Рішення № 24977624, 03.07.2012, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
03.07.2012
Номер справи
22/5025/585/12
Номер документу
24977624
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" липня 2012 р.Справа № 22/5025/585/12

Господарський суд Хмельницької області у складі:

судді Заверуха С.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький

до Публічного акціонерного товариства "Завод "Нева" м. Хмельницький

про стягнення 123996,00 грн. шкоди завданої забрудненням земельних ресурсів

Представники сторін:

від позивач: ОСОБА_1, представник за довіреністю від 05.03.2012р.

від відповідач: не з'явився

від прокуратури: Олійник І.О. посв. НОМЕР_1

Повне рішення складено 03.07.2012р.

Суть спору: Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький звернувся з позовом до суду про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Завод "Нева" м. Хмельницький 123996,00 грн. шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів.

В обґрунтування позову зазначає, що 23.05.2011р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства ПАТ "Завод "Нева", про що складено акт №100/08. Згідно даного акту ПАТ "Завод "Нева" зберігає на своїй території у контейнерах шлам гальванічий з осаджувачем вапняним молоком під відкритим небом. Під час перевірки спеціалістами відібрано три проби ґрунту на вміст важких металів суміжних з контейнерами земельних ділянок, що оформлено актом відбору проб ґрунтів від 23.05.2011р. №А-23-05-11-35.

13.07.2011р. за результатами вимірювань показників складу і властивостей проб ґрунту, які відібрані 23.05.2011р., складено протокол №П-23-05-11-35, відповідно до якого в пробах ґрунту, який відібрано біля шламосховища виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій фосфору та міді.

Таким чином, на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997р. №171, проведено розрахунок розміру шкоди внаслідок забруднення ПАТ "Завод "Нева" земель, який складає 123 996,00 грн.

14.03.2012р. на адресу ПАТ "Завод "Нева" було направлено вимогу щодо необхідності добровільної сплати шкоди, завданої забрудненням земель, в розмірі 123 996,00 грн., яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

При цьому, прокурор зазначає, що відповідачем ні акт перевірки, ні розрахунок шкоди не оскаржувався.

Крім того, в обґрунтування порушення інтересів держави для звернення прокурора з даним позовом, останній відмічає, що несплата ПАТ "Завод "Нева" шкоди, завданої порушенням природоохоронного законодавства, призводить до порушення економічних інтересів держави.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, вважає їх правомірними та обґрунтованими поданими доказами.

Представник позивача позовні вимоги прокурора підтримав у повному обсязі, подав суду копії Довідки з ЄДРПОУ, положення про інспекцію, а також докази направлення відповідачу претензії.

Представником позивача та прокурором подано клопотання в якому уточнили стягувача коштів, а саме враховуючи п. 28 ст.4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012рік", ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, гл. 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.20р. №131, просять стягнути з Публічного акціонерного товариства "Завод "Нева" 123996,00 грн. шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів на користь Державного бюджету України, місцевих бюджетів Хмельницької міської ради та Хмельницької обласної ради, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державної казначейської служби України у Хмельницькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій за наступними реквізитами: (одержувач Хмельницька міська рада, р/р 33119331700002, код класифікації 24062100, код 23565225, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКСУ у Хмельницькій області).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, про причини не повідомив, хоча про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення кореспонденції від 28.05.2012р.

Відповідач надіслав клопотання про відкладення розгляду справи, в обґрунтування якого зазначає про неможливість прибути повноважному представнику відповідача в дане судове засідання (прокурор та позивач заперечили проти задоволення клопотання), яке задоволенню судом не підлягає з огляду на наступне. Господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т.п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права та можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника, згідно з частинами 1-5 ст. 28 ГПК України, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах (статті 32 - 34 ГПК), причому відсутність коштів для оплати послуг представника не може свідчити про поважність причини його відсутності в судовому засіданні (п. 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р.). У зв'язку з наведеним, з огляду на своєчасне повідомлення відповідача щодо проведення судового засідання, суд вважає, що у останнього була можливість належним чином підготуватися до судового засідання та визначитись щодо особи, яка представлятиме його інтереси у судовому засіданні. При цьому судом враховується, що згідно ст.22 ГПК України відповідач має право знайомитись з матеріалами справи, робити з них витяги та знімати копії, останнє не позбавляло можливості (у разі неотримання позовної заяви) ознайомитись з матеріалами справи та зняти копію позовної заяви, що відповідачем не було зроблено. Окрім того, заперечуючи проти позову відповідачем не надано жодних доказів в підтвердження своєї позиції, як і не обґрунтовано останньої.

Звертається увага, на неодноразові нез'явлення без поважних причини представника відповідача в судові засідання 06.06.2012 р., 18.06.2012 р., 03.07.2012 р.

Справа підлягає вирішенню згідно ст. 75 ГПК України за наявними в ній документами.

При розгляді матеріалів справи судом встановлено наступне.

Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький згідно Довідки АА №459953 з ЄДРПОУ зареєстрована як юридична особа за адресою: м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 2/2, код 38045514.

В ході перевірки Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області 23.05.2011 р. було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 100/08 на території ВАТ "Завод "Нева". Комісією у складі державних інспекторів з ОНПС в Хмельницькій області Ліщуком О.І., Михайловим В.Е. та Гордієнко С.Д. встановлено, що підприємство отримало дозвіл за №6811288 від 11.10.2010р. на розміщення відходів у 2011 році та встановлений ліміт на утворення та розміщення відходів на 2011 рік. Дозвіл видано Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Хмельницькій області.

Перелік і кількість дозволених для розміщення відходів:

- технологічні відходи (стружка стальна на момент перевірки утворено 0,1 т. розміщуються в металевому ящику механічної діяльності);

- комунальні відходи (лампи люмінесцентні відпрацьовані на момент перевірки утворено 10 шт. розміщуються в дерев'яному ящику в металевому гаражі).

На момент перевірки у залізних контейнерах виявлено збереження 256 тон шламів. Підприємством не отримано ліцензію у сфері поводження з небезпечними відходами, а саме шламом гальванічним з осаджувачем вапняним молоком. Шлам зберігається на території підприємства у залізних контейнерах на твердому покритті під відкритим небом.

Також перевіркою встановлено, що відходи шламів гальванічних з осаджувачем вапняним молоком не внесені в дозвіл на розміщення відходів на 2011 рік, та встановлений ліміт на утворення та розміщення відходів на 2011 рік, в порушення вимог ст.ст. 17, 32, 33, 34 Закону України "Про відходи".

Відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії І-ХМ №001728 ХМ №281 у користування ВАТ "Завод "Нева" перебуває 14,72 га земельної ділянки.

На момент перевірки відібрано три проби ґрунту на вміст важких металів.

Акт перевірки від 23.05.2011р. №100/08 підписано державними інспекторами, при цьому заступник голови правління ВАТ "Завод "Нева" від підпису відмовився. Примірник акту отримав помічник керівника із загальних питань Микуляк А.М.

З наявного в матеріалах справи Дозволу №6811288 від 11.10.2010р. на розміщення відходів у 2011 році вбачається, що ВАТ "Завод "Нева" було отримано дозвіл на розміщення відходів у 2011 році, зокрема на: стружка стальна, дозволена кількість 0,75 тонн на рік, розміщення в металевому ящику механічної дільниці; лампи люмінесцентні відпрацьовані, дозволена кількість 18 тонн на рік, розміщення в дерев'яному ящику в металевому гаражі.

24.05.2011р. держінспектором з ОНПС в Хмельницькій області Михайловим В.Е. з метою усунення виявлених недоліків та порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавством у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної 23.05.2011р., було видано припис, який підлягає обов'язковому виконанню у встановлені терміни.

На виконання зазначеного припису ВАТ "Завод "Нева" наказом від 09.06.2011р. №28 затверджено план організаційно-технічних заходів з усунення виявлених недоліків дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених під час перевірки, проведеної держінспектором з ОНПС в Хмельницькій області 23.05.2011р.

Відповідно до акту відбору проб ґрунтів від 23.05.2011 р. № А-23-05-11-35 представниками відділу інструментально-лабораторного контролю, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області - головним спеціалістом Гордієнко С.Д. в присутності помічника керівника із загальних питань ВАТ "Завод "Нева" Микуляка А.М. з метою визначення ймовірного забруднення земельної ділянки на виконання позапланової перевірки було виконано відбір 3 проб ґрунтів на території прилеглій до місця зберігання шламу гальванічного з осаджувачем вапняним молоком, що знаходиться на території ВАТ "Завод "Нева", вул. Курчатова, 6.

Відбір проб ґрунтів та вибір кількості пробних площадок виконано відповідно до вимог ГОСТ 17.4.3.01-83 "Охрана природы. Почвы. Общие требования к отбору проб", ГОСТ 17.4.4.02-84 "Охрана природы. Почвы. Методы отбора и подготовки проб для химического, бактериологического, гельминтологического анализа", НД "Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Якість довкілля. Відбір проб грунтів та відходів при здійсненні хіміко-аналітичного контролю просторового (загального і локального) забруднення об'єктів навколишнього природного середовища в районах впливу промислових, сільськогосподарських, господарсько-побутових і транспортних джерел забруднення. Інструкція", відповідних методик виконання вимірювань вмісту показників складу і властивостей проб ґрунтів. При відборі проб застосовувались наступні засоби вимірювальної техніки: рулетка вимірювальна металева (тавро від І кварталу 2011р.), лопата (за ГОСТ 19596-87), ніж з поліетилену, клейонка медична. Проби упаковані в поліетиленові пакети.

Проба № 1 (ділянка землі на північний схід від шламосховища) відібрана на площі обстеженої земельної ділянки в 138 м.кв., вид проби об'єднаний в кількості 5 точкових проб на глибині 0,2 м масою 1,0 кг, вимірюванню підлягають рН середній важкі метали, фосфор, сірка.

Проба №2 (ділянка на південний захід від місця зберігання шламу) відібрана на площі обстеженої земельної ділянки в 60 м.кв., вид проби об'єднаний в кількості 5 точкових проб на глибині 0,2 м масою 1,0 кг.

Проба №3 (фонова) відібрана 10 м на північний захід від корпусу МОК на площі обстеженої земельної ділянки 40 м.кв., вид проби об'єднаний в кількості 5 точкових проб на глибині 0,2 м масою 1,0 кг.

Відповідно до вказаного вище акта відбору проб ґрунтів, відділом інструментально-лабораторного контролю проведено вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів на території ВАТ "Завод "Нева", що підтверджується протоколом №П-23-05-1-35 від 13.07.2011р.

За результатами проведених вимірювань встановлено факт забруднення двох земельних ділянок площею 138 м2 (проба №1), яка зазнала забруднення фосфором (рух.) - 264,18, та площею 60 м2 (проба №2), яка зазнала забруднення фосфором (рух.) - 248,59 та міддю - 5,94.

Постановою про закриття адміністративного стягнення від 16.09.2011 року №010865/06 визнано громадянина ОСОБА_8 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст.52, 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та закрито адміністративну справу на підставі ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Цією постановою встановлено, що заступник голови правління ВАТ "Завод "Нева" порушив псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель, а саме допустив забруднення земельної ділянки на території ВАТ "Завод "Нева" ; не виконав законних розпоряджень чи приписів посадових осіб органів, що здійснюють державний контроль (нагляд), а саме не виконав п. 2 припису №100/08 від 24.05.2011р. (щодо отримання дозволу на розміщення відходів на 2011 рік та затверджений ліміт на утворення та розміщення відходів на 2011 рік шламу гальванічні з осаджувачем вапняними молоком).

Згідно розрахунку розміру шкоди внаслідок забруднення фосфором (рух.) земельної ділянки на території ПАТ "Завод "Нева" прилеглій до місця зберігання шламу гальванічного з осаджувачем вапняним молоком (проба №1), здійсненого на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки 27.10.1997р. №171, розмір шкоди становить 71297,7грн.

Загальний розмір шкоди при одночасному забрудненні земельної ділянки фосфором (рух.) та міддю земельної ділянки на території ПАТ "Завод "Нева" прилеглій до місця зберігання шламу гальванічного з осаджувачем вапняним молоком (проба №2), здійсненого на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки 27.10.1997р. №171, становить 52698,30 грн.

З Довідки відділу Держкомзему в м. Хмельницькому №196/01-16 від 02.02.2012р. вбачається, що нормативна грошова оцінка 1 м2 земельної ділянки, яка зазнала забруднення становить 413,32 грн.

14.03.2012р. на адресу ПАТ "Завод "Нева" направлено вимогу щодо необхідності добровільної сплати шкоди, завданої забрудненням земель, в розмірі 123 996,00 грн. в місячний термін, що підтверджується фіскальним чеком та реєстром рекомендованої пошти від 15.03.2012р.

Вказана вимога залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Несплата відповідачем розміру шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу забрудненням земель, стала підставою для прокурора м. Хмельницького звернутись в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до господарського суду з даним позовом.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке.

Згідно зі ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Закон) передбачено, що природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки.

Статтею 5 Закону визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ст. 20 Закону до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Статтею 35 Закону України "Про охорону земель" встановлено, що власники і землекористувачі, у тому числі орендарі земельних ділянок, зобов'язані дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель, вживати заходів щодо запобігання негативному екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків впливу.

Згідно з п. 4.3. Положення про Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України №136 від 12.12.2011р. Інспекція складає протоколи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках передбачених законом.

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України , іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про поводження з відходами щодо дотримання вимог виданих дозволів на здіснення операцій у сфері поводження з відходами, дотримання вимог виданих лімітів на утворення та розміщення відходів (п. 4.2. (л) Положення).

Відповідно до п.6.4. Положення Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Частинами 1, 2 ст. 167 Земельного кодексу України встановлено, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється. Нормативи гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах, а також перелік цих речовин затверджуються спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у галузі охорони здоров'я та санітарного нагляду, екології та природних ресурсів.

Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами (ст. 211 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних радіоактивних речовин та відходів.

У відповідності до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно з п. а ч.1 ст. 32 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: а) вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів (ч.5 ст. 33 Закону України "Про відходи").

Згідно з Жовтим переліком відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2000 р. № 1120, зокрема в пункті А зазначено, що відходи, визначені як небезпечні, а саме відходи, що містять як складові гальванічний шлам. Дані відходи були виявлені на території відповідача під час проведення позивачем перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, про що свідчить Акт №100/08 від 23.05.2011р., припис №100/08 від 24.05.2011р., акт відбору ґрунтів від 23.05.2011р., протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 13.07.2011р.

Відповідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997р. (зі змінами від 04.04.2007р. №149) Про затвердження Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства (надалі Методика) забруднення земель це накопичення в ґрунтах та ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фонд, що призводить до їх кількісних або якісних змін.

Землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин, що перевищує їх гранично допустиму концентрацію, які характерні для складу незабрудненого ґрунту або у порівнянні з даними агрохімічного паспорта (для земель сільськогосподарського призначення). Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель (п.п. 3.1., 3.3. Методики).

Відповідно до п. 4.6. Методики Розмір шкоди від забруднення земель (фосфор рух.) визначається за формулою (1): РШ = А x ГОЗ x ПД x КЗ x КН x КЕГ , де

РШ - розмір шкоди від забруднення земель, грн.;

А - питомі витрати на ліквідацію наслідків забруднення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5;

ГОЗ - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала забруднення (засмічення), грн/кв.м, складає 413,32 грн. (Довідка управління Держкомзему в м. Хмельницькому від 02.02.2012р. №196/01-16);

ПД - площа забрудненої земельної ділянки, кв.м, складає 138 м.кв. (Проба №1, протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 05.07.2011р.);

КЗ - коефіцієнт забруднення земельної ділянки, що характеризує кількість забруднюючої речовини в об'ємі забрудненої землі залежно від глибини просочування;

КН - коефіцієнт небезпечності забруднюючої речовини, значення якого визначається за додатком 1 та складає 2,5;

КЕГ - коефіцієнт еколого-господарського значення земель визначається за додатком 2 відповідно до якого становить 1,0.

Разом з цим, відповідно до п. 4.8. Методики Коефіцієнт забруднення землі (КЗ) якщо вміст забруднюючої речовини встановлювався за результатами інструментально-лабораторного контролю, визначається за формулою 4:

СЗР х Гп

К З = -------------- ,

ТЗШ x ІП x Кроз

де

СЗР - концентрація (масова частка) забруднюючої речовини за результатами інструментально-лабораторного контролю, мг/кг, яка складає 264,18 (Проба №1, протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 05.07.2011р.);

ГП - товща земельного шару (глибина), на яку зафіксовано просочування забруднюючої речовини, м, 0,2 (Проба №1, протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 05.07.2011р.);

ТЗШ - товща земельного шару, що є розмірною одиницею для розрахунку витрат на ліквідацію забруднення залежно від глибини просочування і дорівнює 0,2 м;

ІП - індекс поправки до витрат на ліквідацію забруднення залежно від глибини просочування забруднюючої речовини (додаток 3), який складає 0,100;

Кроз - розрахунковий коефіцієнт, що дорівнює 1000000 мг/кг.

Звідси, 264,18 х 0,20

К з = ------------------------------ = 0,0026

0,2 х 0,100 х 1000 000

При цьому приймається до уваги те, що п.4.8.4 Методики передбачено, що при розрахованому значенні Кз < 1 його значення приймається рівним 1,0.

Таким чином, розмір шкоди від забруднення земель (Проба №1, протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 05.07.2011р.) складатиме = 0,5 х 413,32 х 138 х 1 х 2,5 х 1,0 = 71297,7 грн.

Розмір шкоди від забруднення земель (фосфор рух.) Проба №2, протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 05.07.2011р. визначається за формулою (1):

РШ = А x ГОЗ x ПД x КЗ x КН x КЕГ , де

РШ - розмір шкоди від забруднення земель, грн.;

А - питомі витрати на ліквідацію наслідків забруднення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5;

ГОЗ - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала забруднення (засмічення), грн/кв.м, складає 413,32 грн. (Довідка управління Держкомзему в м. Хмельницькому від 02.02.2012р. №196/01-16);

ПД - площа забрудненої земельної ділянки, кв.м, складає 60 м.кв. (Проба №1, протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 05.07.2011р.);

КЗ - коефіцієнт забруднення земельної ділянки, що характеризує кількість забруднюючої речовини в об'ємі забрудненої землі залежно від глибини просочування;

КН - коефіцієнт небезпечності забруднюючої речовини, значення якого визначається за додатком 1 та складає 2,5;

КЕГ - коефіцієнт еколого-господарського значення земель визначається за додатком 2 відповідно до якого становить 1,0.

Таким чином, розмір шкоди від забруднення земель фосфором рух. (Проба №2, протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 05.07.2011р.) складатиме = 0,5 х 413,32 х 60 х 1 х 2,5 х 1,0 = 30999 грн.

Розмір шкоди від забруднення земель (міддю) Проба №2, протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 05.07.2011р. визначається за формулою (1):

РШ = А x ГОЗ x ПД x КЗ x КН x КЕГ , де

РШ - розмір шкоди від забруднення земель, грн.;

А - питомі витрати на ліквідацію наслідків забруднення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5;

ГОЗ - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала забруднення (засмічення), грн/кв.м, складає 413,32 грн. (Довідка управління Держкомзему в м. Хмельницькому від 02.02.2012р. №196/01-16);

ПД - площа забрудненої земельної ділянки, кв.м, складає 60 м.кв. (Проба №1, протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 05.07.2011р.);

КЗ - коефіцієнт забруднення земельної ділянки, що характеризує кількість забруднюючої речовини в об'ємі забрудненої землі залежно від глибини просочування;

КН - коефіцієнт небезпечності забруднюючої речовини, значення якого визначається за додатком 1 та складає 3,0;

КЕГ - коефіцієнт еколого-господарського значення земель визначається за додатком 2 відповідно до якого становить 1,0.

Таким чином, розмір шкоди від забруднення земель міддю (Проба №2, протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 05.07.2011р.) складатиме = 0,5 х 413,32 х 60 х 1 х 3,0 х 1,0 = 37198,8 грн.

При цьому судом враховується, що відповідно до п. 4.11. Методики загальний розмір відшкодування при одночасному забрудненні земельної ділянки декількома забруднюючими речовинами (але одним суб'єктом господарювання чи фізичною особою) визначається за формулою (5):

Р ш.заг = Р ш.макс + 0,5 x (Р ш1 + Рш2 + ... Ршn),

де

Р ш.заг - загальний розмір шкоди від забруднення земельної ділянки декількома забруднюючими речовинами, грн,

Р ш.макс - максимальний з усіх розрахованих окремо для кожної забруднюючої речовини розмірів шкоди від забруднення земельної ділянки, становить 37198,8 грн.;

Р ш1 + Рш2 + ... Ршn - розраховані розміри шкоди від забруднення земельної ділянки іншими забруднюючими речовинами, становить 30 999,00 грн.

Таким чином, приймаючи до уваги те, що забруднення земельної ділянки на території ПАТ "Завод "Нева" відбулося при одночасному забрудненні двома речовинами, а саме фосфором (рух.) та міддю (проба №2), загальний розмір відшкодування шкоди становить:

Р ш.заг = 37198,80 + 0,5 х 30999 = 52698,30 грн.

Враховуючи вищенаведені розрахунки розміру шкоди внаслідок забруднення земельної ділянки фосфором (рух.) та міддю (проби №1, №2) на території ПАТ "Завод "Нева" загальний розмір шкоди складатиме 123 996,00 грн. (52 698,30 +71297,70).

Як вбачається з матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області зафіксовано факт забруднення земельної ділянки на території ПАТ "Завод "Нева", про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 100/08 від 23.05.2011р.

Згідно п. 2 ст.22 ЦК України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до розрахунків, складених позивачем на підставі акту перевірки та згідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997р. (зі змінами від 04.04.2007р. №149) Про затвердження Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу забрудненням земель становить 123,996,00 грн.

Доказів, які б спростовували вказану вище суму збитків, суду в процесі розгляду справи не надано.

Разом з цим, з матеріалів перевірки вбачається, що шкода навколишньому природному середовищу, завдана працівниками відповідача під час виконання ними своїх службових обов'язків, зокрема ПАТ "Завод "Нева" під час зберігання на своїй земельній ділянці (яка надана підприємству в постійне користування згідно державного акту серії І-ХМ №001728) відходів гальванічного шламу не забезпечило належного способу їх зберігання, не отримало ліцензію у сфері поводження з небезпечними відходами, а саме шламом гальванічним, та не призначило відповідальних осіб у сфері поводження з відходами, як це передбачено пунктом й) частини 1 статті 17 Закону України "Про відходи", що потягло забруднення земель хімічними речовинами.

Згідно з ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. В даній статті міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: а) наявність шкоди; б) протиправна поведінка заподіювача шкоди; в) причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; г) вина. Відсутність будь-якого з цих елементів виключає відповідальність у вигляді стягнення збитків, якщо інше не передбачено законом.

Частиною 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Відповідно до роз'яснення Вищого Арбітражного Суду №02-5/215 від 01.04.1994 р. "Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди", крім застосування принципу вини при вирішенні спорів про відшкодування шкоди необхідно виходити з того, що шкода підлягає відшкодуванню за умови безпосереднього причинного зв'язку між неправомірними діями особи, яка завдала шкоду та самою шкодою.

Згідно з п.1.6 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" №02-5/744 від 27.06.2001р. вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (статті 440 та 442 Цивільного кодексу). Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Визнання вини самим правопорушником під час адміністративного провадження (лист відповідача №159 від 09.06.2011 р. про усунення недоліків та порушень природоохоронного законодавства на виконання припису №100/08 від 24.05.2011 р.), вищезазначені обставини справи та вимоги чинного законодавства свідчать про наявність вини ПАТ "Завод "Нева" у порушенні природоохоронного законодавства.

Відповідач в ході розгляду справи не заперечив і не спростував за допомогою належних та допустимих доказів факту порушення ним природоохоронного законодавства.

Враховуючи, що статтею 35 Закону України "Про охорону земель" на землекористувачів земельних ділянок покладений обов'язок проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та приймаючи до уваги норми пункту в) частини 1 статті 211 Земельного кодексу України, суд вважає що між забрудненням земельної ділянки і шкодою, заподіяною внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, існує прямий причинний зв'язок.

Таким чином, наявними є всі складові елементи правопорушення, яке тягне цивільно-правову відповідальність ПАТ "Завод "Нева" за шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу.

Постанова Хмельницького міськрайонного суду від 06.03.2012 р. №2а/2218/1429/12 не може слугувати підставою для відмови у задоволенні позовних вимог, оскільки даною постановою не встановлено будь-яких фактів в підтвердження відсутності в діях відповідача правопорушення, яке тягне цивільно-правову відповідальність за стягнення шкоди, яка є предметом позову. Окрім того, вказаний судовий акт стосується постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_8 за правопорушення (відсутність ліцензії у сфері поводження з небезпечними відходами), яке жодного відношення не має до акту перевірки №100/08 від 23.05.2011 р.

Крім того, дії позивача, внаслідок яких складено акт №100/08 від 23.05.2011 р., припис від 24.05.2011 р., постанова №010865/06 від 16.09.2011 р., не оскаржені відповідачем у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до п. 28 ст.4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а в п.1 ст.11 вказаного закону установлено, з урахуванням положень ч.2 ст.69 Бюджетного кодексу України, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

В главі 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень Державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000р. №131 передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами. Аналогічна правова позиція викладена в постановах ВГСУ від 04.04.2012р. №41/106, від 25.04.2012р. №20/5025/1919/11.

Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку, що позов заявлений прокурором обґрунтовано, підтверджений належними по справі доказами, розрахунок завданої шкоди обраховано позивачем правомірно і підлягає задоволенню.

У відповідності до ст.49 ГПК України судові витрати підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст.1, 12, 33, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Публічного акціонерного товариства "Завод "Нева" м. Хмельницький про стягнення 123996,00 грн. шкоди завданої забрудненням земельних ресурсів задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Завод "Нева" (м. Хмельницький, вул. Курчатова, 6, код 14307972) 123 996,00 грн. (сто двадцять три тисячі дев'ятсот дев'яносто шість гривень 00 коп.) шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу на користь Державного бюджету України, місцевих бюджетів Хмельницької міської ради та Хмельницької обласної ради, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державної казначейської служби України у Хмельницькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій за наступними реквізитами: (одержувач Хмельницька міська рада, р/р 33119331700002, код класифікації 24062100, код 23565225, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКСУ у Хмельницькій області).

Видати наказ.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Завод "Нева" (м. Хмельницький, вул. Курчатова, 6, код 14307972) в дохід державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22030001 „Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)", символ звітності 206, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк отримувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, код банку отримувача 815013, на рахунок 31218206783002) судовий збір в сумі 2479,92 грн. (дві тисячі чотириста сімдесят дев'ять гривень 92 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 03.07.2012р.

Суддя С.В. Заверуха

Віддрук. 4 прим.:

1 - до справи, 2 - позивачу (м. Хмельницький, вул. І.Франка, 2/2), 3 - відповідачу рекомендованим з повідомленням про вручення (м. Хмельницький, вул. Курчатова, 6), 4 - міській прокуратурі (м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 28).