КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-4535/11/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Лисенко В.І.
Суддя-доповідач: Гром Л.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"12" червня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді -Гром Л.М.;
суддів - Безименної Н.В.,
Кучми А.Ю.,
при секретарі судового засідання - Коляді С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної податкової служби України та Броварської об'єднаної державної податкової інспекції у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року у справі за адміністративним позовом Білоцерківського виробничого товариства «Весна»Українського товариства глухих до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області, Білоцерківського Управління державного казначейства Головного управління Державного казначейства України у Київській області, третя особа: Державна податкова служба про стягнення з Державного бюджету України заборгованості по бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість,
в с т а н о в и в:
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року позов Білоцерківського виробничого товариства «Весна»Українського товариства глухих задоволено, стягнуто з Державного бюджету України на користь Білоцерківського виробничого підприємства «Весна»Українського товариства глухих бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за вересень 2010 року у розмірі 143 355 (сто сорок три тисячі триста п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп. та за жовтень 2010 року у розмірі 228 516 (двісті двадцять вісім гривень п'ятсот шістнадцять) грн. 00 коп.
Не погоджуючись з постановою Київського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року Державна податкова служба України та Броварська об'єднана державна податкова інспекція у Київській області звернулися до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційними скаргами, в яких просять ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з`явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що у жовтні 2010 року позивачем подано до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області податкову декларацію з податку на додану вартість (вхідний №9004428623 від 19.10.2010) (а.с. 8-15), згідно якої сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість становила 143355,00 грн. (рядок 25 та розрахунок суми бюджетного відшкодування).
З 22.11.2010 по 10.12.2010 Броварською об'єднаною державною податковою інспекцією у Київській області (відповідачем-1) проведено позапланову виїзну перевірку Білоцерківського виробничого підприємства "Весна" Українського товариства глухих з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за вересень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення ПДВ, що декларувалось у період з 01.08.2010 по 31.08.2010.
За результатами перевірки податковим органом складено Довідку від 14.12.2010 №4/03972637/262 (а.с. 16-21), якою підтверджено заявлену позивачем суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2010 року у розмірі 143 355,00 грн., яка виникла за рахунок від'ємного значення податку на додану вартість, яке декларувалось у період з 01.08.2010 по 31.08.2010.
У листопаді 2010 року позивачем подано до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2010 року (вхідний № 9005306532 від 22.11.2010) (а.с. 8-15), згідно якої сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість становила 256381,00 грн. (рядок 25 та розрахунок суми бюджетного відшкодування).
З 28.12.2010 по 14.01.2011 відповідачем-1 проведено позапланову виїзну перевірку Білоцерківського виробничого підприємства "Весна" Українського товариства глухих з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за жовтень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення ПДВ, що декларувалось у період з 01.09.2010 по 30.09.2010.
За результатами перевірки позивача податковим органом складено Акт від 17.01.2011 №88/23-4/03972637/12 (а.с. 31-36), у якому підтверджено заявлену позивачем суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2010 року у розмірі 256 381,00 грн., яка виникла за рахунок від'ємного значення податку на додану вартість, яке декларувалось у період з 01.09.2010 по 30.10.2010.
Частина заборгованості по бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість за жовтень 2010 року частково сплачена позивачу у розмірі 27865,00 грн., що було встановлено у судовому засіданні суду першої інстанції та не заперечувалось сторонами.
Відповідно до п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 №168/97-ВР, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
Як вбачається з матеріалів справи, разом з податковими деклараціями за вересень та жовтень 2010 року позивачем було подано до податкового органу заяви про повернення суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до підпункту 7.7.5. пункту 7.7 статті 7 Закону, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Як зазначалось вище, податковий орган провів позапланові виїзні перевірки Білоцерківського виробничого підприємства «Весна»Українського товариства глухих з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за вересень та жовтень 2010 року, що підтверджується копіями Довідки від 14.12.2010 №4/03972637/262 та Акту від 17.01.2011 №88/23-4/03972637/12, які містяться в матеріалах справи.
З Довідки від 14.12.2010 №4/03972637/262 та Акту від 17.01.2011 №88/23-4/03972637/12 вбачається, що податковим органом у частині достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень та жовтень 2010 року порушень не встановлено.
Відповідно до підпункту 7.7.5. пункту 7.7 статті 7 Закону, податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Пунктом 200.12 статті 200 Податкового кодексу України, (який регулював спірні правовідносини з 01.01.2011) встановлено аналогічні вимоги.
Судом першої інстанції було обґрунтовано вказано, що перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за вересень 2010 року, тривала з 24.11.2010 по 10.12.2010. Тобто, висновок стосовно суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкової декларації за вересень 2010 року у розмірі 143 355,00 грн., податковий орган повинен був надати казначейству у п'ятиденний термін після закінчення даної перевірки до 16.12.2010.
Перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за жовтень 2010 року, тривала з 28.12.2010 по 14.01.2011. Тобто, висновок стосовно суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкової декларації за жовтень 2010 року у розмірі 256 381,00 грн., податковий орган повинен був надати казначейству у п'ятиденний термін після закінчення даної перевірки до 20.01.2011.
Відповідні висновки казначейству, всупереч нормам підпункту 7.7.5. пункту 7.7 статті 7 Закону та пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України, податковим органом не надано.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу (підпункт 7.7.6. пункту 7.7 статті 7 Закону).
У зв'язку з відсутністю відповідних висновків податкового органу, Білоцерківське Управління державного казначейства Головного управління Державного казначейства України у Київській області (відповідач-2) не виплатив бюджетне відшкодування податку на додану вартість за податковими деклараціями за вересень 2010 року у розмірі 143 355,00 грн. та за жовтень 2010 року у розмірі 228516,00 грн.
Відповідно до пункту 2.2 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України та Головного управління Державного казначейства України від 02.07.97 №209/72, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18.07.1997 за № 263/2067 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 21.05.2001 №200/86) -підставою для отримання відшкодування є дані виключно податкової декларації за звітний період.
Відповідно до пунктів 4.1 та 4.2 Порядку відшкодування податку на додану вартість, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду; висновки подаються не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення терміну відшкодування податку на додану вартість, установленого чинним законодавством.
На підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість органи Державного казначейства України протягом п'яти днів своїми платіжними дорученнями перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, указаний у висновку чи рішенні суду (пункт 4.3 Порядку).
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що безпідставна невиплата позивачу бюджетного відшкодування є порушенням його прав як платника податку, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Апелянтами не було надано доказів на підтвердження вимог апеляційної скарги, а тому висновки суду першої інстанції є такими що відповідають вимогам закону і доводами апеляційних скарг не спростовуються.
Отже, судова колегія визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.
Керуючись статтями 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд
у х в а л и в:
Апеляційні скарги Державної податкової служби України та Броварської об'єднаної державної податкової інспекції у Київській області -залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя Гром Л.М.
Судді: Безименна Н.В.
Кучма А.Ю.
Ухвала складена у повному обсязі 18.06.2012 року.