КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2012 року 2а-1974/12/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу
за позовомМиронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової службидоКомунального підприємства теплових мереж "Миронівкатепломережа"простягнення податкового боргу,
в с т а н о в и в:
Миронівська міжрайонна державна податкова інспекція Київської області Державної податкової служби (надалі - позивач) звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства теплових мереж "Миронівкатепломережа" (надалі - відповідач) про стягнення податкового боргу з податку на прибуток підприємств у розмірі 735294,14 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з даними податкового обліку у відповідача утворилась заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток підприємств.
Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції з контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
У письмових запереченнях, наданих до суду, Відповідач проти позову заперечує та просить суд в задоволені позову відмовити, посилаючись на те, що всі кошти згідно поданих декларацій з податку на додану вартість були сплачені, а нарахування штрафних санкцій податковим органом здійснено неправомірно посилаючись на Закон України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні".
21 червня 2012 року представники Позивача та Відповідача подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, якщо всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
За таких обставин, судом визнано за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа Миронівською районною державною адміністрацією Київської області 27.01.1999 року та перебуває з 01.07.1990 року за № 17 на обліку в Миронівській МДПІ Київської області ДПС як платник податків, зборів та інших обов'язкових платежів, передбачених Податковим кодексом України.
Станом на 19.04.2012 року за результатами фінансово-господарської діяльності за Комунальним підприємством теплових мереж "Миронівкатепломережа" рахується податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 735294,14 грн., а саме:
- згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість № 9900 від 19.04.2011 року відповідачем самостійно обчислено податкове зобов'язання на суму 29793 грн., з яких при частковому погашенню залишається несплачено 19374,25 грн.;
- згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість № 13742 від 20.06.2011 року відповідачем самостійно обчислено податкове зобов'язання на суму 16637 грн.;
- згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість № 16119 від 20.07.2011 року відповідачем самостійно обчислено податкове зобов'язання на суму 4546 грн.;
- згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість № 9007912549 від 20.09.2011 року відповідачем самостійно обчислено податкове зобов'язання на суму 13250 грн.;
- згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість № 9008579057 від 14.10.2011 року відповідачем самостійно обчислено податкове зобов'язання на суму 5041 грн.;
- згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість № 9011495335 від 18.11.2011 року відповідачем самостійно обчислено податкове зобов'язання на суму 48039 грн.;
- згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість № 25978 від 20.12.2011 року відповідачем самостійно обчислено податкове зобов'язання на суму 92649 грн.;
- згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість № 9013959428 від 19.01.2012 року відповідачем самостійно обчислено податкове зобов'язання на суму 134119 грн.;
- згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість № 9006126157 від 17.02.2012 року відповідачем самостійно обчислено податкове зобов'язання на суму 99819 грн.;
- згідно поданої податкової декларації з податку на додану вартість № 3394 від 20.03.2012 року відповідачем самостійно обчислено податкове зобов'язання на суму 159083 грн.
- згідно податкового повідомлення-рішення № 0000161601 від 14.06.2011 року на суму 5187,52 грн., прийнятого на підставі Акта № 67/1601 від 14.06.2011 року, складеного спеціалістами державної податкової інспекції в Миронівському районі за результатами проведеної невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податків до бюджету Відповідачем, виявлені порушення вимог ст. 57, п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, а саме платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання, граничний термін сплати якого становив 02.03.2010 року (сплачено 25937,59 грн. 19.05.2011 року);
- згідно податкового повідомлення-рішення № 0000221601 від 15.08.2011 року на суму 2534,80 грн., прийнятого на підставі Акта № 131/1601 від 15.08.2011 року, складеного спеціалістами державної податкової інспекції в Миронівському районі за результатами проведеної невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податків до бюджету Відповідачем, виявлені порушення вимог ст. 57, п. 203.2 ст.203 Податкового кодексу України, а саме платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання, граничний термін сплати якого становив 30.03.2010 року (сплачено 12647 грн. 22.07.11 року);
- згідно податкового повідомлення-рішення № 0000351601 від 11.10.2011 року на суму 1965,23 грн., прийнятого на підставі Акта № 179/1601 від 11.10.2011 року, складеного спеціалістами державної податкової інспекції в Миронівському районі за результатами проведеної невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податків до бюджету Відповідачем, виявлені порушення вимог ст. 57, п. 203.2 ст.203 Податкового кодексу України, а саме платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання, граничний термін сплати якого становив 30.04.2010 року (сплачено 9826,17 грн. 26.09.2011 року);
- згідно податкового повідомлення-рішення № 0000381601 від 14.11.2011 року на суму 1008,20 грн., прийнятого на підставі Акта № 188/1601 від 14.11.2011 року, складеного спеціалістами державної податкової інспекції в Миронівському районі за результатами проведеної невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податків до бюджету Відповідачем, виявлені порушення вимог ст. 57, п. 203.2 ст.203 Податкового кодексу України, а саме платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання, граничний термін сплати якого становив 30.04.2010 року (сплачено 5041 грн. 26.10.2011 року);
- згідно податкового повідомлення-рішення № 0000441601 від 20.12.2011 року на суму 3700,83 грн., прийнятого на підставі Акта № 212/1601 від 20.12.2011 року, складеного спеціалістами державної податкової інспекції в Миронівському районі за результатами проведеної невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податків до бюджету Відповідачем, виявлені порушення вимог ст. 57, п. 203.2 ст.203 Податкового кодексу України, а саме платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання, граничний термін сплати якого становив 30.04.2010 року (сплачено 14671,83 грн. 30.11.2011 року) та 31.05.2010 року (сплачено 383,32 грн. 30.11.2011 року);
- згідно податкового повідомлення-рішення № 0000011601 від 11.01.2012 року на суму 18529,80 грн., прийнятого на підставі Акта № 01/1601 від 11.01.2012 року, складеного спеціалістами державної податкової інспекції в Миронівському районі за результатами проведеної невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податків до бюджету Відповідачем, виявлені порушення вимог ст. 57, п. 203.2 ст.203 Податкового кодексу України, а саме платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання, граничний термін сплати якого становив 31.05.2010 року (сплачено: 92649 грн. 27.12. 2011 року);
- згідно податкового повідомлення-рішення № 0000031601 від 08.02.2012 року на суму 13249,54 грн., прийнятого на підставі Акта № 08/1601 від 08.02.2012 року, складеного спеціалістами державної податкової інспекції в Миронівському районі за результатами проведеної невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податків до бюджету Відповідачем, виявлені порушення вимог ст. 57, п. 203.2 ст.203 Податкового кодексу України, а саме платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання, граничний термін сплати якого становив 30.05.2010 року (сплачено 9571,68 грн. 26.01.2012 року), 30.06.2010 року (сплачено 53394 грн. 26.01.2012 року) та 30.10.2010 року (сплачено 3282 грн. 26.01.2012 року);
- згідно податкового повідомлення-рішення № 0000121601 від 28.02.2012 року на суму 11174,19 грн., прийнятого на підставі Акта № 18/1601 від 28.02.2012 року, складеного спеціалістами державної податкової інспекції в Миронівському районі за результатами проведеної невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податків до бюджету Відповідачем, виявлені порушення вимог ст. 57, п. 203.2 ст.203 Податкового кодексу України, а саме платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання, граничний термін сплати якого становив 30.11.2010 року (сплачено 19364 грн. 23.02.12 року), 30.12.2010 року (сплачено 36430 грн. 23.02.2012 року) та 30.01.2011 року (сплачено 76,93 грн. 23.02.2012 року).
Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Отже, у випадку визначення податкового (грошового) зобов'язання органом ДПС граничним днем сплати буде десятий календарний день, що настає за днем отримання платником відповідного податкового повідомлення-рішення.
Вказані податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем у день їх прийняття, що підтверджується підписом посадової особи відповідача на корінцях податкових повідомленнях-рішеннях.
Судом встановлено, що податкові повідомлення-рішення відповідачем у встановлений чинним законодавством спосіб не оскаржувались, отже зазначені в них зобов'язання вважаються узгодженими та підлягають сплаті.
Отже, всього відповідачем самостійно обчислено до сплати - 592557,30 грн.
Нараховано штрафні санкції - 57349,91 грн.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до вимог ст. 129 Податкового кодексу України боржнику нараховано пеню в розмірі 85386,93 грн.
Враховуючи викладене, податковий борг відповідача перед бюджетом з податку на прибуток підприємств становить 735294,14 грн. (592557,30 грн. + 57349,91 грн. + 85386,93 грн.).
Однак, у встановлений Податковим кодексом України строк відповідачем самостійно узгоджену суму податкового зобов'язання не сплачено.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України.
Так, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За Законом України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" одним із завдань податкових органів є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п.п.14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Так, п.п.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Статтею 15 ПК України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають право, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно п.п.16.1.4 п. 16.4 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 ПК України).
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення (п. 58.1 ст. 58 ПК України).
Згідно п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 87.9 статті 87 ПК України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи ту обставину, що станом на 01.01.2011 року у боржника рахувалась заборгованість, тому позивач керувався п. 87.9 статті 87 ПК України згідно якого органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Отже, самостійно нараховані відповідачем суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у податкових деклараціях, а також грошове зобов'язання, визначене в податкових повідомленнях-рішеннях, які не були оскаржені в установленому законом порядку, є узгодженим податковим боргом.
Таким чином, загальна сума податкового боргу, що підлягає сплаті відповідачем, становить 735294,14 грн.
Зазначений факт підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду надано не було.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-ХII, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 87.2 статті 87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідачем суду не надано.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до державного бюджету у розмірі 735294,14 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 11, 14, 69, 70, 71, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства теплових мереж "Миронівкатепломережа" (08800, Київська область, м. Миронівка, вул. Коцюбинського, буд. 5, ідентифікаційний код 20595254) на користь Державного бюджету України (р/р № 31114029700424, код одержувача 37870277, одержувач УДКСУ у Миронівському районі Київської області, банк одержувача: ГУ ДКСУ в Київській області, МФО 821018) податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 735294 (сімсот тридцять п'ять тисяч двісті дев'яносто чотири) грн. 14 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Балаклицький А. І.