ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.06.2012 Справа № 18/700/12
За позовом Полтавської міжрайонної природоохоронної прокуратури (36011, м. Полтава, вул. Пушкіна, 19а) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Полтавській області, 36014, м. Полтава, вул. Зигіна, 1
До відповідача Камянопотоківської сільської ради, 39763, с. Кам'яні Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область
Про стягнення збитків в сумі 30 720, 00 грн., зумовлених засміченням земельних ресурсів (розміщення побутового сміття на земельній ділянці без твердого покриття площею 0,24 га, на території с. Садки Кам'янопотікської сільської ради Кременчуцького району за фактом перевірки від 03.02.2011р. -акт обстеження №05-21-14),
Суддя БУНЯКІНА Ганна Іванівна
Представники:
від позивача: Хоміч Л.В. (див. протокол судового засідання)
від відповідача: відсутні (див. протокол судового засідання)
від прокуратури: Віценчик О.В. (див. протокол судового засідання)
Рішення виноситься після перерви, оголошеної в судових засіданнях 08.05.2012 р., 14.06.2012 р. в порядку ст. 77 ГПК України з огляду на необхідність поповнення матеріалів справи документальними доказами.
19.06.2012 року у судовому засіданні відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 85 ГПК України оголошено вступну і резолютивну частину рішення, додано до справи та повідомлено про строк виготовлення повного тексту рішення.
Суть спору: Розглядається позовна заява Полтавської міжрайонної природоохоронної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Полтавській області до Камянопотоківської сільської ради про стягнення з відповідача збитків в сумі 30 720, 00 грн., зумовлених засміченням земельних ресурсів (розміщення побутового сміття на земельній ділянці без твердого покриття площею 0,24 га, на території с. Садки Кам'янопотікської сільської ради Кременчуцького району за фактом перевірки від 03.02.2011р. -акт обстеження №05-21-14)
Відповідачем подано заперечення на позовну заяву № 496 від 18.05.2012 р. (вх. № 6934д від 24.05.2012 р.), в якому він зазначає, що розміщення побутового сміття на земельній ділянці площею 0,24 га на території с. Садки Камянопотоківської сільської ради здійснюється відповідно до отриманого відповідачем паспорту місця видалення відходів (МВВ), реєстраційний № 71 від 30.10.2006 р.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази, заслухавши представників позивача та прокуратури, суд
в с т а н о в и в:
03.02.2011 року Державною екологічною інспекцією в Полтавській області на підставі ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-XII від 25.06.1991 р. було проведено обстеження земельної ділянки на території с. Садки Камянопотоківської сільської ради Кременчуцького району.
За результатами перевірки позивачем був складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 05-21-14 від 03.02.2011 р. (належним чином засвідчена копія акту -в матеріалах справи).
Даним актом зафіксовано, зокрема, факт розміщення побутових відходів на земельній ділянці без твердого покриття. Площа земельної ділянки складає 0,24 га, висота складування відходів -0,20 м.
При проведенні перевірки були присутні перший заступник Кременчуцької РДА, сільський голова Камянопотоківської сільської ради та начальник відділу ЖКГ Кременчуцької РДА, які підписали акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 05-21-14 від 03.02.2011 р. без зауважень.
В зв'язку з виявленими перевіркою фактами було з урахуванням норм передбачених „Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27 жовтня 1997 року N 171 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 4 квітня 2007 року N 149), інспекцією розраховано шкоду, розмір якої склав 30 720,00 грн.
З огляду на викладене, Держекоінспекцією було направлено на адресу відповідача претензію № 09/02-08 від 17.02.11 р. про добровільне відшкодування збитків, заподіяних державі, на суму 30 720,00 грн.
Вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.
Згідно абз. 1 ст. 1 Закону України „Про відходи" відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до ст. 35 Закону України „Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Відповідно до п. 3 "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" від 27 жовтня 1997 року N 171, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.
Положенням ст. 17 Закону України „Про відходи" передбачено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
За ст. 33 Закону України „Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище.
Згідно ст. 211 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
У відповідності до ст. 69 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідач не відшкодував заподіяну ним шкоду.
Посилання відповідача -Камянопотоківської сільської ради на наявність погодженого у встановленому законом порядку паспорта місця видалення відходів, висловлені ним у запереченні на позовну заяву № 496 від 18.05.2012 р. (вх. № 6934д від 24.05.2012 р.) судом не приймаються за наступного.
У пункті 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 1216 від 03.08.1998 р. "Про затвердження Порядку ведення реєстру місць видалення відходів" (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 11 жовтня 2002 року N 1518) перелічені терміни, що використовуються в цьому Порядку.
Зокрема, згідно даної норми, місця видалення відходів - спеціально відведені місця чи об'єкти (полігони, комплекси, котловани, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких для видалення відходів отримано дозвіл від спеціально уповноважених органів у сфері поводження з відходами.
Згідно ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Камянопотоківською сільською радою не надано суду передбачених законом дозволів на розміщення відходів.
Крім того наявність паспорта місця видалення відходів не спростовує зафіксованого актом Держекоінспекції факту розміщення побутового сміття на земельній ділянці без твердого покриття площею 0,24 га, що є порушенням п. 3.2 "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", ст. 35 Закону України „Про охорону земель" та ст.ст. 17, 32, 33 Закону України "Про відходи".
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За ст. 34 ГПК обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи те, що відповідачем не надано документів, які б спростовували факт порушення ним вимог природоохоронного законодавства, позовні вимоги Полтавської міжрайонної природоохоронної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Полтавській області є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Камянопотоківської сільської ради (39763, Полтавська область, Кременчуцький район, с. Кам'яні Потоки)
- в доход держави кошти у розмірі 30 720,00 грн. (збитки, зумовлені засміченням земельних ресурсів (розміщення побутового сміття на земельній ділянці без твердого покриття площею 0,24 га, на території с. Садки Кам'янопотікської сільської ради Кременчуцького району за фактом перевірки від 03.02.2011р. -акт обстеження №05-21-14) для наступного розподілу між відповідними бюджетами (бюджет Камянопотоківської сільської ради -50%, обласний бюджет -20%, держбюджет -30%) на р/р 33118331700225 УДКСУ у Кременчуцькому районі по коду бюджетної класифікації 24062100, код за ЄДРПОУ 37965887, МФО 831019, символу 331 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», який є аналітичним рахунком, відкритим в головному управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" та передбачає автоматичний перерозподіл між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами;
- в доход державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 2203001 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)», р/р 31219206700002, отримувач: УДКСУ у м. Полтава, Полтавської області (м. Полтава), 22030001, код за ЄДРПОУ 38019510, банк отримувача -Головне управління Державної казначейської служби України у Полтавській області, код банку 831019 - 1 609,50 грн. судового збору.
3. Видати накази з набранням чинності цим рішенням.
4. Копію цього рішення надіслати сторонам за адресами, зазначеними в її вступній частині.
Повне рішення складено 21.06.2012 року
СУДДЯ БУНЯКІНА Г.І.