копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2012 р. Справа № 2a-1870/4655/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савченка Д.М.,
за участю секретаря судового засідання - Прімової О.В.,
представника позивача - Сечіна С.О.,
представника відповідача - Сошенка Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним і скасування наказу про призначення перевірки,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Сумиобленерго» (далі - позивач, ПАТ «Сумиобленерго») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах (далі - відповідач, ДПІ у м. Сумах), в якому просить суд визнати протиправним і скасувати наказ ДПІ у м.Сумах від 29.05.2012 р. №726 "Про проведення документальної виїзної позапланової перевірки публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" код ЄДРПОУ 23293513"; стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з розглядом справи.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 29.05.2012 р. головним державним податковим ревізором-інспектором відділу особливо важливих перевірок управління податкового контролю Капустянською Оксаною Миколаївною здійснено вихід за юридичною адресою публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» для здійснення позапланової перевірки ПАТ "Сумиобленерго" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.08 по 31.03.09. До початку перевірки позивачу пред'явлений наказ ДПІ у м. Сумах від 29.05.2012 р. № 726 «Про проведення документальної виїзної позапланової перевірки публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» код ЄДРПОУ 23293513» та направлення на перевірку від 29.05.2012р № 630. Відповідно до направлення на перевірку від 29 травня 2012 року № 630 підставою для проведення перевірки є наказ № 726 від 29.05.2012 «Про проведення документальної виїзної позапланової перевірки Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», код ЄДРПОУ 23293513». Названий наказ підписаний начальником ДПІ у м. Суми Баранніком О.Ф. Правові підстави для проведення перевірки визначено п.п.78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України. За наведеною нормою документальна позапланова виїзна перевірка може здійснюватись, якщо органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
Оскільки підставою для проведення перевірки є рішення ДПІ в м. Суми про призначення перевірки (наказ № 726 від 29.05.2012), а не відповідне рішення органу державної податкової служби вищого рівня, який призначив службове розслідування, позивач вважає, що відсутня підстава для проведення документальної виїзної перевірки, визначена Податковим кодексом України. За вказаних обставин, наказ ДПІ у м. Сумах від 29.05.2012 р. № 726 «Про проведення документальної виїзної позапланової перевірки публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» код СДРПОУ 23293513» є протиправним, оскільки відповідач відповідно до положень п.п.78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України не мав повноважень на його видання.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача надав письмові заперечення проти позову, в яких вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскільки на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.12 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, наказу ДПС у Сумській області від 18.04.2012 №153 «Про проведення службового розслідування та позапланової перевірки» та наказу ДПІ у м. Сумах від 18.04.2012 №266 «Про проведення службового розслідування» була призначена документальна виїзна позапланова перевірка ПАТ «Сумиобленерго» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.08 по 31.03.09, про що ДПІ у м. Сумах був виданий наказ від 29.05.2012 р. № 726 (підстави призначенні перевірки зазначені в самому наказі ДПІ у м. Сумах від 29.05.2012 р. №726). Пред'явлення або надіслання платнику податків рішення органу державної податкової служби вищого рівня в разі призначення документальної позапланової перевірки (в даному випадку наказу ДПС у Сумській області від 18.04.2012 №153 про проведення службового розслідування та позапланової перевірки) Податковим кодексом України не передбачено.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених вище, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача і відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступні фактичні обставини.
Наказом голови Державної податкової служби у Сумській області № 153 від 18.04.2012 року (а.с. 21) «Про проведення службового розслідування та позапланової перевірки» в.о. начальника ДПІ у м. Сумах наказано розглянути питання про призначення з 18.04.12 службового розслідування стосовно посадової особи, яка проводила планову виїзну перевірку ВАТ «Сумиобленерго» - головного державного податкового ревізора-інспектора відділу спеціальних перевірок управління податкового контролю ДПІ у м. Сумах Тисячника В.О. (п. 1.1 наказу); в рамках проведення службового розслідування у відповідності до вимог п.п. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України призначити проведення позапланової документальної перевірки ВАТ «Сумиобленерго» (код за ЄДРПОУ 23293513), висновки якої оформити відповідно до вимог діючого законодавства (п. 1.4. наказу).
Наказом ДПІ у м. Сумах № 266 від 18.04.2012 року (а.с. 20) на виконання вищевказаного наказу ДПС у Сумській області № 153 від 18.04.2012 р. наказано провести службові розслідування, зокрема, стосовно посадової особи, яка проводила планову виїзну перевірку ВАТ «Сумиобленерго» - головного державного податкового ревізора-інспектора відділу спеціальних перевірок управління податкового контролю ДПІ у м. Сумах Тисячника В.О. (акт перевірки від 21.09.2009 р. № 6566/2314/23293513/54), (п. 1.3 наказу); управлінню податкового контролю в рамках проведення службового розслідування у відповідності до вимог п.п. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України провести позапланову документальну перевірку, зокрема, ВАТ «Сумиобленерго» (код за ЄДРПОУ 23293513), висновки якої оформити відповідно до вимог діючого законодавства (п. 5.1. наказу).
Наказом ДПІ у м. Сумах № 726 від 29.05.2012 року (а.с. 6) на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.12 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, наказу ДПС у Сумській області від 18.04.2012 №153 «Про проведення службового розслідування та позапланової перевірки» та наказу ДПІ у м. Сумах від 18.04.2012 №266 «Про проведення службового розслідування» призначена документальна виїзна позапланова перевірка ПАТ «Сумиобленерго» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.08 по 31.03.09.
Згідно з копією направлення на перевірку від 29 травня 2012 року № 630 (а.с. 7), його пред'явлено голові правління ПАТ «Сумиобленерго» та вручено копію наказу від 29.05.2012 р. № 726 про проведення перевірки.
Оцінивши наявні у справі докази, проаналізувавши спірні правовідносини, що склалися між сторонами, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок унормовано статтею 78 Податкового кодексу України, згідно з п.п.78.1.12 п.78.1 якої документальна позапланова виїзна перевірка може здійснюватись, зокрема, якщо органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
Умови та порядок допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення документальних виїзних перевірок урегульовано приписами статті 81 Податкового кодексу України, згідно з п. 81.1 якої посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Як встановлено судом, рішення про проведення службового розслідування стосовно посадової особи ДПІ у м. Суми, що здійснювала планову виїзну перевірку ВАТ «Сумиобленерго», та проведення у зв'язку з цим позапланової документальної перевірки позивача прийнято органом державної податкової служби вищого рівня - державною податковою службою у Сумській області, і оформлено наказом № 153 від 18.04.2012 року, на який міститься посилання в оскаржуваному наказі ДПІ у м. Сумах № 726 від 29 травня 2012 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуваний наказ № 726 від 29.05.2012 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Сумиобленерго», діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також на виконання рішення органу державної податкової служби вищого рівня.
Посилання позивача на те, що рішення про призначення позапланової документальної перевірки у спірному випадку не було прийнято вищестоящим по відношенню до ДПІ у м. Сумах органом державної податкової служби, спростовуються дослідженими у справі доказами, інші доводи позивача висновків суду щодо необґрунтованості позовних вимог не спростовують.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 157-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним і скасування наказу про призначення перевірки - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) Д.М. Савченко
З оригіналом згідно
Суддя Д.М. Савченко
Повний текст постанови складено 17 липня 2012 року.