КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01601 м.Київ-1, пров. Рильський, 8 (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.06.2012 № 5011-62/3100-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Тищенко А.І.
суддів: Отрюха Б.В.
Михальської Ю.Б.
За участю представників:
Від Прокуратури: Немикіна А.А. - прокурор прокуратури;
від позивача: ОСОБА_3 - юрист;
від відповідача: Кучинський Т. О. - представник;
від третьої особи: не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт»
на рішення
Господарського суду м. Києва
від 11.04.2012р.
у справі № 5011-62/3100-2012
за позовом Заступника прокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Товариство з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт»
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання права власності та зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
Заступник прокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся до Господарського суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт» про визнання права власності та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 11.04.2012 року задоволено позов заступника Прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "Малахіт", про зобов'язання відповідача повернути за актом приймання-передачі територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради земельну ділянку (кадастровий номер 8000000000:66:127:0008) загальною площею 0,0540 га, вартістю 645981 грн., яка розташована за адресою: м. Київ, Дніпровський район, перетин вулиць Алма-Атинська та Профспілкова; зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "Малахіт" повернути за актом приймання-передачі територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради земельну ділянку (кадастровий номер 8000000000:66:127:0008) загальною площею 0,0540 га, вартістю 645981 грн., яка розташована за адресою: м.Київ, Дніпровський район, перетин вулиць Алма-Атинська та Профспілкова; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "Малахіт"(02090, м.Київ, вул.Новаторів, буд.9, ЄДРПОУ 24729540) до Державного бюджету України судовий збір в сумі 1073 грн.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на те, що 01 липня 2005 року між Київською міською радою та ТОВ «Інженерно-будівельна компанія Малахіт» було укладено договір оренди земельної ділянки. Рішенням ІІІ сесії V скликання Київської міської ради від 31.10.2006 року № 220/227 вирішено поновити договір оренди земельної ділянки, який було укладено на один рік, ще на один рік.
Апелянт зазначає, що пунктом 4 рішення Київської міської ради від 31.10.2006 року № 220/227 визначено продати ТОВ «Інженерно-будівельна компанія Малахіт» земельну ділянку площею 0,0540 га за 441 000,00 грн. для будівництва, експлуатації та обслуговування магазину на перетині вулиць Алма-Атинської та Профспілкової у Дніпровському районі м. Києва.
Як зазначає апелянт, ним було сплачено аванс за купівлю земельної ділянки у розмірі 48 848,74 грн., однак Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради, на яке було покладено зобов'язання оформити договір купівлі-продажу, не здійснило жодних дій щодо укладання договору.
В судове засідання представник третьої особи не з»явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Вислухавши думку представників Прокуратури, позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, враховуючи строки розгляду справи, колегія вважає за можливе розглядати справу у відсутності представника третьої особи на підставі ст.ст. 75, 99 ГПК України за наявними матеріалами справи.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, колегія встановила наступне:
Між Київською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "Малахіт" (орендар) 01.07.2005 року був укладений договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу Україини договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідності до вимог ст.ст.14, 18, 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди земельної ділянки зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 14.07.2005р. за номером 66-6-00281 у книзі записів державної реєстрації договорів.
Відповідно до п.1 договору орендодавець, на підставі п. 54 рішення №339/1549 від 24.06.2004р. Київської міської ради, за актом приймання -передачі передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку розміром 0,0540 кв. м, кадастровий номер 8000000000:66:127:0008, на перетині вулиць Алма-Атинська та Профспілкова у місті Києві для будівництва, експлуатації та обслуговування магазину.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про оренду землі" передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
Пунктом 6.1 договору сторонами узгоджено, що передача земельної ділянки здійснюється за актом приймання-передачі об'єкта оренди в день державної реєстрації цього договору.
Як свідчать матеріали справи, 14.07.2005р. між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "Малахіт" було складено та підписано акт приймання-передачі земельної ділянки.
Відповідно до ст.180 Господарського кодексу України строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.
Відповідно до ст.631 Цивільного кодексу України час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору, є строком дії останнього.
Згідно із ст.19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Відповідно до ст.18 вищезазначеного закону договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до п. 3.1 договір укладено на один рік.
За таких обставин, враховуючи положення викладених вище приписів законодавства та узгоджений сторонами строк дії договору оренди від 01.07.2005р., судом встановлено, що строк дії вказаного договору закінчився 14.07.2006р.
Згідно із ст.33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, яка діяла на момент закінчення строку дії договору оренди) після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
31.10.2006р. Київською міською радою було прийнято рішення №22/0/277, відповідно до якого поновлено терміном на один рік договір оренди земельної ділянки від 01.07.2005р., укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "Малахіт".
Київською міською радою прийнято рішення про продаж відповідачу земельної ділянки площею 0,0540 га за 441000 грн. для будівництва, експлуатації та обслуговування магазину на перетині вулиць Алма-Атинська та Профспілкова у місті Києві, зобов'язано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити оформлення договору купівлі-продажу за ціною та на умовах, визначених рішенням Київської міської ради.
За поясненнями прокурора та позивача, які з боку відповідача належними та допустимими доказами не спростовані, договір купівлі-продажу Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "Малахіт" укладений не був.
Договір купівлі-продажу спірної земельної ділянки відсутній також у витребуваному у Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) проекті відведення спірної земельної ділянки.
Відповідно до положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке затверджено рішенням №182/342 від 19.12.2002р., вказаний орган є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно із законодавством виконує функції територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові.
На Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) покладено обов'язок стосовно виявлення землі, що використовується не за цільовим призначенням та з порушенням установлених законодавством вимог; здійснення контролю за наявністю у землевласників і землекористувачів документів, що підтверджують їхні права на землю.
Відповідно до п.п.2.1, 2.5 Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві, що затверджений рішенням №16/890 від 25.09.2003р. Київської міської ради, забезпечення здійснення самоврядного контролю за додержанням вимог законодавства щодо раціонального використання та охорони земель покладено на Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). Самоврядний контроль за виконанням вимог земельного законодавства здійснюється, у тому числі, шляхом проведення перевірок.
Відповідно до п. 3.2 вказаного Порядку посадові особи Головного управління мають право, зокрема, складати акти перевірок дотримання вимог земельного законодавства та подавати в установленому порядку матеріали про результати перевірок до відповідних органів для притягнення винних осіб до відповідальності, а також подавати зібрані документи до Київської міської ради.
Як свідчать матеріали справи, 28.02.2012р. Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) складено акт №452/04 обстеження земельної ділянки на перетині вулиць Алма-Атинська та Профспілкова у місті Києві.
Земельна ділянка кадастровий номер 8000000000:66:127:0008 обліковується за Товариством з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "Малахіт", проте станом на 28.02.2012р. земельна ділянка не використовується, вільна від забудови, не огороджена та не охороняється.
Відповідно до ст.598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст.31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. Аналогічні положення містяться у п.11.3 договору оренди земельної ділянки від 01.07.2005р.
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Відповідно до п. 11.8 договору у разі припинення або розірвання договору орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених цим договором.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За змістом ст.13 Конституції України, ст.324 Цивільного кодексу України, ст.148 Господарського кодексу України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України, ст.324 Цивільного кодексу України від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.ст.142, 143 Основного Закону України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
За змістом ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить, в тому числі, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 151 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси.
Статтею 116 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла станом на 01.07.2005р.) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України та Законом України „Про оренду землі".
Відповідно до ст.124 вказаного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно із ст.126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно із ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі ст.13 вказаного нормативно-правового акту визначено як договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Таким чином, строк укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "Малахіт" договору оренди від 01.07.2005р. закінчився та докази його поновлення до теперішнього часу у матеріалах справи відсутні.
Колегія суддів вважає, що позов Заступника прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "Малахіт" про зобов'язання відповідача повернути за актом приймання-передачі територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради земельну ділянку загальною площею 0,0540 га, вартістю 645981 грн., яка розташована за адресою: м. Київ, Дніпровський район, перетин вулиць Алма-Атинська та Профспілкова, є правомірним та таким, що підлягає задоволенню.
Статтями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищевикладене, колегія приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Колегія не приймає до уваги доводи апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт», оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду м. Києва обґрунтоване, відповідає обставинам справи і чинному законодавству, а отже, підстав для його скасування не вбачається, у зв'язку з чим апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 99, 101-105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт» на рішення Господарського суду м. Києва №5011-62/3100-2012 від 11.04.2012р. залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду м. Києва від 11.04.2012 року у справі №5011-62/3100-2012 залишити без змін.
Матеріали справи №5011-62/3100-2012 повернути Господарському суду м.Києва.
Головуючий суддя Тищенко А.І.
Судді Отрюх Б.В.
Михальська Ю.Б.