Постанова № 24958932, 25.05.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.05.2012
Номер справи
2а-3424/12/2670
Номер документу
24958932
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 травня 2012 року № 2а-3424/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Українська фінансова група" до Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області ДПС про скасування податкових повідомлень-рішень В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Приватне акціонерне товариство "Українська фінансова група" з позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова в якому, з урахуванням заяви від 25.04.2012 р., позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 08.12.2011р. №№0004262310, 0004272310, відповідно до яких до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 2258 + 2258 грн. за платежем "штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яке прийнято за порушення п/п. 267.1.1 ПК України (щодо збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності).

Позивач, в обґрунтування позову, зазначає, що є зареєстрованою Держфінпослуг фінансовою установою, яка має Генеральну ліцензію НБУ на здійснення валютних операцій, зокрема, на право здійснення діяльності з обміну валют та переказу грошей. Податковим органом проведено фактичну перевірку господарюючого об'єкту позивача, що є, як зазначає позивач, операційною касою його Харківської філії (у м. Харкові).

При цьому, у зв'язку з проведенням перевірки, податковим органом була ініційована контрольна операція з продажу через операційну касу 10 доларів США. Оформлення операції здійснено за квитанцією форми № 377-К в операційній касі, яка не є, як стверджує позивач, пунктом обміну валют.

Проте, як зазначає позивач, ДПІ помилково ототожнює проведення обміну валют фінансовою установою в її операційній касі, яка, крім того здійснює ще й інші операції, зокрема -переказ коштів, операції з проведенням обміну валют через пункти обміну валют, приходячи таким чином до помилкового, на думку позивача, висновку, що операційна каса позивача є пунктом обліку валют, та про необхідність у зв'язку з цим отримання позивачем торгового патенту та сплати збору в порядку п/п. 267.1.1. ПК України.

Позивач зазначає, що в силу свого спеціального фінансового статусу та в силу того, що об'єкт перевірки не є пунктом обміну валют, а є операційною касою фінансової установи, на нього не покладено обов'язку з отримання торгового патенту, сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності, у ДПІ не було правових підстав для накладання на позивача штрафу в контексті положень п/п. 267.1.1. ПК України.

В судовому засіданні 11.05.2012р. суд протокольно ухвалив замінити неналежного відповідача ДПІ у Ленінському районі м. Харкова на належного - Західну міжрайонну державну податкову інспекцію м. Харкова Харківської області ДПС.

В судовому засіданні 11.05.2012р. суд протокольно ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні з огляду на положення ч.6 ст. 128 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство "Українська фінансова група" (код з ЄДРПОУ 14285934; адреса: 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 77) зареєстровано у статусі фінансової установи Державною комісією з регулювання фінансових послуг України відповідно до розпорядження цієї комісії від 10.02.2001 р. № 46 про що останній видано наявне у матеріалах справи свідоцтво (копія).

Позивачу видано Ліцензію Держфінпослуг на "Здійснення переказу коштів небанківськими фінансовими установами"із строком дії з 27.10.2009 р. по 27.10.2012 р.

Окрім того, Національним банком України позивачу видано Генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій від 02.06.2011 р. № 75 (із строком дії до 27.10.2012 р.), відповідно до якої позивачу надано право здійснення операцій, зазначених у п. 3 (діяльність з обміну валют) та 8 (переказ коштів) ч. 1 ст. 4 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", якщо вони є валютними операціями.

08.11.2011 р. ДПА у Харківській області проведено фактичну перевірку, як зазначено в актах перевірок, "пункту обміну валют" за адресами: м. Харків, вул. Полтавський шлях, 148/2, поверх 1, м. Харків, вул. Карла Маркса, 2/15, які належить ПАТ "Українська фінансова група"(Харківська філія).

За наслідками проведених перевірок, суб'єктом владних повноважень складено наступні Акти перевірок:

- №5470/20/40/23/14285934 від 08.11.2011р.;

- №5472/20/40/23/14285934 від 08.11.2011р.

У зв'язку з проведенням перевірки, як вбачається з Актів перевірок, позивачем здійснено операцію з продажу через об'єкт перевірки іноземної валюти, а саме 100 доларів США за курсом 8,08 грн. за 1 долар США.

В Актах перевірки зазначено, що перевірка проведена в присутності ОСОБА_2, ОСОБА_1 -контролерів - касирів на підтвердження особи яких, тільки ОСОБА_1 надано паспорт громадянина України.

У п.2.2.14. Актів перевірки, серед іншого, в контексті спірних відносин зазначено про здійснення торгівлі валютними цінностями без придбання відповідного торгового патенту. У п. 3 Акту перевірки зазначено про встановлення у зв'язку з цим порушення п/п. 267.1.1 ПК України (відносно збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності).

При цьому, як вбачається з акту перевірки, операція з купівлі валюти оформлена квитанцією ф-377к (п. 4.5 Акту)..

До акту перевірки по господарській одиниці за адресою м. Харків, вул. Полтавський шлях, 148/2, поверх 1, додано пояснення контролера-касира, яка пояснила, що в даному пункті обміну валют здійснюються операції виключно з продажу та купівлі валют, жодної іншої операції пункт обміну валют не надає. На підставі зазначених висновків актів перевірок були прийняті оскаржувані рішення, на підставі п/п. 54.3.3. та згідно з абз. 3 п. 125.1. ПК України ("Порушення порядку отримання та використання торгового патенту") у зв'язку із встановленням порушення п/п.267.1.1. ПК України.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 161 КАС України під час прийняття постанови суд вирішує наступні питання, зокрема:

чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів та висновків експертів.

Згідно положень статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 5, 6 ст.71 КАС України суд може збирати докази з власної ініціативи. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Оцінивши докази, які є у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини по суті спору, Окружний адміністративний суд м. Києва приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, виходячи з наступного.

Так, статтею 267 ПК України ("Збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності") визначено (п/п. 267.1.1.), що платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять такі види підприємницької діяльності: а) торговельна діяльність у пунктах продажу товарів; б) діяльність з надання платних побутових послуг за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України; в) торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти; г) діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей).

Згідно з п/п. 14.1.208. ПК України пункт обміну іноземної валюти для цілей розділу XII цього Кодексу, це структурна одиниця, яка відкривається банком (фінансовою установою), у порядку, встановленому Національним банком України, у тому числі на підставі агентських договорів з юридичними особами - резидентами, а також національним оператором поштового зв'язку, де здійснюються валютно-обмінні операції для фізичних осіб - резидентів і нерезидентів, та розташована поза межами операційного залу.

Відповідно до абзацу одинадцятого пункту 1.1 Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.12.2002 р. № 502 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.01.2003 р. за № 21/7342 (із змінами (далі -Інструкція № 502), пункт обміну іноземної валюти, це структурна одиниця, яка відкривається банком (фінансовою установою), у тому числі на підставі агентських договорів з юридичними особами-резидентами, а також національним оператором поштового зв'язку, де здійснюються валютно-обмінні операції для фізичних осіб - резидентів і нерезидентів з дотриманням вимог цієї Інструкції та інших нормативно-правових актів Національного банку України.

Пунктом 4.1. Інструкції № 502 передбачено, що валютно-обмінні операції для фізичних осіб (резидентів і нерезидентів) здійснюються касами банків (фінансових установ) і пунктами обміну валюти згідно з порядком, установленим цією Інструкцією.

На відміну від вимог, що пред'являються до пунктів обміну валют (щодо наявності обов'язкового переліку документів -п. 4.10. Інструкції № 502), а саме стосовно наявності торгового патенту, вимоги щодо операційних кас не містять такої вимоги.

Згідно з п. 5.1. Інструкції № 502 довідки за формою N 377, квитанції за формами N 377-А, 377-і, 377-І, 377-К та чек банкомата є касовими і розрахунковими документами.

Згідно з п. 6.2. інструкції № 502 операції з купівлі готівкової іноземної валюти за готівкові гривні у фізичних осіб здійснюють, зокрема: каси банку (фінансової установи) з оформленням квитанцій за формою № 377-К (що мало місце в даному випадку) із зазначенням у них часу здійснення операції та додатково для фізичних осіб - нерезидентів - довідок за формою N 377. У свою чергу, пункти обміну валюти здійснюють купівлю валют з оформленням квитанцій про здійснення купівлі іноземної валюти за формою № 377-А для фізичних осіб - резидентів, а для фізичних осіб - нерезидентів - довідок за формою № 377.

Відповідно до п. 5.5. Інструкції № 502 квитанція за формою № 377-К, видача якої мала місце в даному випадку, видається касою банку (фінансової установи) фізичним особам як підтвердження здійснення валютно-обмінних операцій, визначених в абзацах другому - шостому пункту 1.2 цієї Інструкції.

Аналізуючи в сукупності наведені вище норми законодавства, суд приходить до висновку, що вимоги щодо необхідності отримання торгового патенту та сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності (в контексті спірних відносин) поширюються лише на пункти обміну валют. На операційні каси фінансових установ зазначені вимоги не поширюються. Виходячи з наведених вище норм законодавства у їх сукупності, слід дійти висновку, що у разі здійснення обміну валют через операційні каси фінансових установ, обов'язку щодо отримання торгового патенту (сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності) не виникає.

Відносно визначення статусу об'єкта перевірки слід додати, що згідно з повідомленням Держфінпослуг України від 25.04.2012р. №852/16-8, Харківські філії ПрАТ "Українська фінансова група", що розташовані за адресами: м. Харків, вул. Полтавський шлях, 148/2, поверх 1, м. Харків, вул. Карла Маркса, 2/15 мають статус операційних кас, вид фінансової послуги, яку може надавати структурна одиниця «надання послуг з переказу коштів, провадження діяльності з обміну валют».

Окрім того, відносно статусу об'єкта перевірки слід додати, що інформація про відокремлений підрозділ фінансової компанії, у тому числі структурні одиниці (відділення, власні операційні каси, пункти обміну валют тощо, у яких безпосередньо може здійснюватися діяльність щодо надання певних видів фінансових послуг) підлягає внесенню до Державного реєстру фінансових установ, який ведеться Держфінпослуг.

Порядок внесення відомостей регламентується Положенням про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній, затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 5 грудня 2003 р. № 152, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2003 р. за № 1252/8573 (далі -Положення № 152).

Згідно з 3.5. Положення № 152 фінансова компанія має право надавати певні види фінансових послуг через її відокремлені підрозділи (в тому числі структурні одиниці) за умови внесення інформації про них до Реєстру. Фінансова компанія кожному відокремленому підрозділу та його структурній одиниці присвоює внутрішній реєстраційний код згідно з внутрішньою системою реєстраційної кодифікації, при цьому код повинен мати 16 знаків, перші вісім знаків мають відповідати ідентифікаційному коду фінансової компанії за ЄДРПОУ, 9-й знак - крапка, 10 - 12-й знаки - порядковий номер відокремленого підрозділу компанії, 13-й знак - крапка, 14 - 16-ий знаки - порядковий номер структурної одиниці відокремленого підрозділу.

Згідно з цим Положенням № 152 та п. 1 Положення про Державний реєстр фінансових установ (затв. Розпорядженням Держфінпослуг 28.08.2003 р. № 43, яке зареєстроване у МЮ України 11 вересня 2003 р. за N 797/8118 (із змінами) під відокремленим підрозділом фінансової установи розуміється - філія, інший відокремлений структурний підрозділ юридичної особи, що розташований поза місцезнаходженням юридичної особи та здійснює всі або частину функцій з надання фінансових послуг від її імені.

У свою чергу, згідно із Положенням № 152 під структурною одиницею відокремленого підрозділу розуміються - відділення, власні операційні каси, пункти обміну валют тощо, у яких безпосередньо може здійснюватися діяльність щодо надання певних видів фінансових послуг.

Відтак, операційні каси фінансових установ належать до категорії структурних одиниць відокремленого підрозділу.

Пунктом 4.6. цього Положення № 152 передбачено що у разі прийняття позитивного рішення Держфінпослуг протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати подання документів для включення інформації про відокремлений підрозділ фінансової компанії до Реєстру направляє заявнику Довідку згідно з додатком 7, з чого випливає те, що зазначена довідка про внесення інформації до реєстру видається при внесенні інформації відносно відокремлених підрозділів та її видача не передбачена у разі реєстрації в Держфінпослуг інформації відносно структурних одиниць відокремлених підрозділів (операційних кас).

В контексті наведеного суд зазначає, що відповідно до Реєстраційних карток структурних одиниць станом на 06.09.2011 р. та 11.08.2011р., об'єкт перевірки, як структурні одиниці за внутрішніми кодами 14285934.064.0030 за адресою м. Харків, вул. Карла Маркса, 2/15 та №14285934,064,0022 за адресою м. Харків, вул. Полтавський Шляд 148/2 за своїм статусом є операційними касами фінансової установи, не є пунктами обміну валюти у розумінні наведених вище правових актів.

На підставі вищезгаданого Положення № 152 надано дозволи на здійснення фінансових послуг операційними касами 14285934.064.0030 за адресою м. Харків, вул. Карла Маркса, 2/15 та №14285934,064,0022 за адресою м. Харків, вул. Полтавський Шляд 148/2.

Відтак, оцінюючи наведені обставини відносно статусу об'єкту перевірки у їх сукупності, суд приходить до висновку, що об'єкти перевірки мають статус операційної каси фінансової установи та не мають статусу пункту обміну валют для цілей застосування ст. 267 ПК України.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що викладені в Акті перевірки висновки ДПІ щодо статусу об'єктів перевірки як пунктів обміну валют не відповідають фактичним обставинам, а висновки щодо покладання на позивача обов'язку із сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності (торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти) не ґрунтуються на наведених вище нормам законодавства у зв'язку з чим, застосування до позивача санкцій, передбачених п. 125.1. ПК України, не відповідає вимогам законодавства.

Відповідно до п. 56.1. Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

В силу положень ч. 2 статті 71 КАС України, саме на податкові органи покладається обов'язок надати достатні докази в обґрунтування висновків про порушення платником податків норм податкового законодавства, на підставі яких такому платникові визначено відповідні грошові зобов'язання.

Враховуючи наведене в сукупності та виходячи із встановлених судом обставин, оцінивши надані докази в контексті наведених вище вимог законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено обґрунтованості та відповідності законодавству оскаржуваних рішень, не доведено належними та допустимими доказами вчинення позивачем порушень податкового законодавства. У зв'язку з цим та виходячи з положень п.1 ч. 2 ст. 162 КАС України, суд приходить до висновку про задоволення позову повністю, шляхом визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Керуючись вимогами статей 11, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

П О С Т А Н О В И В:

1) Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Українська фінансова група" (код з ЄДРПОУ 14285934; адреса: 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 77) задовольнити.

2) Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Ленінському районі м. Харкова від 08.12.2011р. №№0004262310, 0004272310.

3) Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 107 (сто сім) грн. 30 коп. на користь Приватного акціонерного товариства "Українська фінансова група"(код з ЄДРПОУ 14285934; адреса: 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 77) за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області ДПС за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.О. Григорович