ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" вересня 2008 р. Справа № 13/4413а
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., секретаря судового засідання Бордунос Л.І. у відкритому судовому засідання розглянув адміністративну справу за позовом приватного підприємця ОСОБА_1, с. Нагірна Жашківського р-ну
до Бузівської сільської ради, с. Бузівка Жашківского р-ну
про визнання відмови незаконної та зобов'язання прийняти рішення
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1 -підприємець -особисто; ОСОБА_2-за довіреністю;
відповідача: участі не брали. Подано клопотання про розгляд справи без участі представника.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати відмову відповідача у прийнятті рішення щодо затвердження проекту відведення та передачі земельної ділянки в оренду незаконною, та зобов'язати відповідача прийняти відповідне рішення.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на таке:
Рішенням сесії Бузівської сільської ради від 23.01.2008р. №14-10/V «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки»позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0050 га для встановлення торгового павільйону по продажу продуктів харчування за рахунок забудованих земель Бузівської сільської ради для надання в оренду терміном на п'ять років.
Другим пунктом рішення позивача зобов'язано виготовити проект землеустрою на протязі шести місяців та у встановленому законодавством порядку надати для розгляду Бузівській сільській раді.
Даний проект був розроблений та поданий на затвердження сільській раді (заява від 03.06.2008р., вх. № 37 від 03.06.2008р.).
Бузівською сільською радою було відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки в оренду з мотивів, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008р. №309-VI внесено зміни до ст. 124 Земельного кодексу України та до ст. 16 Закону України «Про оренду землі»де передбачено, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні.
З такою мотивацією сільської ради позивач не погоджується, оскільки земельна ділянка фактично надана в оренду рішенням сільської ради від 23.01.2008 №14-10/V «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки»із встановленням навіть терміну оренди -п'ять років. Проект землеустрою розроблявся у відповідності до п. в частини першої статті 20 та ст.50 Закону України «Про землеустрій»- «...надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок».
Тобто, фактично передача земельної ділянки в оренду відбулась до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»03.06.2008 № 309-VI.
Частина перша ст. 58 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст. 16 закону України «Про оренду землі», що була чинна на момент розгляду заяви позивача в 2007 році - особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Ст. 183 Земельного кодексу України передбачено, що зміст землеустрою полягає у ... д) складання проектів відведення земельних ділянок. Відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій»- проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Дана процедура є обов'язковою, відповідно до ст. 20 Закону України «Про землеустрій».
Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України, зокрема, постановою від 26.05.2004р. №677, п. 11 якої передбачено: «після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними, або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.»До повноважень Бузівської сільської ради, відповідно до п. 12 Розділу X «Перехідні положення»Земельного кодексу України, належить розпорядження землями в межах с. Бузівка крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї).
Проект землеустрою розроблений у відповідності до вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України, отримано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи від 13.06.2008 № 2471 та подано на затвердження Бузівській сільській раді 03.06.2008.
Не прийняття рішення про затвердження даного проекту Жашківською міською радою порушило право позивача на оренду земельної ділянки, що необхідно йому для провадження підприємницької діяльності, закріплене ст. 93 Земельного кодексу України.
П. 1 частини першої ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.
Відмова Бузівської сільської ради щодо прийняття рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки та надання її позивачу в оренду є незаконною і розцінюється позивачем як бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Представники позивача позовні вимоги підтримали. Просять позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач повноважного представника в засідання суду не направив, надіслав клопотання, в якому просить розглянути справу без участі його представника. У відзиві на позов позовні вимоги визнав частково з наступних підстав:
Сільська рада не заперечує проти затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,0050 га для встановлення торгового павільйону по продажу продуктів харчування за рахунок забудованих земель Бузівської сільської ради та надання її в оренду, але на даний час рішення не може бути прийнято, оскільки, законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 № 309-VI внесено зміни до ст. 124 Земельного кодексу України та до ст. 16 Закону України «Про оренду землі»де передбачено, що «набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).»
Сільська рада погоджується з мотивацією позивача, що земельна ділянка фактично надана в оренду рішенням сільської ради від 23.01.2008 № 14-10/V «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки»із встановленням терміну оренди -п'ять років. Проект землеустрою розроблявся у відповідності до п. в) частини першої статті 20 та ст.50 Закону України «Про землеустрій»- «...надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок». Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України, зокрема, постановою від 26.05.2004р. №677, п. 11 якої передбачено: «після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними, або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок».
До повноважень Бузівської сільської ради, відповідно до п. 12 Розділу X «Перехідні положення»Земельного кодексу України, належить розпорядження землями в межах с. Бузівка. Процедура затвердження проектів відведення на даний час конкретно не визначена, тому і не можливе прийняття рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки позивачу.
Разом з тим не затвердження даного проекту негативно впливає на наповнення бюджету, як сільського безпосередньо, так і районного і обласного, оскільки орендна плата надходить до цих бюджетів у пропорціях, визначених Бюджетним кодексом України.
Оцінюючи зібрані документи та докази, пояснення представника позивача, господарський суд дійшов висновку, що вимоги підлягають до часткового задоволення:
- сторони перебувають в абсолютних відносинах -на підставі Конституції України, Земельного кодексу України, ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ЗУ «Про оренду землі», ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»03.06.2008р.;
- розпорядження землями територіальних громад відноситься до повноважень сільської ради (ст.12 ЗК України, п.34 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»);
- позивач дотримався вимог законодавства щодо порядку виділення земельної ділянки та підставно звернувся з письмовою заявою до власника землі про надання земельної ділянки в оренду;
- згідно ст.116 ЗК України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених кодексом;
- відповідач відмовив позивачу в прийнятті рішення по спірному питанню в зв'язку з внесеними змінами до земельного законодавства стосовно порядку оренди землі;
- рішення відповідачем в визначений п.5 ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»строк прийняте не було;
- органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України -ст. 19 Конституції України;
- відповідно до ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях відповідних рад;
- відповідно до ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»рада в межах своїх повноважень приймає акти у формі рішень;
- відповідач ухиляється від виконання обов'язків, покладених на нього Конституцією та Законами України;
- відмова відповідача стосовно прийняття рішення щодо затвердження проекту відведення та передачі земельної ділянки в оренду протирічить законодавству та є незаконною;
- в даному випадку відповідач зобов'язаний доводити правомірність своїх дій (бездіяльності) у тривалому ухиленні від розгляду звернення позивача -вимоги ст. 71 КАС України. Відповідач правомірності своєї бездіяльності не доводить.
- чинне законодавство не передбачає права суду зобов'язати відповідача прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренд;
- порушене право позивача підлягає захисту, а тому суд зобов'язує Бузівську сільську раду розглянути на черговій сесії сільської ради проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0050 га для встановлення торгового павільйону по продажу продуктів харчування за рахунок забудованих земель Бузівської сільської ради на умовах оренди терміном на п'ять років, з прийняттям відповідного рішення.
Позовні вимоги належить задовольнити частково.
Судовий збір на підставі ст. 94 КАС України стягнути з бюджету на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 157, 162, 163, 167 КАС України, Господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати відмову Бузівської сільської ради у прийнятті рішення щодо затвердження проекту відведення та передачі земельної ділянки в оренду незаконною.
Зобов'язати Бузівську сільську раду розглянути на черговій сесії сільської ради проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0050 га для встановлення торгового павільйону по продажу продуктів харчування за рахунок забудованих земель Бузівської сільської ради на умовах оренди терміном на п'ять років, з прийняттям відповідного рішення.
Стягнути з місцевого бюджету через УДК України в Черкаській області, рахунок №31117095700002, МФО 854018, код 04061576
на користь позивача - приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1
3 грн. 40 коп. судового збору.
В решті вимог відмовити за необґрунтованістю.
Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.
Суддя Г.М. Скиба