів, що необхідний для здійснення державної реєстрації вказаних змін.
Третя особа - ОСОБА_4 у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Вислухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
19.10.2007 проведено державну реєстрацію юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття».
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про перелік засновників (учасників) товариства, якими зареєстровано: ОСОБА_3 з розміром внеску до статутного фонду - 30 000 грн., та ОСОБА_4 з розміром внеску до статутного фонду - 270 000 грн.(а.с.8-9).
29 липня 2010 року відповідачу - Державнму реєстратору Сватівської районної державної адміністрації Луганської області Брайловській Юлії Вікторівни надано документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, шляхом виключення зі складу засновників товариства ОСОБА_3. Документи на реєстрацію від імені товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» подано представником за довіреністю Кравченком В.В.
За результатами розгляду зазначених документів відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено відповідні зміни щодо запису про перелік засновників Товариства, в якому зазначено про ОСОБА_4 з розміром внеску до статутного фонду - 270 000 грн.(а.с.10-12).
Зазначені обставини сторонами та третьою особою не заперечувались.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців визначає Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» № 755-IV від 15.05.2003 (надалі - Закон № 755).
В силу ст. 1 Закону № 755 посадовою особою, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є державний реєстратор.
Відповідно до ст.4 Закону № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з ч. 2 цієї статті порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:
перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;
оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Ч.3 ст. 4 передбачає, що зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Виходячи з норм ст. 6 Закону № 755 Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, серед іншого,: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду.
Порядок державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи визначає стаття 29 Закону № 755.
Норми цієї статті, у редакції, яка діяла на момент здійснення відповідачем державної реєстрації змін щодо переліку засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» (липень 2010 року), передбачали, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
- примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Вимоги ч.ч.2, 3 цієї статті встановлювали, що у разі внесення змін до статуту, які пов'язані із зменшенням статутного фонду (статутного або складеного капіталу) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації відповідного повідомлення.
У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстраційної справи, наданої відповідачем для огляду в судовому засіданні, та підтверджено відповідачем та представником третьої особи, для проведення державної реєстрації змін щодо складу засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» відповідачу було подано:
- реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів форми 3;
- ксерокопію заяви позивача від 20.07.2010;
- протокол загальних зборів учасників товариства від 24.07.2010;
- довіреність представника, який подавав документи (Кравченка В.В.) від 20.07.2010;
- додаток до протоколу загальних зборів від 24.07.2010;
- банківська квитанція про внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про зменшення статутного капіталу;
- банківська квитанція про внесення плати за внесення змін до установчих документів;
- нова редакція статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» (2 примірники);
- оригінали установчих документів товариства з відміткою про їх держану реєстрацію (а.с. 36-51).
Саме на підставі вказаних документів відповідачем і було здійснено державну реєстрацію вказаних змін.
Оглядом документів, наявних в реєстраційній справі, встановлено, що реєстратору надано, саме копію заяви вихід зі складу засновників товариства, яка представляє собою безпосередньо ксерокопію нотаріально посвідченої заяви позивача від 20.07.2010 про його вихід із складу засновників товариства. При цьому оригінал цієї заяви, а також нотаріально посвідчена копія цієї заяви надана до в судовому засіданні безпосередньо представником позивача (а.с. 53, 54). За таких обставин суд погоджується з доводами представника позивача, що з огляду на наявність саме у нього оригіналу заяви та її копії, посвідченої нотаріально, ці документи як Товариству так і державному реєстратору не надавались, що також в судовому засіданні відповідачем та представником третьої особи не заперечувалось.
Таким чином, судом встановлено, що серед документів, поданих для проведення державної реєстрації, всупереч вимогам ч.3 ст. 29 Закону № 755, відсутня нотаріально засвідчена копія заяви позивача про вихід зі складу засновників (учасників),.
Тобто, документи, необхідні для проведення реєстрації змін подані третьою особою відповідачу не в повному обсязі.
Виходячи з вимог ч. 11 ст. 29 Закону № 755 якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, подані не у повному обсязі державний реєстратор має право залишити такі документи без розгляду.
Відповідно до ч.12 ст. 24 Закону №755, у редакції. що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, залишення документів, які подавалися для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду не перешкоджає засновнику або уповноваженій ним особі повторному зверненню до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення цих документів без розгляду.
Згідно з нормами ч. 13 ст. 29 Закону № 755 проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
За приписами ч.1 ст. 25 Закону Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.
З урахуванням наведених норм, суд вважає, що за таких обставин відповідач не мав підстав здійснювати державну реєстрацію змін до установчих документів третьої особи, та мав залишити документи, подані для проведення державної реєстрації, без розгляду.
Здійснивши реєстрацію змін до установчих документів без достатніх підстав, відповідачем було порушено права та інтереси позивача, та способом для їх відновлення має бути поновлення відповідачем відповідного запису у державному реєстрі.
Відтак, з урахуванням вимог ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України заявлені представником позивача вимоги вбачаються обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
За приписами ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать: витрати на правову допомогу; витрати сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз; витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів на місці та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи.
Відповідно до ст. 91 КАС України витрати, пов'язані з переїздом до іншого населеного пункту сторін та їхніх представників, а також найманням житла, несуть сторони.
Стороні, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, та її представнику сплачуються іншою стороною добові (у разі переїзду до іншого населеного пункту), а також компенсація за втрачений заробіток чи відрив від звичайних занять.
В силу ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Як вбачається з матеріалі справи, представником позивача сплачено судовий збір в розмірі 32,19 грн. , який і підлягає поверненню з Державного бюджету. При цьому вартість проїзду, яку представник позивача підтверджує залізничними квитками, виходячи з наведених вимог ст. 91 КАС України відшкодуванню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 до Державного реєстратора Сватівської районної державної адміністрації Луганської області Брайловської Юлії Вікторівни, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття», ОСОБА_4, задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Державного реєстратора Сватівської районної державної адміністрації Луганської області Брайловської Юлії Вікторівни по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомостей про виключення ОСОБА_3 зі складу учасників (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття», код ЄДРПОУ 35130376.
Зобов'язати Державного реєстратора Сватівської районної державної адміністрації Луганської області поновити в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомості про внесення ОСОБА_3 до складу учасників (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» код ЄДРПОУ 35130376 з розміром внеску до статутного фонду 30 000 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 витрати по сплаті судового збору в розмірі 32,19 грн.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів після її проголошення а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову в повному обсязі складено 06 липня 2012 року.
СуддяО.В. Солоніченко