ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 41/571 18.06.12
За позовомХерсонського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах Головного управління держкомзему в Херсонській області До Третя особа,Херсонської обласної державної адміністрації Генічеської районної державної адміністрації Приватного підприємства «Буд-Транс» яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Щасливецька сільська рада Генічеського району Херсонської області Провизнання недійсним розпорядження № 30 від 20.01.2010 року, договору від 09.02.2010 року та зобов'язання вчинити дії Колегія суддів у складі: суддя Спичак О.М. головуючий
суддя Смирнова Ю.М.
суддя Шаптала Є.Ю.
Представники сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача-1: не з'явився;
від відповідача-2: не з'явився;
від відповідача-3: ОСОБА_1, дов. № б/н від 21.09.2010 р.; ОСОБА_2 -дов. № б/н від 21.09.2010р.
прокурор: Бєрова О.В. -посвідчення № 23 від 23.01.2012 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Херсонський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах Головного управління держкомзему в Херсонській області звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Херсонської обласної державної адміністрації , Генічеської районної державної адміністрації та Приватного підприємства «Буд-Транс»про визнання недійсним розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації № 30 від 20.01.2010 р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду земельної ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею», визнання недійсним договору оренди від 09.02.2010 р., укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством «Буд-Транс», зобов'язання Генічеського відділу Держкомзему скасувати державну реєстрацію договору оренди від 09.02.2010 р. та зобов'язання Приватне підприємство «Буд-Транс»повернути земельну ділянку площею 6,0 га, розташованої за межами населеного пункту с. Щасливцево, на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району, Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки № 6522186500:11:006:0235, до державної власності.
Ухвалою від 19.12.2011 року було порушено провадження по справі та залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача Щасливцевську сільську раду, Генічеського району, Херсонської області, розгляд справи призначено на 27.01.2012 року.
Представники позивача, відповідачів-1,2 в судове засіданні 27.01.2012 року не з'явилися, вимоги ухвали про порушення провадження у справі не виконали, про причину неявки суд не повідомили, про час та дату проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Представник відповідача-3 у судовому засіданні 27.01.2012 р. надав відзив на позовну заяву, документи на виконання вимог ухвали суду та усні пояснення по суті спору. Крім того, подав клопотання про припинення провадження у справі, яке судом буде розглянуте в наступному судовому засіданні.
Прокурор у дане судове засідання не з'явився, проте через відділ діловодства господарського суду міста Києва подав документи на виконання вимог ухвали суду.
Представники відповідача в судовому засіданні 27.01.2012 року подав клопотання про продовження строку вирішення спору по справі № 41/571, яке судом розглянуто та задоволено.
У зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів та у зв'язку з неявкою в судове засідання представників позивача, відповідачів-1,2 та прокурора, суд відклав розгляд справи до 20.02.2012 року.
Представники позивача, відповідача-2 та третьої особи в судове засідання не з'явились про причини неявки суд не повідомили, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Представник відповідача-1 в судове засідання не з'явився, проте через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву.
Клопотання представника відповідача-3 про припинення провадження у справі буде розглянуто в наступному судовому засіданні.
Зважаючи на складність спору та керуючись статтею 4-6 Господарського процесуального кодексу України суддя Спичак О.М. звернувся до Голови господарського суду м. Києва з заявою про визначення складу суду для колегіального розгляду справи № 41/571.
Розпорядженням Голови господарського суду м. Києва № б/н від 20.02.2012 року затверджено колегію суддів в наступному складі суддів: Спичак О.М. (головуючий), Івченко А.М., Шаптала Є.Ю.
Ухвалою від 20.02.2012 р. справу № 41/571 прийнято до свого провадження колегією суддів. Розгляд справи призначено на 19.03.2012 р.
Представники позивача, відповідачів-1,2,3 в судове засіданні 19.03.2012 року не з'явилися, про причину неявки суд не повідомили, про час та дату проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Прокурор у даному судовому засіданні надав усні пояснення по суті спору.
У зв'язку з неявкою в судове засідання представників позивача, відповідачів-1,2,3, суд вважає відклав розгляд даної справи до 09.04.2012 р.
У зв'язку з перебуванням судді Івченка О.М. на лікарняному, розпорядженням Голови господарського суду м. Києва від 09.04.2012 року справу № 41/571 передано на розгляд колегії судів в наступному складі: Спичак О.М. (головуючий суддя), Смирнова Ю.М., Шаптала Є.Ю.
Представники позивача, відповідачів-1,2 в судове засіданні 09.04.2012 року не з'явилися, про причину неявки суд не повідомили, про час та дату проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Представник відповідача-3 та прокурор надали усні пояснення по справі.
У зв'язку з неявкою в судове засідання представників позивача, відповідачів-1,2 суд вважає за необхідне відкласти розгляд даної справи.
У зв'язку з неявкою в судове засідання представників позивача, відповідачів-1,2 ухвалою від 09.04.2012 року розгляд справи було відкладено на 14.05.2012 року.
Представники позивача, відповідача-2 та прокурор в судове засідання 14.05.2012 року не з'явилися, про причину неявки суд не повідомили, про час та дату проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Представник відповідача-1 в судове засідання 14.05.2012 року не з'явився, проте подав до канцелярії суду заяву, в якій просив суд розглядати справу без участі представника.
В судовому засіданні 14.05.2012 року представник відповідача-3 надав усні пояснення по суті спору.
Також, в судовому засіданні 14.05.2012 року представник відповідача-3 подав клопотання про продовження строку вирішення спору по справі № 41/571, яке судом розглянуто та задоволено.
У зв'язку з неявкою в судове засідання учасників судового процесу, суд відклав розгляд справи до 18.06.2012 р.
Представники позивача та відповідача-1 в судове засідання 18.06.2012 року не з'явилися, про причину неявки суд не повідомили, про час та дату проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Представник відповідача-2 в судове засідання не з'явились, вимоги ухвали суду не виконали, про причини неявки суд не повідомили, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Представник відповідача-3 та прокурор у судовому засіданні 18.06.2012 року надали усні пояснення по суті спору.
Судом було розглянуте та частково задоволене, раніше подане клопотання представника відповідача-3, про припинення провадження у справі.
В судовому засіданні 18.06.2012 року на підставі ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників процесу, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
20.01.2010 р. Головою Херсонської обласної державної адміністрації прийнято розпорядження № 30 від 20.01.2010 р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею».
Пунктом 1 розпорядження Голови Херсонської обласної державної адміністрації № 30 від 20.01.2010 р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею»затверджено переможцю аукціону від 04 листопада 2008 року з набуття права оренди земельної ділянки за лотом № 12 -Приватному підприємству «Буд-Транс»проект землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки площею 6,0 га зі складу земель запасу рекреаційного призначення, розташованих на території Щасливцівської сільської ради Генічеського району, для розміщення бази відпочинку.
Пунктом 2 даного розпорядження надано Приватному підприємству «Буд-Транс»в оренду земельну ділянку, зазначену в пункті 1 цього розпорядження.
Пунктом 4.2 даного розпорядження зобов'язано укласти в місячний термін з Генічеською районною державною адміністрацією договір оренди земельної ділянки, зазначеної в пункті 2 даного розпорядження.
Умовами пункту 4 розпорядження зобов'язано Приватне підприємство «Буд-Транс»дотримуватися вимог, визначених у висновках відповідних служб та органів; дотримуватися вимог статті 62 Земельного кодексу України та статті 90 Водного кодексу України стосовно обмеження використання земельної ділянки в прибережній смузі уздовж Азовського моря (площа -6,00 га).
Пунктами 5 та 6 даного розпорядження доручено Генічеській районній державній адміністрації укласти в місячний термін договір оренди земельної ділянки, вказаної у пункті 2 цього розпорядження, із Приватним підприємством «Буд-Транс»; відділу Держкомзему у Генічеському районі надати до Генічеського районного відділу Херсонської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»договір оренди земельної ділянки, вказаний у пункті 5 даного розпорядження, для його реєстрації та видачі Приватному підприємству «Буд-Транс».
09.02.2010 р. між Генічеською райдержадміністрацією та Приватним підприємством «Буд-Транс»було укладено договір оренди землі, який було зареєстровано у Генічеському районному відділі Херсонської філії ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.04.2010 р. за № 4АА002202-0410720000015.
Відповідно до пункту 1 договору орендодавець на підставі розпорядження Голови обласної державної адміністрації від 20.01.2010 р. № 30 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду земельної ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею»надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку -із земель запасу реакраційного призначення, яка розташована на території Щасливськівської сільської ради для розміщення баз відпочинку.
Пунктом 8 договору оренди сторони узгодили, що даний договір укладено на 49 років.
Херсонський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Головного управління Држкомзему в Херсонській області звернувся з позовом про визнання недійсним з моменту його винесення розпорядження Голови Херсонської обласної державної адміністрації № 30 від 20.01.2010 р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею»; визнання недійсним з моменту укладення договору оренди земельної ділянки від 09.02.2010 р., укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством «Буд-Транс», площею 6,0 га, розташованої за межами населеного пункту с. Щасливе, на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500:11:006:0235, який зареєстрований у Генічеському районному відділі Херсонської філії ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.04.2010 р. за № 4АА002202-0410720000015; зобов'язати Генічеський відділ Держкомзему скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 09.02.2010 р., укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та ПП «Буд-Транс»площею 6,0 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Щасливе на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району, який зареєстрований у Генічеському районному відділі Херсонської філії ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.04.2010 р. за № 4АА002202-0410720000015, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500:11:006:0235; зобов'язати Приватне підприємство «Буд-Транс»повернути земельну ділянку площею 6,0 га, розташованої за межами населеного пункту с. Щасливцево, на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500: 11:006:0235, до державної власності.
В обґрунтування позовних вимог позивач та прокурор зазначає, що оскаржуване розпорядження Голови Херсонської обласної державної адміністрації № 30 від 20.01.2010 р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею»було прийняте в порушення статей 123, 124 Земельного кодексу України, оскільки на момент прийняття даного рішення проект землеустрою не отримав позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації.
Також, на думку прокурора, у зв'язку з тим, що зазначене вище рішення прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, договір оренди, який укладений на його виконання підлягає визнанню недійсними, а для захисту порушеного права власності територіальної громади на землю необхідно повернути земельну ділянку площею 6,0 га, розташовану за межами населеного пункту с. Щасливцево, на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500: 11:006:0235, до державної власності.
В свою чергу, відповідачі проти задоволення позовних вимог заперечують та просять припинити провадження у справі № 41/571, оскільки господарським судом Херсонської області була розглянута тотожна справа № 5024/2035/2011 за позовом Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації до Приватного підприємства «Буд-Транс», Генічеської районної державної адміністрації про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 09.02.2010 р., укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством «Буд-Транс», площею 6,0 га; зобов'язати Генічеський відділ Держкомзему здійснити реєстрацію недійсності договору оренди землі від 09.02.2010 р., зобов'язати Приватне підприємство «Буд-Транс» повернути земельну ділянку площею 6,0 га, розташованої за межами населеного пункту с. Щасливцево, на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500: 11:006:0235, до державної власності.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що господарським судом Херсонської області розглядалася справа № 5024/2035/2011 за позовом Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації до Приватного підприємства «Буд-Транс», Генічеської районної державної адміністрації про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 09.02.2010 р., укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством «Буд-Транс», площею 6,0 га; зобов'язання Генічеського відділу Держкомзему здійснити реєстрацію недійсності договору оренди землі від 09.02.2010 р., зобов'язання Приватного підприємства «Буд-Транс»повернути земельну ділянку площею 6,0 га, розташовану за межами населеного пункту с. Щасливцево, на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500: 11:006:0235, до державної власності.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 27.12.2011 р. у справі № 5024/2035/2011 визнано недійсним договір оренди земельної ділянки від 09.02.2010 р., укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством «Буд-Транс». В задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Генічеського відділу Держкомзему здійснити реєстрацію недійсності договору оренди землі від 09.09.2009 р. відмовлено. Провадження в частині позовних вимог про зобов'язання Приватне підприємство «Буд-Транс»повернути земельну ділянку площею 6,0 га, розташовану за межами населеного пункту с. Щасливцеве на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500: 11:006:0235, до державної власності припинено.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо є рішення господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішив господарський спір між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав.
Таким чином, провадження у справі підлягає припиненню за наявності таких умов:
- у справі беруть участь ті ж сторони;
- спір виник про той же предмет та з тих же підстав;
- прийняте рішення набрало законної сили, не змінено і не скасовано відповідно до чинного законодавства.
Оскільки, спір між Херсонським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації до Приватного підприємства «Буд-Транс», Генічеської районної державної адміністрації в частині позовних вимог про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 09.02.2010 р., укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством «Буд-Транс», площею 6,0 га та зобов'язання Приватне підприємство «Буд-Транс»повернути земельну ділянку площею 6,0 га, розташовану за межами населеного пункту с. Щасливцево, на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500: 11:006:0235 до державної власності було вирішено судом при розгляді господарським судом Херсонської області справи № 5024/2035/2011, то суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення клопотання відповідачів та припинення провадження у справі № 41/571 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
В іншій частині клопотання про припинення провадження у справі задоволенню не підлягає, оскільки позовні вимоги про визнання недійсним розпорядження Голови Херсонської обласної державної адміністрації № 30 від 20.01.2010 р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею»та зобов'язання Генічеський відділ Держкомзему скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 09.02.2010 р. не були предметом спору при вирішенні господарським судом Херсонської області справи № 5024/2035/2011.
Позовні вимоги в частині визнання недійсним розпорядження Голови Херсонської обласної державної адміністрації № 30 від 20.01.2010 р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею»підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Статтею 4 ГПК України вставлено, що господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
Статтею 12 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно положень ст.19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»місцеве самоврядування в Україні -це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється, зокрема, на принципах: законності, гласності, підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб: судового захисту прав місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 2 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі в межах повноважень, та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
З положень пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України вбачається, до розмежування земель державної та комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 124 ЗК України (в редакції чинній на момент прийняття розпорядження № 30 від 20.01.2010 року) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Статтею 123 ЗК України (в редакції чинній на момент прийняття розпорядження № 30 від 20.01.2010 року) встановлено, що надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Відповідно ст.9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Судом встановлено, що проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду Приватному підприємству «Буд -Транс», площею 6,0 га, розташованої за межами населеного пункту с. Щасливцеве, на території Щасливцевської сільської ради, Генічеського району, надано висновок державної експертизи землевпорядної документації №538-09 від 09.07.2009р., яким зазначений проект землеустрою оцінено негативно та не погоджено, оскільки відсутнє обґрунтування віднесення витребуваної земельної ділянки до земель рекреаційного призначення, виходячи зі статті 51 Земельного кодексу України; необхідно додати більш розширене викопіювання з плану земель сільської ради з нанесенням меж прибережної захисної смуги, водоохоронної зони, викопіювання з чергового кадастрового плану з нанесенням меж суміжних землекористувань, інформацію про наявність (відсутність зелених) насаджень та розпорядження відповідної місцевої держадміністрації про погодження проекту землеустрою; зміни та виправлення, внесені в проектну документацію, необхідно посвідчити у відповідності до вимог п.п. 3.3.2 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації; необхідно уточнити склад угідь, прикласти виписку по формі 6-зем, підписану керівником територіального органу із земельних ресурсів та скріплену печаткою установи. Крім того, в матеріалах проекту існують розбіжності щодо розташування земельної ділянки у прибережній захисній смузі; у землевпорядній документації відсутній проект погодження проекту землеустрою територіального органу виконавчої влади з питань водного господарства; розміщення у прибережній захисній смузі Утлюцького лиману Азовського моря бази відпочинку не відповідає вимогам статті 89 Водного кодексу України.
У відповідності до ч.7 ст.123 Земельного кодексу України погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Наявність негативного висновку проекту землеустрою фактично є відсутністю погодження проекту землеустрою, що виключає можливість його затвердження і, в свою чергу, є підставою для задоволення позовних вимог в частині визнання недійсним розпорядження Голови Херсонської обласної державної адміністрації № 30 від 20.01.2010 р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею».
Щодо позовних вимог про зобов'язання Генічеський відділ Держкомзему скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 09.02.2010 р., то судом зазначається, що права держави в особі Головного управління Держкомзему в Херсонській області в цій частині не порушені, а заявлені вимоги є передчасними, оскільки доказів того, що позивач звертався до Генічеського відділу Держкомзему із вимогою скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 09.02.2010 р., а останній в цьому відмовив, суду не надано.
Враховуючи вищезазначене, господарський суд приходить до висновку, що позовна вимога Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему в Херсонській області про скасування державної реєстрації договору оренди землі від 09.02.2010 р. задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 80, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Провадження в частині позовних вимог про визнання недійсним з моменту укладення договору оренди земельної ділянки від 09.02.2010 р., укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством «Буд-Транс», площею 6,0 га, розташованої за межами населеного пункту с. Щасливе, на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500:11:006:0235, який зареєстрований у Генічеському районному відділі Херсонської філії ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.04.2010 р. за № 4АА002202-041072000015 та зобов'язання Приватне підприємство «Буд-Транс»повернути земельну ділянку площею 6,0 га, розташовану за межами населеного пункту с. Щасливцево, на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6522186500: 11:006:0235, до державної власності припинити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
3. Визнати недійсним розпорядження Голови Херсонської обласної державної адміністрації № 30 від 20.01.2010 р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею».
4. Стягнути з Херсонської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 73000, м. Херсон, пл. Свободи, 1, код ЄДРПОУ 00022645) в дохід Державного бюджету України 235 (двісті тридцять п'ять) грн. 25 коп. судового збору.
5. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення стр. подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено
25.06.2012 р.
Колегія суддів у складі: суддя О.М. Спичак (головуючий)
суддя Ю.М. Смирнова
суддя Є.Ю. Шаптала