ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/0470/4617/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЖукової Є.О. при секретаріБерднику С.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська до товариства з обмеженою відповідальністю підприємство "Промтехкомп" про стягнення заборгованості за розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, які призначені відповідно до п.п. "а", "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 17 012,54грн
ВСТАНОВИВ:
19.04.2012р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області, в якому позивач просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю підприємство «Промтехкомп» (код ЄДРПОУ 21944656) заборгованість за розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, які призначені відповідно до п.п. "а", "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 17 012,54грн.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
Витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV підлягають відшкодуванню в порядку, встановленому пунктом 6.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663.
У відповідності до ч. 1 п.п 6.1 п. 6 Інструкції "Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України" №21-1 від 31.12.2003 р. відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із сплатою фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Згідно пункту 6.9 Інструкції №21-1 не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою КМУ від 16.01.2003 року №36 по списку №2, відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» сума заборгованості товариства з обмеженою відповідальністю підприємство «Промтехкомп» (код ЄДРПОУ 21944656) складає 17 012,54грн.
Ухвалою суду від 20.04.2012р. провадження по справі було відкрито та справу призначено до судового розгляду.
Відповідно до ст.35 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.
Частиною 1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що якщо відомості, які внесені до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Всупереч вимогам ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», про зміну місцезнаходження відповідач контролюючі органи не повідомив, тому відповідних змін до Єдиного державного реєстру внесено не було.
28 травня 2012 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшло клопотання про перенесення розгляду адміністративної справи, обґрунтоване наступним.
У зв'язку з тим, що в даний момент здійснюється звірка заборгованості між ТОВ «Промтехкомп» та управлінням Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська, керуючись ст.49 КАС України ТОВ «Промтехкомп» просить перенести розгляд справи на інший строк.
15 червня 2012 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшло клопотання про перенесення розгляду адміністративної справи, обґрунтоване наступним.
У зв'язку з тим, що представник ТОВ «Промтехкомп» ОСОБА_3, який володіє всіма матеріалами справи в даний момент знаходиться в щорічній відпустці, просимо перенести розгляд справи на строк після 09 липня 2012р.
В жодне з судових засідань, призначених на 28.05.2012р. та 18.06.2012р. представник відповідача з`явився, що, на думку суду, свідчит про зловживання своїми процесуальними правами з боку відповідача та навмисне затягування судового процесу.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Сторони у судове засідання не з`явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи термін розгляду адміністративної справи, передбачений ст.122 КАС України, а саме: адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за доказами, наявними в матеріалах справи.
Аналогічної думки дотримується і Вищий адміністративний суд України, виклавши її в листі від 01.02.2012 року за №279/11/13-12, згідно з яким визначається необхідність дотримання строків розгляду адміністративних справ, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, та зазначається, що потрібно вживати заходів щодо регулярного призначення судових засідань та, у разі потреби, дисциплінування сторін, інших осіб, які беруть участь у справі.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін відповідно до ст.128 КАС України.
Враховуючи викладене вище, суд критично ставиться до клопотань відповідача від 28.05.2012р. та 15.06.2012р. та вважає, що розгляд даної адміністративної справи за наявними у ній доказами та за даної явки сторін є достатнім заходом щодо дисциплінування сторін та відповідає завданням адміністративного судочинства, визначеним ст.2 КАС України.
Судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія довідки про стан заборгованості; копія розрахунку суми заборгованості; копія розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 2012 рік; копія Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи; копія свідоцтва №8114; копія статуту; копія листа від 07.12.2012р.; копія листа від 14.05.2012р.; копія акту звірки; копія листа від 14.05.2012р.
Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю підприємство «Промтехкомп» зареєстроване та є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області.
Внаслідок не проведення своєчасних розрахунків з боку товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Промтехкомп» з Пенсійним фондом України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області за період з грудня 2011 року по лютий 2012 року згідно розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до п.п «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з грудня 2011 року по лютий 2012 року сума до сплати підприємства становить 17 012,54грн.
Згідно зазначеного розрахунку призначена та виплачена пенсія на пільгових умовах колишнім працівникам товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Промтехкомп», а саме: ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області, згідно положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах» від 30.04.2002р. №8-2 здійснює функції по обліку платників, збирання та акумуляції у районі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; фінансування витрат на виплату пенсій, інших витрат, фінансування яких відповідно до чинного законодавства покладено на Фонд, застосовує фінансові санкції, передбачені законом, стягує з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків тощо.
Відповідно до Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, до Пенсійного фонду України, від 19.12.2003р. за №21 -1 та Закону України «Про збір на загальнообов'язкове не пенсійне страхування» та положення про Пенсійний фонд України від 01.03.2001р. №121 підприємства, установи, організації являються платниками обов'язкових платежів та зборів передбачених чинним законодавством, в тому числі, і збору на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (п.6.1. Інструкції).
Відповідно до п.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані або не сплачені у визначені ст.20 цього Закону строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені і фінансових санкцій.
Пунктом 2 розділу XV прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове не пенсійне страхування», підприємства та організації з коштів, призначених на оплату носять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які отримують пенсії на пільгових умовах за списками № 1 та №2 до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Аналіз наведених вище норм чинного законодавства України дозволяє суду прийти до висновку, що на товариство з обмеженою відповідальністю підприємство «Промтехкомп» покладається обов'язок покривати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які отримують пенсії на пільгових умовах за списками №1 та №2.
Пунктом 2 прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003р. №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо їй і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або на вислугу років. які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій шляхом введення окремого на обов'язкове державне пенсійне страхування Законом України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997рю, яким передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні сплачувати такий збір у розмірах, встановлених ст.4 цього Закону.
Відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об'єкта яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до п.п «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення |працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Абзац 5 пункту 2 розділу XV Закону України від 09.07.2003р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який з 01.01.2004р. стосується і осіб, пенсії яким призначені відповідно до п.п. «б»-«е» та «ж» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і має зворотну дію, регулює лише порядок виплати пенсій, а не змінює порядок відшкодування, та не звільняє підприємства, зазначені у ст.1 (п.п.1,2) Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
У відповідності до ч. 1 п.п 6.1 п. 6 Інструкції "Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України" №21-1 від 31.12.2003 р. відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З огляду всіх вищенаведених норм чинного законодавства України, відшкодуванню підлягають фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
Крім того, відповідно до вимог Інструкції "Про порядок організації оформлення, фінансування та виплати пенсій, грошової допомоги підприємствами поштового зв'язку України", Управлінням Пенсійного фонду України компенсуються витрати за доставку пенсій згідно тарифів встановлених Укрпоштою. Відповідно до Інструкції зазначена компенсація підлягає відшкодуванню на рахунки Пенсійного фонду.
Згідно з пп. 6.4. п.6 Інструкції від 31.12.2003р. розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
У відповідності до пп. 6.8. п.6 Інструкції №21-1, підприємства та організації зобов'язані щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У випадку несплати витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, вказані витрати є боргом зі сплати страхових внесків, який стягується органами Пенсійного фонду України на підставі пп. 7 п. 5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/20.
Наведені вище розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідачем не оскаржувалися.
Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно з ст.86 КАС України, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином суд доходить висновку, що адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області до товариства з обмеженою відповідальністю підприємство «Промтехкомп» про стягнення заборгованості за розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, які призначені відповідно до п.п. "а", "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 17 012,54грн. підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області до товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Промтехкомп» про стягнення заборгованості за розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, які призначені відповідно до п.п. "а", "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 17 012,54грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю підприємство «Промтехкомп» (код ЄДРПОУ 21944656) заборгованість на користь управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області заборгованість в розмірі 17 012(сімнадцять тисяч дванадцять)грн. 54коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 18 червня 2012 року
Суддя Є.О. Жукова