Постанова № 24958989, 19.06.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.06.2012
Номер справи
2а-5967/12/2670
Номер документу
24958989
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 червня 2012 року № 2а-5967/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз Україна" до Дрогобицької об"єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003561503 від 21.12.2011 р.

ВСТАНОВИВ:

Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", (далі - позивач), звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Дрогобицької об"єднаної державної податкової інспекції, (далі - відповідач), про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003561503 від 21.12.2011 року.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що несвоєчасне подання розрахунків з рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за січень 2011 року виникло внаслідок технічних проблем програмного забезпечення, а не з вини позивача, тому у відповідача відсутні підстави для застосування штрафу за несвоєчасне подання розрахунків з рентної плати за природний газ за січень 2011 року. Представник позивача також звертав увагу суду, що він 22.02.2011 р. звертався до ДПА України та ТОВ «БЕСТ-ЗВІТ» з листами з приводу усунення недоліків у програмному забезпеченні, а, не маючи можливості вирішити проблеми технічного характеру, направив розрахунки з рентної плати за видобутий природний газ за січень 2011 р. 21.02.2011 р. факсимільним зв"язком та поштою.

В судове засідання 13.06.2012 р. не прибув належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи представник відповідача, заяв чи клопотань про розгляд справи без участі представника відповідача не надходило.

Необхідність у заслуховуванні свідка чи експерта у справі відсутня, так само, як і відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Приймаючи до уваги викладене, розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.

19.06.2011 р. судом задоволено письмове клопотання представника відповідача про заміну відповідача, оскільки, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 р. № 981 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", шляхом злиття Державної податкової інспекції у м. Бориславі з Державною податковою інспекцією у Дрогобицькому районі, 16.03.2012 р. створено Дрогобицьку об"єднану державну податкову інспекцію, яка, відповідно до Передавального акту від 16.03.2012 р. є правонаступником ДПІ у Дрогобицькому районі, та здійснено заміну відповідача з Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі на Дрогобицьку об"єднану державну податкову інспекцію.

Також представником відповідача подано письмові заперечення на позовну заяву, у яких представник відповідача зазначив, що позивачем несвоєчасно подано відповідачу податкові розрахунки за природний газ, що видобувається в Україні за січень 2011 р., зокрема, при встановленому граничному строку їх подання 20.02.2011 р., фактично вони були подані 28.02.2011 р., а, отже, позивачем порушено вимоги підпункту 49.18.1 пункту 49.18 ст. 49 та пункту 260.5 ст 260 Податкового кодексу України і відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції за вісім несвоєчасно поданих розрахунків у розмірі 1360 грн., просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали , всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Відповідачем була проведена камеральна перевірка щодо несвоєчасного подання податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень 2011 року, за результатами якої був складений Акт №1196/15-3/30019775 від 12.12.2011 р. про результати камеральної перевірки податкової звітності, (надалі -Акт). Зазначеним Актом встановлено, що позивачем порушено вимоги пп.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.260.5 ст.260 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), а саме, несвоєчасно подано податкову звітність з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень місяць 2011 року.

На підставі вказаного Акту відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0003561503 від 21.12.2011 року, яким позивача зобов"язано сплатити штрафні (фінансові) санкції з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні у розмірі 1360,00 грн.

Пунктом 260.1. ст.260 ПК України передбачено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.

Відповідно до пп.49.18.1. п.49.18 ст.49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з п.260.5. ст.260 ПК України, платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України; за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Пунктом 49.20 ст.49 ПК України передбачено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Судом встановлено, що для позивача останнім днем подачі податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень 2011 року, до органу державної податкової служби є 20.02.2011 року, але оскільки дана дата припадає на вихідний день (неділя), то останнім днем подачі податкового розрахунку з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень 2011 року слід вважати 21.02.2011 року (понеділок).

Відповідно до п.49.4. ст.49 ПК України, платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до органу державної податкової служби в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

З матеріалів справи вбачається, що 04.02.2011 року між позивачем та відповідачем був укладений Договір про визнання електронних документів №1448, відповідно до п.2 якого даний договір надає позивачу можливість, подавати до органу ДПС податкові документи в електронному вигляді, якщо інше не передбачено законом.

Згідно з п.49.5. ст.49 ПК України, у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного органу державної податкової служби не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

Судом встановлено та не заперечувалось представником позивача, що податкові розрахунки з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні, за січень місяць 2011 року були подані позивачем відповідачу 28.02.2011 року (вхідні номери 3437, 3439, 3442, 3444, 3446, 3448, 3450 та 3452), тобто на 7 днів пізніше за передбачений п.260.5 ст.260 ПК України строк.

Відповідно до абз.1 п.120.1 ст.120 ПК України, неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Судом встановлено, що мало місце 8 несвоєчасних подань позивачем податкових розрахунків, а саме, позивачем несвоєчасно подані: податкові розрахунки з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні із вхідними номерами 3437, 3439, 3442, 3444, 3446, 3448, 3450 та 3452.

Суд критично відноситься до доводів позивача, зокрема, щодо того, що несвоєчасне подання декларації виникло через проблеми технічного характеру, вирішення яких виходить за межі сфери впливу позивача, а саме, непристосованість програмного забезпечення для роботи з великими платниками податків, оскільки абз.1 п.120.1 ст.120 ПК України встановлена відповідальність за несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій (розрахунків) незалежно від причин, через які це сталося.

Також суд звертає увагу, що позивач мав можливість подати вказані розрахунки протягом двадцяти календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

За таких обставин, суд приходить до висновку про правомірність та обґрунтованість застосування до позивача відповідальності у вигляді штрафних (фінансових) санкцій з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідачем доведено порушення позивачем вимог пп.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.260.5 ст.260 Податкового кодексу України.

Даючи оцінку правомірності визначення відповідачем розміру штрафної (фінансової) санкції, визначеної в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, суд приймає до уваги вимоги пункту 7 підрозділу 10 розділу ХІХ Прикінцевих положень Податкового кодексу України, відповідно до вимог якого, штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01.01.2011 р. по 30.06.2011 р. застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем повинно було бути нараховано в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні штрафні (фінансові) санкції у розмірі 8 гривень, з розрахунку 1 грн. за кожне порушення.

Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, ст. 158-163, ст. ст. 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Дрогобицької об"єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003561503 від 21.12.2011 року задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003561503 від 21.12.2011 року в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1352 грн.

3. Присудити на користь Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (реєстраційний номер 30019775) судові витрати в сумі 53,65 грн. (п"ятдесят три гривні шістдесят п"ять коп.).

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Ю.Т. Шрамко