ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" грудня 2011 р. Справа № 2a-3618/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Боброва Ю.О.
секретаря судового засідання Мельничука Є.С.,
за участю представників сторін:
позивача -Федьківа В.Б., Турчин Л.В.,
відповідача -Белей О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом державної податкової інспекції в місті Івано-Франківськ
до акціонерного товариства відкритого типу «Родон»
про стягнення податкового боргу в сумі 713607,64 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
02.11.2011 року Державна податкова інспекція в місті Івано-Франківськ (надалі -ДПІ в м.Івано-Франківськ, позивач) звернулася з адміністративним позовом до акціонерного товариства відкритого типу "Родон" (надалі -АТВТ "Родон", відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 824313,38 грн.
Представники позивача в судовому засіданні подали заяву про зменшення позовних вимог у зв'язку з тим, що в ході судового розгляду даної адміністративної справи відповідачем борг частково погашений і сума боргу станом на 29.11.2011 року становить 713 607,64 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III (надалі - Закон № 2181-III) діючого на момент спірних правовідносин, що виникли між відповідачем та податковим органом у 2010 році та норм Податкового кодексу України (надалі - Кодекс), не сплатив узгоджену суму податку на додану вартість та земельного податку в сумі 713607,64 грн.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, з підстав викладених в позовній заяві. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача, позовні вимоги визнала повністю та пояснила суду, що не сплатили борг через скрутне фінансове становище.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позову з наступних підстав.
Судом установлено, що АТВТ "Родон", зареєстроване виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 23.01.1998 року як юридична особа та відповідно до Закону України "Про систему оподаткування" № 1251-XII від 25.06.1991 року (надалі - Закон №1251-XII ) діючого на момент спірних правовідносин, є платником податків і зборів. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій по Івано-Франківській області станом на 13 вересня 2011 року юридична особа - АТВТ "Родон", зареєстроване за адресою: м.Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 225 (а.с. 7,8).
На підставі поданих відповідачем до ДПІ в місті Івано-Франківську декларацій з податку на додану вартість та земельного податку від 28.01.2010 року на суму 228693,91 грн., від 28.01.2009 року на суму 621172,23 грн., від 20.07.2011 року на суму 251211 грн., та від 18.08.2011 року на суму 2961,00 грн. податковим органом проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати до бюджету земельного податку, податку на додану вартість та встановлено порушення АТВТ "Родон" граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з вказаних податків (а.с.10,11,15-22).
Крім того, ДПІ в місті Івано-Франківськ проведена невиїзна документальна перевірка, за результатами якої складений акт від 23.12.2010 року за № 21822/15-03 та встановлено порушення АТВТ "Родон" підпункту 5.3.1 пунктів 5.3. статті 5 та підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III (а.с. 12). Як вбачається з матеріалів справи, відповідач вказаний акт перевірки підписав без заперечень та зауважень.
На підставі зазначеного акта перевірки та відповідно до вимог підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III позивачем винесені податкові повідомлення - рішення форми "Ш" від 28.12.2010 року за № № 0015121503/0, 0015131503/0, 0015141503/0 та 0015151503/0 якими до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 44130,07 грн., 6339,92 грн., 634,00 грн. та 158,50 грн., відповідно. Вказані податкові повідомлення-рішення відповідачу вручені, що підтверджується підписами на корінцях вказаних повідомлень-рішень та поштовим повідомленням про вручення (а.с. 13, 14).
Дослідженими та перевіреними судом матеріалами адміністративної справи підтверджено, що позивачем були вжиті заходи до вручення відповідачу першої податкової вимоги форми "Ю1" від 16.01.2002 року № 1/761 та другої податкової вимоги форми "Ю2" від 07.03.2002 року № 2/2839, які були направлені на адресу відповідача, однак ним не виконані (а.с.23, 24).
Згідно розрахунку боргу відповідача перед бюджетом, станом на 12.09.2011 року узгоджена сума заборгованості з сплати податку на додану вартість та земельного податку становить 713 607,64 грн., що підтверджується дослідженою судом довідкою № 351 (а.с. 6).
Частиною 1 статті 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно статті 2 Закону України «Про плату за землю»№ 2535-XII вiд 03.07.1992 року (надалі -Закон № 2535-XII), із змінами та доповненнями, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно статті 14 Закону № 2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно статті 27 Закону № 2535-XII контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до підпункту 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-III від 21.12.2000року (надалі - Закон № 2181-III) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону № 2181-III для подання податкової декларації.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків (підпункт 5.4.1 пункт 5.4 статті 5 Закону № 2181- III).
Згідно із підпунктом 6.2.1 пунктом 6.2 статті 6 Закону № 2181- III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення (абзац 2 підпункту 6.2.2 статті 6 Закону № 2181- III).
Закон № 2181-III установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання -це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Податковий борг -податкове зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пунктом 16.1.1 частини 16.1 статті 16 Закону № 2181-III передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до пункту 16.4 статті 16 Закону №334/94-ВР податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
В підпункті 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III зазначено, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Спірні правовідносини позивача з відповідачем у 2011 році регламентовані нормами Податкового кодексу України (надалі -Кодекс ).
Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності до вимог статті 36 Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Кодексу, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно пункту 56.11 статті 56 Кодексу не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, а тому податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, є узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Кодексу при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нараховується пеня у строк від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачу належно були вручені податкові повідомлення - рішення форми "Ш" від 28.12.2010 року за №№ 0015121503/0, 0015131503/0, 0015141503/0 та 0015151503/0 (а.с. 13,14).
Отже, відповідачем, котрий був належно повідомлений, у встановленому законом порядку податковий борг не оскаржувався, тобто, дані податкові зобов'язання вважаються узгодженими.
Відповідно до частини 2 статті 87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Станом на день розгляду судом справи за відповідачем рахується заборгованість зі сплати податку на додану вартість та земельного податку на загальну суму 713 607,64 грн. (а.с. 6). Заборгованість не погашена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги обґрунтовані, а позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно статті 129 Кодексу, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Отже суд дійшов висновку, що самостійно обраховані податкові зобов'язання відповідача визначені ним в податкових деклараціях та які ним в повному обсязі не сплачені з податку на додану вартість та земельного податку на загальну суму 713 607,64 грн. є узгодженими з дня подання такої декларації та являються податковим боргом відповідача.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом становить 713 607,64 грн.
Відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Заборгованість станом на день розгляду справи не погашена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача обгрунтовані, а позов підлягає задоволенню.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з акціонерного товариства відкритого типу «Родон»(ідентифікаційний код 14313518) на користь бюджету податковий борг в сумі 713607 (сімсот тринадцять тисяч шістсот сім) грн. 64 коп. з розрахункових рахунків в банках, що обслуговують платника податків за рахунок готівки, що йому належить.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Бобров Ю.О.
Постанова складена в повному обсязі 12.12.2011 року.