Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/6455/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 09:50
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Абдукадирової К.Е.
при секретарі Окрибелашвілі В.О
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця»
до Державної фінансової інспекції в Донецькій області
за участю третіх осіб , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
Приватне підприємство «Виробничо - комерційна фірма «Єврометиз»;
Товариство з обмеженою відповідальністю виробниче об»єднання «Шахтобуд»;
Приватне акціонерне товариство «Кіндратівський вогнетривкий завод»;
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика»
про скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про усунення порушень від 28.03.2011 року № 05-05.1-10-14/3338 на суму 1 274,4 тис. грн.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за дов.; ОСОБА_2 - за дов.; ОСОБА_3 - за дов.
від відповідача: ОСОБА_4 - за дов.; ОСОБА_5 - за дов.
від третіх осіб : не з»явився
ВСТАНОВИВ:
Державним підприємством «Донецька залізниця» заявлено позов до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про усунення порушень від 28.03.2011 року № 05-05.1-10-14/3338 на суму 1 274,4 тис. грн.
Позивач не погоджується з висновками викладеними у акті та підписав його з запереченнями від 02.03.2011 року №НЗЕ-10/328. У поясненнях позивач додатково обґрунтовує право на звернення до суду з вимогами про скасування вимоги відповідача.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач, Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області, проти задоволення позовних вимог заперечував.
Ухвалою суду від 18.04.2012р. здійснено заміну неналежного відповідача - Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на належного - Державну фінансову інспекцію в Донецькій області.
Ухвалою суду від 12.05.2011р. в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучені Приватне підприємство «Виробничо - комерційна фірма «Єврометиз», Товариство з обмеженою відповідальністю виробниче об»єднання «Шахтобуд», Приватне акціонерне товариство «Кіндратівський вогнетривкий завод», Товариство з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика».
Представники третіх осіб у судове засідання не з»являлись, заперечень проти позову не надавали. Будь-яких клопотань не находило, причину неприбуття у судове засідання не повідомляли. Треті особи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, тому відповідно до ч. 2 ст.128 КАС України справу вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд встановив наступне.
Позивач, Державне підприємство „Донецька залізниця" є юридичною особою, відповідно до Статуту, який зареєстрований державним реєстратором 04.03.2005р., запис 12661050001005275, засноване на державні власності, входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, код ЄДРПОУ 01074957.
Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області була проведена позапланова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства „Донецька залізниця" та його структурних підрозділів за період з 01.01.2009р. по 18.01.2011р.
За результатами проведеної ревізії відповідачем був складений акт позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача та його структурних підрозділів за період з 01.01.2009 р. по 18.01.2011 р. від 21. 02.2011р. №05.1-16/2 (арк.. справи 32-196, том 1) (надалі - Акт ревізії).
На підставі Акту ревізії відповідно до ст.10 Закону України „Про контрольно-ревізійну службу в Україні" відповідачем була прийнята вимога від 28.03.2011р. №05-05.1-10-14/3338 (надалі - Вимога) (арк. справи 197,198, том 1). У цій вимозі зазначене, що в ході ревізії встановлені порушення фінансово-господарської дисципліни на загальну суму 1 299,86 тис. грн., з яких залишаються не усунутими порушення на загальну суму 1 274,4 тис. грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 159 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Частиною 1 статті 69 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Згідно з ч.1 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
З урахуванням цих приписів процесуального закону суд має надати оцінку виключно тим обставинам, що стосуються предмету спору. Предметом спору у даній справі є вимога КРУ в Донецькій області, отже предметом доказування є обставини, які пов'язані безпосередньо з викладеними у ній фактами.
Відповідно до Акту позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів за період з 01.01.2009р. по 18.01.2011р. від 21.02.2011р. №05.1-16/2 ревізією встановлене наступне фінансове порушення:
- проведення зайвих виплат державних коштів на загальну суму 826,06 тис. внаслідок завищення підрядною організацією ПП «ВКФ «Єврометиз» обсягу вартості виконаних ремонтно-будівельних робот. у т.ч. по підрозділам:
- Волноваська дистанція колії - 5 483,42 грн.;
- Микитівська дистанція колії - 20 387,96 грн.;
- Колійний ремонтно-механічний завод м. Дебальцеве -16 740,03 грн.;
- Дебальцевська дистанція колії - 8 089,44 грн.;
- Костянтинівська дистанція колії - 44 683,78 грн.;
- Слов'янська дистанція колії - 29 120,63 грн.;
- Іловайська дистанція колії - 16 982,52 грн.;
- Торезька дистанція колії - 101 892,79 грн.;
- Маріупольська дистанція колії - 55 718,90 грн.;
- Мушкетівська дистанція колії - 33 387,92 грн.;
- Ясинуватська дистанція колії - 38 765,71 грн.;
- Колійна машинна станція №7 - 40 643,65 грн.;
- Криничанська дистанція колії - 267 811,52 грн.;
- Луганська дистанція колії - 31 277,07 грн.;
- Краснолиманський рейкозварювальний поїзд - 27 059,18 грн.;
- Красноармійська дистанція колії - 2 790,52 грн.;
- Краснолиманська дистанція колії - 85 223,09 грн.
По Волноваській дистанції колії: щодо встановлення, завищення вартості виконаних ремонтних робіт станом на момент ревізії на суму 5 483,42 грн.
Дослідження щодо зазначеного порушення, яке пов'язане з навантаженням та вивезенням сміття, у частині встановлення факту утворення сміття та його наявності (відсутності) на будівельному майданчику проводиться експертом-будівельником.
У результаті дослідження акту виконаних робіт (ф. КБ-2в) за листопад 2010р. було встановлено, що в ньому наявний вид робіт - розбирання асфальтобетонного покриття вручну (Р18-1-6), склад якої згідно ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи [2] передбачає утворення будівельного сміття.
Документально факт виконання робіт у результаті, яких утворюється сміття підтверджується підписаним двостороннім актом виконаних робіт (ф. КБ-2в) за листопад 2010р. (арк. справи 6-12, том 2).
Слід зазначити, що актом ревізії КРУ також підтверджується виконання зазначеного обсягу роботи.
У матеріалах справи та наданих для проведення дослідження експерту-будівельнику додаткових матеріалах, відсутні документи, які б підтверджували наявність у момент перевірки КРУ на будівельному майданчику невивезеного сміття.
Таким чином, згідно до акту виконаних робіт (ф. КБ-2в) за листопад 2010р. (арк. справи 6-12, том 2) документально підтверджується факт утворення будівельного сміття при виконанні робіт по ремонту асфальтового покриття та не підтверджується документально наявність його на будівельному майданчику під час проведення перевірки КРУ.
По Микитівській дистанції колії: відповідно до Акту перевірки:
щодо встановлення проведення зайвих виплат державних коштів, внаслідок завищення обсягу виконаних ремонтно-будівельних робіт з капітального ремонту асфальтобетонного покриття залізничних переїздів 54 км перегону Кудрявка-Деконське та 1 км перегону Ступки-Артемівськ у жовтні 2010 року та станом на момент ревізії на загальну суму 20 387,96 грн…(арк. справи 101-103, том 1): висновки КРУ про наявність вищенаведених порушень ґрунтуються на даних контрольних обстежень. (арк. справи 101-103, том 1 ).
Порядок приймання виконаних робіт при будівництві та ремонті автомобільних доріг регулюється наступними будівельними нормами: ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» та ВСН 19-89 «Правила приемки работ при строительстве и ремонте автомобильных дорог». ВСН 19-89 встановлює основні положення приймання виконаних робіт при будівництві та ремонті автомобільних доріг, але в цьому документі відсутні вимоги щодо методів проведення контролю якості таких робіт. Методи та засоби проведення контролю при прийманні закінчених робіт наведені у ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги».
Під час контролю товщини улаштування покриття автомобільної дороги з метою отримання оптимального за точністю усередненого показника, мінімальна кількість місць контролю складає не менш трьох по кожній смузі руху на ділянці дороги, що ремонтувалася. З цією ж метою встановлені і межі місць проведення контролю.
Метод контролю, при цьому, передбачає проведення відбору кернів діаметром не менше ніж 120 мм. Відбір проводиться висвердлюванням кернів на всю товщину покриття (верхній і нижній шар разом) перпендикулярно площині дороги. Це проводиться з метою запобігання порушення цілісності шарів покриття, їх щільності та змішування між собою. Відібраний зразок - керн дозволяє провести замір товщини кожного шару та лабораторні дослідження якості використаних при будівництві матеріалів. При проведені вирубки цільність шарів покриття, їх щільність порушується, та вони змішуються між собою, кромки верхнього шару зминаються під впливом інструментів, за допомогою яких проводиться вирубка. При цьому у покритті дороги утворюється виїмка, форма якої, як правило, має форму перегорнутої усіченої неправильної піраміди, що не дозволяє якісно провести замір товщини кожного з шарів покриття дороги через схил граней. Для встановлення достовірної товщини кожного шару (висоту піраміди кожного шару) необхідні відомості про площі основ кожної піраміди, що складають загальну виїмку, масу та фактичну щільність кожного шару. Внаслідок зміщення шарів між собою під час проведення вирубки неможливе подальше визначення фактичних ущільнень кожного слою та їх маси відокремлено. Крім того, неможливо провести проміжні заміри, які б дозволяли визначити площу основ пірамід кожного шару.
Таким чином, встановити достовірну фактичну товщину покриття ділянки дороги, що ремонтується можливо лише шляхом відбору кернів на всю її товщину, у необхідній кількості та в місцях, передбачених ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» .
Згідно копії акту від 03.02.2011 складеного старшим виконробом ДП «Філія «Артемівський автодор» ДП «Донецький облавтодор» зі схемами вирубаних зразків конструктиву проводилась вирубка покриття та основи, а не висвердлювання кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги», при цьому, як зазначено в акті «пробы при вырубке крошились на мелкие фракции», що також підтверджується копією акту неможливості проведення відбору зразків продукції. Згідно Акту перевірки та схеми до акту, який складений залученим фахівцем, кількість вирубок складає по дві на кожному об'єкті (переїзді), що не є достатнім для висновку про невідповідність товщини дорожнього покриття та основи дороги на всій площі відремонтованих об'єктів.
Висновки КРУ про наявність порушень, які визначені на підставі проведення контрольних вирубок та суми яких включені до пунктів 2-4, 5 та 9-11, 12 розрахунку завищення обсягів виконаних ремонтно-будівельних робіт по об'єктам залізничні переїзди 54 км перегону Кудрявка-Деконське та 1 км перегону Ступки-Артемівськ «Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття залізничних переїздів 54 км перегону Кудрявка-Деконське та 1 км перегону Ступки-Артемівськ (ПЧ-16)» Микитівської дистанції колії ДП «Донецька залізниця» підрядником ПП «ВКФ «Єврометиз» у жовтні 2010 року - наданими для дослідження документами та відомостями не є обґрунтовані, внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: невідповідність методу проведення відбору зразків та їх необхідної кількості.
До порушень, які пов'язані з невідповідністю фактичної площі відремонтованих дільниць переїздів у порівнянні з актами виконаних робіт, слід відзначити, що згідно до актів обстеження виконаних робіт на об'єктах залізничні переїзди 54 км перегону Кудрявка-Деконське та 1 км перегону Ступки-Артемівське (ПЧ-16) від 03.02.2011р. :
- по 54 км перегону Кудрявка-Деконське улаштування покриття з гарячих асфальтобетонних сумішей фактично проведено на площі 85 м2 (по акту форми № КБ-2в - 180 м2) - відхилення у бік завищення обсягів робіт складає 95 м2;
- по 1 км перегону Ступки-Артемівськ, улаштування покриття з гарячих асфальтобетонних сумішей фактично проведено на площі 253,4 м2 (по акту форми № КБ-2в - 130 м2) - відхилення у бік заниження обсягів робіт складає 123,4 м2.
На підставі матеріалів справи та наданих додаткових матеріалів встановлено, що відхилення фактично виконаних обсягів робіт у порівнянні з актами форми № КБ-2в по кожному із переїздів мають місце. Але слід відзначити, що загальна площа відхилення улаштування покриття з гарячих асфальтобетонних сумішей по двох вищенаведених переїздах Микитівської дистанції колії складає 28,4 м2 (123,4 м2- 95 м2) у бік заниження фактично виконаних обсягів робіт.
Таким чином, порушення щодо відмінності фактично виконаних обсягів робіт у порівнянні з актами форми № КБ-2в, суми яких включені до пунктів 1-4, 6, 7 та 8-11, 13, 14 розрахунку завищення обсягів виконаних ремонтно-будівельних робіт по об'єктам залізничні переїзди 54 км перегону Кудрявка-Деконське та 1 км перегону Ступки-Артемівськ «Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття залізничних переїздів 54 км перегону Кудрявка-Деконське та 1 км перегону Ступки-Артемівськ (ПЧ-16)» Микитівської дистанції колії ДП «Донецька залізниця» підрядником ПП «ВКФ «Єврометиз» у жовтні 2010 року загалом по Микитівської дистанції колії - наявні, але вони взаємно компенсуються та у сукупності не призвели до завдання шкоди у результаті проведення зайвих виплат державних коштів унаслідок завищення обсягу виконаних робот на суму, що зазначена в акті перевірки.
Щодо порушень, які пов'язані з ямковим ремонтом асфальтобетонного покриття, слід визначити, що згідно Акту перевірки зазначені порушення встановлені «контрольним обстеженням та дослідженням конструктиву, акт на виконання скритих робіт відсутній».
Виходячи з вищенаведеного, роботи з ямкового ремонту асфальтобетонного покриття на переїздах Микитівської дистанції колії в цьому випадку виявились прихованими роботами - тобто роботами які частково або повністю будуть приховані при подальших роботах. Згідно до ВСН 19-89 «Правила приемки работ при строительстве и ремонте дорог автомобильных дорог» :
«2.3. Освидетельствование скрытых работ…проводит комиссия в составе: представителя заказчика или технического надзора; представителя организации, выполняющей работы (производителя работ, мастера); представителя проектной организации (авторского надзора). В необходимых случаях привлекаются специалисты-эксперты, а также лаборанты и геодезисты.
2.4. Освидетельствование скрытых работ после проверки правильности их выполнения в натуре и ознакомления с технической документацией…оформляются соответственно актом освидетельствования скрытых работ...»
У матеріалах справи наявні копії актів опосвідчення прихованих робіт на об'єкті залізничний переїзд 54 км перегону Кудрявка-Деконське (ПЧ-16) «Ямковий ремонт асфальтобетонного покриття» від 27.10.2010 (арк. справи 215, том 1 та додаткові матеріали, що надані ДП «Донецька залізниця») та на об'єкті залізничний переїзд 1 км перегону Ступки-Артемівське (ПЧ-16) «Ямковий ремонт асфальтобетонного покриття» від 28.10.2010 (арк.справи 218, том 1 та додаткові матеріали, що надані ДП «Донецька залізниця»), які значаться підписаними представниками будівельно-монтажної організації та технічного нагляду замовника. Обсяги робот, які вказані в актах опосвідчення прихованих робіт співпадають з обсягами робот, які наведені в акті ф.КБ-2в приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2010 року по об'єктам залізничні переїзди 54 км перегону Кудрявка-Деконське та 1 км перегону Ступки-Артемівськ «Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття залізничних переїздів 54 км перегону Кудрявка-Деконське та 1 км перегону Ступки-Артемівськ (ПЧ-16)» ( арк. справи 18-23, том 2; арк. справи 212-222, том 9 та додаткові матеріали, що надані ДП «Донецька залізниця»).
Висновки КРУ про наявність порушень, які пов'язані з ямковим ремонтом асфальтобетонного покриття переїздів, суми яких визначені у пунктах 5 та 12 розрахунку завищення обсягів виконаних ремонтно-будівельних робіт по об'єктам залізничні переїзди 54 км перегону Кудрявка-Деконське та 1 км перегону Ступки-Артемівськ «Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття залізничних переїздів 54 км перегону Кудрявка-Деконське та 1 км перегону Ступки-Артемівськ (ПЧ-16)» Микитівської дистанції колії ДП «Донецька залізниця» підрядником ПП «ВКФ «Єврометиз» у жовтні 2010 року - не є обґрунтованими внаслідок того, що вони ґрунтуються на відомостях контрольних обстежень, проведення яких не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги», а саме: невідповідність методу проведення відбору зразків та їх необхідної кількості, а також на відсутності актів виконання прихованих робіт, які наявні у матеріалах справи.
Враховуючи все вищенаведене, слід відзначити, що порушення по Микитівській дистанції колії частково наявні, але вони не призвели до завдання шкоди на загальну суму 20 387,96 грн. у результаті проведення зайвих виплат державних коштів, внаслідок завищення обсягу виконаних робот.
По Колійному ремонтно-механічному заводу Дебальцеве: щодо проведені зайві витрати коштів у вересні 2010 року внаслідок завищення вартості та обсягу виконаних ремонтно-будівельних робіт на суму 16 740,03 грн. (3 553,94 грн.+13 186,09 грн (арк. справи 107-108, том1)
Як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно копії акту лабораторного обстеження відібраних зразків вирубок асфальтового покриття проводилась вирубка покриття та основи, а не висвердлювання кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» .
У копіях актів обстеження території КРМЗ Дебальцеве від 02.02.2011 та від 11.02.2011 р. наведено, що провести обміри фактично виконаних обсягів робіт з капітального ремонту покриття автомобільних виробничих доріг інв. №124008, 124010, 124016, 124024 не є можливим, тому що не можна визначити конкретні межі відремонтованого покриття, внаслідок покриття всієї території заводу, в тому числі вищезазначених доріг, суцільним шаром ожеледі та снігового покрову. Але якщо в акті від 02.02.2011 визначено, що внаслідок наведених вище складних природних умов взяти проби для визначення товщини шарів основи із щебеню та покриття з асфальтобетонних сумішей не можливо, то в акті від 11.02.2011 визначено, що відбір зразків здійснено у місцях, по яких був проведений ремонт. У зв'язку з цим, виникає взаємна суперечність у тому, що в одному і тому же документі, а саме в акті від 11.02.2011р. вказано, що відбір зразків здійснено у місцях, по яких був проведений ремонт, але у тому же документі наведено, що не можна визначити конкретні межі відремонтованого покриття. Ненадання експерту, згідно його клопотання, схем розташування місць, що підлягали ремонту, не дає можливості зробити співставлення цих місць зі схемою відбору зразків та визначити, чи відбір проведено саме у тих місцях, де виконувався ремонт. Інших документів, що підтверджують обґрунтованість висновків КРУ, а саме: чи був зроблений відбір зразків саме в місцях ремонту зазначених автомобільних доріг, також не було надано. Крім того, згідно до копій актів відбору зразків продукції, що підлягає випробуванням по автомобільній виробничій дорозі до котельні (інв. №1240008) та автомобільній виробничій дорозі до котельні (інв. №124010), кількість вирубок складає по дві на кожному об'єкті, що не є достатнім для висновку про невідповідність товщини дорожнього покриття та основи дороги на всій площі відремонтованих об'єктів.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень, які визначені на підставі проведення контрольних вирубок та сума яких складає 13186,09 грн. згідно перерахунку вартості будівельно-ремонтних робіт з капітального ремонту покриття автомобільних виробничих доріг інв. №124008, 124010, 124016, 124024 від 14.02.2011 р. не є обґрунтованими внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: не відповідність методу проведення відбору зразків та їх необхідної кількості.
Дослідження щодо порушення на суму 3 553,94 грн., згідно перерахунку вартості будівельно-ремонтних робіт з капітального ремонту покриття автомобільних виробничих доріг інв. №124008, 124010, 124016, 124024 від 07.02.2011 р., яке пов'язане з навантаженням та вивезенням сміття, у частині встановлення факту утворення сміття та його наявності (відсутності) на будівельному майданчику проводиться експертом-будівельником.
У результаті дослідження акту виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010р. (арк. справи 54-57,том 2; арк.справи 59-66, том 10) було встановлено, що в ньому наявні роботи, такі як розбирання асфальтобетонного покриття вручну (Р18-1-6) та розбирання щебеневих покриттів та основ (Р-18-1-3), склад яких згідно ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи передбачає утворення будівельного сміття.
Слід зазначити, що актом ревізії КРУ також підтверджується виконання зазначеного обсягу роботи.
Документально факт виконання робіт, у результаті яких утворюється сміття, підтверджується підписаним двостороннім актом виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010р. ( арк. справи 54-57,том 2; арк. справи 59-66, том 10).
У матеріалах справи та наданих для проведення дослідження експерту-будівельнику додаткових матеріалах, відсутні документи, які б підтверджували наявність у момент перевірки КРУ на будівельному майданчику невивезеного сміття.
Таким чином, згідно до акту виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010р. (арк. справи 54-57, том 2; арк. справи 59-66, том10) документально підтверджується факт утворення будівельного сміття при виконанні робіт по ремонту асфальтового покриття та не підтверджується документально наявність його на будівельному майданчику під час проведення перевірки КРУ.
Слід зазначити, що полігони можуть підтвердити лише факт прийомки та переробки сміття, а ні в якому разі не факт вивезення сміття з будівельного майданчика. Факт вивезення будівельного сміття та його кількість визначається двостороннім актом, який укладається між замовником та підрядником.
Враховуючи все вищенаведене, висновки КРУ про наявність порушень на суму 13186,09 грн. по Колійному ремонтно-механічному заводі м. Дебальцеве, не є обґрунтованими внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: не відповідність методу проведення відбору зразків та їх необхідної кількості.
По Дебальцевській дистанції колії: ПП «ВКФ «Єврометиз» до акту виконаних робіт КБ - 2в з капітального ремонту асфальтобетонного покриття залізничного переїзду 2 км перегону Дебальцеве - Депрерадівка інв. № 324305 за вересень 2010 року, включено завищені обсяги робіт, які не підтверджується обсягами акту відбору зразків, та які фактично пред'явлені до оплати Дебальцевській дистанції колії, що призвело до зайвих витрат коштів державного підприємства, внаслідок завищення вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт на суму 4 906,30 грн. (з ПДВ). (арк. справи112-114, том 1).
Дослідження щодо порушення на суму 3 183,14 грн., згідно перерахунку вартості будівельно-ремонтних робіт з капітального ремонту асфальтобетонного покриття переїзду з підходами 2 км перегону Дебальцеве - Депрерадівка інв. №324305 від 07.02.2011 р., яке пов'язане з навантаженням та вивезенням сміття, у частині встановлення факту утворення сміття та його наявності (відсутності) на будівельному майданчику проводиться експертом-будівельником.
У результаті дослідження акту виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010р. (арк. справи 77-81, том 2) було встановлено, що в ньому наявні роботи, такі як розбирання асфальтобетонного покриття вручну (Р18-1-6), ямковий ремонт асфальтобетонного покриття, склад яких, згідно ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи, передбачає утворення будівельного сміття.
Слід зазначити, що актом ревізії КРУ також підтверджується виконання зазначеного обсягу роботи.
Документально факт виконання робіт, у результаті яких утворюється сміття підтверджується підписаним двостороннім актом виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010р. ( арк. справи 77-81, том 2).
У матеріалах справи та наданих для проведення дослідження експерту-будівельнику додаткових матеріалах, відсутні документи, які б підтверджували наявність у момент перевірки КРУ на будівельному майданчику невивезеного сміття.
Таким чином, згідно до акту виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010р. (арк. справи 77-81, том 2) документально підтверджується факт утворення будівельного сміття при виконанні робіт по ремонту асфальтового покриття та не підтверджується документально наявність його на будівельному майданчику під час проведення перевірки КРУ.
Висновки КРУ про наявність порушень на суму 4 906,30 грн. ґрунтуються на даних контрольних обстежень.
Як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно копії акту лабораторного обстеження відібраних зразків вирубок асфальтового покриття проводилась вирубка покриття та основи, а не висвердлювання кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги».
У копіях актів обстеження залізничного переїзду з підходами 2 км перегону Дебальцеве-Депрерадівка від 02.02.2011 та від 11.02.2011 р. наведено, що провести обміри фактично виконаних обсягів робіт з капітального ремонту залізничного переїзду з підходами 2 км перегону Дебальцеве-Депрерадівка інв. №324305 не є можливим, тому що не можна визначити конкретні межі відремонтованого покриття, внаслідок покриття переїзду ожеледдю та посипочним матеріалом. Але якщо в акті від 02.02.2011р. визначено, що внаслідок наведених вище причин не можна визначити конкретні межі відремонтованого покриття і, як наслідок, взяти проби для визначення товщини шарів основи із щебеню та покриття з асфальтобетонних сумішей, а також для проведення якісного дослідження асфальтового покриття, то в акті від 11.02.2011р. визначено, що відбір вирубок здійснено у місцях, по яких був проведений ремонт. У зв'язку з цим виникає взаємна суперечність у тому, що в одному і тому же документі, а саме в акті від 11.02.2011р. вказано, що відбір зразків здійснено у місцях, по яких був проведений ремонт, але у тому же документі наведено, що не можна визначити конкретні межі відремонтованого покриття. Ненадання експерту відповідно до його клопотання схем розташування місць, що підлягали ремонту, не дає можливості йому зробити співставлення цих місць зі схемою відбору зразків та визначити, чи проведено їх відбір саме у тих місцях, де виконувався ремонт. Інших документів, що підтверджують обґрунтованість висновків КРУ, а саме: чи були зроблений відбір зразків саме в місцях ремонту зазначених автомобільних доріг, також не було надано. Крім того, згідно до копій актів відбору зразків продукції, що підлягає випробуванням, залізничного переїзду з підходами 2 км перегону Дебальцеве-Депрерадівка інв. №324305 зі схемою, кількість вирубок складає три (дві по одної смузі руху та одна по другій), що не є достатньо для висновку про невідповідність товщини дорожнього покриття дороги на всій площі відремонтованого об'єкту. Крім того, згідно до схеми - місця відбору також не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги».
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень, які визначені на підставі проведення контрольних обстежень та сума яких складає 4906,30 грн. згідно перерахунку вартості будівельно-ремонтних робіт з капітального ремонту асфальтобетонного покриття переїзду з підходами 2 км перегону Дебальцеве-Депрерадівка інв.№324305 від 14.02.2011, не є обґрунтованими, через недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: невідповідність методу та місць проведення відбору зразків та їх необхідної кількості.
По Костянтинівській дистанції колії щодо наслідка завищення обсягу та вартості виконаних робіт з асфальтобетонного покриття зайво сплачено державних коштів за виконані роботи підряднику ПП ПКФ «Єврометиз» в сумі 44 683,78 грн. (арк.справи 114-116, том 1). Як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно копій актів обстеження виконаних робіт від 03.02.2011 р. проводилась вирубка покриття та основи, а не висвердлюванням кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги».
У копіях актів обстеження виконаних робіт від 03.02.2011 р. зі схемами кількість вирубок складає три (дві по одної смузі руху та одна по другої) по кожному об'єкту, що не є достатньо для висновку про невідповідність товщини фактично укладених підстильного і вирівнюючого шарів основи із щебеню, шлаку, асфальтобетонної суміші на всій площі відремонтованого об'єкту. Крім того, згідно до схем вирубок - неможливо встановити відповідність місць відбору вимогам діючих нормативних документів, а саме: неможливо встановити відстань від краю покриття чи його поздовжньої осі до місць відбору зразків.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень, які визначені на підставі проведення контрольних обстежень не є обґрунтованими, внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: не відповідність методу проведення відбору зразків та їх необхідної кількості.
Щодо порушень, які пов'язані з невідповідністю фактичної площі відремонтованих дільниць переїздів у порівнянні з актами виконаних робіт, слід визначити, що згідно до актів обстеження виконаних робіт від 03.02.2011р. :
- по 1052 км перегону «Дружківка-Краматорськ» улаштування покриття з гарячих асфальтобетонних сумішей фактично проведено на площі 140 м2 (згідно акту форми № КБ-2в - 160 м2) - відхилення у бік завищення обсягів робіт складає 20 м2;
- по 1068 км перегону «Костянтинівка-Диліївка», улаштування покриття з гарячих асфальтобетонних сумішей фактично проведено на площі 120,0 м2 (згідно акту форми № КБ-2в - 100 м2) - відхилення у бік заниження обсягів робіт складає 20 м2.
Враховуючи вищенаведене, слід відзначити, що на підставі матеріалів справи та наданих додаткових матеріалів, можливо встановити, що по кожному із переїздів мають місце відхилення фактично виконаних обсягів робіт у порівнянні з актами форми № КБ-2в. Але загалом відхилення площ улаштування покриття з гарячих асфальтобетонних сумішей по двох вищенаведених переїздах Костянтинівській дистанції колії відсутнє (20 м2 - 20м2 = 0).
Таким чином, узагальнюючи все вищенаведене, слід відзначити, що порушення по Костянтинівській дистанції колії частково наявні, але вони не призвели до завдання шкоди на загальну суму 44 683,78 грн. у результаті проведення зайвих виплат державних коштів внаслідок завищення обсягу виконаних робот.
По Слов'янській дистанції колії: згідно до Акту перевірки: завищення вартості виконаних робіт призвело до проведення зайвих виплат коштів підприємства на суму 29 120,63 грн. Завищення вартості виконаних підрядних робіт встановлено внаслідок включення до акту приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2в по капітальному ремонту асфальтобетонного покриття на залізничних переїздах 1019 км та 1020 км перегону Бантишево - Шидловська за листопад 2010 року на суму 93 532,8 грн. розбирання асфальтобетонних покриттів вручну, перевезення сміття до 30 км, навантаження сміття вручну, на кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати до норми до 8 см та виявлено шляхом співставлення даних контрольного обстеження з даними ф. КБ 2в та вимогами чинного законодавства. (арк. справи 116-118, том 1)
У зв'язку з тим, що дослідження порушень, пов'язаних з навантаженням та перевезенням сміття, проводиться окремо, для встановлення суми порушення, яка визначена на підставі проведення контрольних обстежень, експерт-будівельник зробив перерахунок акту корегування фахівця, залученого на час перевірки (арк. справи 176-179, том 9), шляхом виділу з всього акту корегування робіт, вартість робіт по навантаженню та перевезенню сміття .
Як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно копії актів обстеження об'ємів виконаних робіт від 01.02.2011р. та 02.02.2011р. проводилась вирубка покриття та основи, а не висвердлювання кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги».
У копії актів обстеження об'ємів виконаних робіт від 01.02.2011 р. та 02.02.2011 кількість вирубок складає три (дві по одній смузі руху та одна по другій) по кожному об'єкту, що не є достатньо для висновку про наявність порушення на всій площі відремонтованого об'єкту. Експерту не було надано схеми місць проведення вирубок асфальтобетонного покриття залізничного переїздам 1019 км та 1020 км перегону Шидловська-Бантишеве, таким чином не можливо встановити відповідність місць відбору зразків вимогам діючих нормативних документів.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень, які визначені на підставі проведення контрольних обстежень на суму 23240,63 грн не є обґрунтованими, внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: невідповідність методу проведення відбору зразків та їх необхідної кількості.
Дослідження щодо порушення на суму 5880 грн., яке пов'язане з навантаженням та вивезенням сміття, у частині встановлення факту утворення сміття та його наявності (відсутності) на будівельному майданчику проводиться експертом-будівельником.
У результаті дослідження акту виконаних робіт (ф. КБ-2в) за листопад 2010р. (арк.справи 118-123,том 2; арк. справи 156-160, том 9) було встановлено, що в ньому наявні роботи, такі як розбирання асфальтобетонного покриття вручну (Р18-1-6), ямковий ремонт асфальтобетонного покриття (Р18-7-3), склад яких згідно ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи передбачає утворення будівельного сміття.
Слід зазначити, що актом ревізії КРУ також підтверджується виконання зазначеного обсягу роботи.
Документально факт виконання робіт, у результаті яких утворюється сміття, підтверджується підписаним двостороннім актом виконаних робіт (ф. КБ-2в) за листопад 2010р. (арк.справи 118-123,том 2; арк. справи 156-160, том 9).
У матеріалах справи та наданих для проведення дослідження експерту-будівельнику додаткових матеріалах відсутні документи, які б підтверджували наявність у момент перевірки КРУ на будівельному майданчику невивезеного сміття.
Таким чином, згідно до акту виконаних робіт (ф. КБ-2в) за листопад 2010р. д (арк.справи 118-123,том 2; арк. справи 156-160, том 9) документально підтверджується факт утворення будівельного сміття при виконанні робіт по ремонту асфальтового покриття та не підтверджується документально наявність його на будівельному майданчику під час проведення перевірки КРУ.
По Іловайській дистанції колії: щодо завищення загальної вартість виконаних робіт (в частості завищення вартості витрат робітників-будівельників) на загальну суму 16 832,66 грн. у листопаді 2010 року.
Підрядною організацією ПП ВКФ «Єврометиз» в порушення п. 3.1.10.7 «Правил визначення вартості будівництва» ДБН Д. 1.1-1-2000, затвердженого наказом Держбуду України від 27.08.00 № 174 завищено загальну вартість виконаних робіт на суму 149,86 грн. внаслідок безпідставно застосування коефіцієнту у розмірі 1,2 при проведені робіт на одній стороні проїзної частини при систематичному русі транспорту на другій у акті виконаних робіт від 10.11.2010 року на обсяг робіт площею 110,0 м2.» ( арк. справи 120-122, том 1).
Висновки КРУ про наявність порушення на загальну суму 16 832,66 грн ґрунтуються на даних контрольних обстежень.
Згідно копії акту обстеження обсягів виконаних ремонтних робіт від 02.01.2011р. перевіркою встановлено, що фактично обсяг робіт з «ямкового ремонту асфальтобетонного покриття дорогі одношарового товщиною 70 мм, площею ремонту до 5 м2» (розцінка Р-18-7-3) складає 385 м2 і співпадає з обсягами та найменуваннями виконаних робіт в акті виконаних робіт ф. КБ-2в від 10.11.2010 року (арк. справи 163-166, том 2) та додаткові матеріали, що надані ДП «Донецька залізниця»). У копії реєстру-перерахунку на загальну суму 16832,86 грн. (арк. справи 100, том 11) вказано, що він розрахований згідно до фактичних даних контрольного обстеження. Але найменування виконаних робіт та їх обсяги в реєстрі-перерахунку не співпадають з відомостями акту обстеження обсягів виконаних ремонтних робіт. Таким чином, висновки КРУ про завищення загальної вартості виконаних робіт на загальну суму 16 832,66 грн. не є обґрунтованими.
Висновки КРУ про завищення загальної вартості виконаних робіт на суму 149,86 грн. внаслідок безпідставного застосування коефіцієнту у розмірі 1,2 ґрунтуються на листі отриманої відповіді від ОДАІ м. Шахтарська УДАІ ДУ МВС України в Донецькій області від 02.02.2011 №9/34-100 (арк. справи 95, том 11). В Акті перевірки у посиланні на цей лист наведено: «…встановлено, що на переїзді 1154 км перегін Харцизьк-Іловайськ проводилось повне перекриття дорожнього руху для виконання робіт з асфальтобетонного покриття проїзної частини підходів до переїздів». Але у відповіді ОДАІ м. Шахтарська УДАІ ДУ МВС України в Донецькій області від 02.02.2011 №9/34-100 зазначено лише про матеріали про узгодження виконання робіт на залізничному переїзді 1154 км перегону Іловайськ - Харцизьк на період з 23.10.2010 р. по 30.10.2010 р. з повним перекриттям проїзної частини. Але згідно до Акту ф.КБ-2в приймання виконаних підрядних робіт (арк. справи 163-166, том 2) роботи виконувалися у листопаді 2010 р., тобто в інший період. Згідно до пояснення начальника Іловайської дистанції колії (арк. справи 104, том 11) роботи на залізничному переїзді 1154 км перегону Іловайськ - Харцизьк проводилися по одній стороні проїзної частини при систематичному русі транспорту на другій. Таким чином, висновки КРУ про завищення загальної вартості виконаних робіт на суму 149,86 грн. внаслідок безпідставного застосування коефіцієнту у розмірі 1,2 не є обґрунтованими.
По Торезькій дистанції колії: згідно до Акту перевірки: за наслідками проведеного перерахунку встановлено завищення обсягів виконаних робіт, з урахуванням загальновиробничих та адміністративних витрат, прибутку та ПДВ, на загальну суму 62 753,69 грн.
В ході ревізії, залученим спеціалістом було проведено перерахунок акта форми КБ-2в за вересень 2010 з урахуванням фактично виконаних робіт, встановлених при проведенні контрольних обстежень та контрольних вирубок асфальтобетонного покриття на подвір'ї виробничої бази. За наслідками проведеного перерахунку встановлено завищення обсягів виконаних робіт, з урахуванням загальновиробничих та адміністративних витрат, прибутку та ПДВ, на загальну суму 39 139,10 грн.
З огляду на вищезазначене, в порушення п. 3.3.10.1 Державних будівельних норм України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 № 174 (зі змінами та доповненнями), п. 1 ст. 3, п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (зі змінами та доповненнями); п. п. 5, 7, 11 П(С)БО № 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318; п. п. 1.2, 2.1, 2.15, 2.16 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, структурним підрозділом зайво сплачено коштами підприємства за завищені обсяги ремонтно-будівельних робіт за період з 01.09.2010 по 30.11.2010 та станом на момент ревізії в загальній сумі 101 892,79 грн. (62 753,69 +39 139,10).
У зв'язку з тим, що дослідження порушень, пов'язаних з навантаженням та перевезенням сміття проводиться окремо, для встановлення суми порушення, яка визначена на підставі проведення контрольних обстежень, експерт-будівельник зробив перерахунок актів перерахунків залученого під час перевірки фахівця (арк. справи 142-149, том 11) шляхом виділу з них вартості робіт по навантаженню та перевезенню сміття.
Як зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно копії актів обстеження об'ємів виконаних робіт від 01.02.2011 р. та 02.02.2011 проводилась вирубка, а не висвердлювання кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги».
У копії акту контрольного обстеження від 11.02.2011 р. зі схемами зазначено, що кількість вирубок складає: на залізничному переїзді 1 км перегону Дроново-ЖБШК Торезької дистанції колії від 11.02.2011 - три (дві по одної смузі руху та одна по другої), на залізничному переїзді 7 км перегону Горняк - ш. Донецька та подвір'ї виробничої бази - по дві. Кількість проведених вирубок не є достатньою для висновку про наявність порушення на всій площі відремонтованих об'єктів. Надані схеми дозволяють зробити висновок про те, що місця проведення вирубок не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги», а саме: не витримані відстані від краю покриття та/або його поздовжньої осі.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень, які визначені на підставі проведення контрольних обстежень на суму 90308,79 не є обґрунтованими, внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: через невідповідність методу та місць проведення відбору зразків та їх необхідної кількості.
Слід також визначити, що роботи з розбирання асфальтобетонних покриттів вручну та улаштування підстильних та вирівнюючих шарів основи з щебеню із природного каменю, по яким встановлено порушення, відносяться до прихованих - тобто до робіт, які частково або повністю приховані при подальших роботах. Згідно до ВСН 19-89 «Правила приемки работ при строительстве и ремонте дорог автомобильных дорог»: «2.3. Освидетельствование скрытых работ проводит комиссия в составе: представителя заказчика или технического надзора; представителя организации, выполняющей работы (производителя работ, мастера); представителя проектной организации (авторского надзора). В необходимых случаях привлекаются специалисты-эксперты, а также лаборанты и геодезисты.
2.4. Освидетельствование скрытых работ после проверки правильности их выполнения в натуре и ознакомления с технической документации оформляются соответственно актом освидетельствования скрытых работ...»
У матеріалах справи наявне документальне підтвердження виконання прихованих робіт - акти опосвідчення прихованих робіт (арк. справи 221-224, том 1) по залізничним переїздам та виробничої бази Торезької дистанції колії, до яких віднесені наступні роботи:
- улаштування підстильних і вирівнюючих шарів основи із щебеню у кількості 69,48 м3 на площі 567 м2 (виробнича база) та у кількості 42,412 м3 на площі 461 м2 (залізничні переїзди);
- розбирання асфальтобетонного покриття у кількості 14,40 м3 на площі 567 м2 (виробнича база) та у кількості 27,66 м3 на площі 461 м2 (залізничні переїзди).
Обсяги робіт, які наведені в цих актах, співпадають з обсягами в актах приймання
робіт за вересень та листопад 2010 року.
Дослідження щодо порушення на суму 11584 грн., яке пов'язане з навантаженням та вивезенням сміття, у частині встановлення факту утворення сміття та його наявності (відсутності) на будівельному майданчику проводиться експертом-будівельником.
У результаті дослідження актів виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010 р. (арк.справи 186-192, том 2) та листопад 2010р. (арк. справи 210-216, том 2) було встановлено, що в них наявні роботи, таки як розбирання асфальтобетонного покриття вручну (Р18-1-6) та ямковий ремонт асфальтобетонного покриття, склад яких згідно ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи передбачає утворення будівельного сміття.
Слід зазначити, що актом ревізії КРУ також підтверджується виконання зазначеного обсягу роботи.
Документально факт виконання робіт, у результаті яких утворюється сміття підтверджується підписаними двосторонніми актами виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010 р. (арк. справи 186-192, том 2) та листопад 2010р. (арк. справи 210-216, том 2).
У матеріалах справи та наданих для проведення дослідження експерту-будівельнику додаткових матеріалах відсутні документи, які б підтверджували наявність у момент перевірки КРУ на будівельному майданчику невивезеного сміття.
Таким чином, згідно до актів виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010 р. (арк. справи 186-192, том 2) та листопад 2010р. (арк. справи 210-216, том 2) документально підтверджується факт утворення будівельного сміття при виконанні робіт по ремонту асфальтового покриття та не підтверджується документально наявність його на будівельному майданчику під час проведення перевірки КРУ. Дослідження щодо встановлення факту навантаження та вивозу сміття проводиться в економічній частині експертизи.
По Мариупільський дистанції колії: згідно до Акту перевірки: підприємством - підрядником ПП «ВКФ «Єврометиз» завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 55 718,90 грн. (з ПДВ), (арк. справи 129, 130, том 1 та додаткові матеріали, що надані ДП «Донецька залізниця»).
Висновки КРУ про наявність порушень внаслідок необґрунтованого застосування коефіцієнту «Виконання робіт на одній половині проїздної частині при систематичному русі транспорту на другій», що дорівнює 1,2, при складанні акта КБ-2в за жовтень 2010 року ґрунтуються на відповідях відділів ДАІ у м. Маріуполь, Тельманівському та Володарському районах. Згідно відповіді Відділу ДАЇ з обслуговування адміністративної території м .Маріуполя від 07.02.2011 р. (арк. справи 155, том 10) залізничний переїзд 1269 км перегону Маріуполь - Маріуполь-порт «…відноситься до четвертої категорії з інтенсивністю руху 3419 одиниць автотранспорту в сутки. У період з 01.08.2010 р. по 31.10.2010 р. відділом ДАЇ м. Маріуполя перекриття руху та виділення нарядів ДПС ДАЇ не проводилось». Згідно ДБН табл. 4.1. В.2.3.-4-2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» четверта категорія з інтенсивністю руху передбачає «середньорічну добову перспективну інтенсивність руху» у транспортних одиницях 150 - 1000 у добу. Таким чином, при інтенсивністю руху 3419 одиниць автотранспорту у добу, як зазначено у відповіді ДАЇ залізничний переїзд 1269 км перегону Маріуполь - Маріуполь-порт слід віднести до другої категорія з інтенсивністю руху. Згідно відповіді Відділу ДАЇ з обслуговування адміністративної території Тельманівського району №225 від 03.02.2011 р. (арк. справи 157, том 10) залізничний переїзд «9 км перегону Урзуф - Янісоль Маріупольської дистанції путі належить до 4-ї технічної категорії. Інтенсивністю руху транспорту загального користування складає 530 одиниць транспорту на добу. У період з 01.08.2010 р. по 31.10.2010 р. під час проведення ремонту данного залізничного переїзду Маріупольської дистанції путі фактів зупинення або обмеження руху транспорту відділенням ДАЇ Тельманове не було». Згідно відповіді Відділу ДАЇ з обслуговування адміністративної території Володарського району від 02.02.2011 р. (арк. справи 160, том 10) «залізничний переїзд 2 км перегону Кальчік - Сіонітний відноситься до 4 категорії. На данному переїзді у період з 01.08.2010 р. по 31.10.2010 р. рух не зупинявся». У діючих нормативних документах відсутнє визначення терміну «систематичність» та його кількісна характеристика у відношенні до руху транспорту. Згідно до визначення цього терміну в тлумачних словниках це - «порядок, послідовність, система». Отже, будь-який послідовний, а не випадковий, рух транспорту на певному відрізку дороги може бути визначений як систематичний. Таким чином, систематичність у своєму загальному значенні не має кількісного критерію. Згідно до розділу ІV "Інструкції по складанню звіту ф.№1-ДГ "Про наявність автомобільних доріг загального користування та їх благоустрій", затвердженої наказом Мінстату України 15 серпня 1997 р. N 216 «Інтенсивність руху (розрахунковий показник) - кількість автомобілів та інших транспортних засобів, які проходять через визначений поперечний розріз дороги за одиницю часу (у середньому за рік, за добу).
Таким чином, термін «систематичність» не є синонімом терміну «інтенсивність» і некоректно при встановлені факту порушення кількісну характеристику - інтенсивність підміняти терміном «систематичність», як це зроблено в Акті перевірки КРУ.
Коефіцієнт до ресурсних елементних кошторисних норм за умови виконання робіт на одній половині проїжджої частини при систематичному русі транспорту на другій, який дорівнює 1,2 та був застосований при складанні акта ф.КБ-2в, враховує ускладнені умови роботи у порівняні з умовами роботи, коли ділянка дороги, що ремонтується, повністю закрита для руху транспорту. У відповідях відділів ДАІ у м. Маріуполь, Тельманівського та Володарського районів наведено, що перекриття руху під час ремонту переїздів не було. Таким чином, ремонт проводився під час руху транспорту, інтенсивність якого складала:
- на залізничному переїзді 1269 км перегону Маріуполь - Маріуполь-порт понад 142 одиниці транспорту на годину (3419 одиниці транспорту /24 години);
- на залізничному переїзді 9 км перегону Урзуф - Янісоль понад 22 одиниці транспорту на годину (530 одиниць транспорту /24 години);
- на залізничному переїзді 2 км перегону Кальчік - Сіонітний від 6 до 42 одиниць транспорту на годину - фактична інтенсивність у відповіді ДАЇ не вказана (150 одиниць транспорту /24 години та 1000 одиниць транспорту /24 години).
Так як рух транспорту через вказані переїзди під час їх ремонту не перекривався (згідно відповідей ДАЇ), умови проведення робот були ускладненими внаслідок систематичного руху транспорту з вищенаведеною інтенсивністю. Отже, застосування підрядником ПП ПКФ «Єврометиз» коефіцієнту 1,2 до ресурсних елементних кошторисних норм за умови виконання робіт на одній половині проїжджої частини при систематичному русі транспорту на другій при складанні акта КБ-2в за жовтень 2010 року є правомірними, а висновки КРУ не обґрунтовані.
Висновки КРУ про наявність порушень внаслідок включення до актів КБ-2в ямкового ремонту асфальтобетонного покриття доріг одношарового товщиною 70 мм, площею ремонту до 5 м2 ґрунтуються на даних контрольних обстежень (арк.справи188-191, том 10), під час яких встановлено, що вказані роботи є прихованими та обстежити їх неможливо. Згідно до ВСН 19-89 «Правила приемки работ при строительстве и ремонте дорог автомобильных дорог» :
«2.3. Освидетельствование скрытых работ…проводит комиссия в составе: представителя заказчика или технического надзора; представителя организации, выполняющей работы (производителя работ, мастера); представителя проектной организации (авторского надзора). В необходимых случаях привлекаются специалисты-эксперты, а также лаборанты и геодезисты.
2.4. Освидетельствование скрытых работ после проверки правильности их выполнения в натуре и ознакомления с технической документацией…оформляются соответственно актом освидетельствования скрытых работ...»
У додаткових матеріалах, що були надані експерту наявні наступні акти опосвідчення прихованих робіт по ямковому ремонту асфальтобетонного покриття доріг, які документально підтверджують факт виконання таких робіт:
- від 20.10.2010р. на залізничному переїзді 1269 км перегону Маріуполь - Маріуполь-порт на площі 20м2;
- від 14.10.2010 р. на залізничному переїзді 9 км перегону Урзуф - Янісоль на площі 52 м2;
- від 18.10.2010р. на залізничному переїзді 2 км перегону Кальчік - парк Сіонітний на площі 50 м2;
- від 14.09.2010р. на території подвір'я виробничої бази ПЧ-23 (ст. Асланово) на площі 30 м2.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень внаслідок зайвого включення до актів КБ-2в робот з ямкового ремонту асфальтобетонного покриття доріг одношарового товщиною 70 мм, площею ремонту до 5 м2, які згідно матеріалів справи є прихованими роботами та факт виконання яких документально підтверджується, не є обґрунтованими.
Щодо порушень, які встановлені на підставі проведення обстежень обсягів фактично використаних матеріалів при проведенні капітального ремонту асфальтобетонного покриття, слід відзначити, що, як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
У актах обстеження обсягів фактично використаних матеріалів при проведенні капітального ремонту асфальтобетонного покриття (арк. справи 198-181, том 10) наведено, що на кожному об'єкті проводилося по три висвердлювання. Кількість висвердлювань не достатньо для встановлення факту порушення. Крім того, експерту не надані вихідні відомості щодо діаметру висвердлювань та місць їх проведення.
Таким чином, висновки КРУ про встановлення завищення обсягів фактично використаних матеріалів не є обґрунтованими, внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: невідповідність необхідної кількості відбору зразків.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень по Маріупольській дистанції колії на загальну суму 55 718,90 грн. не є обґрунтованими.
По Мушкетівській дистанції колії: відповідно до Акту перевірки: разом завищення обсягу та вартості виконаних робіт склало 33 387,92 грн. (66 475,12 - 33 087,20), що призвело до порушення п. 3.3.10.1 «Правил визначення вартості будівництва» ДБН Д.1.1-1-2000.
Слід зазначити, що факт використання машини для холодного фрезерування асфальтобетонних покриттів «Wirtgen 2100 DC» документально підтверджується. У матеріалах справи знаходиться копія Договору оренди №74 від 02.09.2010 машини для холодного фрезерування асфальтобетонних покриттів «Wirtgen 2100 DC» зі строком дії до 31 грудня 2010 р. (арк. справи 30-33, том 3). ДП «Донецька залізниця» було також надано копію Акту прийому наданих послуг до вказаного вище Договору за грудень 2010 р. Документи, які б свідчили про використання трактору марки «Білорусь» для фрезування асфальтобетонних покриттів, експерту не надані.
Таким чином, висновки КРУ про завищення загальної вартості виконаних робіт внаслідок використання іншого механізму замість машини для холодного фрезування асфальтобетонних покриттів Wirtgen 2010 DC не є обґрунтованими.
Висновки КРУ про завищення вартості виконаних робіт внаслідок невідповідності глибини фрезерування та товщини покриття із асфальтобетонної суміші тим відомостям, що містяться у акті виконаних робіт, ґрунтуються на підставі контрольних обстежень. У матеріалах справи наявна копія акту контрольного обстеження від 02.02.2011 зі схемами вирубок проб асфальтобетонного покриття за переїздами №16 перегону Ясинувата-Іловайськ та №18 перегону Донецьк2-Чумаково (арк. справи 32-36, том 6). Як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно копії схем вирубок проб асфальтобетонного покриття (арк. справи 35-36, том 6) під час контрольного обстеження проводилась вирубка, а не висвердлювання кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги».
У копії схем вирубок зазначено, що кількість вирубок складає: на залізничному переїзді 16 км перегону Ясинувата - Іловайськ - п'ять (дві по одної смузі руху та три по другої), на залізничному переїзді 18 км перегону Донецьк2 - Чумаково - чотири (по дві по кожній смузі руху). Кількість проведених вирубок не є достатньою для висновку про наявність порушення на всій площі відремонтованих об'єктів. Надані схеми дозволяють зробити висновок про те, що місця проведення вирубок не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги», а саме: не витримані відстані від краю покриття та/або його поздовжньої осі.
Отже, висновки КРУ про наявність порушень, які визначені на підставі проведення контрольних обстежень не є обґрунтованими внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: невідповідність методу та місць проведення відбору зразків та їх необхідної кількості.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень по Мушкетівській дистанції колії на загальну суму 33 387,92 грн не обґрунтовані наданими експерту об?єктами дослідження та вихідними даними на підставі яких спеціалістами КРУ зроблені висновки про наявність порушення.
По Ясинуватської дистанції колії:з гідно до Акту перевірки:
Фактична сума виконаних робіт за перерахунком акту (ф.КБ-2в) за вересень 2010 року по результатам контрольного обстеження, що виконаний залученим фахівцем заступником начальника відділу з організації виробництва ДП «Донецький облавтодор» Гордієнко Т.І. за вимогами ДБН Д.1.1-1-2000, склала - 59 424,29 грн.
Таким чином, разом завищення обсягу та вартості виконаних робіт склало 38 765,71 грн. (98 190,0 - 59 424,29), що призвело до порушення п. 3.3.10.1 (арк. справи 133 том 1 та додаткові матеріали що надані ДП «Донецька залізниця»).
Висновки КРУ про наявність вищенаведених порушень ґрунтуються на даних контрольних обстежень.
В матеріалах справи наявні наступні документи щодо проведення контрольних обстежень та встановлення суми порушення:
· Копія перерахунку Акту КБ-2в б.н. за об'єктом «Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття території виробничої бази ПЧ-21» за вересень 2010 р. (арк. справи 190-192, том 5; арк.справи 35-37, том 12)
· Копія акту контрольного обстеження від 03.02.2011 зі схемою місць вирубок (арк.справи 184-187, том 5 та додаткові матеріали, що надані ДП «Донецька залізниця»).
Як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно актів контрольного обстеження від 03.02.2011 зі схемою місць вирубок до нього, проводилась вирубка, а не висвердлювання кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги». У акті контрольного обстеження відсутня інформація про розмір вирубок.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень, які визначені на підставі проведення контрольних обстежень не є обґрунтованими, внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: не відповідність методу проведення відбору зразків.
Висновки КРУ про наявність порушень внаслідок включення до актів КБ-2в ямкового ремонту асфальтобетонного покриття на площі 67 м.кв ґрунтуються на даних контрольних обстежень. У наданих ДП «Донецька залізниця» додатково матеріалах наявна копія акту опосвідчення прихованих робіт №3 «ямковий ремонт асфальтобетонного покриття» від 10.09.2010 року, які значаться підписаними представниками будівельно-монтажної організації та технічного нагляду замовника. Виходячи з нього, ямковий ремонт асфальтобетонного покриття доріг виробничої бази Ясинуватської дистанції колії в цьому випадку виявився прихованими роботами - тобто роботами, які частково або повністю будуть приховані при подальших роботах. Згідно до ВСН 19-89 «Правила приемки работ при строительстве и ремонте дорог автомобильных дорог» :
«2.3. Освидетельствование скрытых работ проводит комиссия в составе: представителя заказчика или технического надзора; представителя организации, выполняющей работы (производителя работ, мастера); представителя проектной организации (авторского надзора). В необходимых случаях привлекаются специалисты-эксперты, а также лаборанты и геодезисты.
2.4. Освидетельствование скрытых работ после проверки правильности их выполнения в натуре и ознакомления с технической документацией…оформляются соответственно актом освидетельствования скрытых работ...»
Обсяг робіт, який вказаний в акті опосвідчення прихованих робіт, співпадає з обсягом робіт, який наведений в акті ф.КБ-2в приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2010 року. Тому, факт виконання робіт по ямковому ремонту асфальтового покриття, документально підтверджується.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень, які пов'язані з ямковим ремонтом асфальтобетонного покриття доріг виробничої бази Ясинуватської дистанції колії на площі 67 м.кв, - не є обґрунтованими, тому висновки КРУ про наявність порушень по Ясинуватській дистанції колії на загальну суму 38 765,71 грн. не є обґрунтованими.
По Колійній машинній станції № 7: згідно до Акту перевірки: завищення обсягу та вартості виконаних робіт склало 40 643,65 грн. (99 190,80-58 547,15), (арк. справи 132-133 том 1).
Висновки КРУ про наявність вищенаведених порушень ґрунтуються на даних контрольних обстежень.
У матеріалах справи наявні наступні документи щодо проведення контрольних обстежень та встановлення суми порушення:
1. Акт контрольного обстеження від 04.02.2011р. зі схемою вирубок проб асфальтобетонного покриття (арк. справи 97-100 том 8 та додаткові матеріали, що надані ДП «Донецька залізниця»).
2. Перерахунок Акт КБ-2в б/н за жовтень 2010р. (арк. справи 101-104 том 8 та додаткові матеріали, що надані ДП «Донецька залізниця»).
Як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно актів контрольного обстеження від 04.02.2011 зі схемою місць вирубок до нього, проводилась вирубка, а не висвердлювання кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги». У акті контрольного обстеження відсутня інформація про розмір вирубок.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень, які визначені на підставі проведення контрольних обстежень не є обґрунтованими, внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: не відповідність методу проведення відбору зразків.
Висновки КРУ про наявність порушень внаслідок включення до актів КБ-2в ямкового ремонту асфальтобетонного покриття на площі 45 м.кв ґрунтуються на даних контрольних обстежень. Акт контрольного обстеження підписано представниками замовника (ДП «Донецька залізниця»). У матеріалах справи та наданих додаткових матеріалах відсутні документи, що містять інформацію, яка б підтверджувала проведення ямкового ремонту. Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень внаслідок безпідставного включення до актів КБ-2в ямкового ремонту асфальтобетонного покриття на площі 45 м.кв - обґрунтовані.
Виходячи з вищенаведеного експертом було проведено перерахунок суми порушень по КМС-7 висновки КРУ про наявність порушень по КМС-7 підтверджуються на суму 6293 грн.
По Криничанській дистанції колії: відповідно до Акту перевірки: проведено зайвих витрат державних коштів за серпень-грудень 2010 року внаслідок завищення в актах виконаних робіт по взаємовідносинам з ПП "ВКФ "Єврометиз" обсягів виконаних робіт, кількості витрачених матеріалів та включення в акти виконаних робіт вартості робіт машин та механізмів, які фактично не підтверджені документально, що підтверджено висновком залученого фахівця та результатами проведених контрольних обстежень на загальну суму 267 811,52 грн. (у т.ч. ПДВ), (арк.справи 133-136, том 1).
Висновки КРУ про наявність вищенаведених порушень ґрунтуються на даних контрольних обстежень.
Як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно копій актів обстеження об'ємів виконаних робіт від 07.02.2011 р., 08.02.2011 р. та 09.02.2011 проводилась вирубка, а не висвердлювання кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги».
У копії акту контрольного обстеження від 07.02.2011 р. зі схемами зазначено, що кількість вирубок складає: на залізничному переїзді Нижня Кринка - Шахта Комунарівська - три (дві на одній смузі руху та одна на другій), на залізничному переїзді ш.Зуєвська - одна. У копії акту контрольного обстеження від 08.02.2011 р. зі схемами зазначено, що кількість вирубок складає: на залізничному переїзді 1109 км перегону Кринична-Макіївка - чотири (по дві на кожної смузі руху), на залізничному переїзді 1136 км ст. Путепровід - чотири (три на одній смузі, одна на другій), на залізничному переїзді 3км перегону Кринична-Путепровід - три на одній смузі. У копії акту контрольного обстеження від 09.02.2011 р. зі схемами зазначено, що кількість вирубок складає: на залізничному переїзді залізничних переїздів 1119 км перегону Горлівка-Пантелеймонівка - дві на одній смузі руху, на залізничному переїзді 37 км перегону Горлівка-Новобахамутовка - дві (по одній на кожній смузі), на залізничному переїзді 35 км перегону Горлівка-Новобахамутовка - чотири (по дві на кожній смузі руху), на залізничному переїзді 1138 км перегону Путепровід-Ханженково - три (дві на одній смузі руху та одна на другій). Таким чином, кількість проведених вирубок не є достатньою для висновку про наявність порушення на всій площі відремонтованих об'єктів. Надані схеми дозволяють зробити висновок про те, що місця проведення вирубок не відповідають вимогам діючих нормативних документів, а саме: не витримані відстані від краю покриття та/або його поздовжньої осі.
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень, які визначені на підставі проведення контрольних вирубок не є обґрунтованими внаслідок недотримання вимог діючих нормативних документів щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: через невідповідність методу та місць проведення відбору зразків та їх необхідної кількості.
Висновки КРУ про наявність порушень внаслідок включення до актів КБ-2в ямкового ремонту асфальтобетонного покриття на площі 100м2 на переїзді Нижня Кринка - Шахта Комунарівська та 110 м2 на переїзді РД Вугільний - Шахта Зуївська, ґрунтуються на даних контрольних обстежень. Акт контрольного обстеження підписаний представниками замовника (ДП «Донецька залізниця»). У матеріалах справи та наданих додаткових матеріалах відсутні документи, що містять інформацію, яка б підтверджувала проведення ямкового ремонту.
Висновки КРУ про наявність порушень внаслідок безпідставного включення до актів КБ-2в ямкового ремонту асфальтобетонного покриття на площі 100 та 110 м.кв - обґрунтовані, при цьому сума порушень, згідно проведеного експертом перерахунку, складає 45665 грн.
Дослідження щодо порушення, яке пов'язане з навантаженням та вивезенням сміття, у частині встановлення факту утворення сміття та його наявності (відсутності) на будівельному майданчику проводиться експертом-будівельником.
У результаті дослідження актів виконаних робіт (ф. КБ-2в) за грудень 2010р. на загальну суму 97239,37 (арк. справи 163-168, том 3; арк.справи 180-187, том 7), за листопад 2010 р. на загальну суму 82681,20 (арк. справи 171-176,том 3; арк. справи 152-157, том 7), за грудень 2010р. на загальну суму 99221,16 (арк. справи 177-180, том 3; арк. справи 172-175, том 7), за грудень 2010р. на загальну суму 98819,47 (арк. справи 163-166, том 7) було встановлено, що в них наявні роботи, таки як розбирання асфальтобетонного покриття вручну (Р18-1-6), розбирання щебеневих покриттів та основ (Р18-1-3), ямковий ремонт асфальтобетонного покриття (Р18-7-3) склад яких згідно ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи передбачає утворення будівельного сміття.
Слід зазначити, що актом ревізії КРУ також підтверджується виконання зазначеного обсягу роботи.
Документально факт виконання робіт в результаті, яких утворюється сміття підтверджується підписаним двостороннім актами виконаних робіт (ф. КБ-2в) за грудень 2010р. на загальну суму 97239,37 (арк. справи 163-168, том 3; арк. справи 180-187, том 7), за листопад 2010 р. на загальну суму 82681,20 (арк. справи 171-176, том 3; арк. справи 152-157, том 7), за грудень 2010р. на загальну суму 99221,16 (арк. справи 177-180, том 3; арк. справи 172-175, том 7), за грудень 2010р. на загальну суму 98819,47 (арк. справи163-166, том 7).
В матеріалах справи та наданих для проведення дослідження експерту-будівельнику додаткових матеріалах, відсутні документи, які б підтверджували наявність у момент перевірки КРУ на будівельному майданчику невивезеного сміття.
Таким чином, згідно до актів виконаних робіт (ф. КБ-2в) за грудень 2010р. на загальну суму 97239,37 (арк. справи 163-168, том 3; арк. справи 180-187, том 7), за листопад 2010 р. на загальну суму 82681,20 (арк. справи 171-176,том 3; арк. справи 152-157, том 7), за грудень 2010р. на загальну суму 99221,16 (т.3 а.с.177-180, т.7 а.с.172-175), за грудень 2010р. на загальну суму 98819,47 (т.7 а.с.163-166) документально підтверджується факт утворення будівельного сміття при виконанні робіт по ремонту асфальтового покриття та не підтверджується документально наявність його на будівельному майданчику під час проведення перевірки КРУ. Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень по Криничанській дистанції колії підтверджуються на суму 45665 грн.
По Луганській дистанції колії: відповідно до акту виявлено порушення, а саме проведено зайвих витрат державних коштів за грудень 2010 року та станом на момент ревізії наслідок завищення в актах виконаних робіт по взаємовідносинам з ПП "ВКФ "Єврометиз" обсягів виконаних робіт та кількості витрачених матеріалів, що підтверджено висновком залученого фахівця та результатами проведених контрольних обстежень на загальну суму 31 277,07 грн. (у т.ч. ПДВ 6 255,41 грн.), (арк. справи 136-137, том 7).
Як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно Акту перевірки під час обстеження об'ємів виконаних робіт проводилась вирубка, а не висвердлювання кернів, як передбачено ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги».
У копії схеми вимірів товщини асфальтобетонного покриття залізничного переїзду 13 км перегону Мануїловка-Депрерадівка до акту контрольного обстеження від 11.02.2011 зазначено, що кількість вирубок - п'ять (дві на одній смузі руху та три на другій). Таким чином, кількість проведених вирубок не є достатньою для висновку про наявність порушення на всій площі відремонтованого об'єкту. Надана схема дозволяє зробити висновок про те, що місця проведення вирубок не відповідають вимогам діючих нормативних документів, а саме: не витримані відстані від краю покриття та/або його поздовжньої осі.
Висновки КРУ про наявність порушень по Луганської дистанції колії на загальну суму 31 277,07 грн., які визначені на підставі проведення контрольного обстеження не є обґрунтованими, внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: через невідповідність методу та місць проведення відбору зразків та їх необхідної кількості.
По Краснолиманському рейкозварювальному поїзду: відповідно до акту визначено зайво сплачено державних коштів за завищені обсяги та вартість виконаних робіт по взаємовідносинам з ПП «ВКФ «Єврометиз» на загальну суму 27 059,18 грн. (арк. справи 139-141, том 1).
Щодо порушень, які встановлені на підставі проведення обстежень обсягів фактично виконаних робот при проведенні капітального ремонту асфальтобетонного покриття, слід визначити, що як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
В копії акту від 07.02.2011 (арк. справи 58, том 12) значиться що «В ході проведення контрольних обмірів були відібрані зразки асфальтобетону для проведення випробувань на відповідність вимогам ДБН, ДСТУ. Під час транспортування відібраних зразків сталося руйнування коробок і зразків, відібрані зразки були перемішанні один з одним та стали непридатними для відправлення на аналіз…». В копії акту відбору зразків продукції, що підлягає випробуванням (арк. справи 59-60, том 12) значиться, що були відібрані три зразки (керни) розміром 30 см х 30 см асфальтобетонного покриття під'їзду на території та території Краснолимансього рейкозварювального поїзду. Таким чином, кількості виконаних кернів не достатньо для встановлення факту порушення на всій площі відремонтованого об'єкту. Крім того, експерту не надана згідно його клопотання інформація щодо місць проведення відбору зразків.
Висновки КРУ про встановлення завищення обсягів фактично виконаних робіт при проведенні капітального ремонту на підставі контрольних обстежень не є обґрунтованими, внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: невідповідність необхідної кількості відбору зразків.
Дослідження щодо порушення у сумі 5921,18 грн. згідно перерахунку (арк. справи 61-62, том 12), яке пов'язане з навантаженням та вивезенням сміття, у частині встановлення факту утворення сміття та його наявності (відсутності) на будівельному майданчику проводиться експертом-будівельником.
У результаті дослідження акту виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010р. (арк. справи 240-241,том 3; арк. справи 61-62, том 12) було встановлено, що в ньому наявні роботи, таки як розбирання асфальтобетонного покриття вручну (Р18-1-6), розбирання щебеневих покриттів та основ (Р18-1-3), склад яких згідно ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи передбачає утворення будівельного сміття.
Слід зазначити, що актом ревізії КРУ також підтверджується виконання зазначеного обсягу роботи.
Документально факт виконання робіт, у результаті яких утворюється сміття, підтверджується підписаним двостороннім актом виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010р. (арк. справи 240-241,том 3; арк. справи 61-62, том 12).
У матеріалах справи та наданих для проведення дослідження експерту-будівельнику додаткових матеріалах, відсутні документи, які б підтверджували наявність у момент перевірки КРУ на будівельному майданчику невивезеного сміття.
Отже, згідно до акту виконаних робіт (ф. КБ-2в) за вересень 2010р. (арк. справи 240-241, том 3; арк. справи 61-62, том 12) документально підтверджується факт утворення будівельного сміття при виконанні робіт по ремонту асфальтового покриття та не підтверджується документально наявність його на будівельному майданчику під час проведення перевірки КРУ.
Актом перевірки КРУ встановлені порушення по Краснолиманському рейкозварювальному поїзді у сумі 27059,18 грн. З урахуванням того, що сума порушення, яке пов'язане з навантаженням та вивезенням сміття складає, згідно перерахунку (арк. справи 61-62, том 12) - 5921,18 грн., за винятком цієї суми, сума порушень, які не є обґрунтованими, складає 21138 грн. (27059,18 грн. - 5921,18 грн.).
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень по Краснолиманському рейкозварювальному поїзді на загальну суму 21138 грн. не є обґрунтованими.
По Красноармійській дистанції колії: відповідно до Акту перевірки: внаслідок завищення вартості виконаних ПП "ВКФ "Єврометиз" робіт, включення в акт виконаних робіт вартості робіт за подвійними розцінками та внаслідок застосування не передбачених підвищуючих коефіцієнтів в акт форми КБ-2в, за грудень 2010 завищено вартість виконаних робіт, що призвело до зайвого перерахування Красноармійською дистанцією колії державних коштів в сумі 2 790,52 грн (арк. справи 143-145, том 1).
Висновки КРУ в відношенні завищення вартості в акті виконаних робіт ф.КБ-2В за грудень 2010 при ремонті асфальтобетонного покриття переїздів по Красноармійській дистанції колії внаслідок включення декількох коефіцієнтів при проведенні робіт, а саме: на одній половині проїжджої частини при систематичному русі транспорту на другій, коефіцієнти до норм витрат праці робітників - будівельників 1,2; експлуатації машин 1,2; для урахування впливу умов виконання будівельних робіт - 1,2; коефіцієнт для урахування впливу виконання монтажних робіт - 1,2 - обґрунтовані. Дійсно, при складані акту виконаних робіт ф.КБ-2В за грудень 2010 коефіцієнти виконання робіт у акті КБ-2в взяті двічі, через що трудовитрати та загальна вартість робіт по позиціям завищена. Щодо коефіцієнту для урахування впливу виконання монтажних робіт слід зазначити, що хоч він і присутній в акті, але ніде в акті не застосовується внаслідок відсутності робіт з монтажу.
Висновки КРУ в відношенні завищення вартості в акті виконаних робіт ф.КБ-2В за грудень 2010 внаслідок включення двічі навантаження сміття, а саме: в позиції С311-30-М включено і навантаження і перевезення сміття, та окремо взята позиція Р20-43-1 «Навантаження сміття вручну» - обґрунтовані. Допускається одночасне включення до акту позиції Р20-43-1 разом з С311-30-М, за умовою виключення з С311-30-М вартості вантаження/вивантаження, що і зроблено залученим фахівцем при перерахунку акту КБ-2в за грудень 2010 р. по об'єкту «Ремонт асфальтобетонного покриття залізничних переїздів Красноармійської дистанції колії (ПЧ-6)» (арк. справи 243-246, том 10).
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень по Красноармійській дистанції колії на суму 2 790,52 грн. підтверджуються повністю.
По Краснолиманській дистанції колії: згідно до Акту перевірки: завищена вартість виконаних робіт та зайво сплачено ПП "ВКФ "Єврометиз" державних коштів за завищені обсяги та вартість виконаних робіт по ремонту асфальтобетонного покриття залізничних переїздів на суму 85 223,09 грн., (арк. спави 146-148, том 1).
Щодо порушень, які встановлені на підставі проведення обстежень та відібрання проб асфальтового покриття, слід визначити, що як вже зазначалося вище, у дослідженні по Микитівській дистанції колії, відповідно до вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття його товщину необхідно перевіряти шляхом висвердлювання кернів діаметром не менше ніж 120 мм у кількості не менше ніж три на 1 км по кожній смузі руху на відстані 0,5 м від краю покриття і 0,5 м від його поздовжньої осі.
Згідно до копій актів відбору продукції, що підлягає випробуванням (т.12, а.с.153-156), на залізничному переїзді 423 км перегону Святогорськ - Красний Лиман відібрано два керни діаметром 30 х 30 см; на залізничному переїзді 423 км ПК3 перегону Святогорськ - Красний Лиман відібрано два керни діаметром 30 х 30 см; на залізничному переїзді 422 км ПК4 перегону Святогорськ - Красний Лиман відібрано два керни діаметром 30 х 30 см; на залізничному переїзді 424 км ПК10 перегону Святогорськ - Красний Лиман відібрано один керн діаметром 30 х 30 см. Таким чином, кількості виконаних кернів не достатньо для встановлення факту порушення на всій площі відремонтованого об'єкту. Крім того, експерту не надана згідно його клопотання інформація щодо місць проведення відбору зразків.
Таким чином, висновки КРУ про встановлення завищення обсягів фактично виконаних робот при проведенні капітального ремонту на підставі проведення обстежень та відібрання проб асфальтового покриття не є обґрунтованими внаслідок недотримання вимог ДБН В.2.3-4:2007 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги» щодо проведення обмірів та досліджень під час приймання робіт із влаштування дорожнього покриття, а саме: невідповідність необхідної кількості відбору зразків.
У результаті дослідження актів виконаних робіт (ф. КБ-2в) за жовтень 2010р. на загальну суму 99394,80 (арк. справи 100-104, том 4) за жовтень 2010р. на загальну суму 99398,40 (арк. справи 95-97, том 4), за жовтень 2010р. на загальну суму 92180,40 (арк. справи 92-94, том 4) було встановлено, що в ньому наявні роботи, такі як розбирання асфальтобетонного покриття вручну (Р18-1-6), ямковий ремонт асфальтобетонного покриття (Р18-7-3) склад яких згідно ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи передбачають утворення будівельного сміття.
Слід зазначити, що актом ревізії КРУ також підтверджується виконання зазначеного обсягу роботи.
Документально факт виконання робіт в результаті, яких утворюється сміття підтверджується підписаним двостороннім актами виконаних робіт (ф. КБ-2в) за жовтень 2010р. на загальну суму 99394,80 (арк. справи 100-104, том 4) за жовтень 2010р. на загальну суму 99398,40 (арк. справи 95-97, том 4), за жовтень 2010р. на загальну суму 92180,40 ( арк. справи 92-94, том 4).
У матеріалах справи та наданих для проведення дослідження експерту-будівельнику додаткових матеріалах, відсутні документи, які б підтверджували наявність у момент перевірки КРУ на будівельному майданчику невивезеного сміття.
Таким чином, згідно до актів виконаних робіт (ф. КБ-2в) за жовтень 2010р. на загальну суму 99394,80 (арк. справи 100-104, том 4) за жовтень 2010р. на загальну суму 99398,40 ( арк. справи 95-97, том 4), за жовтень 2010р. на загальну суму 92180,40 (арк. справи 92-94, том 4) документально підтверджується факт утворення будівельного сміття при виконанні робіт по ремонту асфальтового покриття та не підтверджується документально наявність його на будівельному майданчику під час проведення перевірки КРУ.
У зв'язку з тим, що дослідження порушень, пов'язаних з навантаженням та перевезенням сміття проводиться окремо, для встановлення суми цих порушень, експерт-будівельник зробив перерахунок акту перерахунку залученого під час перевірки фахівця (арк. справи 138-140, том 12).
Порушення щодо невідповідності обсягів проведених робіт з улаштування суцільного покриття та обсягів ямкового ремонту при ремонті залізничного переїзду на перегоні Святогірськ - Красний Лиман 423 км ПК8 (обсяги робіт з улаштування суцільного асфальтобетонного покриття занижені на 106,7 м2 та навпаки, обсяги ямкового ремонту завищені на 106,7 м2) та при ремонті залізничного переїзду на перегоні Святогірськ - Красний Лиман 423 км (обсяги суцільного асфальтобетонного покриття занижені на 81,1 м2 та навпаки, обсяги ямкового ремонту завищені на 81,1 м2) встановлено під час контрольного обстеження, про що свідчать копії акту контрольного обміру виконаних робіт по капітальному ремонту асфальтобетонного покриття залізничного переїзду 423 км ПК Святогорськ - Красний Лиман Краснолиманської дистанції колії ДП «Донецька залізниця» у лютому 2011р. (арк. справи 127-128, том 12) та акту контрольного обміру виконаних робіт по капітальному ремонту асфальтобетонного покриття залізничного переїзду 423 км ПК8 перегону Святогорськ - Красний Лиман Краснолиманської дистанції колії ДП «Донецька залізниця» у лютому 2011р. (арк. справи 129-130, том 12). У наданих ДП «Донецька залізниця» додаткових матеріалах наявні акти опосвідчення прихованих робіт «ямковий ремонт асфальтобетонного покриття залізничного переїзду Святогорськ - Красний Лиман 423 км ПК8» від 05.10.2010 та «ямковий ремонт асфальтобетонного покриття залізничного переїзду Святогорськ - Красний Лиман 423» від 30.09.2010, які значаться підписаними представниками будівельно-монтажної організації та технічного нагляду замовника. Виходячи з цих документів, ямковий ремонт асфальтобетонного покриття на зазначених об'єктах на площах 81,1 м2 та 106,7 м2 є прихованими роботами - тобто роботами які частково або повністю будуть приховані при подальших роботах. Згідно до ВСН 19-89 «Правила приемки работ при строительстве и ремонте дорог автомобильных дорог» :
«2.3. Освидетельствование скрытых работ…проводит комиссия в составе: представителя заказчика или технического надзора; представителя организации, выполняющей работы (производителя работ, мастера); представителя проектной организации (авторского надзора). В необходимых случаях привлекаются специалисты-эксперты, а также лаборанты и геодезисты.
2.4. Освидетельствование скрытых работ после проверки правильности их выполнения в натуре и ознакомления с технической документацией…оформляются соответственно актом освидетельствования скрытых работ...»
Слід зазначити, що висновки КРУ про наявність порушень, які пов'язані з встановленням відсутності ямкових ремонтів асфальтобетонного покриття залізничних переїздів на перегоні Святогірськ - Красний Лиман 423 км ПК8 на площі 106,7 м2 та 423 км на площі 81,1 м2, які згідно до наданих документів відносяться до прихованих робот та факт їх виконання документально підтверджуються - не є обґрунтованими.
Актом перевірки КРУ встановлено загальна порушень по Краснолиманській дистанції колії у сумі 85223,09 грн. З урахуванням того, що сума порушення, яке пов'язане з навантаженням та вивезенням сміття складає 5971 грн., згідно перерахунку зробленого експертом-будівельником вище, за винятком цієї суми, сума порушень, які не є обґрунтованими, складає 79252,09 грн. (85223,09 грн. - 5971 грн.).
Таким чином, висновки КРУ про наявність порушень по Краснолиманській дистанції колії на суму 79552,09 грн. не є обґрунтованими.
Отже, згідно результатів здійсненого комплексного будівельно-технічного та економічного досліджень встановлено, що висновки Акту КРУ, за результатами ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів за період з 01.01.09р. по 18.01.2011р. від 21.02.2011 №05.1-16/2 щодо проведення зайвих виплат державних коштів на суму 826,06тис. грн. внаслідок завищення підрядною організацією ПП «ВКФ «Єврометиз» обсягу вартості виконаних ремонтно-будівельних робот підтверджується частково, а саме на суму 102523,52грн., у т.ч. по підрозділам:
- Колійна машинна станція №7 на суму 6293 грн.;
- Криничанська дистанція колії на суму 93440 грн.;
- Красноармійська дистанція колії на суму 2790,52 грн.
У зв'язку із відсутністю необхідних документів, надати висновок щодо документальної обґрунтованості висновків Акту перевірки КРУ щодо проведення зайвих виплат державних коштів внаслідок завищення підрядною організацією ПП «ВКФ «Єврометиз» обсягу вартості виконаних ремонтно-будівельних робот на суму 63 749,36 грн., у т.ч. по підрозділам: Ясинуватська дистанція колії на суму 29 398,71 грн. та Колійна машинна станція №7 на суму 34 350,65 грн. не представляється можливим.
Щодо питання про недоотримання ДП «Донецька залізниця» за період з 01.05.09р. фінансових ресурсів у сумі 448,34 тис.грн. внаслідок безоплатної реалізації послуг з слідування загальною мережею ДП «Донецька залізниця» (станція Кіндратівка) локомотива ПАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» «своїм ходом», який не належить до парку локомотивів залізниці, при відсутності в обліку дебіторської заборгованості.
В Акті ревізії КРУ від 21.02.11р. № 05.1-16/2 зазначено, що між ВАТ «Кінтратівський вогнетривкий завод» та ТОВ ВО «Шахтобуд» укладено договори №4/162-08 від 11.12.2008р. та №4/135-09 від 15.12.2009. про надання послуг маневрової роботи, предметом яких є надання ВАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» послуг ТОВ ВО «Шахтобуд» маневрової роботи та подачі - збирання вагонів.
Тобто, власний локомотив ВАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» слідує «своїм ходом» з власної під'їзної колії на колію ТОВ ВО «Шахтобуд» для виконання робот, пов'язаних із здаванням, або прийманням вантажів (вагонів) та зважуванням вагонів, по коліям залізниці загального користування.
При цьому плата за слідування власного локомотива ВАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» «своїм ходом» загальною мережею залізниць станції Кіндратівка ДП «Донецька залізниця» відповідно до акту ревізії не стягувалась.
Відповідно до Правил обслуговування залізничних під'їзних колій «передавальні операції (подача і забирання вагонів (напіввагонів) - майно Залізниці, що оформлюється пам'яткою); маневрова робота, до якої належать: подача вагонів на ваги, прибирання вагонів після зважування, на залізничних коліях, що належать підприємствам, здійснюється їх власними локомотивами. Якщо підприємство не має свого локомотива, передавальні операції та маневрова робота провадяться локомотивом залізниці за плату згідно з тарифом».
Згідно пункту 20.2 розділу 20 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 26.031.2009 № 317 (введено в дію з 01.05.2009 року) - «Слідування власного або орендованого локомотива «своїм ходом» загальною мережею залізниць України (крім пов'язаного з передавальним операціями) оформляється перевізними документами з оплатою за тарифною схемою 29.5 або 29.6. Плата за проїзд бригади, що обслуговує локомотив, не нараховується».
Під час ревізії за даними відомостей плати за користування вагонами залізниці та у відповідності із Збірником тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 26.031.2009 № 317 (введено в дію з 01.05.2009 року) - проведено розрахунок плати за слідування власного локомотива ВАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» «своїм ходом» по коліям станції Кіндратівка ДП «Донецька залізниця» для зважування вагонів на замовлення вантажовласника ТОВ ВО «Шахтобуд» за період з 30.04.2009 по 08.08.2010.
В Акті ревізії КРУ зазначено, що за період з 30.04.2009 по 08.08.2010 власний локомотив ВАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» здійснив 773 прослідування через колії загального користування станції Кіндратівка ДП "Донецька залізниця" для виконання власних потреб у наданні послуг, які не пов'язані з передавальними операціями (подача і забирання вагонів для зважування на власних вагонних вагах).
Згідно з Алфавітним списком вантажів, який розміщено в Єдиній тарифно-статистичній номенклатурі вантажів - тепловоз, який переміщується «своїм ходом» відноситься до вантажів 3 класу.
З урахуванням відстані прослідування власного тепловоза до 10 км (відстань для розрахунку підтверджена результатами проведеного контрольного обміру із залученим фахівцем, а саме: за даними інформації отриманої від Краснолиманської транспортної прокуратури від 11.02.2011 року № 83-343 вих.11 на запит Слов'янського МКРВ від 10.02.2011 № 26-13/137, під час ревізії, ініціатором проведення ревізії - Краснолиманською транспортною прокуратурою надано результати проведених контрольних обмірів маршруту слідування власного локомотива ВАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» з під'їзної колії ТОВ «Шахтобуд» через колії загального користування станції Кіндратівка ДП «Донецька залізниця» до вагової платформи цеха № 1, розташованої на під'їзній колії ВАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» проведених за участю фахівця Залізниці - дорожнього майстра Костянтинівської дистанції колії ДП «Донецька залізниця». Встановлено та підтверджено, що довжина маршруту вказаного слідування становить 1548,5 метрів. (1,55 км.), тобто менше 10 кілометрів.) та коефіцієнта, який застосовується для вантажу 3 класу - 1,23, провізна плата за тепловоз через колії загального користування по схемі № 29.5 складає 441 380,0 грн. (393,0 х 1,23 х 761 х ПДВ). Округлення суми платежів плати за перевезення здійснюється у відповідності п.5 Правил застосування тарифів нового Збірника тарифів - до цілих гривень.
В Акті ревізії відповідач робить висновок, що не застосування тарифів за слідування власного локомотива «своїм ходом» загальною мережею залізниць станції Кіндратівка ДП «Донецька залізниця» для виконання власних потреб у наданні послуг, які не пов'язані з передавальними операціями (подача і забирання вагонів для зважування на власних вагонних вагах) за період з 01.05.2009 по 08.08.2010, призвело до реалізації послуг безоплатно, порядок розрахунку (визначення) вартості яких визначений законодавством, без оформлення договірних відносин, що призвело до недоотримання ДП «Донецька залізниця» доходів від основної та допоміжної діяльності в сумі 448 340,0 грн., чим порушено вимоги ст. 6 Закону України «Про транспорт» від 10.11.1994 №232/94-ВР останні зміни внесені 17.03.1999 року № 507-ХІV, ст.3, ст.8 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04.07.1996 № 274/96-ВР, останні зміни внесені від 15.01.2009 № 885-VI, п.71, п.73 Статуту залізниць України та п.2.1, 2.5 Правил обслуговування залізничних під»їзних колій затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.2000 № 644 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 875. Порушення триває станом на момент проведення та закінчення ревізії.
Суд вважає вказані висновки органу Контрольно-ревізійної служби безпідставними, оскільки вони були спростовані встановленими під час судового розгляду фактичними обставинами справи.
23.11.07р. між ДП «Донецька залізниця» та ВАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» укладено договір № 28033 про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги.
Додатковою угодою №4 від 13.08.08р. (арк. справи 47, том 9) договір №28033 від 23.11.07р доповнено пунктом 3.5 «Вантажовласник сплачує «Залізниці» за самостійне переміщення («Своїм ходом») власного орендованого локомотива та переміщення вагонів для ВАТ ВО «Шахтобуд» приватним локомотивом по коліях загального користування станції Кіндратівка плату згідно зі Збірником тарифів на перевезення залізничним транспортом України, Тарифне керівництво №1, розділ 1, п.17.7 за відстань, визначену ТРА станції з округленням до 0,1км з урахуванням діючого корегуючого коефіцієнта по накопичуваній картці».
Додатковою угодою №7 від 30.04.09р. дію пункту 3.5 Договору №28033 від 23.11.07р. скасовано з 01.05.09р.
22.10.09р. укладено договір №34/102-09 про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про транспорт» від 10.11.1994р №232/94-ВР: «Перевезення пасажирів, вантажів, багажу та пошти, надання інших транспортних послуг, експлуатація і ремонт шляхів сполучення здійснюються залізницями, пароплавствами, портами (пристанями), автомобільними, авіаційними, дорожніми підприємствами та організаціями, якщо це передбачено їх статутами.
Підприємства транспорту здійснюють перевезення та надання послуг на основі державних контрактів, державних замовлень і договорів на перевезення пасажирів, вантажів, багажу, пошти з урахуванням економічної ефективності провізних та переробних можливостей транспорту.
Транспортне експедирування здійснюється відповідно до законодавства.
Згідно ст.8 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04.07.1996р. №273/96-ВР:«Перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти залізничним транспортом загального користування організується на договірних засадах. Для забезпечення виконання договірних зобов'язань здійснюється перспективне та поточне планування перевезень.
Умови та порядок організації перевезень, у тому числі в прямому змішаному сполученні за участю залізниць та інших видів транспорту, нормативи якості вантажних перевезень (терміни доставки, безпека перевезень, схоронність вантажів) та обслуговування пасажирів, відправників і одержувачів вантажів визначаються Статутом залізниць України, Правилами перевезень вантажів та Правилами перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України».
Відповідно до ст.ст. 71, 73 Статуту Залізниць України, подача і забирання вагонів, а також маневрова робота на залізничних коліях, що належать підприємствам, здійснюються їх локомотивами.
Якщо підприємство не має свого локомотива, подача і забирання вагонів та маневрова робота провадяться локомотивом залізниці за плату згідно з тарифом.
Порядок подачі і забирання вагонів і контейнерів на залізничній під'їзній колії встановлюється договором на експлуатацію залізничної колії (договором на подачу та забирання вагонів).
Експлуатація залізничних під'їзних колій, які мають свої локомотиви, повинна здійснюватися на основі єдиного технологічного процесу роботи під'їзної колії і станції примикання.
Порядок обслуговування контрагентів - підприємств, що мають у межах залізничної під'їзної колії іншого підприємства свої склади або залізничні колії, які до неї примикають, встановлюється договорами, що укладаються без участі залізниці, безпосередньо між контрагентами і підприємством, якому належить залізнична під'їзна колія. Відповідальність перед залізницею за користування вагонами контрагентом, збереження вантажів та вагонів несе підприємство, якому належить залізнична під'їзна колія.
У разі обслуговування залізничної під'їзної колії локомотивом залізниці між залізницею і контрагентом укладається договір на подачу і забирання вагонів. Усі розрахунки за обслуговування здійснюються безпосередньо між ними.
Розрахунки, пов'язані з амортизацією залізничних під'їзних колій, за участь контрагента у ремонті та утриманні колії у всіх випадках здійснюються безпосередньо між підприємством і його контрагентом.
Відповідно до п.2.1, 2.5 Правил обслуговування залізничних під'їзних колій затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.2000р №644 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за №875, взаємовідносини залізниці з підприємствами, які виконують вантажні роботи на під'їзних коліях, визначаються договорами про експлуатацію під'їзних колій або договорами про подачу та забирання вагонів.
Договори про експлуатацію під'їзних колій укладаються між залізницею і власниками під'їзних колій у разі обслуговування під'їзної колії власним або орендованим локомотивом.
Договори про подачу та забирання вагонів укладаються між залізницею і підприємствами, у разі обслуговування локомотивом залізниці під'їзних колій або окремих вантажних фронтів.
Договори розробляються з урахуванням технології роботи під'їзної колії і технології роботи станції примикання, а у відповідних випадках - з урахуванням єдиних технологічних процесів.
Порядок виконання перевалочних операцій на під'їзних коліях морських (річкових) портів визначається договором, що укладається залізницею з портом. У цьому договорі зазначається перелік вантажовласників та експедиторів, з якими порт уклав договори про переробку їх вантажів і за які порт розраховується із залізницею, а також порядок визначення відповідальності залізниці і порту за невиконання погодженої між ними добової норми вивантаження вагонів. У разі надходження в порт вантажу для вантажовласника (експедитора), який відсутній у вказаному переліку, перевалочні операції з таким вантажем здійснюються за окремим договором між вантажовласником (експедитором), портом і залізницею».
Відповідно до п. 20.2 Наказ Міністерства транспорту та зв'язку України «Про затвердження Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги та Коефіцієнтів, що застосовуються до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги» від 26 березня 2009 року № 317, слідування власного або орендованого локомотива «своїм ходом» загальною мережею залізниць України (крім пов'язаного з передавальними операціями) оформляється перевізними документами з оплатою за тарифною схемою 29.5 або 29.6. Плата за проїзд бригади, що обслуговує локомотив, не нараховується.
Під час розгляду справи Відповідачем не були надані первинні документи, які стали підставою для нарахування суми 448 340,0 грн. за не застосування Залізницею тарифів за слідування власного локомотива «своїм ходом» загальною мережею залізниць станції Кіндратівка ДП «Донецька залізниця» для виконання власних потреб у наданні послуг, які не пов'язані з передавальними операціями (подача і забирання вагонів для зважування на власних вагонних вагах) за період з 01.05.2009 по 08.08.2010.
Ухвалою від 21.06.2011р. по справі судом була призначена комплексна експертиза, де одне з питань, поставлених експерту, було визначити обґрунтованість висновків акту перевірки Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про недотримання ДП «Донецька залізниця» за період з 01.05.2009 року по 08.08.2010 року фінансових ресурсів на суму 448,34 тис. грн., внаслідок безоплатної реалізації послуг з слідування загальною мережею ДП «Донецька залізниця» (станція Кіндратівка) локомотива ПАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» «своїм ходом», який не належить до парку локомотивів залізниці, при відсутності в обліку дебіторської заборгованості.
У висновку експерта зазначено, що для визначення документальної обґрунтованості висновків акту ревізії КРУ про недоотримання ДП «Донецька залізниця» за період з 01.05.09р. фінансових ресурсів у сумі 448,34тис.грн. внаслідок безоплатної реалізації послуг з слідування загальною мережею ДП «Донецька залізниця» (станція Кіндратівка) локомотива ПАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» «своїм ходом», який не належить до парку локомотивів залізниці, при відсутності в обліку дебіторської заборгованості, необхідно щоб первинні документи - відомості плати за користування вагонами містили у тому рахунку наступні дані :
- відомості про пункт відправлення та пункт призначення між якими слідував рухомий склад;
- довжина маршруту слідування рухомого складу;
- відомості про рухомий склад та вантаж (найменування, тип та власник рухомого складу, вантажу);
- інформація що дозволяє ідентифікувати локомотив та його власника.
Згідно проведеного дослідження наданих відомостей плати за користування вагонами встановлено, що вказані документи містять дані щодо:
- № та дата складання;
- Код і найменування під'їзної колії
- Код і найменування платника
- Код і найменування вантажовласника;
- Відомості про рух вагонів (у табличній формі - номер вагону, код адміністрації приписки вагону, дата та час передачі при подаванні вагонів, приймання вагонів залізницею, забирання вагонів залізницею, час користування вагонами)
- Сума, що нарахована за користування вагонами;
- Підпис працівників станції, підпис працівника вантажовласника.
Тобто, будь яких даних, про те, що перевезення вантажів здійснював саме локомотив, що належить ВАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» «Відомості плати за користування вагонами» не містять.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, при всебічному, повному та об'єктивному дослідженні матеріалів справи, суд вважає, що висновки КРУ в частині порушення ДП «Донецька залізниця» вимог ст.6 Закону України «Про транспорт» від 10.11.1994р №232/94-ВР, ст.3, ст.8 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04.07.1996р. №273/96-ВР, п.71, п.73 Статуту залізниць України та п.2.1, 2.5 Правил обслуговування залізничних під'їзних колій затвердженних наказом Мінтрансу України від 21.11.2000р №644 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за №875 що призвело до недоотримання ДП «Донецька залізниця» доходів від основної та допоміжної діяльності в сумі 448340,0грн, що основані виключно на підставі «Відомостей плати за користування вагонами», у зв'язку із відсутністю в них даних про власника локомотиву, при відсутності інших первинних документів, що містять зазначені вище вихідні дані є документально не обґрунтованими.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду надав частково, а отже позов підлягає частковому задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Держаного підприємства «Донецька залізниця» до Державної фінансової інмпекції в Донецькій області за участю третіх осіб , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Приватне підприємство «Виробничо - комерційна фірма «Єврометиз»; Товариство з обмеженою відповідальністю виробниче об»єднання «Шахтобуд»; Відкрите акціонерне товариство «Кіндратівський вогнетривкий завод»; Товариство з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» про скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про усунення порушень від 28.03.2011 року № 05-05.1-10-14/3338 на суму 1 274,4 тис. - задовольнити частково.
Скасувати п.1. вимоги Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області про нарахування та відображення в обліку підприємства суму дебіторської заборгованості, складання акту звіряння розрахунків та зобов'язань, пред'явити до сплати, стягнути в добровільному порядку з ПАТ «Контрадівський вогонетрикій завод» недоотримані ДП «Донецька залізниця» за період з 01.05.2009 р. по 08.08.2010 р. фінансові ресурси у сумі 448,34 тис.грн. - у повному обсязі.
Скасувати пункт 2 вимоги Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області в частині нарахування та відображення в обліку підприємства суму дебіторської заборгованості, складання акту звіряння розрахунків та зобов'язань, пред'явити до сплати стягнути в добровільному порядку та у разі відмови стягнути у судовому порядку з ПП « ВКФ «Еврометиз» зайво нараховані та перераховані ДП «Донецька залізниця» та його структурними підрозділами кошти в сумі 723,54 тис.грн. у т.ч.:
- Волноваська дистанція колії - 5 483,42 грн.;
- Микитівська дистанція колії - 20 387,96 грн.;
- Колійний ремонтно-механічний завод м. Дебальцеве -16 740,03 грн.;
- Дебальцевська дистанція колії - 8 089,44 грн.;
- Костянтинівська дистанція колії - 44 683,78 грн.;
- Слов'янська дистанція колії - 29 120,63 грн.;
- Іловайська дистанція колії - 16 982,52 грн.;
- Торезька дистанція колії - 101 892,79 грн.;
- Маріупольська дистанція колії - 55 718,90 грн.;
- Мушкетівська дистанція колії - 33 387,92 грн.;
- Ясинуватська дистанція колії - 38 765,71 грн.;
- Колійна машинна станція №7 - 34350,65 грн.;
- Криничанська дистанція колії - 174371,52 грн.;
- Луганська дистанція колії - 31 277,07 грн.;
- Краснолиманський рейкозварювальний поїзд - 27 059,18 грн.;
- Краснолиманська дистанція колії - 85 223,09 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Донецька залізниця» витрати по сплаті судового збору у сумі 1грн. 70 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 20 червня 2012 року. Постанова у повному обсязі буде складена 25 червня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Абдукадирова К.Е.