Постанова № 25077759, 20.06.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2012
Номер справи
2а/0570/5212/2012
Номер документу
25077759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/5212/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10.35

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Стойки В.В.

при секретарі судового засідання Сальковій В.О.

за участю

представника позивача Анцифіровій О.В.

представника відповідача Рижиковій Л.С.

розглянувши позовну заяву Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної податкової інспекції в м. Докучаєвську Донецької області Державної податкової служби про визнання дій незаконними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000741700 від 14 лютого 2012 року,-

В С Т А Н О В И В :

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Докучаєвську Донецької області Державної податкової служби про визнання дій незаконними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000741700 від 14 лютого 2012 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем було проведено невиїзну документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства з питань порушення платником податків порядку подання інформації про фізичних осіб - податників податків за ІІІ квартал 2011 року Докучаєвського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», за результатами якої було складено акт та встановлено порушення. У зв*язку з незгодою з даним актом підприємством було направлено заперечення до акту перевірки.

Податковим органом на підставі зазначеного акту було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, з яким позивач не погоджується, оскільки Докучаєвське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» 18 жовтня 2011 року подало до ДПІ у м. Докучаєвську податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за ІІІ квартал 2011 року.

01 лютого 2012 року відповідач провів невиїзну документальну перевірку за результатами якої було складено акт та зазначено, що перевіркою встановлення подання Докучаєвським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку за ІІІ квартал 2011 року не у повному обсязі, з недостовірними відомостями.

На думку позивача податковим органом не враховані вимоги п.50.1 ст.50 ПК України, тому вважає, що підприємство діяло в рамках діючого законодавства та без порушень. Просив суд визнати дії відповідача незаконними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000741700 від 14 лютого 2012 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення викладені у позовній заяві та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, адміністративний позов не визнав. Просив у задоволені позову відмовити у повному обсязі.

Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон».

Заслухавши представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, Комунальне підприємство "Вода Донбасу" зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 03 вересня 2007 року, код ЄДРПОУ 00191678.

Відповідач, Державна податкова інспекція в м. Докучаєвську Донецької області Державної податкової служби є суб'єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України "Про державну податкову службу в Україні" повноваження.

18 жовтня 2011 року Докучаєвським ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» було подано до Державної податкової інспекції в м. Докучаєвську Донецької області Державної податкової служби звітній податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за ІІІ квартал 2011 року.

06 грудня 2011 року Докучаєвським ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» було подано до Державної податкової інспекції в м. Докучаєвську Донецької області Державної податкової служби уточнюючий податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за ІІІ квартал 2011 року.

Державною податковою інспекцією в м. Докучаєвську Донецької області Державної податкової служби була проведена невиїзна документальна перевірка дотримання вимог податкового законодавства з питань порушення платником податків порядку подання інформації про фізичних осіб - платників податків за ІІІ квартал 2011 року Докучаєвського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», за результатами якої було складено акт №50/17-0/35580875 від 02 лютого 2012 року та встановлено подання Докучаєвським ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку за ІІІ квартал 2011 року не у повному обсязі, з недостовірними відомостями.

14 лютого 2012 року Державною податковою інспекцією в м. Докучаєвську Донецької області Державної податкової служби було прийнято податкове повідомлення-рішення КП «Компанія «Вода Донбасу» №0000741700 згідно з п.54.3 ст.54 ПК України на підставі акта перевірки №50/17-0/35580875 від 02 лютого 2012 року за порушення п.119.2 ст.119 розд.2 ПК України, яким збільшено суму грошового зобов*язання за платежем податок на доходи найманих працівників за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 510 грн.

Суд вважає, що позовні вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; надання податкових консультацій; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до п. 46.1. ст.46 Податковго кодексу податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктом 49.1. ст.49 Податкового кодексу встановлено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Пунктом 49.2. ст..49 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Пункт 50.1 статті 50 ПК України передбачає, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Отже, позивач може бути звільнений від штрафу тільки у разі якщо він надав уточнюючий податковий розрахунок до закінчення граничного строку подання декларації за 3 квартал 2011.

Відповідно до пп.49.18.2. п.49.18 ст.49 Податкового кодексу податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) кварталу.

Отже, позивач подав уточнюючий розрахунок від 06.12.2012 після закінчення граничного строку подання декларації за 3 квартал 2011, а тому підстави звільнення від застосування штрафу визначені пп.50.1 ст. 50 відсутні.

Суд зазначає, що відповідно до припису вищезазначеної норми виправляти помилки у податкових розрахунках є обов'язком платником податку.

Відповідно до п. 119.2. ст.119 Податкового кодексу України неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як передбачено п.п. 21.1.1 п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державну податкову службу в Україні " органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до висновку, що Державна податкова інспекція в м. Докучаєвську Донецької області Державної податкової служби довела у повній мірі правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення, тому суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної податкової інспекції в м. Докучаєвську Донецької області Державної податкової служби про визнання дій незаконними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000741700 від 14 лютого 2012 року - відмовити в повному обсязі.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 20 червня 2012 року у присутності представників сторін.

Повний текст постанови виготовлений 25 червня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Стойка В. В.