УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2012 р.Справа № 2011/2а-12186/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 25.10.2011р. по справі № 2011/2а-12186/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради
про визнання дій неправомірними та зобов'язання сплатити щорічну разову грошову допомогу,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 25.10.2011 року частково задоволено позов ОСОБА_1. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради по призначенню та виплаті ОСОБА_1, як учаснику війни, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня - неправомірними. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік відповідно до положень ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, установлених згідно із Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік", з урахуванням виплаченої суми.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, в частині задоволення позову, та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником бойових дій.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції , виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Між тим, відповідачем у 2011 році допомога до 5 травня була призначена позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 04.04.2011р. у розмірі 120 грн. (а.с. 11), що значно зменшує розмір передбачених законом виплат.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягають норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо правомірності призначення позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня, в розмірах встановлених Постановою Кабінету Міністрів України.
Вихідним критерієм розрахунку допомоги виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Також, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги, що Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради не є належних відповідачем по справі, оскільки нарахування та виплата разової грошової допомоги до 5 травня не входить до повноважень Управління, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень відповідача, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради, відповідно до покладених на нього завдань, призначає та організовує виплату грошової допомоги до 5 травня.
Таким чином, правильним є висновок суду першої інстанції щодо покладання на відповідача обов'язку призначити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 відповідно до положень ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Отже, переглянувши постанову суду першої в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 25.10.2011р. по справі № 2011/2а-12186/11, в частині задоволення позову, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.Судді(підпис) (підпис) Шевцова Н.В. Мінаєва О.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Макаренко Я.М.