Копія
Справа № 2270/3489/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКозачок І.С. при секретарі Русіновій М.М. за участі: представника позивача представника відповідача Кошелюк О.В. Заболотного О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 11 231 грн. 47 коп., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 11 231 грн. 47 коп. В обґрунтування позову зазначає, що підприємством не виконаний норматив працевлаштування інвалідів, оскільки на підприємстві не працює жодного інваліда, хоча згідно з нормативом чисельності повинна працювати 1 особа.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, зазначивши, що підприємством у 2011 році до Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості подавались звіти про працевлаштування інвалідів на посади "Дорожній робітник" та "Сторож".
Крім того, підприємство неодноразово подавало оголошення у міську та районну газети, міське та районне відділення радіомовлення про те, що на роботу запрошуються працівники із робочою групою інвалідності. Однак, оскільки підприємство здійснює діяльність, яка пов'язана з важкими та шкідливими умовами виробництва, у 2011 році жоден з працівників даної категорії (інвалідів) не виявив бажання працевлаштуватись на роботу. Крім того, протягом 2011 року центром зайнятості інваліди для працевлаштування на підприємство також не направлялись. Тому, на думку відповідача, ним вжиті усі можливі заходи з метою недопущення порушення вимог законодавства у сфері працевлаштування інвалідів, отже підстави для стягнення адміністративно-господарських санкцій відсутні.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши обставини справи та докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "Строй-Сервіс-999" є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 36397204).
Відповідно до статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон) забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до вказаного нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 встановлює, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Отже, обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів та інформування відповідних органів про створені робочі місця не супроводжується його обов'язком самостійно працевлаштовувати інвалідів на створені ним робочі місця. Однак, це є правом підприємства.
За змістом ст.18 Закону підприємства повинні надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, що відповідно до листа - відповіді Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості від 24.04.2012 року, наданого позивачем, підприємством "Строй-Сервіс-999" у 2011 році не надавались звіти за формою № З-ПН щодо працевлаштування інвалідів.
Однак, до судового засідання до суду надійшов лист-відповідь Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості від 18.06.2012 року з печаткою установи про те, що у квітні та травні 2011 року відповідач інформував Старокостянтинівський міськрайонний центр зайнятості (подавав звіти за формою № З-ПН) щодо наявності вакансій (за професіями дорожнього робітника, сторожа). Суд надає перевагу даному доказу, оригінал якого оглянутий судом, оскільки підпис особи, яка надавала відповідь, скріплений печаткою центру зайнятості, а сам документ складений пізніше.
Згідно з даною довідкою у 2011 році в Старокостянтинівському міськрайонному центрі зайнятості безробітних, які мають інвалідність та виявили бажання працювати на вказаних посадах у ПП "Строй-Сервіс -999", не було.
Також суд бере до уваги ту обставину, що відповідно до наказу ПП "Строй-Сервіс-999" № 5 від 01.04.2011 року на підприємстві створені посади сторожа та різноробочого з групою інвалідності.
Отже, надані суду докази свідчать про те, що відповідачем створене робоче місце інваліда та проінформовано про це територіальний орган Державної служби зайнятості.
Суд враховує також те, що відповідачем протягом жовтня-листопада 2011 року неодноразово подавались оголошення про потребу у працівниках з встановленою групою інвалідності до місцевих засобів масової інформаціїі, про що свідчать довідка ДП "Старокостянтинівська районна телерадіокомпанія" № 5 від 29.05.2012 року та довідка Старокостянтинівського міського радіомовлення № 18 від 30.05.2012 року. Окрім того, відповідачем опубліковане оголошення в газеті "Наше місто" випуск 43 від 27.10.2011 року з запрошенням інвалідів для працевлаштування, копія якого приєднана до матеріалів справи.
Судом також береться до уваги те, що основною діяльністю підприємства є капітальне будівництво та реконструкція вулиць, доріг, майданів, в процесі діяльності використовується асфальт та асфальтна суміш, яка виробляється асфальтобетонним заводом, діючим на підприємстві.
Зі слів представника відповідача працівники з робочою групою інвалідності відмовлялись прийняти пропозицію працевлаштування, мотивуючи своє рішення важкістю умов роботи на даному підприємстві.
Надаючи оцінку даній обставині суд виходить з такого.
Згідно з ч. 1 статті 12 Закону України "Про охорону праці", підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників. Працівнику не може пропонуватись робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров'я.
Відповідно до вимог статті 17 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів їм забезпечується право працювати на підприємствах (об'єднаннях), в установах і організаціях із звичайними умовами праці.
Тому в умовах, коли специфіка діяльності підприємства передбачає пов'язаність більшості посад на підприємстві з шкідливими або небезпечними умовами праці, де заборонена праця інвалідів, праця інвалідів повинна використовуватись з урахуванням такої специфіки. Отже, при визначенні нормативу працевлаштування інвалідів слід враховувати лише ту кількість робочих місць, які не пов'язані з шкідливими, важкими та небезпечними умовами праці, що визначаються в порядку, встановленому Законами України "Про охорону праці", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення".
Така правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України по даній категорії справ, зокрема в ухвалах суду від 23.06.2010 року у справі №К-47529/09, від 22.12.2010 року у справі №К-32146/09 тощо.
Отже, на думку суду, відповідачем надана вичерпна кількість доказів на підтвердження того, що на підприємстві були створені робочі місця для інвалідів у необхідній кількості, про що відповідач у встановленому порядку інформував Старокостянтинівський міськрайонний центр зайнятості та громадськість. Випадки безпідставної відмови відповідачем у прийнятті інвалідів на роботу позивачем не зафіксовані і в суді не доведені.
На думку суду, позивач не надав до суду докази того, що відповідач вчинив будь-які протиправні дії або бездіяльність, які призвели до порушення порядку працевлаштування інвалідів, а це свідчить про відсутність підстав для застосування адміністративно-господарських санкцій, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 11 231 грн. 47 коп. відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 21 червня 2012 року
Суддя/підпис/І. С. Козачок"Згідно з оригіналом" Суддя І. С. Козачок