ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
| "22" вересня 2008 р. | Справа № 9/189
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б.,розглянув у відкритому судовому засіданні справу №9/189 за позовом: відділу державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області, м. Кіровоград, вул. Панфіловців, 22-б до відповідача: Кіровоградської міської ради, м. Кіровограда, вул. К. Маркса, 41 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - приватного підприємства "Авто-Шанс", м. Кіровоград, вул. Кропивницького, 116, кв. 3 про визнання недійсним п. п. 65, 66 рішення № 1590 від 08.12.2005 р. та зобов'язання вчинити певні дії,
Представники сторін: від позивача - Усатенко В.Ю., довіреність №10/1726 від 11.04.08р., представник; від відповідача - участі не брав; від третьої особи - Ковбасюк А.В., довіреність № 116/07 від 28.07.08р., представник; від третьої особи - Прижигалінський А.Н., довіреність № 115/07 від 28.07.08р.
Відділ державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області звернувся до господарського суду з позовною заявою про визнання недійсними пунктів 65 та 66 рішення Кіровоградської міської ради №1590 від 08.12.2005 року в частині припинення управлінню державної автомобільної інспекції права користування частиною земельної ділянки площею 243 кв.м. по вул. Габдрахманова, 1, надане на підставі рішення виконкому від 29.02.1996 року №138 під розміщення державної інспекції, та у частині погодження місця розташування та надання приватному підприємству "Авто-Шанс" згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 10 років площею 0,0243 га по вул. Габдрахманова. Крім того, позивач просить відновити ВДАІ УМВС України в Кіровоградській області право користування частиною земельної ділянки площею 243 кв.м. по вул. Габдрахманова, 1, надане на підставі рішення виконкому від 29.02.1996 року №138 під розміщення державної інспекції. Відповідач відзив на позов не надав, позовні вимоги не заперечив. Третя особа вважає, що позов подано безпідставно, оскільки спірну земельну ділянку позивач не використовував та не використовує за цільовим призначенням протягом досить тривалого часу. В даний час приватним підприємством "Авто-Шанс" та Кіровоградською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки площею 402,98 кв.м. для розміщення станції технічного обслуговування по вул. Габдрахманова біля першого поліклінічного відділення першої міської лікарні. Договір зареєстровано 19.11.2007 року за №106. Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд
В С Т А Н О В И В: Управлінню Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області 06.08.1996 року видано Державний акт на право постійного користування землею, бланк серії ІІ - КР №001899. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №687. Як зазначено в цьому акті, управлінню Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області, відповідно до рішення виконкому Кіровоградської міської ради народних депутатів від 29 лютого 1996 року №138, надано в постійне користування 0,27 га землі під розміщення Державної автомобільної інспекції. Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України №430 від 23 травня 2002 року "Про оптимізацію структури апаратів УМВС України в областях та м. Севастополі" управління Державної автомобільної інспекції УМВС України у Кіровоградській області реорганізовано у відділ Державної автомобільної інспекції УМВС України у Кіровоградській області. На сімнадцятій сесії четвертого скликання Кіровоградською міською радою прийнято рішення №1590 від 08.12.2005 р. "Про регулювання земельних відносин" (надалі -Рішення №1590). Відповідно до п. 65 цього рішення Кіровоградська міська рада вирішила припинити управлінню державної автоінспекції право користування частиною земельної ділянки площею 243 кв.м. по вул. Габдрахманова, 1, дане на підставі рішення виконкому від 29 лютого 1996 року №138 під розміщення державної інспекції за його згодою. Решту земельної ділянки площею 2497,9 кв.м. по вул. Габдрахманова, 1 залишити за управлінням державної автоінспекції без зміни умов надання. Пунктом 66 цього рішення Кіровоградська міська рада погодила місце розташування та надала приватному підприємству "Авто-Шанс" згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 10 років площею 0,04 га (в тому числі по угіддях: площею 0,0243 га землі громадського призначення, площею 0,016 га землі вулиць, проїздів, набережних, площ) по вул. Габдрахманова (біля першого поліклінічного відділення 1-ої міської лікарні) під розміщення станції технічного обслуговування за рахунок земель житлової та громадської забудови. Позивач вважає, що вищезазначені пункти Рішення №1590 прийняті з порушенням норм чинного земельного законодавства та порушують права відділу ДАІ УМВС України у Кіровоградській області, як землекористувача щодо користування частиною земельної ділянки, а тому підлягають визнанню недійсними. Вимоги позивача підлягають задоволенню в силу наступного. Підстави припинення права користування земельною ділянкою визначені ст. 141 Земельного кодексу України. Однією з таких підстав є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою. Відповідно до частин 3 та 4 статті 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації. Із змісту пункту 65 Рішення №1590 вбачається, що міська рада вирішила припинити право користування частиною земельної ділянки площею 243 кв.м. по вул. Габдрахманова, 1, за згодою управління державної автоінспекції. Позивач наполягає на тому, що від цієї земельної ділянки він не відмовлявся та з відповідною заявою до Кіровоградської міської ради не звертався. Протягом судового розгляду даної справи відповідач не надав господарському суду доказів на підтвердження правомірності прийнятого рішення в частині припинення права користування управлінню державної автоінспекції частиною земельної ділянки площею 243 кв.м. по вул. Габдрахманова, 1, в м. Кіровограді, в тому числі заяви позивача про добровільну відмову від цієї земельної ділянки. Таким чином, господарський суд прийшов до висновку, що пунктом 65 Рішення №1590 припинено право користування управлінню державної автоінспекції частиною земельної ділянки площею 243 кв.м. по вул. Габдрахманова, 1, в м. Кіровограді, за відсутності згоди землекористувача. Господарський суд враховує, що відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до частини 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. В силу вимог ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, визначених ч. 2 цієї статті є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Частиною 1 статті 152 Земельного кодексу України визначено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Відповідно до вимог ч. 2 цієї статті власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Як зазначено в ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав та визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази та норми чинного законодавства, господарський суд прийшов до висновку, що пункт 65 Рішення №1590 є незаконним, оскільки прийнятий з порушенням норм статей 141 та 142 Земельного кодексу України, а тому вимоги про визнання його недійсним є обгрунтованими та підлягають задоволенню. Вирішуючи спір в частині визнання недійсним п. 66 Рішення №1590 у частині погодження місця розташування та надання приватному підприємству "Авто-Шанс" згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 10 років площею 0,0243 га по вул. Габдрахманова, господарський суд враховує наступне. Підстави набуття права на землю визначені ст. 116 Земельного кодексу України. Відповідно до ч. 1 цієї статті, в редакції, яка діяла на момент прийняття спірного рішення, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Згідно частин 1 та 3 статті 124 Земельного кодексу в цій же редакції, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки; передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу. Частинами 3 та 4 статті 123 цього Кодексу передбачено, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради; до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Враховуючи вимоги статтей 123, 124 та ч. 15 ст. 151 Земельного кодексу України, приватне підприємство "Авто-Шанс", як особа, яка зацікавлена в одержанні в оренду земельної ділянки площею 0,0243 га по вул. Габдрахманова в м. Кіровограді, зобов'язана була подати до Кіровоградської міської ради відповідне клопотання з доданням до нього викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку дана юридична особа бажає отримати в оренду. Але ні відповідач, ні приватне підприємство "Авто-Шанс" не надали господарському суду документів, з якими останнє зверталось до Кіровоградської міської ради з метою отримання в оренду земельної ділянки по вул. Габдрахманова в м. Кіровограді. Таким чином, відповідач не обгрунтував правомірність прийняття п. 66 в частині надання приватному підприємству "Авто-Шанс" згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 10 років площею 0,0243 га по вул. Габдрахманова. Поряд з цим, оцінюючи надані сторонами та іншими особами докази, в тому числі Державний акт на право постійного користування землею, виданий 06.08.1996 року управлінню Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області (а.с. 113 - 116) та договір оренди землі, укладений Кіровоградською міською радою та приватним підприємством "Авто-Шанс" щодо оренди земельної ділянки площею 402,08 га, розташованої по вул. Габдрахманова в м. Кіровограді, який зареєстровано у Кіровоградській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомагенстві" 19.11.2007 р. за №106 (а.с. 127-132), господарський суд прийшов до висновку, що пунктом 66 Рішення №1590 приватному підприємству "Авто-Шанс" надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду по вул. Габдрахманова саме тієї земельної ділянки, право постійного користування якою було безпідставно припинено управлінню державної автоінспекції пунктом 65 цього рішення. За викладених обставин, вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі. Доводи приватного підприємства "Авто-Шанс" стосовно того, що дана справа підлягає розгляду за правилами Кодексу адміністративного судочинства України спростовується наступним. Відповідно до ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних осіб чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладення та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом. З приписів п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Проаналізувавши норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та положення статтей 12, 78-80, 83 Земельного кодексу України, господарський суд прийшов до висновку, що органи місцевого самоврядування мають право виступати як у якості суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, так і діяти в межах повноважень власника щодо відповідного майна, віднесеного до державної власності. В спірних правовідносинах Кіровоградська міська рада здійснює правомочності власника об'єктів права комунальної власності, до яких віднесена земельна ділянка, з приводу користування якою виник даний спір, тому спір не належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Господарський суд враховує також положення пункту 15 Рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 27.06.2007 року №04-5/120 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам", де передбачено якщо предметом спору є право власності на земельну ділянку або право користування нею, в тому числі відновлення порушеного права третьою особою, яка на підставі рішень владних органів претендує на спірну земельну ділянку, то такий спір між суб'єктами господарської діяльності є спором про право і незалежно від участі в ньому органу, яким земельна ділянка надана у власність або у користування, повинен вирішуватися в порядку господарського судочинства. Враховуючи те, що спір між відділом державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області та Кіровоградською міською радою не є спором у сфері публічно - правових відносин, дану заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. З огляду на викладені обставини, усне клопотання ПП "Авто-Шанс" щодо припинення провадження у справі на підставі п. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України є безпідставним, а тому не підлягає задоволенню господарським судом. Витрати по сплаті державного мита та послуг на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача. Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В: Позов задовольнити повністю. Визнати недійсними п. 65 та п. 66 рішення Кіровоградської міської ради №1590 від 08.12.2005 року в частині припинення управлінню Державної автомобільної інспекції права користування частиною земельної ділянки площею 243 кв.м. по вул. Габдрахманова, 1, надане на підставі рішення виконкому від 29.02.1996 року №138 під розміщення державної інспекції, та у частині погодження місця розташування та надання приватному підприємству "Авто-Шанс" згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 10 років площею 0,0243 га по вул. Габдрахманова. Відновити ВДАІ УМВС України в Кіровоградській області право користування частиною земельної ділянки площею 243 кв.м. по вул. Габдрахманова, 1, надане на підставі рішення виконкому від 29.02.1996 року №138 під розміщення державної інспекції. Стягнути з Кіровоградської міської ради (25000, м. Кіровоград, вул. К.Маркса, 41) на користь відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області (м. Кіровоград, вул. Панфіловців, 22-б, ідентифікаційний код 24523636) державне мито в сумі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 грн. Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили. Згідно ч. 3 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання. Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області. Примірники рішення направити сторонам, третій особі. Суддя О.Б.Шевчук
Дата підписання рішення: 29.09.2008 р.