Постанова № 24930415, 21.06.2012, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
21.06.2012
Номер справи
5013/124/12
Номер документу
24930415
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.06.2012 року Справа № 5013/124/12

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Швеця В.В. (доповідач),

суддів Павловського П.П., Чус О.В.,

при секретарі Литвин А.П.

За участю прокурора: не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином,

та представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 7-02-16 від 06.12.2011 р.

від відповідача: не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином,

від третьої особи: не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Знам`янського комунального підприємства теплових мереж на рішення господарського суду Кіровоградської області від 19.04.2012 р. у справі № 5013/124/12

за позовом Знам`янського міжрайонного прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам`янської міської ради Кіровоградської області, м.Знам`янка

до Знам`янського комунального підприємства теплових мереж, м.Знам`янка,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2, м.Знам`янка

про стягнення 57 223,27 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Знам`янський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовом в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Знам`янської міської ради Кіровоградської області, в якому просив стягнути з Знам`янського комунального підприємства теплових мереж шкоду в сумі 57 223,27 грн.

Позовні вимоги мотивовані посиланням на те, що службовою особою відповідача, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, скоєно службову недбалість, чим заподіяно істотна шкода державним інтересам.

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 19.04.2012 р. у справі № 5013/124/12 (суддя Макаренко Т.В.) позовні вимоги задоволено повністю.

Приймаючи згадане рішення, господарський суд виходив з того, що відповідно до ч.1 ст.1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Не погодившись з даним рішенням, Знам`янське комунальне підприємство теплових мереж звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з'ясування господарським судом обставин, що мають значення для справи, просить рішення скасувати.

У відзиві на апеляційну скаргу, позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення господарського суд залишити без змін.

Прокурор, представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідач та третя особа надали суду клопотання про розгляд справи за їх відсутністю.

Колегія суддів вважає, що матеріали справи містять достатнього доказів для можливості вирішення спору за відсутністю прокурора, представників відповідача та третьої особи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи та перевіривши відповідність оскаржуваного рішення нормам матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 5 Порядку перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з відповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 року № 440 та пунктом 6 Порядку перерахування у 2009 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з відповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року № 193, визначено, що розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах складається за формулою згідно з додатком, погоджується із структурним підрозділом з питань фінансів відповідного органу виконавчої влади або виконавчого органу місцевого самоврядування, який прийняв рішення про затвердження (погодження) тарифів, та разом з підтвердженими документами подається територіальнім комісіям з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Відповідно до п.16 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 р. N 955 адміністративні витрати включаються до тарифів у розмірі, що не перевищує 5 відсотків планованої виробничої собівартості. Темпи зростання адміністративних витрат не повинні перевищувати визначеного рівня інфляції.

ОСОБА_2, працюючи на посаді головного бухгалтера Знам'янського комунального підприємства теплових мереж, будучи службовою особою, через недбале ставлення до своїх службових обов'язків, не ознайомившись зі змістом документу, скріпив власним підписом розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах, в якому до тарифу на теплову енергію за 2008 рік та І квартал 2009 року включено адміністративні витрати без врахування загаданих Порядків.

Внесенні до розрахунків неправдиві відомості призвели до завищення суми заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію та зайвого отримання відповідачем від позивача субвенції в 2008-2009 роках на загальну суму 37 733,42 грн., що підтверджується довідкою Знам'янського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу № 07-10/20 від 05.04.2011 р.

ОСОБА_2 включив до фактичних витрат суму нарахованої амортизації на котельню № 5, яка не використовується у виробничому процесі та господарській діяльності підприємства - відповідача, оскільки перебуває у довгостроковій оренді та готується до продажу, та при проведенні розрахунків допущено завищення суми заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію та зайвого отримання відповідачем від позивача субвенції в 2008-2009 роках на загальну суму 3017,59 грн., що є порушенням п. 14 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2006 року № 955, п. 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 року № 440, а також п. 6 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року № 193. Зазначене підтверджується довідкою Знам'янського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу № 07-10/20 від 05.04.2011 р.

Крім того, ОСОБА_2 допущено не врахування економістом підприємства зі складу фактичних витрат 2007 року на теплову енергію отриманого цільового фінансування (дохід) від управління містобудування, архітектури та житлово - комунального господарства Знам'янської міської ради Кіровоградської області надане на оплату витрат за експертне обслуговування (технічне діагностування) опалювальних котлів у сумі 23000 грн., що призвело до завищення у розрахунках обсягу заборгованості з різниці в тарифах фактичних витрат станом на 01.01.2008 року на суму 23000 грн., чим порушено п. 4 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 року № 440 та як наслідок призвело до зайвого отримання відповідачем від позивача коштів субвенції в липні 2008 року на загальну суму 12996,69 грн., що підтверджується довідкою Знам'янського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу № 07-10/20 від 05.04.2011 р.

З довідки Знам'янського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу № 07-10/20 від 05.04.2011 року в розділі "Перевірка правильності визначення обсягу заборгованості з різниці в тарифах" вбачається, що фактичні нарахування, зазначені підприємством-відповідача у розрахунку суми заборгованості різниці в тарифах за І півріччя 2008 року не відповідають даним бухгалтерського обліку. Тобто, вказані нарахування заниженні на суму 3475,57 грн., що є порушенням п. 4 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 року № 440, в наслідок чого відповідачем зайво отримані від позивача кошти субвенції в грудні 2008 року на суму 3475,57 грн.

Таким чином, на підставі недостовірних розрахунків щодо обсягу заборгованості з різниці в тарифах, бюджетні кошти, у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах, позивач перерахував відповідачу субвенції 2008-2009 р.р. на загальну суму 57223,27 грн. Внаслідок чого державним інтересам заподіяно істотної шкоди у вигляді спричинення збитків на суму 57223,27 грн.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; шкоди; причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; вини.

За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Відповідно до ч. 1 ст. 1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Постановою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28.12.2011р. головного бухгалтера Знам'янського комунального підприємства теплових мереж ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, а кримінальну закрито у зв'язку із закінченням строків давності, тобто з нереабілітуючих обставин.

Згадана постанова набрала законної сили 04.01.2012 р.

Згідно з приписами ст.282 КПК України постанова суду про закриття справи є остаточним рішенням суду, в якому викладені фактичні обставини щодо вчиненого особою злочину.

Постановою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28.12.2011р. встановлено, що внаслідок злочинних дій головного бухгалтера Знам`янського комунального підприємства теплових мереж ОСОБА_2, державним інтересам заподіяно істотну шкоду у вигляді спричинення збитків на суму 57223,27 грн.

Відповідно до п.3 ст.35 ГПК України вирок суду з кримінальної справи, що набрав законної сили є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.

Колегія суддів вважає, що господарський суд на підставі належних та допустимих доказів встановив наявність усіх складових цивільного правопорушення та дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Доводи, викладені скаржником в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції.

Враховуючи викладене, рішення прийнято місцевим господарським судом за повністю дослідженими обставинами справи з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст.101-103,105 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Знам`янського комунального підприємства теплових мереж залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Кіровоградської області від 19.04.2012 р. у справі № 5013/124/12 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя В.В.Швець

Судді П.П.Павловський

О.В.Чус