Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/5279/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зінченка О.В.
при секретарі Паращевіній О.О.
з участю представників:
позивача - Мирошніченко Ю.І.,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт до управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 424 від 17 квітня 2012 року,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2012 року Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт (далі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі (далі - відповідач) про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 424 від 17 квітня 2012 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 424 від 17 квітня 2012 року, якими відповідач за період з 20 березня 2012 року по 10 квітня 2012 року, згідно якого відповідачем до позивача застосовані штрафні санкції у сумі 1 746,53 грн. та нарахована пеня у розмірі 366,77 грн. Позивач вважає, що дане рішення підлягає скасуванню з огляду на наступне. Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» засновано на державній власності та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Відповідно до п. 2.1 розділу 2 Статуту підприємство створене з метою здійснення некомерційної (без мети одержання прибутку) господарської діяльності, а саме: для організації - та контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств. Також позивач зазначив, що єдиним джерелом фінансування ДП «Донвуглереструктуризація» є кошти державного бюджету, які не були своєчасно виділені, в зв'язку з чим підприємство не мало реальної можливості своєчасно перерахувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, таким чином єдиний внесок за лютий 2012 року було сплачено 10 квітня 2012 року.
В зв'язку з наведеним позивач просить суд скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі від 17 квітня 2012 року № 424, яким на нього накладені штрафні санкції в сумі 1 746,53 грн. та пеня за період з 20 березня 2012 року по 10 квітня 2012 року в сумі 366,77 грн., у загальному розмірі 2 113,30 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовну заяву у повному обсязі.
Відповідач до судового засідання свого представника не направив. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, до суду надав клопотання про розгляд справи без участі його представника та заперечення проти адміністративного позову. В обґрунтування незгоди із позовом зазначив, що відповідачем у відповідності до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» правомірно застосовані фінансові санкції та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач, Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» м. Макіївка, зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 03 липня 2003 року, включено до ЄДРПОУ за № 32442610, діє на підставі статуту (арк. справи 9-19).
Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт зареєстрована в якості відокремленого підрозділу Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі за № 05-55-01-1644 (арк. справи 8).
Відповідач, управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
Згідно п. п. 1, 3 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
17 квітня 2012 року управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» прийнято рішенням № 424 про застосування до Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» штрафних санкцій в сумі 1 746,53 грн. та нарахування пені в сумі 366,77 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20 березня 2012 року по 10 квітня 2012 року.
Відповідачем прийняте оскаржуване рішення, яке є правовим актом індивідуальної дії, правомірність винесення якого здійснюється за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08 липня 2010 року, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкові державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платниками єдиного внеску, зокрема є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені. відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно везуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Порядок сплати єдиного внеску визначено у статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та розділі IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція 21-5).
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Зазначеній нормі Закону відповідає підпункт 4.3.6 пункту 4.3 Інструкції № 21-5, а саме: нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до частини 6 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Відповідно до п. 4.2 Інструкції № 21-5 сплата єдиного внеску здійснюється платниками виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівковій коштів з його банківського рахунка.
Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунків платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду вважається день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду. Проте, обов'язковою умовою цього списання є перерахуванням сум єдиного внеску на відповідні рахунки Пенсійного Фонду.
Відповідно до звіту про нарахування єдиного внеску за лютий 2012 року, наданого до органу Пенсійного фонду України, позивачем у рядку 8.8 самостійно визначено суму єдиного внеску, яка підлягає сплаті за вказаний період у розмірі 17 465,35 грн., а саме сума допомоги по тимчасової втраті працездатності 33,2 % (арк. справи 55-57).
Як встановлено судом і підтверджується матеріалами справи, єдиний внесок нарахований до сплати підприємством за звітний період у розмірі 17 465,35 грн., згідно платіжного доручення № 3113 сплачений лише 10 квітня 2012 року, і дана обставина сторонами не оспорюється (арк. справи 54).
Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, застосовані до позивача фінансові санкції та нарахована пеня відповідно до рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 424 від 17 квітня 2012 року, оскільки судом встановлений факт несвоєчасної сплати позивачем суми єдиного внеску.
Зважаючи на встановлені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт до управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 424 від 17 квітня 2012 року, не підлягають задоволенню.
Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, що понесла сторона, не на користь якої ухвалено судове рішення, їй не компенсуються.
З огляду на наведене, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт до управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 424 від 17 квітня 2012 року, - відмовити повністю.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 25 червня 2012 року.
Повний текст постанови виготовлений 27 червня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зінченко О.В.