Постанова № 24963015, 02.07.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2012
Номер справи
2а/0470/4206/12
Номер документу
24963015
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2012 р. Справа № 2а/0470/4206/12 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Маковська О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області до закритого акціонерного товариства "Нікопольський завод сталевих труб "ЮТІСТ" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

26 березня 2012 року управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з закритого акціонерного товариства "Нікопольський завод сталевих труб "ЮТІСТ" заборгованість по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списку №1 та списку №2 у розмірі 167672,73 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.04.2012 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №2а/0470/4206/12 та запропоновану відповідачу надати заперечення на адміністративний позов.

20.04.2012 від ліквідатора закритого акціонерного товариства "Нікопольський завод сталевих труб "ЮТІСТ" надійшли заперечення на адміністративний позов, в яких останній просить закрити провадження у справі, оскільки, на думку арбітражного керуючого, зобов'язання боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедури банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури за заявою кредитора ліквідатору та до господарського суду.

В зв'язку з необхідністю в отриманні додаткових доказів та пояснень від сторін, справу призначено до судового розгляду. В судові засідання, призначені на 11.05.2012 та 28.05.2012 представники позивача та відповідача не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

18.05.2012 на адресу суду надійшло клопотання ліквідатора закритого акціонерного товариства "Нікопольський завод сталевих труб "ЮТІСТ" про закриття провадження у справі, яке мотивовано тими ж доводами, що й заперечення на адміністративний позов від 20.04.2012.

28.05.2012 від представника позивача надійшла заява про підтримання позовних вимог у повному обсязі та про розгляд справи в порядку письмового провадження, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що справа підлягає розгляду у порядку письмового провадження, а поданих доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач станом на 26.03.2012 має заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах на загальну суму 167672,73 грн.

Відповідач не погоджуючись з адміністративним позовом зазначив, що грошові зобов'язання відповідача зі сплати витрат на виплату та доставку пенсій є поточними, а відтак підлягають стягненню не в порядку КАС України, а на підставі відповідної заяви ліквідатору та до господарського суду протягом строку ліквідаційної процедури.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача про можливість чи неможливість виникнення у суб'єкта господарювання зобов'язань після ухвалення постанови про визнання його банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зауважує на такому.

Закрите акціонерне товариство "Нікопольський завод сталевих труб "ЮТІСТ" зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області, і відповідно, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Станом на 26.03.2012 за відповідачем рахується заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списку №1 та списку №2 у розмірі 167672,73 гривень.

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 08.06.2011 у справі №Б38/180-10 закрите акціонерне товариство "Нікопольський завод сталевих труб "ЮТІСТ" ( код ЄДРПОУ 30926951) визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 1 рік до 08.06.2012.

З загальним правилом, суб'єкти господарювання - це господарські організації, як діють на основі права власності, права господарського відання чи оперативного управління, мають статус юридичної особи, що визначається цивільним законодавством та господарським кодексом України.

Юридичною особою, за визначенням, даним у ст. 80 ЦК України, є організація, створена і зареєстрована в установленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю. Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Підставою для вилучення суб'єкта господарювання з державного реєстру відповідно до ст. 59 ГК України є скасування державної реєстрації. Суб'єкт господарювання втрачає статус юридичної особи і вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься після затвердження ліквідаційного балансу.

При цьому, ліквідаційна процедура допускає підприємницьку діяльність, яка зводиться до закінчення технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, передбачає можливість укладання угод та таке інше.

З огляду на наведене, ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури не позбавляє суб'єкта господарювання здатності мати цивільні права та обов'язки.

У ч.1 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом" зазначено, що з дня ухвалення господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута.

Таким чином, у суб'єкта господарювання після ухвалення постанови про визнання його банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури можуть виникати нові зобов'язання зі сплати податків і зборів, але не може здійснюватися нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута.

За таких обставин, враховуючи той факт, що суми витрат на виплату і доставку пенсій не є неустойкою (штрафом, пенею), процентами та іншими економічними санкціями, які можуть бути застосовані органами Пенсійного фонду України за невиконання чи неналежне виконання пенсійних зобов'язань, такі вимоги можуть бути стягнуті в судовому порядку під час ліквідаційної процедури відповідача, за умови надання належних та допустимих доказів в підтвердження існуючої заборгованості.

Так, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за березень 2012 року та розрахунку суми позову відповідачу належить сплатити суму фактичних витрат за списком № 1 в сумі 70245,00 грн. та по списку №2 у розмірі 97427,73 грн., усього 167672,73 гривень.

Заборгованість в добровільному порядку не сплачена, розрахунки фактичних витрат відповідачем не оскаржено.

За умовами ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Пунктом 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В силу частини 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списками №№1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні і корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. На підставі п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", якою визначені умови призначення пільгових пенсій за віком та перелік осіб, які мають право на такі пенсії, працівникам відповідача сплачувались пенсії за віком на пільгових умовах.

Як визначено п.п.6.1 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 за № 21-1 (надалі Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п.п.6.4 п.6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Згідно п.п.6.8 п.6 Інструкції підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області про стягнення з відповідача сум заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій по списку №1 та списку №2 у розмірі 167672,73 грн. є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області до закритого акціонерного товариства "Нікопольський завод сталевих труб "ЮТІСТ" про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з закритого акціонерного товариства "Нікопольський завод сталевих труб "ЮТІСТ" (ЄДРПОУ 30926951) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списку №1 та списку №2 у розмірі 167672,73 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська