ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2012 р. Справа № 84391/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Заверухи О.Б., Гінди О.М.,
при секретарі судового засідання Маципури Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Богородчанської центральної районної аптеки №13 та Державної податкової інспекції в Богородчанському районі на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.10.2009 року у справі за позовом Богородчанської центральної районної аптеки №13 до Державної податкової інспекції в Богородчанському районі про визнання рішення нечинним, -
ВСТАНОВИЛА :
У вересні 2009 року Богородчанська центральна районна аптека №13 звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Богородчанському районі про визнання рішення нечинним.
В позові Богородчанська центральна районна аптека №13 покликається на те, що оскаржуване рішення суперечать вимогам чинного законодавства України та підлягає скасуванню. У суді першої інстанції позивач позовні вимоги підтримали, суду пояснили, що в ДПІ в Богородчанському районі не було підстав для застосування фінансової санкції, відповідно до п.1 ст.17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" .
Оскаржуваною постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.10.2009 року позовну заяву Богородчанської центральної районної аптеки №13 до Державної податкової інспекції в Богородчанському районі про визнання рішення нечинним - задоволено частково, а саме рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0000642303/0 від 25.05.2009 року в частині застосування фінансових санкцій в розмірі 1 204 743 (один мільйон двісті чотири тисячі сімсот сорок три) грн. визнати недійсним, обмеживши розмір санкції сумою 564 795 (п'ятсот шістдесят чотири тисячі сімсот дев'яносто п'ять)грн.
У поданій апеляційній скарзі позивач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що на реалізацію вказаної статті КМУ прийнято постанову «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 23.08.2003 р. № 1164. Пунктом 2 вказаної постанови установлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів, надання послуг, у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим. Зокрема: для форм та умов проведення діяльності, визначених у пунктах 2, 3, 5, 6, 13. 14. 16. 17, 22, 23, 27 переліку, 200 тис. гривень на один суб'єкт господарської діяльності, а визначених у пунктах 4 і 7 переліку, 75 тис. гривень на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів надання послуг). Саме пунктом 22 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого вказаною постановою передбачено, провадження діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг суб'єктами підприємницької діяльності на території сіл і селищ міського тину, яким згідно із Законом України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" надано статус гірських. Виходячи з вказаних норм законодавства України, граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій при провадження суб'єктами господарювання діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на території сіл і селищ міського типу, яким згідно із Законом України "Про статус гірських населених пунктів в Україні", при перевищенні якого застосування РРО є обов'язковим складає 200 тис. грн. При цьому, відповідно до п. 2 вказаної постанови, такий граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій встановлюється на один суб'єкт господарської діяльності.
Як встановлено судом та підтверджується актом податкової перевірки від 14.05.2009 р. аптека в с. Яблунька Богородчанського району є структурним підрозділом Богородчанської центральної районної аптека № 13. Виходячи з викладеного, граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій при перевищення якого відповідач та всі його структурні підрозділи, що знаходяться в даному населеному пункті повинні перейти на реєстрацію розрахункових операцій за допомогою РРО складає 200 тис. грн. На вказані норми матеріального права суд уваги не звернув, прийшовши до хибного висновку що граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій в аптеці с. Яблунька, яка належить Богородчанській ЦРА № 13, при продажу медичних і фармацевтичних товарів, а також надання медичних і ветеринарних послуг на території села складає 75 000 грн. Вказані висновки суду ґрунтуються на неправильному застосування вищевказаної постанови КМУ № 1336, зокрема судом застосовано до даних правовідносин п. 7 яким передбачено такий вид діяльності як роздрібна торгівля медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг на території села. При проведенні даного виду діяльності, граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій складає 75000 гри. на один структурних підрозділ.
У поданій апеляційній скарзі відповідач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що відповідно до ч. 1 ст. 4 ГК України не є предметом регулювання цього Кодексу фінансові відносини за участі суб'єктів господарювання, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів; адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання. Отже до даних правовідносин, які є податковими, судом не можуть бути застосовані норми господарського законодавства. Статтею 238 ГК України встановлено підставу для застосування адміністративно-господарських санкцій і такою є порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. У спірних правовідносинах мова не йде про будь-які порушення правил здійснення господарської діяльності, а про порушення суб"єктом господарювання вимог щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, які врегульовані спеціальним законом і цим же законом передбачені штрафні санкції за дане порушення. Як вже зазначалось 238 статтею ГК України передбачено, що адміністративно-господарськими санкціями є заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб"єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Оскільки застосування до Богородчанської районної аптеки №13 штрафної санкції, передбаченої ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не тягне за собою ні припинення правопорушення, ні ліквідацію його наслідків, то дана фінансова санкція не може підпадати під визначення адміністративно-господарської.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Задовольняючи частково позов Богородчанської районної аптеки №13 суд першої інстанції виходив з того, що як було встановлено в судовому засіданні за період перевірки обсяг реалізації медичних і фармацевтичних товарів в аптеці с. Яблунька, яка належить Богородчанській ЦРА №13 перевищив встановлений граничний розмір обсягу розрахункових операцій 75 000 грн. 15.07.2006 року. Таким чином з 16.08.2006 року аптекою с. Яблунька необхідно було проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з друкування відповідних розрахункових операцій з друкуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій. Таким чином в порушення Постанови КМУ за №121 від 07.02.2001 року та п.1 ст.3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в період з 16.08.2006 року по 31.12.2008 року позивачем проведено розрахункових операцій без застосування РРО на суму 353 297 грн.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.
Як вбачається з матеріалів справи, що в період з 15.04.2009 по 08.05.2009 року ДПІ в Богородчанському районі проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 31.02.2008 року. За результатами перевірки ДПІ в Богородчанському районі складено акт за №331/23/01977547 від 14.05.2009 року в якому зафіксовано порушення позивачем п.1 ст.3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". На підставі вказаного акту ДПІ в Богородчанському районі прийнято оскаржуване рішення за №0000642303/0 від 25.05.2009 року, якими застосовано штрафні санкції за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій в розмірі 1 769 538 грн. За результатами проведеної перевірки встановлено, що Богородчанська ЦРА №13 здійснює роздрібну торгівлю виключно фармацевтичними товарами.
Згідно ст.10 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України. Згідно постанови КМУ за №1336 роздрібна торгівля медичними і фармацевтичними товарам та надання медичних і ветеринарних послуг на території села, яким згідно ЗУ "Про статус гірських населених пунктів в Україні" надано статус гірських, дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій. Селу Яблунька Богородчанського району, в якому знаходиться аптека Богородчанської ЦРА №13, надано статус гірського населеного пункту. В зв'язку з цим підприємство здійснювало свою діяльність без використання реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Постановою КМУ за №121 від 07.02.2001 року "Про термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" встановленою, що діяльність суб'єктів підприємницької діяльності у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг, яким згідно з постановою КМУ за 31336 від 23.08.2000 року дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, якщо їх річний обсяг розрахункових операцій не перевищує граничний розмір річного обсягу, а саме 75 000 грн. Таким чином граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу медичних і фармацевтичних товарів та надання медичних і ветеринарних послуг на території села, у разі перевищення якого застосування РРО є обов'язковим, а саме 75 000 грн на один структурний (відокремлений) підрозділ. Термін переведення визначено один місяць з дати перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій.
Як було встановлено в судовому засіданні за період перевірки обсяг реалізації медичних і фармацевтичних товарів в аптеці с. Яблунька, яка належить Богородчанській ЦРА №13 перевищив встановлений граничний розмір обсягу розрахункових операцій 75 000 грн. 15.07.2006 року. Таким чином з 16.08.2006 року аптекою с. Яблунька необхідно було проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з друкування відповідних розрахункових операцій з друкуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Таким чином в порушення Постанови КМУ за №121 від 07.02.2001 року та п.1 ст.3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в період з 16.08.2006 року по 31.12.2008 року позивачем проведено розрахункових операцій без застосування РРО на суму 353 297 грн.
Згідно ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно ст.239 ГК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції у виді адміністративно-господарських штрафів. Як уже було встановлено в судовому засіданні в період з 16.08.2006 року по 31.12.2008 року проведення розрахункових операцій позивачем здійснювалось без застосування РРО, внаслідок чого відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за вищевказаний період.
Однак колегія суддів в повній мірі з прийнятим рішенням відповідача погодитись не може, так як згідно ст.250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом . За таких обставин штрафні санкції до позивача можуть бути застосовані тільки за період здійснення господарської діяльності з травня 2008 року включно по грудень 2008 року. Протягом даного періоду позивачем проведено розрахункових операцій без застосування РРО на суму 112 959 грн. Враховуючи вимоги п.1 ст.17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" рішення відповідача в частині застосування штрафних санкцій в сумі 564 795 грн. є обґрунтованим.
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги Богородчанської центральної районної аптеки №13 та Державної податкової інспекції в Богородчанському районі - залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.10.2009 року у справі № 2а-2509/09 - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді О.Б. Заверуха
О.М. Гінда