Постанова № 24958803, 25.06.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2012
Номер справи
2а-1870/4722/12
Номер документу
24958803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2012 р. Справа № 2a-1870/4722/12

Сумський окружний адміністративний суд в особі судді Шевченко І.Г., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства "Центролит" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

В С Т А Н О В И В:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту –позивач, СОВ Фонду соціального захисту інвалідів) звернулося до суду з позовом, в якому з урахуванням поданих уточнень (а.с.34), просило стягнути з публічного акціонерного товариства «Центролит» (далі по тексту - відповідач, ПАТ «Центролит») 252751грн.95коп. адміністративно-господарських санкцій, пеню в розмірі 303грн. 30коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів менше ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому вказаним Законом строк до 18.04.2012року адміністративно-господарські санкції у розмірі 252751грн.95коп. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в розмірі 303грн.30коп. На момент звернення з позовом до суду заборгованість відповідачем сплаченою не була.

В судове засідання представник позивача не з’явився, надав заяву, в якій просив справу розглядати без його участі (а.с.9).

Представник відповідача, повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи (а.с.8), в судове засідання не з’явився, про причини неявки, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог на адресу суду не надсилав.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, згідно ст.ст. 12, 41, 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд даної справи здійснений в письмовому провадженні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального пристрою.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідач був зареєстрований юридичною особою та включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. 21.12.2009р. господарським судом Сумської області відносно відповідача порушено провадження у справі про банкрутство (а.с.32-33).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов для забезпечення їхніх прав і можливостей нарівні з іншими громадянами для участі в суспільному житті.

Статтею 18 (частина 3) Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено обов’язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, (до них відноситься і відповідач –ПАТ «Центролит») виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Як встановлено судом та вбачається з поданого звіту 20.01.2011рік (а.с.4), середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2011 році становила 681 осіб.

Таким чином, відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача, повинна становити 27 робочі місця (681*0,04).

Однак, фактично у 2011 році, як встановлено судом та підтверджується дослідженими матеріалами справи (а.с.4,12-31), на підприємстві працювала 18 осіб, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

Згідно ч.ч.1,4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менше ніж установлена нормативами зазначеними вище, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарській санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Судом встановлено, що в 2011 році ПАТ «Центролит» протягом 2011р. були подані звіти до центру зайнятості за формою 3-ПН із зазначенням можливості працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями (а.с.11), дані обставини також підтверджуються копіями зазначених звітів (а.с.12-31).

В той же час з поданих звітів вбачається, що відповідач заявляв вакансії, але без зазначення вакансій для інвалідів у графі 15 звіту, яка є підставою для направлення інвалідів на зазначені вакантні місця.

При цьому суд зазначає, що діюче законодавство покладає обов’язок на роботодавця також і створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та належним чином інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості. В матеріалах справи доказів на підтвердження вказаного відповідачем не надано, а подані звіти до центру зайнятості, приймаючи до уваги вищевикладене не можуть бути прийняті до уваги в спростування даного висновку. А тому суд приходить до висновку, що відповідач не вжив усіх необхідних заходів, визначених ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для недопущення господарського правопорушення, а тому ПАТ «Центролит» зобов’язано було перерахувати позивачу у встановлений строк передбачені зазначеним Законом адміністративно-господарські санкції (що є поточною заборгованістю) за нестворені робочі місця у розмірі 252751грн.95коп. (28083грн.55коп.(середньорічна заробітна плата штатного працівника)*9 (кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів).

Згідно ч.2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Судом встановлено, що за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій (що є поточною заборгованістю), з врахуванням вищезазначених вимог, відповідачу була нарахована пеня в розмірі 303грн. 30коп. (а.с.3а), яка також ПАТ «Центролит» сплаченою не була.

Враховуючи, що відповідачем сума адміністративно-господарських санкцій в розмірі 252751грн.95коп. та пеня – 303грн. 30коп. в порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», станом на момент розгляду не погашені, що підтверджується дослідженими матеріалами справи (а.с.3а,9,34), доказів погашення боргу відповідачем надано не було, суд, зважаючи на норми ст.19,20 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», приходить до висновку, що вимоги позивача в частині стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства "Центролит" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені –задовольнити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Центролит" (40020, м.Суми, вул.Брянська,1, розрахунковий рахунок 26009301935 відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", МФО 300465, код 00217875) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40011, м.Суми, вул.Горького, 2, ГУДКСУ у Сумській області, рахунок 31212230700002, МФО 837013, код 37970593) 252751грн.95коп. заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій, 303грн.30коп. нарахованої пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, разом стягнути 253055грн. 25коп. (двісті п'ятдесят три тисячі п'ятдесят п'ять гривень 25 копійок).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) І.Г. Шевченко

З оригіналом згідно

Суддя І.Г. Шевченко