Постанова № 2509247, 19.11.2008, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.11.2008
Номер справи
9/484
Номер документу
2509247
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19.11.2008 р. № 9/484

13:16

За позовомЗаступника прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"

доУкраїнської студії телевізійних фільмів «Укртелефільм»

про стягнення штрафних санкцій у розмірі 6800,00 грн. Cуддя: Кротюк О.В. Секретар судового засідання: Таран Т.К.

Представники: Від позивача-1:Не прибув Від позивача-2:Дріботун О.О. (довіреність №1272 від 06.05.2008 р.)

Від відповідачаРудковський О.Г. (довіреність б/н від 02.06.2008 р.)

Від прокуратури Казак О.А. (посвідчення № 198 від 25.09.2008 р.) Обставини справи: Заступник прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Української студії телевізійних фільмів «Укртелефільм»про стягнення штрафних санкцій у розмірі 6800,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплатив в установлені законодавством України у сфері електроенергетики строки до Державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 6800,00 грн.

Відповідач заперечення проти позову не надав, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив:

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, яка діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», керуючись статтею 9 Закону України «Про електроенергетику", Положенням про державний енергетичний нагляд за режим споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України 13.02.2006 № 131), в ході перевірки енергогосподарства відповідача встановила порушення Правил технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж, що підтверджується актом обстеження від 08.02.2007 року № 742/08.

На підставі вказаного акту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві винесено припис № 409/8 від 08.02.2007 р., яким приписано усунути порушення Закону України «Про електроенергетику»та нормативно-правових актів в енергогосподарстві, план заходів яких подати Інспекції до 19.02.2007 р., про виконання припису повідомити Інспекцію до 15.05.2007 р.

Актом перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві № 528 від 11.09.2007 р. установлено не виконання вимог припису № 409/08 від 08.02.2007 р. в частині його пункту 2, яким було зобовязано надати проект теплопостачання (Е 1-7-3 та 1-8-2 ПТЕ ТВУ і ТМ), та пункту 3, яким було зобовязано встановити авторегулятор системи опалення (Е 3-7-3 ПТЕ ТВУ і ТМ), що є порушенням ст. 24 Закону України «Про теплопостачання».

Постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 286 від 07.11.2007 р. за не виконання частини вимог припису накладено на Українську студію телевізійних фільмів «Укртелефільм»штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн., яка підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом пятнадцяти днів з дня винесення постанови.

Актом-обстеження Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві № 916/08 від 11.09.2007 р. встановлено, що відповідачем не виконані вимоги припису № 409/8 від 08.02.2007 р., в частині його пункту 2, яким було зобовязано надати проект теплопостачання (Е 1-7-3 та 1-8-2 ПТЕ ТВУ і ТМ), та пункту 3, яким було зобовязано встановити авторегулятор системи опалення (Е 3-7-3 ПТЕ ТВУ і ТМ), що є порушенням ст. 24 Закону України «Про теплопостачання».

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві винесено припис № 552/8 від 05.11.2007 р., яким приписано надати проект теплопостачання (Е 1-7-3 та 1-8-2 ПТЕ ТВУ і ТМ) та встановити авторегулятор системи опалення (Е 3-7-3 ПТЕ ТВУ і ТМ), план заходів яких подати Інспекції до 20.11.2007 р., про виконання припису повідомити Інспекцію до 15.02.2008 р.

Актом перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві № 587 від 28.02.2008 р. установлено не виконання вимог припису № 552/8 від 05.11.2007 р. в частині надання проекту теплопостачання (Е 1-7-3 та 1-8-2 ПТЕ ТВУ і ТМ)та встановлення авторегулятор системи опалення (Е 3-7-3 ПТЕ ТВУ і ТМ), що є порушенням ст. 24 Закону України «Про теплопостачання».

Постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 21 від 22.04.2008 р. за не виконання частини вимог припису накладено на Українську студію телевізійних фільмів «Укртелефільм»штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100,00 грн., яка підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом пятнадцяти днів з дня винесення постанови.

Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Закон України «Про електроенергетику»від 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про електроенергетику»встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Частиною пятою статті 9 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема:

отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Положеннями статті 27 Закону України «Про електроенергетику»встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.

Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Закон України «Про теплопостачання»від 2 червня 2005 року N 2633-IVвизначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про теплопостачання»споживач теплової енергії має право на:

вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами;

отримання інформації щодо якості теплопостачання, тарифів, цін, порядку оплати, режимів споживання теплової енергії;

відшкодування згідно із законодавством збитків, заподіяних внаслідок порушення його прав, у разі виконання ним своїх зобов'язань відповідно до договору;

приєднання до теплової мережі відповідно до нормативно-правових актів;

отримання обсягів теплової енергії згідно з параметрами відповідно до договорів та стандартів;

отримання перерахунку за спожиту теплову енергію з урахуванням здійсненого авансового платежу та показань приладів комерційного обліку теплової енергії протягом місяця після закінчення опалювального періоду.

Захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються цим Законом, Законом України "Про захист прав споживачів", іншими нормативно-правовими актами.

Основними обов'язками споживача теплової енергії є:

своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії;

додержання вимог договору та нормативно-правових актів;

забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання;

забезпечення безперешкодного доступу до власного теплового обладнання приладів комерційного обліку представникам теплогенеруючої чи теплопостачальної організації за умови пред'явлення відповідного посвідчення при виконанні службових обов'язків.

Споживач теплової енергії несе відповідальність за порушення умов договору з теплопостачальною організацією, відповідних нормативно-правових актів та виконання приписів органів, уповноважених здійснювати державний нагляд за режимами споживання теплової енергії згідно із законом.

Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312, визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Нормами Положення встановлено, що штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та оформляється постановою.

Суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.

У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Відповідно до статті 36-1 Закону України „Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами цього представництва є: звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Як встановлено матеріалами справи, а відповідачем не оспорюється факт, що як приписи Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві № 409/8 від 08.02.2007 р. та № 552/8 від 05.11.2007 р. так і постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 286 від 07.11.2007 р. та № 21 від 22.04.2008 р. останнім не оскаржувалися, разом з тим і не були виконані відповідачем в повному обсязі у встановлений строк.

Аналізуючи викладені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що за порушення законодавства про електроенергетику на адресу відповідача правомірно винесено приписи, за невиконання вимог яких обґрунтовано застосовано штрафні санкції, визначені постановами № 286 від 07.11.2007 р. та № 21 від 22.04.2008 р.

Беручи до уваги те, що штраф у розмірі 6800,00 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Української студії телевізійних фільмів «Укртелефільм»(02660, м. Київ, вул. Туманна, 15, код ЄДРПОУ 02841347) до Державного бюджету України на розрахунковий рахунок № 31119106700008, банк ГУ ДКУ в місті Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 26077939, отримувач УДК у Подільському районі міста Києва, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106 штраф у розмірі 6 800 (шість тисяч вісімсот) грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя О.В.Кротюк

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 05.12.2008.