Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2012 р. Справа № 2а-7123/09/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретарі Федоровій А.О.
за участю:
представників позивача: Павликова Є.І., Білоус Т.С.
представника відповідача: Сергієнко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортуна-ЛТД» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання податкових повідомлень - рішень недійсними № 0000102342/0/31459690/932 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 148 756,00 грн. податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 62 301,00 грн., № 0000092342/0/31459690/931 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 16 715,00 грн. податку на додану вартість та штрафних санкцій на суму 745 292,00 грн., № 0000102342/1/31459690/5033 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 148 756,00 грн. податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 62 301,00 грн., № 0000092342/0/31459690/5032 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 16 715,00 грн. податку на додану вартість та штрафних санкцій на суму 745 292,00 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фортуна-ЛТД» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання податкових повідомлень - рішень недійсними № 0000102342/0/31459690/932 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 148 756,00 грн. податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 62 301,00 грн., № 0000092342/0/31459690/931 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 16 715,00 грн. податку на додану вартість та штрафних санкцій на суму 745 292,00 грн., № 0000102342/1/31459690/5033 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 148 756,00 грн. податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 62 301,00 грн., № 0000092342/0/31459690/5032 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 16 715,00 грн. податку на додану вартість та штрафних санкцій на суму 745 292,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в період з 25 листопада 2008 року по 22 грудня 2008 року відповідачем була проведена комплексна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності ТОВ «Фортуна-ЛТД» за період з 01.07.2007 року по 30.06.2008 року з питань дотримання вимог податкового законодавства. За результатами перевірки було складено Акт № 77/23-213/31459690 від 16 січня 2009 року на підставі якого були винесені податкові повідомлення-рішення за № 0000102342/0/31459690/932, яким було нараховані податкові зобовязання на загальну суму 211 058,00 грн., в тому числі 148 756,00 грн. з податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 62 301,00 грн. та за № 0000092342/0/31459690/931, яким було нараховано податкові зобовязання на загальну суму 762 007,00 грн., в тому числі 16 715,00 грн з податку на додану вартість та штрафних санкцій на суму 745 292,00 грн.
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення були оскаржені в адміністративному порядку шляхом подачі скарги до Державної податкової інспекції м. Донецька, за результатами розгляду якої було винесене рішення, яким скарга була залишена без задоволення, а податкові повідомлення-рішення залишені без змін. Крім того, були винесені податкові повідомлення-рішення за № 0000092342/0/31459690/5032 з донарахуванням суми податку про сплату податкового зобовязання на загальну суму 762 007,00 грн., в тому числі 16 715,00 грн. з податку на додану вартість та штрафних санкцій на суму 745 292,00 грн. та за № 0000102342/1/31459690/5033 з донарахуванням суми податку про сплату податкового зобовязання на загальну суму 211 058,00 грн., в тому числі 148 756,00 грн. податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 62 301,00 грн.
03.04.2012 року позивач надав заяву про уточнення позовних вимог та просив скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька від 30.01.2009 року за № 0000102342/0/31459690/932, про донарахування ТОВ «Фортуна-ЛТД» податкових зобов'язань в сумі 211 058,00 грн., з яких податку на прибуток 148 756,00 грн. та штрафних санкцій на суму 62 302,00 грн., за № 0000092342/0/31459690/931 про донарахування ТОВ «Фортуна-ЛТД» податкових зобов'язань в сумі 762 007,00 грн., у тому числі податку на додану вартість в розмірі 16 715,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 745 292,00 грн. та від 10.04.2009 року за № 0000102342/1/31459690/5033 про донарахування ТОВ «Фортуна-ЛТД» податкових зобов'язань в сумі 211 058,00 грн., з яких податку на прибуток 148 756,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 62 302,00 грн., за № 0000092342/0/31459690/5032 про донарахування ТОВ «Фортуна-ЛТД» податкових зобов'язань в сумі 762 007,00 грн., в тому числі податку на додану вартість в розмірі 16 715,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 745 292,00 грн.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, свою думку виклав у запереченнях до адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Кодексу адміністративного судочинства України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.
Отже, ухвалою від 02 червня 2010 року в даній адміністративній справі було призначено судову економічну експертизу та зупинено її провадження до надання висновку експертизи.
Розпорядженням № 706 від 29 листопада 2011 року було призначено повторний автоматичний розподіл справ між суддями, відповідно до п. 3.1.11 Положення про автоматизовану систему документообігу суду у зв'язку з обранням на посаду судді Донецького апеляційного адміністративного суду судді Шальєвої В.А. та передано на розгляд справу № 2а-7123/09/0570 судді Кірієнко В.О.
31 січня 2012 року через канцелярію суду за вхідним № 3878 від 31.01.2012 року надійшов висновок № 2991/25-5551/24 судово-економічної експертизи по справі № 2а-7123/09/0570. Із висновків експертизи було встановлено, що за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року заниження скоригованого валового доходу ТОВ «Фортуна-ЛТД» складає 83 632,00 грн., за період з 01.01.2008 року по 30.06.2008 року заниження скоригованого валового доходу ТОВ «Фортуна-ЛТД» складає 0,00 грн.
Також експертним висновком було встановлено, що у 2 кварталі 2008 року ТОВ «Фортуна-ЛТД» здійснювало реалізацію автомобілів ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6. Передплати за ці автомобілі від фізичних осіб надійшли у 2 кварталі 2008 року - податковий період, а остаточні сплати за автомобілі надійшли у 3 кварталі 2008 року - податковий період.
Валовий дохід за операціями з реалізації автомобілів фізичним особам у 2 кварталі 2008 року ОСОБА_4 склав 23 725,84 грн., ОСОБА_5 - 23 881,67 грн., ОСОБА_6 - 16 990,83 грн. Тобто заниження валового доходу за 2 квартал 2008 року в сумі 199 748,00 грн. за операціями з реалізації автомобілів ТОВ «Фортуна-ЛТД» дорівнює 0,00 грн.
Крім того, встановлено, що ТОВ «Фортуна-ЛТД» придбало у ТОВ «Єврокар» у 1 кварталі 2008 року автомобілі, що були пошкоджені внаслідок природного стихійного явища (граду). ТОВ «Фортуна-ЛТД» реалізувало вищезазначені автомобілі своїм працівникам. Автомобілі були реалізовані з позитивною різницею між ціною придбання та ціною реалізації. За всією генеральною сукупністю реалізованих автомобілів (16 автомобілів) позитивна різниця склала 3 401,00 грн. Тобто, не підтверджується заниження валового доходу при реалізації автомобілів робітникам підприємства у 1 кварталі 2008 року на суму 83 577,00 грн. заниження валового доходу за цими операціями не виникає та дорівнює 0,00 грн.
Отже, в результаті дослідження було встановлено, що ТОВ «Фортуна-ЛТД» було занижено скоригований валовий дохід у Деклараціях з податку на прибуток за період з 01.07.2007 року по 30.06.2008 року у сумі 83 632,00 грн. Заниження валового доходу за 2 квартал 2008 року у сумі 199 748,00 грн. та валового доходу при реалізації автомобілів робітникам підприємства у 1 кварталі 2008 року на суму 83 577,00 грн. дорівнює 0,00 грн.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, з висновками експертизи не згоден, свої заперечення виклав в письмових поясненнях від 20.06.2012 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Фортуна-ЛТД» зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради 11.04.2001 року за № 1 266 105 0005 001006 за адресою: 83096, Донецька область, вул. Куйбишева, буд. 82.
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 05.05.2009 року № 194 позивач взятий на облік ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька 24.04.2001 року за 3 06602853 та є платником податку на додану вартість з 27.04.2001 року.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів /обов'язкових платежів/, а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Статтею 11-1 Закону № 509-ХІІ (чинна на момент проведення перевірки) визначені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Частиною 1 ст. 11-1 Закону № 509-ХІІ передбачено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
На підставі направлення від 24.11.2008 року № 000 389/884, 23.12.2008 року № 000 408/956, виданого ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька, згідно із п. 1 ст. 11-1 Закону України від 04.12.1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» (із змінами та доповненнями) та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, проведена планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортуна-ЛТД» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2008 року, про що складено акт за № 77/23-213/31459690 від 16.01.2009 року про результати планової виїзної перевірки ТОВ «Фортуна-ЛТД» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2008 року.
Вказаним актом перевірки були встановлені порушення, зокрема п. 4.1 ст. 4, п. 5.1 ст. 5, пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7, пп. 11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР (в редакції закону від 22.05.1997 року № 283/97-ВР) «Про оподаткування прибутку підприємств» (із змінами та доповненнями), в результаті донараховано податку на прибуток на загальну суму 304 233 грн. у тому числі 183 138 грн. за 2007 рік та 121 095 грн. за півріччя 2008 року, п. 4.2 ст.4, пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7, пп. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями), в результаті донараховано ПДВ на загальну суму 100 667 у тому числі за липень 2007 року в сумі 8 355 грн., за серпень 2007 року в сумі 4 120 грн., за вересень 2007 року в сумі 27 068 грн., жовтень 2007 року в сумі 16 793 грн., листопад 2007 року в сумі 15 432 грн., грудень 2007 року в сумі 12 184 грн., березень 2008 року 16 715 грн.
На підставі встановлених порушень, податковим органом були винесені податкові повідомлення-рішення від 30 січня 2009 року за № 0000092342/0/31459690/931, яким визначено суму податкового зобовязання за платежем податок на додану вартість в загальному розмірі 762 007 грн., в тому числі 16 715 грн. - основний платіж, 745 292 грн. - штрафні (фінансові) санкції та за № 0000102342/0/31459690/932за платежем податок на прибуток у загальному розмірі 211 058 грн., в тому числі 148 756 - основний платіж, 62 302 штрафні фінансові санкції.
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення були оскаржені в адміністративному порядку шляхом подачі скарги до Державної податкової інспекції м. Донецька, за результатами розгляду якої було винесене Рішення про результати розгляду первинної скарги від 10.04.2009 року за № 5021/10/25-013, яким скарга була залишена без задоволення, а податкові повідомлення-рішення залишені без змін. Крім того, були винесені податкові повідомлення-рішення за № 0000092342/0/31459690/5032 з донарахуванням суми податку про сплату податкового зобовязання на загальну суму 762 007,00 грн., в тому числі 16 715,00 грн. з податку на додану вартість та штрафних санкцій на суму 745 292,00 грн. та за № 0000102342/1/31459690/5033 з донарахуванням суми податку про сплату податкового зобовязання на загальну суму 211 058,00 грн., в тому числі 148 756,00 грн. з податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 62 302,00 грн.
Оскільки спірні правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України, оподаткування податком на прибуток регламентується Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року валовий доход - це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Підпунктом 11.3.1 п. 11.3 ст. 11 вищезазначеного Закону встановлено, що датою збільшення валового доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше, або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, у разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівку - дата її оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку.
Проаналізувавши дані відображені у Деклараціях на прибуток та уточнюючих розрахунках з обліковими даними оборотно-сальдових відомостей за рахунком: Валові доходи; Контрагенти за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року (за 3, 4 квартали 2007 року), встановлено наступне: у рядку декларації на прибуток підприємств 01.1 «Доходи від продажу товарів (робіт, послуг)» зазначено, що за 3 квартал 2007 року такі доходи складали 43 936 780 грн., у 4 кварталі 2007 року такі доходи складали 60 423 924 грн. загальна сума за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року складає 104 360 704 грн. (60 423 924 + 43 936 780). У рядку 01.1 уточнюючий розрахунок зазначено, що у 3 кварталі 2007 року такий розрахунок складав 70 859 грн., у 4 кварталі 2007 року -136 729 грн., за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року складає -136 729 грн. У рядку 01.6 «Інші доходи крім визначених у 01.1-01.5» зазначено, що за 3 квартал 2007 року такий дохід складав 579 729 грн., за 4 квартал 2007 року - 2 032 752 грн., за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року - 2 612 481 грн. (579 729 + 2 032 752). У рядку 02.2 «Самостійно виправлені помилки» за 4 квартал 2007 року зазначено -12 772 грн., за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року складає -12 776. Таким чином загальні суми за періодами складають за 3 квартал 2007 року - 44 516 509 грн. за 4 квартал 2007 року складає 62 307 175 грн., за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року - 106 823 684 (44 516 509 + 62 307 175).
Тобто, валовий дохід визначений Деклараціями та уточнюючими розрахунками до них складає 106 823 684 грн., проте валовий дохід зазначений у оборотно-сальдових відомостях за рахунком валові доходи за 3 та 4 квартали 2007 року складають відповідно 44 575 527,54 грн. та 62 331 788,82 грн., загальна сума за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року складає 106 907 316,36.
106 823 684 - 106 907 316 = -83 632 - заниження ТОВ «Фортуна-ЛТД» скоригованого валового доходу у Деклараціях з податку на прибуток з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 30.01.2009 року № 0000102342/0/31459690/932 є правомірним на загальну суму 31 362,00 грн. в тому числі 20908,00 грн. (83632,00Ч25%) - основний платіж, 10 454,00 грн. (20908,00Ч50%) - штрафні санкції.
Щодо даних відображених у Деклараціях на прибуток та уточнюючих розрахунках з обліковими даними оборотно-сальдових відомостей за рахунком: Валові доходи; Контрагенти за період з 01.01.2008 року по 30.06.2008 року встановлено наступне: у рядку декларації на прибуток підприємств 01.1 «Доходи від продажу товарів (робіт, послуг)» зазначено, що за у рядку декларації на прибуток підприємств 01.1 «Доходи від продажу товарів (робіт, послуг)» зазначено, що за 1 квартал 2008 року такі доходи складали 68 590 388 грн., за 2 квартал 2008 року - 6 243 918, за період з 01.01.2008 року по 30.06.2008 року - 74 834 306 грн. (68 590 388 + 6 243 918). У рядку 01.1 уточнюючий розрахунок зазначено, що у 1 кварталі 2008 року такий розрахунок склав -180 018 грн., за 2 квартал 2008 року - 68 694 000 грн., за період з 01.01.2008 року по 30.06.2008 - 68 694 000 грн. У рядку 01.6 «Інші доходи крім визначених у 01.1-01.5» зазначено, що за 1 квартал 2008 року такий дохід склав 227 287 грн., за 2 квартал 2008 року - 12 220 079 грн., за період з 01.01.2008 року по 30.06.2008 - 12 447 366 грн. (227 287 + 12 220 079). У рядку 02.2 «Самостійно виправлені помилки» за 1 квартал 2008 року зазначено 11 937 грн., за період з 01.01.2008 року по 30.06.2008 - 11 937 грн. Таким чином загальні суми за періодами складають за 1 квартал 2008 року - 68 829 612 грн., за 2 квартал 2008 року - 87 157 997 грн., за період з 01.01.2008 року по 30.06.2008 - 155 987 609 грн. (68 829 612 + 87 157 997).
Тобто, валовий дохід визначений Деклараціями та уточнюючими розрахунками до них складає 155 987 609 грн., а валовий дохід зазначений у оборотно-сальдових відомостях за рахунком валові доходи за 1та 2 квартали 2008 року складають 155 987 608,83 грн.
155 987 609 - 155 987 608 = 0,00, що говорить про те, що заниження скоригованого валового доходу не підтверджується.
Підпунктом 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше; або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
ТОВ «Фортуна-ЛТД» здійснювала реалізацію автомобілів фізичним особам, які придбали автомобілі за рахунок кредитних коштів банківських установ.
Згідно умов договорів купівлі-продажу: 1) перший платіж здійснюється покупцем протягом одного банківського дня з дня підписання сторонами договору; 2) другий платіж здійснюється покупцем за рахунок кредитних коштів банку з моменту передачі права власності на автомобіль покупцю; 3) право власності на товар переходить від продавця о покупця після здійснення покупцем першого платежу.
Тобто, виходячи з умов договорів, право власності на автомобіль передається покупцю з моменту здійснення першого платежу.
Таким чином на виконання вимог даних договорів, покупцем ОСОБА_4 було здійснено перший внесок 01.04.2008 року за платіжним дорученням № 2858721 на суму28 471,00 грн.; покупцем ОСОБА_5 було здійснено перший платіж 01.04.2008 року за платіжним дорученням № 2853733 на суму 10 958 грн., покупцем ОСОБА_6 було здійснено перший платіж 02.04.2008 року за платіжним дорученням № 2859729 на суму 9 400 грн.
Після отримання права власності на автомобіль покупець має змогу зареєструвати автомобіль в органах МРЕВ, що в свою чергу дає можливість оформити зазначений автомобіль як залогове майно для отримання кредиту на сплату платежу, що залишився.
Згідно з ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтею 317 вищезазначеного Кодексу встановлено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Валові доходи від здійснення операцій по реалізації автомобілів вищезазначеним фізичним особам, які придбані покупцями за рахунок кредитних коштів ТОВ «Фортуна-ЛТД» формувались по даті отримання платежів.
Відповідно до пп. 11.3.1 а. 11.3 ст. 11 Закону України № 283/97-ВР, датою збільшення валових доходів по операціям реалізації фізичним особам автомобілів, які придбанні покупцями за рахунок кредитних коштів банківських установ, є дата першої події, вданому випадку, датою переходу права власності - є дата здійснення першого платежу.
Суд, зазначає, що підприємством невірно визначено дату виникнення збільшення валового доходу по операціям реалізації автомобілів, у зв'язку з чим занижено валовий дохід за півріччя 2088 року на суму 199 748 грн., в тому числі за 2 квартал - 199 748 грн.
Відповідно до пп.7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР (в редакції закону від 22.05.1997 року № 283/97-ВР) «Про оподаткування прибутку підприємств» (із змінами та доповненнями) доход, отриманий платником податку від продажу товарів (робіт, послуг) пов'язаним особам, визначається виходячи із договірних цін, але не менших за звичайні ціни на такі товари (роботи, послуги), що діяли на дату такого продажу.
Підпунктом 1.20.2 п. 1.20 ст. 1 вищезазначеного Закону встановлено, що для визначення звичайної ціни товару (робіт, послуг) використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару (роботи, послуги) договори з ідентичними (однорідними) товарами (роботами, послугами) у співставних умовах. Зокрема, враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг) товарів (наприклад, обсяг товарної партії), строки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції, а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну. При цьому умови договорів на ринку ідентичних (у разі їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) визнаються співставними, якщо відмінність між такими умовами суттєво не впливає на ціну, або може бути економічно обґрунтована. При цьому враховуються звичайні при укладанні угод між непов'язаними особами надбавки чи знижки до ціни. Зокрема, але не виключно, враховуються знижки, пов'язані з сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами якості або інших властивостей; закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації); збутом неліквідних або низьколіквідних товарів; маркетинговою політикою, у тому числі при просуванні товарів (робіт, послуг) на ринки; наданням дослідних моделей і зразків товарів з метою ознайомлення з ними споживачів.
ТОВ «Фортуна-ЛТД» працівникам (пов'язаним особам) в березні 2008 року реалізувало автомобілі зі знижкою у розмірі націнки на товар, в результаті донараховано «Валовий дохід» за 1 квартал 2008 року на загальну суму 83 577 грн.
Наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 року № 246 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.11.1999 року за № 751/4044 встановлено, що запасами визнаються активи, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена.
Для цілей бухгалтерського обліку запаси включають, зокрема, товари у вигляді матеріальних цінностей, що придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу. Придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат: суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків; суми ввізного мита; суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству; транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів). Сума транспортно-заготівельних витрат, що узагальнюється на окремому субрахунку рахунків обліку запасів, щомісячно розподіляється між сумою залишку запасів на кінець звітного місяця і сумою запасів, що вибули (використані, реалізовані, безоплатно передані тощо) за звітний місяць. Сума транспортно-заготівельних витрат, яка відноситься до запасів, що вибули, визначається як добуток середнього відсотка транспортно-заготівельних витрат і вартості запасів, що вибули, з відображенням її на тих самих рахунках обліку, у кореспонденції з якими відображено вибуття цих запасів. Середній відсоток транспортно-заготівельних витрат визначається діленням суми залишків транспортно-заготівельних витрат на початок звітного місяця і транспортно-заготівельних витрат за звітний місяць на суму залишку запасів на початок місяця і запасів, що надійшли за звітний місяць; інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях. До таких витрат, зокрема, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати підприємства на доопрацювання і підвищення якісно технічних характеристик запасів.
У разі, якщо на момент оприбуткування запасів неможливо достовірно визначити їх первісну вартість, такі запаси можуть оцінюватися та відображатися за справедливою вартістю з наступним коригуванням до первісної вартості.
Відповідно до п. 3.1 договору від 15.02.2008 року між ТОВ «Єврокар» (Продавець) та ТОВ «Фортуна-ЛТД» (покупець) передача товару від продавця до покупця відбулась на складі Продавця у м. Києві. Загальна вартість пошкоджених автомобілів складає 1 545 634,00 грн., що підтверджується видатковою накладною № ЕРА-001611 від 20.02.2008 року.
Тобто, при формуванні ціни на дані автомобілі не були враховані фактичні витрати по придбанню пошкоджених автомобілів, у тому числі витрати на транспортування автомобілів, у тому числі витрати на транспортування автомобілів з м. Києва до м. Донецька.
Таким чином, робітникам підприємства (пов'язаним особам) було реалізовано автомобілі без рахування «Звичайної ціни».
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими в частині скасування податкового повідомлення-рішення від 30.01.2009 року за № 0000102342/0/31459690/932 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 127 848,00 грн. податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 51 578,00 грн., та від 10.04.2009 року за № 0000102342/1/31459690/5033 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 127 848,00 грн. податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 51 578,00 грн. та підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати позивачу не повертаються.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортуна-ЛТД» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька Донецької області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 30.01.2009 року за № 0000102342/0/31459690/932, про донарахування ТОВ «Фортуна-ЛТД» податкових зобов'язань в сумі 211 058,00 грн., з яких податку на прибуток 148 756,00 грн. та штрафних санкцій на суму 62 302,00 грн., за № 0000092342/0/31459690/931 про донарахування ТОВ «Фортуна-ЛТД» податкових зобов'язань в сумі 762 007,00 грн., у тому числі податку на додану вартість в розмірі 16 715,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 745 292,00 грн. та від 10.04.2009 року за № 0000102342/1/31459690/5033 про донарахування ТОВ «Фортуна-ЛТД» податкових зобов'язань в сумі 211 058,00 грн., з яких податку на прибуток 148 756,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 62 302,00 грн., за № 0000092342/0/31459690/5032 про донарахування ТОВ «Фортуна-ЛТД» податкових зобов'язань в сумі 762 007,00 грн., в тому числі податку на додану вартість в розмірі 16 715,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 745 292,00 грн. - задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.01.2009 року за № 0000102342/0/31459690/932 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 127 848,00 грн. податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 51 578,00 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення 10.04.2009 року за № 0000102342/1/31459690/5033 в частині донарахування податкових зобов'язань в сумі 127 848,00 грн. податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 51 578,00грн.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 21 червня 2012 року.
Повний текст постанови складений 26 червня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кірієнко В.О.