ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2012 р. № 2а-7211/11/1370
13 год. 35 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Голуб О.Є.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача -ОСОБА_2
представника відповідача 1 -Холявка І.Я.
представника відповідача 2 -Бакун О.А.
представника відповідача 4- Крикус В.В.
інші сторони -не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області ТзОВ "Техн-Ас" про про визнання нечинним дозволу , в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області, ТзОВ «Техн -Ас»за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ТзОВ «Технобуд»про визнання нечинним дозволу на виконання будівельних робіт з розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 від 01.06.2007 року, зобов'язання Інспекції ДАБК у Львівській області притягнути до відповідальності згідно з законодавством ТзОВ «Техн -Ас»та ТзОВ «Технобуд»за самовільне будівництво та експлуатацію об'єкту після закінчення будівництва без прийняття їх державними приймальними (технічними) комісіями.
Ухвалою від 02.09.2009 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою від 07.10.2009 року закрито провадження у справі.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2011 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2009 року про закриття провадження у справі скасовано і постановлено нову ухвалу з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Ухвалою від 24.06.2011 року прийнято до провадження адміністративну справу 32а-7211/11/1370.
06.07.2011 року позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої, позивач просить визнати відсутність у відповідача повноважень на надання ТзОВ «Техн -Ас»дозволу на виконання будівельних робіт №251/07 від 01.06.2007 року а розширення складських приміщень на АДРЕСА_1; зобов'язати Інспекцію ДАБК у Львівській області притягнути до відповідальності згідно з законодавством ТзОВ «Техн -Ас»та ТзОВ «Технобуд»за самовільне будівництво та експлуатацію об'єкту після закінчення будівництва без прийняття їх державними приймальними (технічними) комісіями; зобов'язати відповідача вжити передбачених статтею 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»заходів до усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, а саме: видати припис про усунення порушень вимог законодавства, допущених при розширенні складських приміщень на АДРЕСА_1 з визначенням строку для добровільного виконання припису, у разі невиконання припису добровільно -подати позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта.
Ухвалою від 31.08.2011 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
06.12.2011 року ОСОБА_1 подав заяву про уточнення позовних вимог, заявлених до Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області, Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»за участю третіх осіб ОСОБА_8, ОСОБА_9, ТзОВ «Технобуд», просить визнати відсутність у Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області повноважень на надання ТзОВ «Техн -Ас»дозволу на виконання будівельних робіт №251/07 від 01.06.2007 року а розширення складських приміщень на АДРЕСА_1; визнати нечинним дозволу на виконання будівельних робіт з розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 від 01.06.2007 року, виданий ТзОВ «Техн -Ас»з моменту його надання; зобов'язати Інспекцію ДАБК у Львівській області притягнути до відповідальності згідно з законодавством ТзОВ «Техн -Ас»та ТзОВ «Технобуд»за самовільне будівництво та експлуатацію об'єкту після закінчення будівництва без прийняття їх державними приймальними (технічними) комісіями; зобов'язати Інспекцію державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області вжити передбачених статтею 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»заходів до усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, а саме: видати припис про усунення порушень вимог законодавства, допущених при розширенні складських приміщень на АДРЕСА_1 з визначенням строку для добровільного виконання припису, у разі невиконання припису добровільно -подати позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта; визнати неправомірними дії Обласного комунального підприємства ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»по здійсненню державної реєстрації права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м. ,що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Обласне комунальне підприємство ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»скасувати реєстрацію права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, за громадянами ОСОБА_9, ОСОБА_8, а також усі попередні реєстрації права власності на вказані приміщення; зобов'язати Обласне комунальне підприємство ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»відповідно до ст..20 Закону України «про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»закрити розділ та реєстраційну справу на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвалою від 15.12.2011 року зупинено провадження у справі.
Ухвалою від 30.01.2012 року поновлено провадження у справі.
22.03.2012 року позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог ,заявлених до Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області, Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», Львівської міської ради, Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради за участю третіх осіб ОСОБА_8, ОСОБА_9, ТзОВ «Технобуд», просить:
- визнати відсутність у Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю компетенції (повноважень) на надання ТзОВ «Техн -Ас»дозволу на виконання будівельних робіт №251/07 від 01.06.2007 року а розширення складських приміщень на АДРЕСА_1;
- визнати нечинним дозвіл на виконання будівельних робіт з розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 від 01.06.2007 року, виданий ТзОВ «Техн -Ас»з моменту його надання;
- зобов'язати Інспекцію ДАБК у Львівській області притягнути до відповідальності згідно з законодавством ТзОВ «Технобуд»за самовільне будівництво (розширення складів на АДРЕСА_1 відповідно до ч.10 ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій»;
- зобов'язати Інспекцію ДАБК у Львівській області притягнути до відповідальності згідно з законодавством громадян ОСОБА_8 та ОСОБА_9 за експлуатацію складів по АДРЕСА_1 після закінчення будівництва без прийняття їх державними приймальними (технічними) комісіями;
- зобов'язати Інспекцію державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області вжити передбачених статтею 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»заходів до усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, а саме: видати громадянам ОСОБА_8 та ОСОБА_9 припис про усунення порушень вимог законодавства, допущених при розширенні складських приміщень на АДРЕСА_1 з визначенням строку для добровільного виконання припису, а у разі невиконання припису добровільно -подати позов до суду з позовною вимогою до ОСОБА_8 та ОСОБА_9 про знесення самочинно збудованого об'єкта;
- визнати неправомірними дії Обласного комунального підприємства ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»по здійсненню державної реєстрації за ТзОВ «Техн -Ас»права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м. ,що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати Обласне комунальне підприємство ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»скасувати запис до Державного реєстру прав від 02.06.2008 року про реєстрацію права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м., що знаходяться за адресою АДРЕСА_1, за ТЗОВ «Техн -Ас»;
- визнати відсутність в Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради компетенції (повноважень) на оформлення права власності громадян ОСОБА_9 та ОСОБА_8 на нежитлові приміщення на АДРЕСА_1;
- визнати нечинним з моменту прийняття наказ Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради №2701-НЖ-Ш від 30.12.2009 року «Про оформлення права власності на нежитлові приміщення на АДРЕСА_1»;
- визнати нечинним свідоцтво про право власності на нежитлові приміщення, видане 30.12.2009 року ОСОБА_8 відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова з моменту його видачі;
- визнати нечинним свідоцтво про право власності на нежитлові приміщення, видане 30.12.2009 року ОСОБА_9 відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова з моменту його видачі;
- зобов'язати Обласне комунальне підприємство ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»скасувати запис до Державного реєстру прав від 30.12.2009 року пр. реєстрацію права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_9;
- зобов'язати Обласне комунальне підприємство ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»скасувати запис до Державного реєстру прав від 30.12.2009 року пр. реєстрацію права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_8;
- зобов'язати Обласне комунальне підприємство ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»відповідно до ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»закрити розділ та реєстраційну справу на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвалою від 07.06.2012 року залучено до участі у справі в якості відповідача Інспекцію державного архітектурно -будівельного контролю Львівської міської ради.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржуваний дозвіл виданий з порушенням чинного законодавства, зокрема ч.8 ст.23 Закону України «Пр планування і забудову територій»та ст.5 Закону України «Про основи містобудування». У зв»язку з тим, що на земельній ділянці по АДРЕСА_1 розташовано об»єкти нерухомості кількох власників в тому числі і позивача, наданню дозволу повинно було передувати розроблення та затвердження проекту розподілу території, який згідно ч.3 ст.16 Закону України «Про планування і забудову територій»є основою для визначення меж земельних ділянок на територіях існуючої забудови для розташування будинків і споруд. Вказує, що належні йому будівлі знаходяться за тією ж адресою, що і місце будівництва згідно оскаржуваного дозволу, безпосередньо біля складських приміщень, він також є землекористувачем вказаної земельної ділянки, що оточує місце будівництва, однак всупереч вимогам ст.5 Закону України «Про основи містобудування»його інтереси при наданні дозволу на будівництво не були враховані. Вказує, що ТзОВ «Техн -Ас»не отримувало дозволу на будівництво вказаного об'єкту, що мало передувати наданню оскаржуваного дозволу, а розпорядження Шевченківської районної адміністрації в силу ч.15 ст.24 Закону «Про планування і забудову територій»втратило чинність 26.11.2005 року ,відтак не може бути підставою для надання дозволу на виконання будівельних робіт. Крім того, вказує, що в порушення вимог ч.3 ст.39 Закону України «Про планування і забудову територій»відсутня згода власника земельної ділянки на її забудову. Крім того, у оскаржуваному дозволі вказано, що будівельні роботи проводяться господарським способом тобто самостійно ТзОВ «Техн -Ас», однак у рішенні Господарського суду Львівської області від 06.05.2008 року у справі №9/78 вказано, що будівельні роботи проводяться ТзОВ СУРП «Технобуд»згідно договору підряду від 06.09.2007 року. Відтак в силу ч.9 ст.29 Закону України «Про планування та забудову територій»дозвіл на виконання будівельних робіт підлягав перереєстрації у двотижневий строк. В силу ч.10 ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій»оскільки дозвіл не був перереєстрований, відтак будівельні роботи на об'єкті були виконані самовільно. Також звертає увагу на те, що згідно поданих документів, правонаступниками у спірних правовідносин ТзОВ «Техн -Ас»є громадяни ОСОБА_8 та ОСОБА_9 Згідно рішення господарського суду Львівської області від 06.05. 2008 року по справі №9/78, засновники ТзОВ «Техн -Ас»громадяни ОСОБА_8 та ОСОБА_9 користуються складами по АДРЕСА_1 після реконструкції ( розширення) без введення в експлуатацію. В порушення ст.1,2 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення в сфері містобудування» відповідач 1 покладених на нього законом функцій не виконав, самочинне будівництво не зупинив, винних у самочинному будівництві осіб до відповідальності не притягнув, заходів до знесення самочинно збудованого об'єкта не застосував. Вважає, що в силу п.2 ч.2 ст.331, ч.2 ст.882 ЦК України, п.2,3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, п.1.6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, рішення господарського суду Львівської області від 06.05.2008 року №9/78, п.5.13 підрядного договору від 06.09.2007 року, без введення в експлуатацію нежитлових приміщень у відповідача 2 не виникло правових підстав для реєстрації права власності на це нерухоме майно. Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради не входить в систему органів державної реєстрації прав, не являється комунальним підприємством бюро технічної інвентаризації, тому воно законом не наділене повноваженнями по офіційному визнанню і підтвердженню фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно чи повноваженнями по внесенню записів у Державний реєстр прав. Повноваження видавати свідоцтво про право власності на нерухомість надані законом виключно державним реєстраторам (п.9 ч.2, ч.5 ст.8, ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»).
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з урахуванням поданих уточнень, просять позов задоволити у повному обсязі.
Позиція відповідача 1 Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області викладена у письмових запереченнях на позов від 11.04.2012 року №7/13-6-2035 та обґрунтовуються тим, що відповідно до Указу Президента України №439/2011 від 18.04.2011 року не є правонаступником інспекцій ДАБК при відділах архітектури та містобудування міських рад Львівської області і діє з 01.01.2008 року. Зазначає, що з моменту виконання будівельних робіт ТзОВ «Технобуд»з реконструкції приміщень за адресою АДРЕСА_1 пройшло більше чотирьох років, що унеможливлює застосування до ТзОВ «Технобуд»штрафних санкцій. Виходячи з конституційних принципів щодо дії актів в часі та керуючись Кодексом України про адміністративні правопорушення, рішення про притягнення до відповідальності фізичних осіб ОСОБА_8 та ОСОБА_9 за правопорушення щодо експлуатації об'єктів після закінчення будівництва не прийнятих в експлуатацію може бути застосовано до об'єктів, які споруджені та експлуатуються з моменту набрання чинності Закону №4220, тобто з 19.01.2012 року. Зазначає, що інспекцією вжито всіх заходів реагування, наданих чинним законодавством, зокрема винесено приписи, подавались позови до суду, відтак вимоги позивача про зобов'язання їх вжити передбачених статтею 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»заходів до усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, а саме: видати громадянам ОСОБА_8 та ОСОБА_9 припис про усунення порушень вимог законодавства, допущених при розширенні складських приміщень на АДРЕСА_1 з визначенням строку для добровільного виконання припису, а у разі невиконання припису добровільно -подати позов до суду з позовною вимогою до ОСОБА_8 та ОСОБА_9 про знесення самочинно збудованого об'єкта -вважають безпідставними.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні проти позову заперечив у повному обсязі з підстав, наведених у письмових запереченнях на позов, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, заявлених позивачем до Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області.
Представник відповідача 2 Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила з підстав додержання ними при вчинені дій та прийнятті рішень Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого наказом МЮ України №7/5 від 07.02.2002 року, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, заявлених позивачем до Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки».
Позиція відповідача 3 Львівської міської ради викладена у письмових запереченнях на позов вих. 149 від 26.04.2012 року, додаткових поясненнях від 11.05.2012 року,поясненнях від 11.05.2012 року та додаткових поясненнях на позов від 05.06.2012 року, просять відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Позиція відповідача 4 Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради викладена у письмових запереченнях на позов від 12.04.2012 року №1.7-4716 та обґрунтовується Положенням про Управління комунальної власності Львівської міської ради, затвердженим рішенням ЛМР №1100 від 07.12.2007 року, Положенням про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого рішенням від 27.02.2009 року №114 та Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом МЮ України від 07.02.2002 року №7/5. Відтак вважають позовні вимоги в частині, що стосується Управління комунальної власності департаменту економічної політики ЛМР надуманими та такими, що не можуть бути задоволені судом.
Представник відповідача 4 в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у письмових запереченнях на позов, просить відмовити у задоволенні частини позовних вимог, заявлених позивачем до Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради.
Відповідач 5 Інспекція державного архітектурно -будівельного контролю Львівської міської ради явки повноважного представника в судове засідання не забезпечила, причин неявки не повідомила, письмових заперечень на позов не надала.
Треті особи явки повноважних представників в судове засідання не забезпечили, причин неявки не повідомили. В матеріалах справи наявні письмові заперечення на позов представника ОСОБА_8, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі у зв'язку з безпідставністю. Інші терті особи не надали письмових пояснень чи заперечень на позов.
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 20.06.2012 року.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, представників відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.06.2007 року Інспекцією ДАБК Львівської міської ради видано ТзОВ «Техн -Ас»дозвіл на виконання будівельних робіт №251/07 з розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 терміном дії до 01.05.2008 року на підставі поданих замовником розпорядження Шевченківської рай адміністрації від 25.11.2003 року №1418, проектної документації, розробленої, узгодженої та зареєстрованої управлінням архітектури і містобудування від 13.09.2004 року №2-6031/20, договору оренди землі №Ш-671 від 21.03.2007 року, висновку ЛОС №5.1285Д від 13.10.2005 року (том 1 а.с.9).
Як вбачається з копії розпорядження Шевченківської районної адміністрації ЛМР від 25.11.2003 року №1418 «Про надання дозволу на розширення складських приміщень», розглянувши лист ТзОВ «Техн -Ас»про надання дозволу на розширення складських приміщень на АДРЕСА_1, встановлено, що згідно з свідоцтвом на власність №469 від 04.01.1997 року ТзОВ «Техн -Ас»є власником цілісного майнового комплексу на АДРЕСА_1; висновком міжвідомчої комісії визнана технічна можливість розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 згідно з проектними пропозиціями, враховуючи вищенаведене, прийнято рішення: дозволити ТзОВ «Техн -Ас»провести розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 згідно з проектними пропозиціями при умові: отримати в головному управлінні архітектури та містобудування вихідні дані на проектування, розробити через ліцензовану проектну організацію робочу документацію та погодити її у встановленому порядку з головним управлінням архітектури та містобудування, районною санепідемстанцією, СДПЧ-ІІ, МКП «Львівводоканал», дозвіл на проведення робіт отримати в інспекції Держархбудконтролю, після завершення робіт оформити у встановленому порядку акт вводу в експлуатацію (том 1 а.с.10).
Відповідно до ухвали Львівської міської ради від 21.09.2006 року №164, передано ТзОВ «Техн -Ас»земельні ділянки площею 0,1 га на АДРЕСА_1 в оренду терміном на 10 років для обслуговування будівель за функцією використання землі промисловості, площею 0,086 га у сервітутне користування для заїзду. Зобов'язано укласти з Львівською міською радою та зареєструвати у встановленому порядку сервітутну угоду.
Сервітутної угоди сторонами не подано.
21.03.2007 року у Львівській міській раді під №Ш-671 зареєстровано договір оренди землі, укладений між Львівською міською радою та ТзОВ «Техн -Ас» про передачу в строкове платне користування земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_1 для обслуговування виробничих та складських приміщень площею 0,1 га в тому числі під забудовою -0,0948 га, під твердим покриттям -0,0052 га строком на 10 років до 21.00.2015 року. Крім того, в розділі договору «Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки»передбачено, що на орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб відносно висновків УАМ №2-2723/20 від 17.03.2006 року, обмежень МУЗР №40/01-15/5481 від 28.11.2006 року, вказано, що передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю земельну ділянку.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій»від 20.04.2000, № 1699-III із змінами і доповненнями станом на момент прийняття оскаржуваного дозволу (далі -Закон 1699), забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво). Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією. Планування окремої земельної ділянки, будівництво на ній будинків і споруд власниками або користувачами здійснюється з урахуванням інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будинків і споруд.
Відповідно до ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій»від 20.04.2000, № 1699-III із змінами і доповненнями станом на момент прийняття оскаржуваного дозволу (далі -Закон 1699), дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на підставі: проектної документації, погодженої та затвердженої в порядку, визначеному законодавством; документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а у разі, якщо замовник (забудовник) не є власником чи користувачем земельної ділянки, також подається нотаріально засвідчена згода власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки, а якщо ділянка перебуває у користуванні, - нотаріально засвідчені згоди власника та користувача земельної ділянки на її забудову; рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування; документа про призначення відповідальних виконавців робіт та відомостей про здійснення авторського та технічного нагляду. У разі здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування для отримання дозволу на виконання зазначених робіт додається копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або письмової згоди його власника на проведення зазначених робіт. Видача та реєстрація дозволу на виконання будівельних робіт здійснюється протягом одного місяця з дня подання заяви.
Відповідно до п.2,3 Наказу Держбуду України від 05.12.2000, № 273 "Про затвердження Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт" із змінами і доповненнями станом на момент прийняття оскаржуваного дозволу (далі -Положення), для одержання дозволу на виконання будівельних робіт забудовник (замовник) повинен подати до інспекції держархбудконтролю такі документи: а) заяву забудовника (замовника); б) рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування; документ, що посвідчує право власності забудовника (замовника) чи право користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, на якій буде розміщено об'єкт містобудування; комплексний висновок державної інвестиційної експертизи;документи про призначення відповідальних виконавців робіт (виконроба, осіб, що виконують технічний нагляд, авторський нагляд);затверджену в установленому порядку проектну документацію (будівельний генеральний план та паспорт фасаду в двох примірниках, пояснювальна записка для реєстрації). Документація, перелічена в пункті 2.1 цього Положення, подається забудовником (замовником) інспекції держархбудконтролю за місцем адміністративно-територіального розташування об'єкта. Одержана від забудовника (замовника) документація, формується в реєстраційну справу об'єкта містобудування і зберігається в органах держархбудконтролю протягом строку спорудження об'єкта та п'яти років після його введення в експлуатацію. Інспекція держархбудконтролю зобов'язана у термін, що не перевищує одного місяця, розглянути подані забудовником (замовником) документи і прийняти рішення про надання дозволу на виконання будівельних робіт та видати його або надати обґрунтовану відмову. Для індивідуальних забудовників (пункт 3.12 цього Положення) цей термін не перевищує 15 днів. У разі позитивного рішення інспекція держархбудконтролю видає забудовнику (замовнику) дозвіл на виконання будівельних робіт (додаток 2). У загальному журналі робіт, журналі авторського нагляду, одному примірнику будівельного генерального плану та пояснювальній записці ставиться штамп про реєстрацію об'єкта в органах держархбудконтролю. Дозвіл, зареєстрований в інспекції держархбудконтролю, будівельний генеральний план (один примірник), загальний журнал робіт та журнал авторського нагляду повертаються забудовнику (замовнику) під його розписку, на заяві і повинні зберігатися на об'єкті містобудування. Реєстрація дозволів інспекціями держархбудконтролю проводиться в спеціальній книзі (додаток 3) та на магнітних носіях. Після початку виконання будівельних робіт на об'єкті забудовник (замовник) зобов'язаний у 7-денний термін повідомити про це інспекцію держархбудконтролю. Індивідуальним забудовникам житлових будинків, господарських та побутових споруд дозволи на виконання будівельних робіт надаються на підставі заяви забудовника, документа, що посвідчує право власності чи право користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, дозволу на будівництво об'єкта містобудування, який видається відповідним органом виконавчої влади, проектної документації, погодженої місцевими органами у справах містобудування і архітектури, а також зобов'язання виконавця робіт, якщо будівництво здійснюється підрядним способом.
Відповідно до статті 103 ЗК України із змінами і доповненнями, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо). Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).
Відповідно до ст.120 Земельного кодексу України із змінами і доповненнями, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Як вбачається з копії акта про прилюдні торги з реалізації арештованого майна, затвердженого начальником ВДВС Галицького районного управління юстиції м. Львова 24.12.2002 року, копії свідоцтва, виданого 27.12.2002 року приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_11, копії реєстраційного посвідчення від 29.12.2002 року, виданого ЛОДК БТІ та ЕО серії КММ №016981, за ОСОБА_1 зареєстровано право приватної власності на споруди цілісного майнового комплексу в цілому площею 2988,6 кв.м по АДРЕСА_1, а саме: будівлі складу (літ «А-1»), засолочного цеху (літ. «Б-1»), будівлі складу (літ. «В-1»), навіс (літ. «Г-1», «Д-1»), котельня (літ. «Ж-1»), боднарна (літ. «З-1»), вагова (літ. «К-1»), водонапірна вежа (літ. «Л-1»), цех з переробки овочів (літ «М-1»).
В матеріалах справи також наявна план -схема розташування будівель по АДРЕСА_1, складена ЛОДК БТІ та ЕО 14.03.2006 року з розмежуванням, які приміщення належать ТзОВ «Техн -Ас», ОСОБА_1, ДВТП «Харчування» та ПП «Магна»(том 1 а.с.30).
Як вбачається з листів Начальника Інспекції ДАБК у Львівській області від 15.09.2009 року №7/13-06-4990 та від 23.09.2009 року №7/13-06-5230, вказано, що Інспекцією ДАБК у Львівській області на звернення ТзОВ «Техн -Ас»проводилась перевірка приміщень, що належать на праві власності ОСОБА_1 на предмет їх експлуатації (АДРЕСА_1); два об'єкти, які належать ОСОБА_1 а саме приміщення бондарної та водонапірної вежі знаходяться на території приміщень ТзОВ «Техн -Ас». Однак, станом на 14.09.2009 року присутній при перевірці представник ТзОВ «Техн -Ас»відмовила інспекції ДАБК у Львівській області та особі власника у можливості огляду приміщення бондарної та водонапірної вежі, не надавши можливості доступу до зазначених об'єктів. Вказують, що викладене підтверджується актом перевірки від 14.09.2009 року (том 1 а.с.69,70).
Також в матеріалах справи наявний лист Державної фінансової інспекції у Львівській області від 03.05.2012 року №12-16/54с за результатами звернення ОСОБА_1 (том 2 а.с.203-207), з якого вбачається, що ревізією 16.02.2012 року за участю головного інспектора відділу державного контролю забудови територій №1 інспекції ДАБК у Львівській області в присутності провідного державного фінансового інспектора, представників ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», провідного спеціаліста відділу оренди та реформування власності управління проведено огляд приміщень, які вказано у скаргах, самовільно збудовані ТзОВ «Техн -Ас»в тому числі і за рахунок навісу загального користування. Також в листі вказується на те, що ТзОВ «Техн -Ас»в порушення вимог ст.29 Закону України від 20.04.2000 року №1699 «Про планування і забудову територій», будівельні роботи розпочато 06.09.2007 року майже через чотири роки після дати прийняття вищезазначеного розпорядження від 25.11.2003 року №1418. Проектні пропозиції та робочий проект «Розширення складських приміщень на АДРЕСА_1»виконувались відповідно до самочинно проведеної реконструкції будівлі площею 1321,40 м. кв., технічного паспорту ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»від 06.07.2002 року, в якому зазначено 19 самочинно збудованих приміщень. В даному переліку самочинного будівництва під літерою «5»знаходиться боднарна, що в документації, поданій ТзОВ «Техн -Ас»Львівському комунальному підприємству «Архітектурно -будівельний нагляд»Департаменту містобудування Львівської міської ради для розробки проектної документації позначено як котельня. Тобто, ТзОВ «Техн -Ас»подано недостовірну інформацію щодо належності приміщення під літерою «5»а саме: приховано інформацію щодо належності йому (ОСОБА_1.) приміщення бондарної площею 43,1 м кв. (відповідно до реєстраційного посвідчення від 29.12.2002 року серії КММ №016981, свідоцтва про право власності від 29.12.2002 року серії ВАС №532352). Вказано, що Інспекцією ДАБК у Львівській області повідомлено, що в даний час доступ йому (ОСОБА_1) до свого приміщення неможливий через самовільно виконані ТзОВ «Техн -Ас»роботи по вказаному об'єкту.
При огляді наявних в матеріалах справи доказів, зокрема поданих представником Львівської міської ради копій проекту розширення складських приміщень на АДРЕСА_1, складеного ЛКП «Архітектурно -будівельний нагляд»(том2 а.с. 153-199), поданої позивачем копії плану, складеного Львівським міжміським бюро технічної інвентаризації у 1996 році (том 1 а.с.26) та проекту розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 від 2004 року, складеного ЛКП «Архітектурно -будівельний нагляд»(том 1 а.с. 27-29), копію план -схеми розташування будівель по АДРЕСА_1 (том 1 а.с.30), поданих в судовому засіданні представником відповідача 2 завірених копій матеріалів інвентаризаційної справи по вказаному об'єкту (том 3) судом встановлено, що водонапірна вежа (літ. «Л-1», що належить позивачу згідно копії реєстраційного посвідчення від 29.12.2002 року, виданого ЛОДК БТІ та ЕО серії КММ №016981) не відображена в проекті, складеному ЛКП «Архітектурно -будівельний нагляд», натомість в проекті на місці даної споруди зазначена комірка. Крім того, споруда боднарна, що належить на праві власності позивачу та підтверджується копією реєстраційного посвідчення від 29.12.2002 року, виданого ЛОДК БТІ та ЕО серії КММ №016981 у вказаному проекті, поданому представником Львівської міської ради відображена як котельня ТзОВ «Техн -Ас»під літ «5». Відтак, проект розширення складських приміщень на АДРЕСА_1, розроблений ЛКП «Архітектурно -будівельний нагляд»містить недостовірну інформацію. Приховування інформації про розміщення об'єктів, що належать на праві власності позивача під літ. «З-1»боднарної та під літ. «Л-1»водонапірної вежі призвело до незаконної забудови території ТзОВ «Техн -Ас», що в подальшому призвело до неможливості доступу позивача до належних йому приміщень, оскільки доступ до них не є вільним, а є забудований.
Вказані обставини крім наведених доказів також підтверджуються наявними в матеріалах справи копією акта обстеження споруд цілісного майнового комплексу по АДРЕСА_1 на предмет виявлення проведення будівельних робіт від 02.11.2005 року (том1 а.с 155), копією листа від 05.02.2010 року №7/13-06-588 (том 1 а.с.156), копіями актів перевірки від 02.02.2010 року №17ш та №18ш (том 1 а.с.157-158, 203).
Судом враховуються доводи позивача про те, що на момент звернення ТзОВ «Техн -Ас»з заявою до Інспекції ДАБК ЛМР про надання дозволу на виконання будівельних робіт з розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 (12.04.2007 року), дозвіл на будівництво об'єкта зокрема розпорядження Шевченківської районної адміністрації №1418 від 25.11.2003 року втратило чинність в силу ч.15 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій»у редакції, чинній на момент звернення з заявою про надання дозволу.
Також судом беруться до уваги доводи позивача про те, що при видачі оскаржуваного дозволу порушено відповідачем ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій»від 20.04.2000, № 1699-III із змінами і доповненнями станом на момент прийняття оскаржуваного дозволу (далі -Закон 1699), оскільки не подано до заяви нотаріально засвідченої згоди власника та користувача земельної ділянки на її забудову.
Відтак планування земельної ділянки, будівництво на ній будинків і споруд здійснено без урахування інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будинків і споруд, зокрема позивача, чим порушено ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій»від 20.04.2000, № 1699-III із змінами і доповненнями станом на момент прийняття оскаржуваного дозволу (далі -Закон 1699).
Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи зі змісту наведеної норми, саме на податкові органи покладається обов'язок надати достатні докази на обґрунтування висновків про порушення платником податків норм податкового законодавства, на підставі яких такому платникові визначено відповідні грошові зобов'язання.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідача та третіми особами не надано належних та допустимих доказів у спростування позовних вимог щодо скасування дозволу на виконання будівельних робіт.
Враховуючи вищенаведене, перевіривши оставини, передбачені ст.2 КАС України, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання нечинним дозвіл на виконання будівельних робіт з розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 від 01.06.2007 року, виданий ТзОВ «Техн -Ас» є підставними та обґрунтованими та підлягає до задоволенню.
Так, відповідно до Постанови КМ України від 25.03.1993, № 225 "Про затвердження Положення про державний архітектурно-будівельний контроль" із змінами і доповненнями, чинними на момент прийняття оскаржуваного дозволу, державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на забезпечення дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів (далі - затверджені проектні рішення), місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам'яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють: Державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) - урядовий орган державного управління у складі Мінбуду; інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у складі органів містобудування і архітектури в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, містах обласного підпорядкування, районах. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю виконують такі основні функції, зокрема як видача забудовникам дозволів на виконання робіт з будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту (далі - будівельні роботи), реєстрація об'єктів, на яких виконуються ці роботи, у порядку, встановленому Мінбудом.
Зміни у вказану постанову, про які вказує представники Львівської міської ради були внесені у 26.09.2007 р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від N 1182.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи документів (довідки та виписки з ЄДРПОУ), Інспекція державного архітектурно -будівельного контролю у Львівській області зареєстрована в ЄДРПОУ 10.06.2011 року та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 37775556.
Стосовно вимог позивача про визнання відсутності у Інспекції державного архітектурно -будівельного контролю компетенції (повноважень) на надання ТзОВ «Техн -Ас»дозволу на виконання будівельних робіт №251/07 від 01.06.2007 року а розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 то такі до задоволення не підлягають, оскільки станом на момент надання вказаного дозволу у Інспекції ДАБК Львівської міської ради згідно ст.29 Закону України «Про планування та забудову територій»була наявна компетенція на надання дозволів на виконання будівельних робіт. Відтак у задоволенні вказаної позовної вимоги слід відмовити.
Стосовно вимог позивача про зобов'язання Інспекцію ДАБК у Львівській області притягнути до відповідальності згідно з законодавством ТзОВ «Технобуд» за самовільне будівництво (розширення складів на АДРЕСА_1 відповідно до ч.10 ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій»; притягнути до відповідальності згідно з законодавством громадян ОСОБА_8 та ОСОБА_9 за експлуатацію складів по АДРЕСА_1 після закінчення будівництва без прийняття їх державними приймальними (технічними) комісіями та вжити передбачених статтею 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»заходів до усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, а саме: видати громадянам ОСОБА_8 та ОСОБА_9 припис про усунення порушень вимог законодавства, допущених при розширенні складських приміщень на АДРЕСА_1 з визначенням строку для добровільного виконання припису, а у разі невиконання припису добровільно -подати позов до суду з позовною вимогою до ОСОБА_8 та ОСОБА_9 про знесення самочинно збудованого об'єкта то суд дійшов до висновку, що такі до задоволення не підлягають, оскільки в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до відповідача 1 з заявами про проведення перевірки даних обставин та встановлення вказаних фактів порушень, а суд не може собою заміняти орган на який покладено вказані повноваження. Відтак, у разі звернення позивача з відповідними заявами про вказані порушення відповідач 1 зможе встановити обставини та прийняти відповідне рішення.
Стосовно вимог позивача про визнання неправомірними дії Обласного комунального підприємства ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»по здійсненню державної реєстрації за ТзОВ «Техн -Ас»права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м. ,що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та вимог про зобов'язання Обласне комунальне підприємство ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»скасувати запис до Державного реєстру прав від 02.06.2008 року про реєстрацію права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м., що знаходяться за адресою АДРЕСА_1, за ТЗОВ «Техн -Ас»то слід зазначити наступне.
Відповідно до Рішення Господарського суду Львівської області від 06.05.2008 року у справі №9/78, яке набрало законної сили, визнано за ТзОВ «Техн - Ас»право власності в цілому на реконструйоване приміщення, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1 за індексами позначених приміщень на поверховому плані відповідно до даних технічного паспорта ОКПЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»від 23.04.2008 року, зобов'язано ТзОВ «Технобуд»в 10-денний термін з моменту вступу в законну силу цього рішення суду, передати ТзОВ «Техн -Ас»за актом приймання -передачі об'єкт нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1
В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази в підтвердження введення в експлуатацію нежитлових приміщень під літ «Б-2»за адресою АДРЕСА_1 після закінчення будівництва чи докази прийняття їх державними приймальними (технічними) комісіями. Представники сторін, які брали участь в судовому засіданні підтвердили факт не введення в експлуатацію вказаних приміщень.
Наказом МЮ України від 07.02.2002 року №7/5"Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно», затверджено перелік право встановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, одними з яких вказано рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
Відповідно до положень Статті 19 Закону України від 01.07.2004, № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"із змінами і доповненнями, підстави для державної реєстрації прав та їх обтяжень»із змінами і доповненнями, державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Виключний перелік випадків, коли може бути відмовлено у реєстрації прав на нерухоме майно наведено у п.3.3 вказаного Наказу, серед яких немає такої підстави як не введення в експлуатацію об'єкта.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що у задоволенні вимог позивача про визнання неправомірними дії Обласного комунального підприємства ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»по здійсненню державної реєстрації за ТзОВ «Техн -Ас»права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м. ,що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та вимог про зобов'язання Обласне комунальне підприємство ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»скасувати запис до Державного реєстру прав від 02.06.2008 року про реєстрацію права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м., що знаходяться за адресою АДРЕСА_1, за ТЗОВ «Техн -Ас»- слід відмовити.
Стосовно вимог позивача про визнати відсутності в Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради компетенції (повноважень) на оформлення права власності громадян ОСОБА_9 та ОСОБА_8 на нежитлові приміщення на АДРЕСА_1 то у задоволенні таких слід відмовити, оскільки компетенція Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради на оформлення права власності передбачена п. «а»ч.6.1 Наказу МЮ України від 07.02.2002 року №7/5"Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно»із змінами і доповненнями, рішеннями ВК ЛМР від 23.03.2006 року №394 «Про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна і затвердження вартості цих послуг»із змінами і доповненнями та від 27.02.2009 року №114 «Про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна та затвердження вартості цих послуг»із змінами і доповненнями, копії яких є в матеріалах справи.
Щодо вимог позивача про визнання нечинним з моменту прийняття наказу Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради №2701-НЖ-Ш від 30.12.2009 року «Про оформлення права власності на нежитлові приміщення на АДРЕСА_1», то у задоволенні таких слід відмовити, оскільки суд дійшов до висновку про наявність у відповідача Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради компетенції на оформлення права власності на нежитлові приміщення. Інших підстав для визнання нечинним вказаного наказу позивач не наводить.
Стосовно вимог позивача про визнання нечинним свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення, видане 30.12.2009 року ОСОБА_8 відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова з моменту його видачі та свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення, видане 30.12.2009 року ОСОБА_9 відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова з моменту його видачі то такі до задоволення не підлягають, оскільки. Як вбачається з тексту оскаржуваних свідоцтв, такі видані відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова. Оскільки жоден з відповідачів у даній справі не видавав оскаржуваних свідоцтв, у задоволенні позовних вимог в частині визнання нечинним наказу Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради№2701-НЖ-Ш від 30.12.2009 року, на підставі якого було прийнято оскаржувані свідоцтва, відтак підстав для скасування свідоцтв про право власності на нежитлові приміщення суд не вбачає, відтак у задоволенні вказаних вимог слід відмовити.
Оскільки суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині визнання нечинним свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення, видане 30.12.2009 року ОСОБА_8 відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова з моменту його видачі та свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення, видане 30.12.2009 року ОСОБА_9 відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова, відтак суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання Обласне комунальне підприємство ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» скасувати запис до Державного реєстру прав від 30.12.2009 року пр. реєстрацію права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_9 та скасувати запис до Державного реєстру прав від 30.12.2009 року пр. реєстрацію права власності на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_8. Слід також зазначити, що згідно вищенаведених норм, зокрема Наказу МЮ України від 07.02.2002 року №7/5"Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно»із змінами і доповненнями, не передбачено таких підстав для скасування запису до Державного реєстру прав про реєстрацію права власності на нежитлові приміщення як не введення в експлуатацію об'єкту.
Відповідно до статті 20. Закону України від 01.07.2004, № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" із змінами і доповненнями, у Державному реєстрі прав на кожний об'єкт нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше, за рішенням державного реєстратора відкривається відповідний розділ та реєстраційна справа. Розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються на підставі рішення державного реєстратора у разі: 1) знищення об'єкта нерухомого майна; 2) поділу, об'єднання об'єкта нерухомого майна або виділу частки з об'єкта нерухомого майна. У разі прийняття державним реєстратором рішення про відмову в державній реєстрації відкривається тільки реєстраційна справа, яка підлягає закриттю після включення до неї відповідних документів. Закрита реєстраційна справа підлягає довічному зберіганню в архіві органу державної реєстрації прав.
Оскільки відсутні будь -які підстави, визначені у вищенаведеній нормі для закриття реєстраційної справи, відтак у задоволенні вимог позивача щодо зобов'язання Обласне комунальне підприємство ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»відповідно до ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» закрити розділ та реєстраційну справу на нежитлові приміщення під літ. «Б-2»загальною площею 1298,9 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, - слід відмовити.
Таким чином, перевіривши обставини, визначені у ст.2 КАС України, суд дійшов до висновку, що позов слід задоволити частково, слід визнати нечинним дозвіл на виконання будівельних робіт з розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 від 01.06.2007 року, виданий ТзОВ «Техн -Ас», у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить стягнути на користь позивача відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 86, 94 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в :
1.Адміністративний позов задоволити частково.
2. Визнати нечинним дозвіл на виконання будівельних робіт з розширення складських приміщень на АДРЕСА_1 від 01.06.2007 року, виданий ТзОВ «Техн -Ас».
3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2) 3 гривні 40 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України:
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення судового рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна