ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2012 р. Справа № 1601/2а-15841/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17.11.2011р. по справі № 1601/2а-15841/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці , Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про оскарження відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач - 1), Управління пенсійного фонду України в Автозаводському районні м. Кременчука (далі - відповідач - 2), в якому просив визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача - 1 від 14.03.2011 року; зобов'язати відповідача - 2 зарахувати та призначити позивачу пенсію за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 01.09.1979 року по 04.08.1980 року до пільгового стажу роботи, який передбачено списком № 2 виробництв цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах.
Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17.11.2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Виходячи з приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріали справи свідчать про те, що 06 грудня 2010 року позивач звернувся до відповідача - 2 з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Листом від 14 грудня 2010 року відповідачем - 2 було відмовлено в задоволенні заяви, на підставі відсутності довідок, що підтверджують, що в період з 01 серпня 1974 р. по 31 серпня 1979 р. позивач працював на посаді шліфувальники на Полтавському електромеханічному заводі, а також з 01 вересня 1979 р. по 04 серпня 1980 р. на посаді шліфувальника на Полтавському заводі «Комплект» виробничого об'єднання «Лтава». Саму заяву було перенаправлено до відповідача - 1 для розгляду заяви на засіданні Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
28 березня 2011 року ним було отримане рішення про результати розгляду заяви Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавської області, згідно якого позивачу відмовлено в підтверджені періодів роботи з 01.01.1979 р. по 04.08.1980 р.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набув чинності з 01.01.2004 р., пенсійне забезпечення осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та які відповідно до законодавства, що діяло раніше мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються в розмірах згідно ст. 27, 28 цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" правом на пенсію на пільгових умовах користуються працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначають із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
При підтвердженні спеціального трудового стажу необхідні додаткові відомості стосовно робітника, який зайнятий виконанням робіт, передбачених Списком № 2, протягом повного робочого дня.
Підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, в разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника здійснюється комісіями, які створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях, відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 р. № 18-1.
Пунктом 11 вищезазначеного Порядку передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає документи: заяву про підтвердження стажу роботи, довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про ліквідацію підприємства, установи, організації без визначення правонаступника, трудову книжку, документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).
У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтвердити виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
На підставі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників.
За таких підстав, право видачі уточнюючої довідки про пільговий стаж роботи має виключно тільки підприємство, на якому працював позивач або його правонаступник.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до трудової книжки та архівних довідок виданих виконавчим комітетом Полтавської міської ради з 13.02.1974 р. позивач прийнятий учнем шліфувальника профільної шліфовки сухим способом на Полтавський електромеханічний завод; з 01.08.1974 р. присвоєно 2 розряд шліфувальника сухим способом на Полтавському електромеханічному заводі; з 01.09.1979р. прийнятий в порядку переведення шліфувальником металічних виробів і інструмента абразивними кругами сухим способом на Полтавський завод «Комплект» в/о «Лтава»; з 04.08.1980 р. був звільнений.
Згідно довідок про заробіток від 07.10.2010 р. № К 01-07-7/1052, виданих архівом виконкому Полтавської міської ради оплата праці проводилася за періоди: з 01.01.1976 р. по 31.03.1976 р.; з 01.05.1976 р. по 30.06.1980 р.;
Відповідно до довідок виданих виконавчим комітетом Полтавської міської ради від 07.10.2010 р. № К 01-07-17/1052 відповідно до картки форми П-2 Полтавського заводу «Комплект» в/о «Лтава» за період роботи позивача на посаді шліфувальника з 01.09.1979р. по 07.07.1980р. наказів про переведення на інші роботи, на роботи з неповним робочим днем та про надання відпусток без збереження заробітної плати немає. Відповідно до картки форми П-2 Полтавського електромеханічного заводу за період роботи позивача на посаді шліфувальника з 01.01.1976 р. по 01.09.1979 р. наказів про переведення на інші роботи, на роботи з неповним робочим днем та про надання відпусток без збереження заробітної плати також немає.
Надано копію наказу від 29.08.1979 р. № 758а про перетворення філіалу Полтавського електромеханічного заводу в Полтавський завод «Комплект» виробничого об'єднання «Лтава» з 01.09.1979р.
Згідно з архівною довідкою виконавчого комітету Полтавської міської ради від 07.10.2010 р. № К-01-07-17/1052 повідомляється, що відповідно до статуту Полтавського виробничого об'єднання «Лтава» зареєстрованого розпорядженням міськвиконкому № 149 від 27.02.1992 р. «Про державну реєстрацію Полтавського державного виробничого об'єднання «Лтава» до складу об'єднання входив завод «Комплект» без права юридичної особи.
Відповідно до наказу № 1384а від 26.10.1994р. створено на базі Полтавського електромеханічного заводу відкрите акціонерне товариство «Лтава».
Відповідно до п.11 (2) «Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років» надаються відомості про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника. Дані відомості на розгляд Комісії при Головному управлінні не надавалися, а за час роботи 1974-1979рр. у підприємства є правонаступник ВАТ «Лтава», що є діючим підприємством.
Згідно довідок в період з 01.08.1974 р. по 31.12.1975 р., з 01.04.1976р. по 30.04.1976р., з 01.07.1980р. по 04.08.1980 р. відсутні відомості про заробітну плату та за періоди з 01.08.1974 р. по 31.12.1975 р., з 08.07.1980 р. по 04.08.1980 р. відсутні відомості про переведення на інші роботи, на роботи з неповним робочим днем та про надання відпусток без збереження заробітної плати.
Оскільки з наданих документів не вбачається факту ліквідації підприємства без визначення правонаступника, оскільки у підприємства є правонаступник ВАТ «Лтава» та часткова відсутність відомостей про заробітну плату та відомостей про переведення на інші роботи, на роботи з неповним робочим днем та про надання відпусток без збереження заробітної плати Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області винесено рішення від 14.03.2011 р. № 28 про відмову в підтвердженні пільгового стажу.
Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.01.2002 р. № 2981-ІІІ з 01.01.2002 р. функції призначення і виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсії на даний час приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Зважаючи на вищевикладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області безпосередньо не здійснює нарахування і виплату пенсій.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.05 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.05 за №1566/11846 (далі Порядок) передбачено, що «Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи із відповідною заявою згідно додатку №4 до Порядку (пункт 37) та надання необхідних документів згідно до пунктів 7,9,13 Порядку. Пунктом 39 Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення (відмови в призначенні) пенсії. При цьому орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення чи відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43 Порядку).
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до відповідача - 2 із заявою про призначення йому пенсії відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ним були надані всі необхідні документи, а саме трудова книжка та довідки, в яких містяться відповідні записи, які підтверджують факт роботи та потрібний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, за списком № 2.
Крім того, позивач звертався з вимогою до відповідача - 2 про зарахування та призначення пенсії за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у період роботи з 01.09.1979 року по 04.08.1980 року до пільгового стажу роботи, а відповідач - 2 ґрунтує свої доводи, вказуючи на інші періоди роботи позивача.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем надані належні докази на підтвердження наявності пільгового стажу, який передбачено списком № 2 виробництв цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах.
Також, колегія суддів зазначає, що до повноважень відповідача - 2 відноситься призначення пенсії позивачеві, але у порушення норм чинного законодавства, було відмовлено та направлено позивача до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, незважаючи на те, що остання розглядає заяви про підтвердження стажу на пільгове призначення пенсії у разі відсутності трудової книжки або відсутності в ній відповідних записів.
Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо воно заперечує проти адміністративного позову.
Під час судового розгляду справи, відповідач - 2, як суб'єкт владних повноважень, належними доказами не довів факту правомірність своїх дій та рішення.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2011 року № 803 "Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України", 27.10.2011 року було реорганізовано Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці та Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці шляхом злиття в Управління Пенсійного фонду України в м. Кременцуці, у зв'язку з цим, колегія суддів вважає за необхідне змінити назву.
За таких підстав, колегія суддів, вважає, що суд першої інстанції під час ухвалення оскаржуваної постанови допустив порушення норм матеріального права, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.
Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17.11.2011 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Тацій Л.В.