Постанова № 24958133, 08.06.2012, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2012
Номер справи
2а-1300/12/0970
Номер документу
24958133
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" червня 2012 р. Справа № 2а-1300/12/0970

11 год. 15 хв.

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Тимощука О.Л.

при секретарі Маковійчук С.М.

за участю:

представника позивача - Раковецької Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Оріана"

про стягнення штрафних санкцій в сумі 850 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

14.06.2012 року Івано-Франківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - позивач) звернулося в суд з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства «Оріана» (надалі - відповідач) про стягнення штрафних санкцій в сумі 850 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до відповідача в зв'язку з порушенням норм Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» за №3480-IV від 23.02.2006 року (надалі також - Закон №3480-IV), Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за № 448/96-ВР від 30.10.1996 (надалі також Закон № 448/96-ВР) та Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року за №1591 (надалі - Положення) відповідно до Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007 р., №2272, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 року за №120/14811 (надалі - Правила) застосовано штрафні санкції в загальній сумі 850 грн. Зокрема за неподання до територіального управління аудиторського висновку у складі річної інформації за 2010 рік у встановлені терміни накладено штрафні санкції в сумі 170 грн., за неподання до територіального управління квартальної інформації за І-ІІІ квартали 2011 року накладено штрафні санкції в сумі 340 грн. та за нерозміщення квартальної інформації за І-ІІІ квартали 2011 року у загальнодоступній інформаційній базі даних комісії накладено штрафні санкції в сумі 340 грн. Враховуючи те, що відповідач вищевказану суму штрафних санкцій не сплатив, просить стягнути заборгованість в сумі 850 грн. в судовому порядку. Також, позивач в позовній заяві подав клопотання про звільнення його від сплати судового збору, оскільки на даний час триває процедура ліквідації державного органу, а тому кошти для сплати судового збору та інших видатків на рахунки позивача не поступають.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги, викладені в позовній заяві підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся завчасно та належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.27,34). Заяв чи клопотань про розгляду справи без участі представника відповідача чи про відкладення розгляду справи на адресу суду не поступало. Заперечень проти позову чи інших документів відповідач суду не надавав.

Згідно із частиною 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку представника позивача та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підставними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.

Відкрите акціонерне товариство «Оріана» в розумінні Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» є емітентом.

Згідно із частиною 2 статті 2 Закону №3480-IV, учасниками фондового ринку є емітенти, інвестори, саморегулівні організації та професійні учасники фондового ринку. Емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

31 жовтня 2011 року позивачем складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 129 -ІФ (а.с.9), яким встановлено, що відповідачем не подано до територіального управління ДКЦПФР в складі регуляторної річної інформації за 2010 рік (річного) звіту аудиторський висновок у паперовій формі, зшитий та засвідчений підписом та відбитком печатки аудитора.

На підставі вищенаведеного Акту позивачем винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 135-ІФ від 11 листопада 2011 року (а.с.10), згідно з якою, до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 170 грн. Дану постанову відповідач отримав та не оскаржував.

16 листопада 2011 року позивачем складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №138-ІФ (а.с.11), яким встановлено, що відповідачем не подано у визначені терміни регулярної квартальної інформації за І-ІІІ квартал 2011 року.

На підставі Акту №138-ІФ, позивачем винесено постанову №136-ІФ від 16 листопада 2011 року (а.с.12), згідно з якою, до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 340 грн., відповідно до пункту 3 глави 3 розділу IV Положення. Постанова відповідачем отримана та не оскаржувалась.

Водночас 16 листопада 2011 року складено Акт про порушення на ринку цінних паперів №139-ІФ (а.с.12), яким встановлено порушення, а саме: не розміщення відповідачем у визначені терміни регулярної квартальної інформації за І-ІІІ квартал 2011 року в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.

На підставі вищенаведеного Акту винесено постанову №137-ІФ від 16 листопада 2011 року (а.с.14), якою застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу в розмірі 340 грн., відповідно до пункту 3 глави 3 розділу IV Положення. Постанову відповідач отримав, про що свідчить відмітка на постанові, та не оскаржував.

16 листопада 2011 року позивачем також відібрано пояснення у відповідача щодо допущених порушень. На запитання представник відповідача повідомив, що несвоєчасне подання інформації емітента цінних паперів Відкритого акціонерного товариства «Оріана» було спричинено втратою електронного ключа для такого оприлюднення. Несвоєчасне надання аудиторського висновку при поданні річної інформації за 2010 рік відбулась через помилку при прошивці річного звіту (а.с.15).

Відповідно до приписів статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Статтею 39 Закону №3480-IV встановлено, що вимоги до розкриття інформації емітентами цінних паперів, так розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Додаткові вимоги до розкриття інформації емітентами цінних паперів, які пройшли процедуру лістингу на фондовій біржі, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Пунктом 1 статті 40 Закону №3480-IV визначено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно з пунктом 3 статті 40 Закону №3480-IV, річна інформація про емітента повинна містити такі відомості:

найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу;

орган управління емітента, його посадові особи та засновники;

господарська та фінансова діяльність емітента;

цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів;

річна фінансова звітність;

аудиторський висновок;

перелік власників значних пакетів (10 відсотків і більше) акцій із зазначенням кількості, типу та/або класу належних їм акцій.

Так, в порушення вищенаведеної статті, відповідачем не долучено до складу інформації за 2010 рік аудиторського висновку.

Згідно із пунктом 7 глави 7 розділу V Положення, до складу річної інформації, що подається до Комісії, додається аудиторський висновок у паперовій формі, зшитий та засвідчений підписом та відбитком печатки аудитора (аудиторської фірми).

Відповідно до розділу VII Положення, державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно - правових актів Комісії, здійснює Комісія.

Відповідно до пункту 6 статті 40 Закону №3480-IV, строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Зі змісту глави 3 розділу IV Положення випливає, що розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії. Оскільки державна частка у відповідача в статутному капіталі відповідача за останніми даними становить 99,99 % акцій, враховуючи пункт 3.1 глави 1 розділу IV Положення (акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу) відповідач зобов'язаний розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, квартальну інформацію за четвертий квартал - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком.

Так, відповідачем в порушення вимог вищенаведеної норми, подано регулярні квартальні інформації за І-ІІІ квартали 2011 року до територіального управління ДКЦПФР та розміщено в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії тільки 14 листопада 2011 року, тобто із запізненням.

Відповідно до абзацу 2 розділу VII Положення, за неопублікування, опублікування не в повному обсязі Інформації та/або опублікування недостовірної Інформації, нерозміщення, розміщення не в повному обсязі Інформації та/або розміщення недостовірної Інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, неподання, подання не в повному обсязі Інформації та/або подання недостовірної Інформації до Комісії, передбаченої цим Положенням, юридична особа несе відповідальність відповідно до закону.

Пунктом 6 та 7 статті 11 Закону № 448/96-ВР передбачено відповідальність:

За нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 12 Закону № 448/96-ВР, штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Приписами пункту 13 статті 11 Закону № 448/96-ВР встановлено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Таким чином, позивачем правомірно застосовано штрафні санкції за неподання до територіального управління аудиторського висновку в складі річної інформації за 2010 рік у встановлені терміни, відповідно до постанови №135-ІФ від 11.11.2011 року (а.с.10) накладено санкції у розмірі 170 грн., за неподання до територіального управління квартальної інформації за І-ІІІ квартали 2011 року відповідно до постанови №136-ІФ від 16.11.2011 (а.с.12) накладено санкції в розмірі 340 грн., за нерозміщення квартальної інформації за І-ІІІ квартали 2011 року у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, відповідно до постанови №137-ІФ від 16.11.2011 року (а.с.14) накладено санкції в розмірі 340 грн.

Враховуючи, що відповідачем штрафні санкції в загальній сумі 850 грн., добровільно не сплачені, суд дійшов висновку, що дана заборгованість підлягає стягненню в судовому порядку.

Судом взято до уваги представлені в судовому засіданні письмові докази, які свідчать про розпочату щодо позивача процедуру ліквідації та відсутність у позивача необхідних коштів для сплати судового збору (а.с.36-39). Таким чином, суд, враховуючи майновий стан позивача, вбачає наявність підстав для звільнення його від сплати судового збору.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Оріана" (ідентифікаційний код 05743160) в дохід Державного бюджету штрафні санкції за постановами про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №135-ІФ від 11.11.2011 року, №136-ІФ від 16.11.2011 року та №137-ІФ від 16.11.2011 року в загальній сумі 850 (Вісімсот п'ятдесят гривень) 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ Тимощук О.Л.

Постанова складена в повному обсязі 13.06.2012 року.