Копія
Справа № 2270/3543/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКозачок І.С. при секретарі Русіновій М.М. за участі: представника позивача представника відповідача представника відповідача Кошелюк О.В. Марчука О.А. Гринчука О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства Замкової виправної колонії № 58 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 15 896 грн. 01 коп., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до державного підприємства Замкової виправної колонії № 58 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 15 896 грн. 01 коп. В обґрунтування позову зазначає, що підприємством не виконаний норматив працевлаштування інвалідів, оскільки на підприємстві не працює жодного інваліда, хоча згідно з нормативом чисельності повинна працювати 1 особа.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в запереченнях проти позову та в судовому засіданні зазначив, що позиція позивача ґрунтується на обов'язку сплати адміністративно-господарських санкцій і пені підприємствами, установами, організаціями за рахунок прибутку, який залишається у їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Однак метою підприємства є залучення засуджених до суспільно корисної праці і забезпечення їх професійно-технічного навчання без отримання прибутку. Окрім того зазначає, що протягом 2011 року до підприємства не надходили будь-які пропозиції від органів зайнятості та соціального захисту з питань працевлаштування інвалідів. Особисті звернення інвалідів також були відсутні.
Крім того, на думку відповідача, під час проведення перевірки позивачем до уваги не взятий той факт, що на підприємстві протягом 2011 року працював засуджений ОСОБА_6, інвалід ІІІ групи. Тому, на думку відповідача, жодних підстав для стягнення адміністративно-господарських санкцій немає, оскільки підприємство не допускало даного правопорушення, отже в задоволенні позову слід відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що Державне підприємство Замкової виправної колонії № 58 є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 08564771).
Відповідно до статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон) забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до вказаного нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 встановлює, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Отже, обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів та інформування відповідних органів про створені робочі місця не супроводжується його обов'язком самостійно працевлаштовувати інвалідів на створені ним робочі місця. Однак, це є правом підприємства.
За змістом ст.18 Закону підприємства повинні надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, що відповідно до листів - відповідей Ізяславського районного центру зайнятості № 730 від 16.05.2012 року та № 875 від 15.06.2012 року, відповідачем у 2011 році взагалі не надавались звіти за формою № З-ПН щодо працевлаштування інвалідів. Інформація про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів від підприємства у 2011 році також не надходила.
Хмельницьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів 19.04.2012 року було здійснено перевірку виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських санкцій та виявлено, що у штаті підприємства відсутні особи зі встановленою групою інвалідності, хоча згідно з нормативом повинна працювати одна особа зазначеної категорії.
Таким чином, докази у справі свідчать про те, що відповідач не виконав свого обов'язку щодо створення та пристосування робочого місця для працевлаштування інваліда. Також відповідач не виконав обов'язок щодо інформування органів зайнятості населення про наявність вакансії для працевлаштування інваліда.
Суд бере до уваги також те, що у листі Ізяславського районного центру зайнятості № 875 від 15.06.2012 року зазначено, що Замковою виправною колонією № 58 у 2011 році подавались звіти форми № 3-ПН. За словами представника відповідача, відповідальність за подання звітів у Замковій виправній колонії та державному підприємстві Замкової виправної колонії покладається на одну й ту ж саму особу, що свідчить про те, що відповідачу було відомо про наявність обов'язку інформувати органи зайнятості населення про створення робочих місць для інвалідів.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на наявність у нього особливого статусу, пов'язаного з неприбутковим характером діяльності, що звільняє від обов'язку створення робочого місця інваліда. Оскільки відповідачем ці обставини не обґрунтовані з посиланням на норми чинного законодавства України, які б прямо вказували на те, що дане підприємство звільняється від обов'язку створювати робочі місця для інвалідів та інформувати про це відповідні органи та установи, а судом не встановлено, що відповідач є особою, яка звільнена від таких обов'язків, суд вважає, що доводи відповідача в цій частині є безпідставні.
Також суд не враховує доводи відповідача щодо роботи на підприємстві у 2011 році засудженого ОСОБА_6, який мав групу інвалідності, оскільки він не перебував в штаті підприємства, а як і інші засуджені відбував покарання.
Тому, на думку суду, позивачем надані до суду належні докази того, що відповідачем не дотримані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні " в частині додержання порядку працевлаштування інвалідів, що свідчить про наявність підстав для застосування та стягнення адміністративно - господарських санкцій.
Отже, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства Замкової виправної колонії № 58 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області (вул. Гагаріна, 2, м. Ізяслав, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 08681028) на користь Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 15 896 (п'ятнадцять тисяч вісімсот дев'яносто шість) грн. 01 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 02 липня 2012 року
Суддя/підпис/І. С. Козачок"Згідно з оригіналом" Суддя І. С. Козачок