Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"20" червня 2012 р. Справа № 2а-1156/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Вороніної І.О.,
за участю відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Лозівська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (відповідач або ФОП ОСОБА_1), в якому просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість до Державного бюджету по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі 10545,40грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що проведеною фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області перевіркою встановлено порушення вимог ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», про що зазначено в акті перевірки від 15.11.2010 №9776/20/40/23/НОМЕР_1 (зареєстрований в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання 19.11.2010 за №537/20/27/23/НОМЕР_1). На підставі акта перевірки рішенням Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області від 01.12.2010 №0003982303 до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 10596,40грн. Відповідач самостійно не сплатив у повному обсязі вказану суму штрафних (фінансових) санкцій. Внаслідок цього у відповідача виникла заборгованість перед бюджетом в сумі 10545,40грн.
У зв'язку з тим, що вказана заборгованість погашена не була, дану суму позивач просить стягнути з відповідача у судовому порядку.
Ухвалою суду замінено позивача - Лозівську об'єднану державну податкову інспекцію у Харківській області його правонаступником - Лозівською об'єднаною державною податковою інспекцією Харківської області Державної податкової служби.
Представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи без участі представника Лозівської ОДПІ Харківської області ДПС.
Представником позивача подано до суду також уточнення позовних вимог, в якому, у зв'язку з частковою сплатою відповідачем суми заборгованості, представник Лозівської ОДПІ Харківської області ДПС просить суд стягнути з ФОП ОСОБА_1 заборгованість до Державного бюджету зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у сумі 10034,90грн.
У судовому засіданні та наданих до суду запереченнях (а.с.29-30) відповідач проти позову заперечував, посилаючись на порушення, які, на його думку, були допущені під час проведення перевірки. Відповідач вважає, що перевіряючими зроблено хибні висновки щодо неведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.
Суд, заслухавши відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстровано як фізичну особу - підприємця, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.126-127). 15.10.1991 відповідача взято на облік як платника податків у Лозівській ОДПІ, про що свідчить довідка (а.с.7).
12.11.2010 на підставі направлення №12296 від 10.11.2010 (а.с.18) та відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», якою передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення перевірок згідно із законодавством України, фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області було проведено перевірку магазина, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, та належить ФОП ОСОБА_1 щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Перевіркою встановлено порушення вимог п.1, 2, 12, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зокрема,:
- при продажу 1 пачки солоного арахісу «Байкерські» за ціною 2,00грн. касовий чек не роздруковувався та не видавався;
- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів зазначених в денному звіті РРО на суму 110,30грн.;
- ведення з порушенням встановленого законом порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме під час перевірки встановлено, що в реалізації знаходиться товар на суму 5017,45грн. згідно з додатком №3.
Вказане відображено в акті перевірки від 15.11.2010 №9776/20/40/23/НОМЕР_1 (а.с.12-13), додатку до акту перевірки - опис наявних купюр та монет (а.с.14), відомостях про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) (а.с.15-17).
Згідно зі ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; 12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); 13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
За порушення вказаних приписів передбачена відповідальність відповідно до:
- п.1 ч.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки. (2,00грн. х 5 = 10,00грн.)
- ст.21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (5017,45грн. х 2 = 10034,90грн.)
- ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. 110,30грн. х 5 = 551,50грн.)
На підставі акту перевірки від 15.11.2010 №9776/20/40/23/НОМЕР_1 та згідно зі ст.ст.17, 21 та 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» Лозівською об'єднаною державною податковою інспекцією у Харківській області прийнято рішення від 01.12.2010 №0003982303 (а.с.11), яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 10596,40грн.
При вирішенні даної справи судом також взято до уваги наступне.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2011 у справі №2а-5229/11/2070, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.05.2012, відмовлено у задоволенні адміністративного позову ФОП ОСОБА_1 до Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про часткове скасування рішення Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області від 01.12.2010 року №0003982303, а саме: в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій у сумі - 10.034,90грн. за порушення п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995року №265/95 - ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями.
Судами першої та апеляційної інстанцій під час розгляду справи №2а-5229/11/2070 встановлено, що перевіряючі діяли в межах прав, наданих направленням на перевірку, в межах компетенції органів державної податкової служби, передбаченої Конституцією та законами України та керувались чинними Наказами ДПА. Також встановлено, що Лозівською ОДПІ згідно вимог ч.2 ст.71 КАС України доведено юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів винесення спірного рішення, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовані фінансові санкції.
Згідно з ч.1 ст.72 обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи обставини, встановлені постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2011 у справі №2а-5229/11/2070, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.05.2012, суд зазначає, що відповідач не повідомив суду про існування обставин, які б свідчили про відсутність у нього обов'язку сплачувати фінансові санкції, застосовані рішенням Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області від 01.12.2010 №0003982303.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Згідно зі ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертаються до суду в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач - ФОП ОСОБА_1 - не сплатив штрафні (фінансові) санкції у повному обсязі, станом на день розгляду справи з урахуванням сплачених сум заборгованість відповідача перед бюджетом становить 10034,90грн.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення заборгованості перед бюджетом зі сплати фінансових санкцій в сумі 10034,90грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2; ідент. номер НОМЕР_1; р/НОМЕР_2, МФО 351458 у філії ПАТ ПІБ в м.Харкові) до Державного бюджету (розрахунковий рахунок №31117104700015, одержувач: Лозівське УДКСУ Харківської області, код отримувача 38053090, банк отримувача: ГУДКСУ у Харківській області, МФО банка 851011) заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі 10034.90 грн. (десять тисяч тридцять чотири грн. дев'яносто коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 27 червня 2012 року.
Суддя Р.В. Мельников