Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-13347/11/0170/10
14.05.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дадінської Т.В.,
суддів Яковенко С.Ю. ,
Курапової З.І.
розглянувши апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючого судді Кудряшова А.М.) від 08.12.11 по справі № 2а-13347/11/0170/10
за позовом Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим (вул. Північна 2, Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим, 96000)
до Колективного підприємства "Голден" (вул. Железнодорожная, 21, Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим, 96000)
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08 грудня 2011 року адміністративний позов Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим до Колективного підприємства "Голден" про стягнення - задоволено частково.
Стягнуто з Колективного підприємства "Голден" заборгованість у сумі 444 (чотириста сорок чотири) гривні 58 копійок з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих платника, а саме:
- на користь місцевого бюджету м. Красноперекопська заборгованість з єдиного податку у сумі 104 (сто чотири) гривні 58 копійок.
- на користь місцевого бюджету м. Красноперекопська заборгованість з податку на прибуток у сумі 340 (триста сорок) гривень 00 копійок. У іншій частині позову відмовлено
Не погодившись з даним рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08 грудня 2011 року та прийняти нове рішення по справі, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована невідповідністю рішення суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання 14.05.2012 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим 20 серпня 2011 року звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до КП "Голден"про стягнення податкової заборгованості по податку на прибуток в сумі 340,00 гривень, по податку на доходи фізичних осіб у сумі 530,05 гривень, з єдиного податку у сумі 104,58 гривень.
Згідно п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).
Відповідно до п. 54. 1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, відповідачем були надані позивачу в порядку податкової звітності декларації з податку на доходи фізичних осіб:
-№ 2457 від 11.03.2011 року за січень 2011 року, в якій визначено суму заборгованості станом на 01.01.2011р. на суму 392,53 грн.;
-№ 2456 від 11.03.2011 року за лютий 2011 року, в якій визначено суму податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного періоду - 392,53 грн.;
-№ 9508 від 12.04.2011 року за березень 2011 року, в якій визначено суму податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного періоду - 68,11 грн.;
-№ 11721 від 11.05.2011 року за квітень 2011 року, в якій визначено суму податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного періоду - 68,11 грн.
Станом на 19.09.2011р., вказана сума заборгованості відповідачем сплачена частково у сумі 391,23 гривень.
Сума що є несплаченою та підлягає стягненню становить 530,05 гривень, що підтверджується довідкою про суми податкового боргу та копією особових рахунків відповідача.
Відповідно до п.2 Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.1998р. №727/98 суб'єкти малого підприємництва -фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Пунктом 2 Указу №727/98 передбачено, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
28.10.2008 року Красноперекопською об'єднаною державною податковою інспекцією в АР Крим проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності в ході якої виявлені порушення пункту 4.10 ст. 4 Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" а саме: неподання відповідачем розрахунку з єдиного податку за 3 квартал 2008 року.
Результати перевірки знайшли відображення в акті №1254/15-1/30933272 від 28.10.2008 року.
За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, прийнято податкове повідомлення-рішення №0002601501 від 02.12.2008 року про застосування штрафних санкцій з єдиного податку в сумі 170,00 гривень, яке у зв'язку з неврученням відповідачу розміщені на дошці податкових оголошень (акт від 05.12.2008 р. № 124/15-1/30933272).
30.01.2009 року Красноперекопською об'єднаною державною податковою інспекцією в АР Крим проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності в ході якої виявлені порушення пункту 4.10 ст. 4 Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" а саме: неподання відповідачем розрахунку з єдиного податку за 4 квартал 2008 року.
За результатами перевірки складено акт №164/15-1/30933272 від 30.01.2009 року, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення №00003211501/0 від 24.02.2009 року про застосування штрафних санкцій з єдиного податку в сумі 170,00 гривень, яке у зв'язку з неврученням відповідачу розміщені на дошці податкових оголошень (акт від 18.03.2009 р. № 26/15-1/30933272).
Станом на 19.09.2011 року вказана сума заборгованості відповідачем сплачена частково у сумі 235,42 гривень.
Сума що є несплаченою та підлягає стягненню становить 104,58 гривень, що підтверджується довідкою про суми податкового боргу та копією особових рахунків відповідача.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі -Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "б"пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181 - податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181 платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Пунктом 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Судом встановлено, що 06.09.2010 року Красноперекопською об'єднаною державною податковою інспекцією в АР Крим проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності в ході якої виявлені порушення пункту 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) а саме: неподання відповідачем декларації з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2010 року, несвоєчасне подання декларації з податку на прибуток підприємств за 1 півріччя 2010 року.
Результати перевірки знайшли відображення в акті №1072/15-01/30933272 від 06.09.2010 року.
За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0000561501/0 від 20.09.2010 року про застосування штрафних санкцій з податку на прибуток в сумі 340,00 гривень, яке у зв'язку з неврученням відповідачу розміщені на дошці податкових оголошень (акт від 08.10.2010 р. № 52/15-01).
Станом на 19.09.2011 року вказана сума заборгованості відповідачем не сплачена та становить 340,00 гривень.
Сума що є несплаченою та підлягає стягненню становить 340,00 гривень, що підтверджується довідкою про суми податкового боргу, копією особових рахунків відповідача.
Загальна сума заборгованості відповідача, яка є узгодженою у встановленому законом порядку та належить до стягнення у загальній сумі 974,63 гривень (з податку на прибуток в сумі 340,00 гривень, з податку на доходи фізичних осіб у сумі 530,05 гривень, з єдиного податку у сумі 104,58 гривень).
19.12.2008 року позивачем була складена перша податкова вимога № 1/405 на суму податкового боргу відповідача в розмірі 153,39 гривень, яка була не отримана відповідачем, про що складено акт від 22.10.2009 року та вимога розміщена на дошці оголошень.
На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначеної податкової вимоги у встановленому діючим законодавством порядку.
У зв'язку з викладеним суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджено застосування позивачем заходів досудового стягнення сум податкового боргу, передбачених статтею 6 Закону №2181.
Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 530,05 гривень виник у відповідача 01.01.2011 року, про що свідчать матеріали справи.
На час виникнення зазначеного податкового боргу набрав чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI.
Відповідно до п.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податку набуває статусу податкового боргу з моменту його узгодження та несплати у порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Згідно п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, сума зі сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 530,05 гривень є податковим боргом.
Податковий борг виник після набрання чинності Податковим кодексом України, підлягає стягненню відповідно до норм Податкового кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Податкова вимога надсилається платнику податків органом державної податкової служби в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, що встановлено ч. 1 п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, тобто з урахуванням змісту поняття "податковий борг", встановленому п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається органом державної податкової служби платнику податків на суму податкового боргу.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання та повинна містити вказану в п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України інформацію, зокрема, розмір податкового боргу.
Відповідно до п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
В адміністративному позові вказано про наявність у відповідача податкового боргу з податку і на доходи фізичних осіб у сумі 530,05 гривень, але доказів направлення податкових вимог, які містять відомості, передбачені ч. 2 п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України, відповідачу на зазначену суму податкового боргу позивачем до матеріалів адміністративної справи не надано.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог, оскільки в частині вимог позивачем не було дотримано порядок встановлений ст.ст.59, 95 ПК України, а тому не підлягає задоволенню.
Вивчив наявні докази, в їх сукупності, судова колегія дійшла до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, підстав для задоволення апеляційної скарги судовою колегією не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.12.11 по справі № 2а-13347/11/0170/10 залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис Т.В. Дадінська
Судді підпис С.Ю. Яковенко
підпис З.І.Курапова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.В. Дадінська