Категорія №11.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 липня 2012 року Справа № 2а/1270/4233/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Островської О.П.
при секретарі - Тельдековій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до відділу Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції, Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області в особі державного реєстратора ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про скасування державної реєстрації ВДВС Новоайдарського РУЮ, внесення до ЄДРПОУ запису про припинення ВДВС Новоайдарського РУЮ,-
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2011 року - фізична особа-підприємець ОСОБА_1, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулися до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, який в подальшому був ними уточнений. В обґрунтування уточнених позовних вимог до відповідачів відділу Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції, Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області в особі державного реєстратора ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців позивачі вказали наступне. Відділом Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції відносно позивачів були винесені постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №27934624 від 27.07.2011 року та ВП №27912884 від 27.07.2011 року. Однак, ВДВС Новоайдарського РУЮ не має правоздатності та дієздатності як юридична особа публічного права унітарної Республіки України, від імені якої датою 27 липня 2011 року діяли головний державний виконавець Рибалко Н.В. та старший державний виконавець Тейкін О.М. Відповідно до положень ч.3 ст.5 Закону України «Про державну виконавчу службу» у редакції від 10.01.2002 року створення органів державної виконавчої служби, як юридичних осіб публічного права УРСР, до дати 01.01.2004 року відбувалось згідно положень ЦК УРСР та покладалось виключно на Міністерство юстиції України. Відповідно до ч.6 ст.3 ЗУ «Про державну виконавчу службу» від 10.01.2002р., районні, міські (міст обласного значення), районні у містах відділи державної виконавчої служби є юридичними особами, мають поточні та вкладні (депозитні) рахунки в установах банків, гербову печатку. Після 01.01.2004р. введення на державній території УРСР вже ЦК України створення вищевказаних органів державної виконавчої служби, як юридичних осіб публічного права унітарної Республіки України могло відбутись тільки відповідно до положень підпункту 2 або пункту 2 статті 81 ЦК України, з підстав, що унітарна Республіка Україна, не має доказів своєї правонаступності Українській Радянській Соціалістичній Республіці. Державні органи виконавчої влади унітарної Республіки України, не є правонаступниками тотожних державних органів виконавчої влади УРСР, а тому після дати 01.01.2004 року підлягали всі без виключення новому створюванню, відповідно до положень підпункту 3 пункту 2 статті 81 «Види юридичних осіб» ЦК України. Державні органи виконавчої влади унітарної Республіки Україна створюються на набувають ознак юридичної особи публічного права тільки у відповідному порядку, встановленому вимогами положень п.п.3 п.2 ст.81, п.1 ст.89, п.3 ст.90, п.4 ст.91, п.1 ст.92, ст.93 ЦК України.
Відповідно з положеннями р.1 ст.8 Закону України «Про державну виконавчу службу» під час розгляду цього позову необхідно встановити факти, які в наступному будуть мати юридичне значення, а саме, Президентом якої з двох вищевказаних країн було видано Указ № 1085/2012 від 09.12.2010 «Про утворення центральних органів виконавчої влади України», у тексті якого не знайшлось місця для створення на державній території УРСР юридичної особи публічного права з назвою «Міністерство юстиції України», до органів та підрозділів якого відноситься відділ державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції у Луганській області. ВДВС Новоайдарського РУЮ існує у відсутність ознак юридичної приватного права унітарної Республіки України, а отже згідно ст.ст.87,89,91 ЦК України не має відповідної правоздатності. Це доводить факт незаконного складення відповідачем виконавчого провадження ВП №27934624 від 27.07.2011 року та ВП №27912884 від 27.07.2011 року. Відповідно до ст.1 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до зазначеного та п.1 ч.2 ст.38 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис від 17.04.2007р. про створення з моменту реєстрації юридичної особи публічного права Відділу державної виконавчої служби у Новоайдарському районі Луганської області у порушення закону п.1 ч.2 ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та п.1 ч.2 ст.81 ЦК України і це порушення не можна усунути, так як весь ВДВС у Новоайдарському районі Луганської області цей час не мав дієздатності і правоздатності у відповідності до законодавства України. Вищенаведене вказує, що дії державного реєстратора щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про неіснуючу юридичну особу - Відділ державної виконавчої служби у Новоайдарському районі Луганської області є незаконними. На підставі викладеного, позивачі просили суд:
1.Скасувати як незаконну державну реєстрацію відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції Луганської області.
2.Видати наказ суду про внесення до ЄДРПОУ відповідного запису про припинення дії відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції Луганської області.
Позивачі та їх представник в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином,представник позивачів а адміністративному позові зазначив, що не бажає під час розгляду справи брати участь у розгляді цієї справи.
Представник відповідача - відділу Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Представник відповідача - Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області в особі державного реєстратора ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців також у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
З огляду на положення ст.128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності позивачів, їх представника та представників відповідачів ВДВС Новоайдарського РУЮ та Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області в особі державного реєстратора ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що відділ Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції зареєстрований в якості юридичної особи державним реєстратором Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР 10003865383, ідентифікаційний код юридичної особи 34846702. (а.с.16)
27.07.2011 року старшим державним виконавцем Тейкіним О.М. та головним державним виконавцем Рибалка В.В. відділу Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції відносно позивачів фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 були відкриті виконавчі провадження ВП №27912884 та ВП №27934624 відповідно. (а.с.17-18)
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства (стаття 1 Кодексу адміністративного судочинства України).
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України).
У відповідності із ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно із п.1 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій ч бездіяльності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, виходячи з системного аналізу вищенаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, випливає, що фізична особа має право звернутися до адміністративного суду із позовом щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, відповідно прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій щодо цієї фізичної особи.
Отже, суд прийшов до висновку, що у позивачів - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 - відсутнє право на звернення до суду з вимогами про скасувати як незаконної державну реєстрацію відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції Луганської області та видання наказу суду про внесення до ЄДРПОУ відповідного запису про припинення дії відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції Луганської області.
Крім того, суд вважає за потрібне зазначити, що позивачем не надано суду жодних доказів того, що свідчили б про наявність порушень його прав як фізичної особи з боку відповідачів при створенні та реєстрації відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції у Луганській області.
Таких порушень прав позивачів не встановлено і у судовому засіданні при розгляді адміністративної справи.
Стосовно посилань позивачів на те, що державними виконавцями відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції відносно них були винесені постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №27934624 від 27.07.2011 року та ВП №27912884 від 27.07.2011 року при винесенні яких ВДВС Новоайдарського РУЮ нібито не мав правоздатності та дієздатності як юридична особа, суд вважає необхідним зазначити наступне.
Частиною 1 статті 181 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби (частина 3 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України).
Однак, при розгляді даної справи у межах заявлених позовних вимог судом не вирішується питання щодо правомірності винесення ВДВС Новоайдарського РУЮ постанов про відкриття виконавчого провадження відносно позивачів. При цьому вимоги позивачів в частині скасування як незаконної державної реєстрації відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції Луганської області не підлягають задоволенню через відсутність порушення їх прав та інтересів саме державною реєстрацією відповідача ВДВС Новоайдарського РУЮ, а обраний позивачами спосіб захисту в цій частині не відповідає об'єкту порушеного права.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені Законом України «Про виконавче провадження», таким чином правовідносини, що виникають між учасниками виконавчого провадження, у даному випадку, що виникли між позивачами та державним виконавцем, регулюються зазначеним Законом.
Отже, відсутність з боку відповідачів порушень прав, свобод та інтересів позивачів - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 при створенні та реєстрації відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції у Луганській області виключає можливість захисту судом порушеного права та, відповідно, прийняття судом рішення на користь позивачів.
За таких обставин, суд приходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Згідно ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати позивачу у справі, який не є суб'єктом владних повноважень, не повертаються.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 04 липня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 06 липня 2012 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до відділу Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції, Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області в особі державного реєстратора ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про скасування державної реєстрації ВДВС Новоайдарського РУЮ, внесення до ЄДРПОУ запису про припинення ВДВС Новоайдарського РУЮ - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 06 липня 2012 року.
Суддя О.П. Островська