Постанова № 24890769, 19.03.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2012
Номер справи
0670/710/12
Номер документу
24890769
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 0670/710/12

категорія 8.2.1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чернової Г.В. ,

при секретарі - Шакалові А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеденою відповідальністю "Бердичівська солодова компанія" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.09.2011 р. №0000912301,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Бердичівська солодова компанія" звернулося до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Бердичівської ОДПІ №0000912301 від 06.09.2011 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, при проведенні перевірки, дійшов до помилкового висновку щодо порушення ТОВ "Бердичівська солодова компанія" вимог п. 198.3, п.198.6 ст. 198, п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємством завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на 111512 грн. за травень 2011 року, що призвело до завищення заявленої суми до бюджетного відшкодування по ПДВ за червень 2011 року на 111512 грн., Вказує, що здійснення операцій з ТОВ "НКС ТД Євростандарт" по придбанню паливно -мастильних матеріалів підтверджено відповідними первинними документами. Зазначає, що підставою для зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 111512 грн. став акт перевірки № 3356/2301/30741096 від 25.08.2011 року, в якому перевіряючими зроблено висновки про неправомірність віднесення до податкового кредиту суми ПДВ 111512 грн. по податкових накладних, отриманих від ТОВ "НКС ТД Євростандарт", так як дана сума не може вважатися сплаченою у зв'язку з придбанням товарів, використаних в господарській діяльності платника податків, у зв'язку з тим, що товарно - транспортні накладні, що підтверджують перевезення та оприбуткування товарів на ТОВ "Бердичівська солодова компанія" не оформлені належним чином. Позивач вважає такі висновки податкового органу необґрунтованим, оскільки під час здійснення перевірки позивачем було надано всі необхідні первинні документи, що могли підтвердити реальність здійснення господарської операції в бухгалтерському обліку, в тому числі і товарно - транспортні накладні, оформлені належним чином.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що неналежним чином оформлені товарно-транспортні накладні по вчиненню господарських операцій з контрагентом товариства не дають права останньому на формування податкового кредиту в сумі 111512 грн. по податкових накладних, отриманих від ТОВ "НКС ТД Євростандарт" та відповідно на бюджетне відшкодування такої суми, а тому спірне податкове повідомлення - рішення є правомірним.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що працівниками Бердичівської ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Бердичівська солодова компанія", ід. код 30741096 з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень 2011 року, про що складено акт № 3356/2301/30741096 від 25.08.2011 року. Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 198.3, п. 183.6 ст. 198, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого платником завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на 111512 грн. за травень 2011 року, що призвело до завищення заявленої суми до бюджетного відшкодування по ПДВ за червень 2011 року на 111512 грн.

За результатами перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000912301 від 06.09.2011 р., яким ТОВ "Бердичівська солодова компанія" було зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 111512 грн. та 1,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

В порядку адміністративного узгодження, вказане податкове повідомлення-рішення позивачем оскаржено до ДПА у Житомирській області та за результатами розгляду скарги, остання залишена без задоволення.

Суд не погоджується з думкою податкового органу з приводу того, що сума ПДВ 111512 грн., яка віднесена позивачем до податкового кредиту по податкових накладних, отриманих від ТОВ "НКС ТД Євростандарт", не може вважатися сплаченою у зв'язку з придбанням товарів, використаних в господарській діяльності платника податків, у зв'язку з тим, що товарно - транспортні накладні, що підтверджують перевезення та оприбуткування товарів на ТОВ "Бердичівська солодова компанія" не оформлені належним чином.

Так, судом встановлено, що між позивачем та ТОВ "НКС ТД Євростандарт" укладено договір поставки № 134 від 11.05.2010 року, за умовами якого постачальник - ТОВ "НКС ТД Євростандарт" зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки покупцю - ТОВ "Бердичівська солодова компанія" паливно - мастильні матеріали.

На виконання умов зазначеного договору позивачем було отримано паливно-мастильні матеріали від ТОВ "НКС ТД Євростандарт" на загальну суму 669069,60 грн. в тому числі ПДВ на загальну суму 111511,60 грн., згідно податкових накладних № 25 від 06.05.2011 року (на суму 348729,60 грн., в т.ч. ПДВ -58121,60 грн.) та № 180 від 31.05.2011 року ( на суму 320340,00 грн., в т.ч. ПДВ - 53390,00 грн.). Сума ПДВ, сплачена в ціні товару була включена платником податку до податкового кредиту та відображена в податковій декларації за червень 2011 року.

Зважаючи на те, що статтею 1 Закону України від 16.07.99 N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, тому, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів в разі фактичного здійснення господарської операції.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 16.07.99 N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Отже, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг, з метою їх використання в господарській діяльності.

Таким чином, податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість має бути фактично здійснений і підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Встановлено, що документи, які були надані для перевірки, складені за результатами проведених операцій та з дотриманням вимог ст. 9 Закону N 996-XIV, мають всі необхідні реквізити, а тому є первинними документами, що підтверджують факт здійснення операцій по придбанню товару.

Спірні правовідносини щодо нарахування та сплати податку на додану вартість, формування податкового кредиту, тощо, регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010, № 2755-VI (далі - ПК України ).

Так, абз. а) п.198.1 ст. 198 ПК України передбачено право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

За змістом п. 198.2 ст. 198 ПК України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається:

дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Пунктом 198.3 ст. 198 ПКУ передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до п.198.6 ст. 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).

Крім того, п. 201.8 ст. 201 ПК України передбачено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

У п. 201.10 зазначеної статті ПК України вказано, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Проаналізувавши наведені норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що в даному випадку єдиними та достатніми підставами для формування податкового кредиту та визначення суми бюджетного відшкодування є наявність податкової накладної, що засвідчує факт сплати отримувачем товару (робіт, послуг) їх вартості з урахуванням податку на додану вартість.

Стаття 200 ПК України передбачає порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків

Так, п. 200.1 ст. 200 ПК України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

За приписами п. 200.3 ст. 200 ПК України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пункт 200.4 ст. 200 ПК Українит визначає, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Встановлено, що контрагент позивача - ТОВ "НКС ТД Євростандарт" виконав повністю взяті на себе зобов'язання по продажу товарів, а позивач, в свою чергу, провів повний розрахунок за придбаний товар. Позивач у своїх бухгалтерській та податковій звітностях відобразив вчинені операції, правомірно відніс вартість поставок відповідно до валового доходу та валових витрат, своєчасно сплатив податки. Окрім того, факт оплати спірного палива підтверджується платіжними дорученнями № 938 від 06.05.2011 року на суму 348729,60 грн. та № 1177 від 31.05.2011 року на суму 320340,00 грн.

Враховуючи той факт, що ТОВ "НКС ТД Євростандарт" податкові накладні за травень 2011 року виписані з дотриманням вимог податкового законодавства, ТОВ "Бердичівська солодова компанія" правомірно включило до складу податкового кредиту з ПДВ за травень 2011 року суму ПДВ з вартості придбаних товарів у ТОВ "НКС ТД Євростандарт" на загальну суму 111511,60 грн. та визначив її до бюдетного відшкодування.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем доказів на підтвердження правомірності винесення податкового повідомлення-рішення від 19.05.2011року № 0000392301 не надано.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про протиправність винесеного оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, а тому позов задовольняє та скасовує податкове повідомлення-рішення від 06.09.2011року № 0000912301

На підставі викладено, керуючись Податковим Кодексом України, ст.ст. 86, 158-163, 186, 254 КАС України, суд,-

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бердичевської об"єднаної державної податкової інспекції від 06.09.2011року № 0000912301.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: Г.В. Чернова

Повний текст постанови виготовлено: 23 березня 2012 р.