Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/6458/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зеленова А.С.
при секретарі Кобець О.А.
за участю:
представника позивача Могильницького О.О.,
представника відповідача Мочкаєва Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 21.05.2012 №0000271541, №0000261541,
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 21.05.2012 №0000271541, №0000261541/а.с.3-6/.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що податкові повідомлення-рішення від 21.05.2012 №0000271541, №0000261541 про застосування до ДП "Донвуглереструктуризація" штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з екологічного податку, оскільки підприємство фінансується за рахунок бюджетних коштів та має можливість сплачувати податки та інші загальнообов'язкові платежі, у тому числі екологічний податок, тільки у строки отримання виділених бюджетних асигнувань.
У зв'язку з зазначеним позивач у судовому порядку просить скасувати зазначені податкові повідомлення-рішення.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що Торезькою ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища ДП «Донвуглереструктуризація». Даною перевіркою встановлено порушення вимог п.250.2 ст.250 ПКУ, згідно якої платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, подання податкової декларації.
При перевірці встановлено несвоєчасну сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища. Відповідно до встановленого порушення на підставі ст.126 Податкового кодексу України до ДП «Донвуглереструктуризація» була застосована штрафна(фінансова) санкція у кількості 20% від суми несвоєчасно сплаченої, затримка якої склад 51 та 143 днів.
Посилання позивача на той факт, що підприємство фінансується з бюджету, не може бути прийнятий до уваги як аргумент несвоєчасної сплати податкових зобов'язань, оскільки положеннями діючого законодавства зазначена обставина не є підставою для незастосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань.
Просив суд відмовити у задоволенні позову/а.с.41-43/.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Позивач - Державне підприємство Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 03.07.2007 року за адресою: вул. Успенського, м. Макіївка, Донецької області, включено до ЄДРПОУ за № 32442610 /а.с.12/. Здійснює свою діяльність відповідно до статуту в новій редакції затвердженому Міністерством енергетики та вугільної промисловості України /а.с.7-11/.
Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» перебуває на обліку в Торезькій ОДПІ Донецької області в якості платника окремих видів податків.
07 травня 2012 Торезькою об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби на підставі п.20.1.4 п20.1 ст.20, ст.79 Податкового кодексу України проведено перевірку ДП «Донвуглереструктуризація» з питань своєчасності сплати екологічного податку.
За результатами перевірки Торезькою ОДПІ Донецької області ДПС складено акт перевірки №40/15-1-32442610 від 07.05.2012 року /а.с.44-46/.
Даним актом встановлено порушення вимог п.250.2 ст.250 ПКУ платником екологічного податку несвоєчасно сплачено екологічний податок:
- несвоєчасно сплачено екологічний податок за ІІІ квартал 2011 року по терміну сплати 19.11.2011 року в сумі 1255,80грн. за ІV квартал 2011 року по терміну сплати 19.02.2012 в сумі 123413,49грн. /а.с.46/.
За результатами перевірки Торезькою об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби прийнято наступні податкові повідомлення-рішення форми «Ш»:
- від 21.05.2012 №0000271541, яким Державному підприємству «Донвугереструктуризація» визначено суму грошового зобов'язання з екологічного податку від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 9101,14грн. за затримку на 51 календарний день строків сплати суми узгодженого податкового зобов'язання в розмірі 45505,70грн./а.с.14/;
- від 21.05.2012 №0000261541, яким Державному підприємству «Донвугереструктуризація» визначено суму грошового зобов'язання з екологічного податку з надходжень від викидів в атмосферне повітря у розмірі 15832,71грн. за затримку на 143 календарний день строків сплати суми узгодженого податкового зобов'язання в розмірі 79163,59грн. /а.с.15/.
Не погодившись із даними податковими повідомленнями-рішеннями Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (ДП «Донвуглереструктуризація») звернулося до суду із даним позовом /а.с.3-6/.
Суд вважає вказані рішення законними та обґрунтованим з наступних підстав.
Як слідує з пояснення позивача, несвоєчасна сплата екологічного податку проводиться по мірі надходження бюджетних коштів, оскільки ДП "Донвуглереструктуризація" фінансується за рахунок Державного бюджету. Отже, позивач є виконавцем державних програм і проводить оплати в межах виділених асигнувань по мірі надходження коштів з державного бюджету. В підтвердження цього позивач надав до матеріалів справи виписки з рахунків ДП "Донвуглереструктуризація", довідку руху бюджетного фінансування у 2012 році по підприємству, витяг з програми виконання обсягів робіт та послуг з ліквідації шахт, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів за статтею "Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості по Міненерговугілля на 2012 рік" /а.с.17-18,19-27/.
Також позивач зазначає, що платники податків відповідальні за порушення податкового законодавства. При цьому, у даному випадку, вини ДП "Донвуглереструктуризація" у несвоєчасній сплаті податків і зборів немає, тому застосування фінансової відповідальності неправомірне.
На підставі пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку, зі сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Так, п. 249.1 ст. 249 ПКУ встановлено, що суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку (крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу), податковими агентами (які визначені підпунктом 241.2.1 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу). У разі якщо під час провадження господарської діяльності платником податку здійснюються різні види забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення різними видами забруднюючих речовин, такий платник зобов'язаний визначати суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом забруднюючої речовини (п. 249.2 ст. 249 ПКУ).
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПКУ).
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Так, згідно п. 126.1 ст. 126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
З матеріалів справи судом встановлено, що граничні терміни сплати екологічного податку, який відповідач самостійно визначив в деклараціях з екологічного податку, сплинув, що підтверджено матеріалами справи, та позивачем не спростовано.
Отже, за порушення цих граничних термінів Торезькою ОДПІ застосовано до ДП "Донвуглереструктуризація" штрафні санкції у розмірі, передбаченому вимогами п. 126.1 ст. 126 ПКУ.
З аналізу наведених норм суд зазначає, що податковим законодавством прямо встановлені строки подання податкової звітності по існуючим податкам, у тому числі -екологічному податку, а також строки оплати грошового зобов'язання по цим податкам, при цьому, будь-які виключення щодо визначених строків законодавством не встановлено.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що Торезькою ОДПІ правомірно винесені податкові повідомлення-рішення від 21.05.2012 №0000271541, №0000261541 про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати екологічного податку, а тому позовні вимоги ДП "Донвуглереструктуризація" задоволенню не підлягають.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Згідно ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та
законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для
прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій
дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими
несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на
досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б доводили неправомірність актів чи дій відповідача згідно заявленому позову, позивач суду не надав.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач довів правомірність своїх дій та прийняття спірних рішень, а тому позовні вимоги Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 21.05.2012 №0000271541, №0000261541 - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 25 червня 2012 року у присутності представників сторін. Постанова виготовлена та підписана у повному обсязі 02 липня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зеленов А. С.