ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 червня 2012 року № 2а-6853/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справуза позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової службипро скасування податкового повідомлення-рішення від 19 січня 2012 року № 0000191504, - ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі - ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України») з адміністративним позовом до Нововодолазької міжрайонної державної податної інспекції у Харківській області (далі - Нововодолазька МДПІ у Харківській області) про скасування податкового повідомлення-рішення від 19 січня 2012 року № 0000191504.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 травня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі 2а-6853/12/2670, закінчено підготовче провадження та адміністративну справу призначено до судового розгляду на 20 червня 2012 року.
20 червня 2012 року в судовому засіданні протокольною ухвалою замінено неналежного відповідача -Нововодолазьку міжрайонну державну податкову інспекцію у Харківській області на належного відповідача - Нововодолазьку міжрайонну державну податкову інспекцію у Харківській області Державної податкової служби.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового засідання, письмових заперечень чи будь-яких заяв, клопотань від нього до суду не надходило, а тому суд на підставі ст. 71, ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу за відсутності представника відповідача та на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на те, що в судове засідання не прибув представник відповідача та з урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані представниками сторін документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі п. 1, 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу»від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ та ст. 75, 76, 86 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, Нововодолазькою МДПІ у Харківській області проведена камеральна перевірка податкової декларації (розрахунку) по екологічному податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях за 2, 3 квартал 2011 року ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»(код ЄДРПОУ 30019775), за результатами якої складено акт від 04 січня 2012 року № 3/15-0-21/30019775.
За результатами перевірки, Нововодолазькою МДПІ у Харківській області встановлено порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за 2, 3 квартал 2011 року, протягом строків, визначених п. 306.2 ст. 306 Податкового кодексу України, зокрема, по терміну сплати 19 серпня 2011 року грошові зобов'язання у розмірі 363 717, 50 грн., у розмірі 9 024 241, 90 грн., у розмірі 167 033, 09 грн., у розмірі 3 035 959, 72 грн. фактично були сплачені 31 серпня 2011 року, із затримкою на 12 календарних днів; по терміну сплати 19 листопада 2011 року грошові зобов'язання у розмірі 8 753 283, 99 грн., у розмірі 3 026 048, 80 грн., у розмірі 365 257, 19 грн., у розмірі 158 194, 52 грн. фактично були сплачені 23 листопада 2011 року, із затримкою на 4 календарні дні.
19 січня 2012 року Нововодолазька МДПІ у Харківській області, на підставі Акта перевірки від 04 січня 2012 року № 3/15-0-21/30019775, прийняла податкове повідомлення-рішення за формою «Ш»№ 0000191504, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 24 893 736, 70 грн. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз»зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10 % в сумі 2 489 373, 00 грн. за платежем «плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення».
Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»не погодившись з вказаним податковим повідомленням рішенням звернувся до суду з адміністративним позовом про його скасування.
Позивач посилається на те, що на виконання вимог п. 263.12 статті 263 Податкового кодексу України, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»повністю сплатила плату за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а тому, у Нововодолазької МДПІ у Харківській області відсутні підстави для застосування штрафу в порядку п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України на підставі абз. 2 п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України за прострочку плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд не погоджується з позовними вимогами ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», виходячи з наступного.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Податкового кодексу України (далі - ПК України), Кодексу України про надра.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
Згідно з ч. 1 ст. 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним.
Частиною другою ст. 28 Кодексу України про надра визначено, що плата за користування надрами справляється у вигляді: плати за користування надрами для видобування корисних копалин; плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Плата за користування надрами та рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат встановлюються Податковим кодексом України (ч. 5 ст. 28 Кодексу України про надра).
Відповідно до ст. 262 Податкового кодексу України плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді: плати за користування надрами для видобування корисних копалин; плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Підпунктом 263.1.1 п. 263.1 ст. 263 Податкового кодексу України визначено, що платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Згідно з підпунктом 263.11.1 пункту 263.11 статті 263 ПК України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта (пп. 263.11.3 п. 263.11 ст. 263 ПК України).
Відповідно до пункту 263.12 статті 263 Податкового кодексу України платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Приписами пункту 57.1 статті 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з абзацом другим пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
В ході дослідження матеріалів справи судом встановлено, що ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»є платником плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були подані податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2, 3 квартал 2011 року (від 22.07.2011 року вх. №№ 9005294789, 9005295060, 9005295179, 9005295166, від 19.11.2011 р. №№ 9009370219, 9009370337, 9009370324, 9009370440). Загальна сума податкового зобов'язання, згідно поданих розрахунків становить 24 893 736, 70 грн.
В судовому засіданні було оглянуто подані представником позивача виписки з банку по особовому ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», з яких було встановлено, що суми податкового зобов'язання за 2, 3 квартал по вказаним вище податкових розрахунках були сплачені 31 серпня 2011 року та відповідно 23 листопада 2011 року.
Виходячи зі змісту п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України, граничним строком подання позивачем податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2011 року є 09 серпня 2011 року, а останнім терміном сплати податкового зобов'язання заявленого платником в розрахунку - 19 серпня 2011 року та відповідно за 3 квартал 2011 року є 09 листопада 2011 року, а останнім терміном сплати податкового зобов'язання заявленого платником в розрахунку - 19 листопада 2011 року
Таким чином, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»несвоєчасно сплачено узгоджені суми податкових зобов'язань по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за 2, 3 квартал 2011 року по податкових розрахунках від 22.07.2011 року вх. №№ 9005294789, 9005295060, 9005295179, 9005295166; від 19.11.2011 р. №№ 9009370219, 9009370337, 9009370324, 9009370440.
Враховуючи викладене, суд вважає, що під час перевірки встановлені податковим органом порушення, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи. По результатам перевірки, у відповідності до приписів Податкового кодексу України, посадовою особою суб'єкта владних повноважень складений акт від 04 січня 2012 року № 3/15-0-21/30019775, на підставі якого, Нововодолазькою МДПІ у Харківській області обґрунтовано винесено податкове повідомлення-рішення від 19 січня 2012 року № 0000191504.
Зважаючи на викладене вище, суд приходить висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 19 січня 2012 року № 0000191504 ґрунтуються на нормах чинного законодавства, є правомірними, в зв'язку із чим, підстави для його скасування відсутні.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час розгляду справи позивач не довів правомірності своїх вимог.
Натомість, правомірність прийнятих рішень відповідачем не спростована.
Враховуючи вищезазначене, Окружний адміністративний суд міста Києва всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.
Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. 128, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні адміністративного позову Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України , шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.М. Погрібніченко