Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 червня 2012 року Справа № 2а/1270/3845/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Широкої К.Ю.;
при секретарі судового засідання Бондар Ю.М.;
за участю представників сторін:
від позивача - не прибув;
від відповідача - не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекція у м. Ровеньки Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства "Спеціалізована Ровеньківська житлова контора" Ровеньківської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом з усіх рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, -
ВСТАНОВИВ
17 травня 2012 року позивач - Державної податкової інспекція у м. Ровеньки Луганської області Державної податкової служби звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Спеціалізована Ровеньківська житлова контора" Ровеньківської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом з усіх рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Комунальне підприємство "Спеціалізована Ровеньківська житлова контора" Ровеньківської міської ради (далі - КП «СРЖК») зареєстровано в виконкомі Ровеньківської міської ради 19.01.2012 року та взято на облік платника податків в ДПІ у м. Ровеньках. Податковий борг КП «СРЖК» станом на 14.05.2012 року складає 360 494,57 грн. Підприємству направлено податкову вимогу №1 від 03.01.2012 року з повідомленням про податковий борг в сумі 56 153,21 грн. У зв'язку з несплатою поточних податкових зобов'язань по податку на додану вартість, станом на 14.05.2012 року виник податковий борг в сумі 87 713,00 грн., який підлягає стягненню на підставі п. 95.3 ст. 95 «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 року №5755-VI. Відповідно до розрахунку заборгованості перед бюджетом по податку на доходи фізичних осіб на фактично виплачену заробітну плату за 2011 рік станом на 14.05.2012 року у КП «СРЖК» утворився борг 119 932,36 грн. Таким чином сума податкового боргу яка підлягає стягненню з податку на додану вартість та податку на доходи фізичних осіб становить 207 645,36 грн. На підставі викладеного позивач просить стягнути з усіх рахунків у банках обслуговуючих платника податків КП «СРЖК» суму податкового боргу 207 645,36 грн., в тому числі:
- заборгованість з податку на додану вартість в сумі 87 713,00 грн.;
- заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 119 932,36 грн..
У судове засідання представник позивача не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Правом надання заперечень проти позову у встановлений судом строк та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про визнання позовних вимог або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (що набрав законної сили з 01.01.2011), який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
У відповідності із статтею 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки; не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації); повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
У судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Комунальне підприємство "Спеціалізована Ровеньківська житлова контора" Ровеньківської міської ради (код ЄДРПОУ 36984029) зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради 19.08.2010 року за реєстраційним номером №1 389 102 0000 000676 (а.с.14), внесено до ЄДРПОУ з 19.01.2012 (а.с.15), взято на податковий облік у Державній податковій інспекції у м. Ровеньки в якості платника податків та зборів з 21.08.2010 року за №99 (а.с.19). Відповідно до свідоцтва №100308949 КП «СРЖК» 09.11.2010 року зареєстровано в якості платника податку на додану вартість.(а.с.20).
Станом на 14.05.2012 підприємство відповідача має податковий борг перед бюджетом у загальному розмірі 207 645,36 грн., який складається з:
- податку на додану вартість в розмірі 87 713,00 грн. за податковою декларацією з ПДВ за лютий 2012 року № 9016801407 від 05.04.2012 року (а.с.24-25);
- податку з доходів фізичних осіб у розмірі 119 932,36 грн. за актом від 01.02.2012 року №42/1741/36984029 за 07.2011 року у сумі 38115,49 грн., за 08.2011 року у сумі 38816,30 грн., за 10.2011 року 15204,55 грн., 11.2011 року 20878,42 грн., за 12.2011 року 6719,60 грн.(а.с.26-33).
Пунктом 59.1. статті 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Пунктом 59.3. статті 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.4. статті 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).
Так, через несплату Комунальним підприємством "Спеціалізована Ровеньківська житлова контора" Ровеньківської міської ради сум узгоджених податкових зобов'язань в установлені законодавством строки, Державною податковою інспекцією в м. Ровеньки Луганської області на адресу відповідача була направлена податкова вимога №1 від 03.01.2012 року, яка була отримана представником відповідача (а.с.23).
Вказана вимога у встановленому законодавством порядку не оскаржена і, відповідно, є чинною. Даних про її відкликання у суду на час розгляду справи не має.
Наявність податкового боргу перед бюджетом у загальному розмірі 207 645,36 грн. (у тому числі: з податку на додану вартість у розмірі 87 713,00 грн. та податку з доходів фізичних осіб у розмірі 119 932,36 грн.), що обліковується за відповідачем, підтверджується податковою декларацією з ПДВ за лютий 2012 року № 9016801407 від 05.04.2012 року де в рядку №25 сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет зазначено 87 713,00 грн. (а.с.24-25), актом від 01.02.2012 року №42/1741/36984029 за 07.2011 року у сумі 38115,49 грн., за 08.2011 року у сумі 38816,30 грн., за 10.2011 року 15204,55 грн., 11.2011 року 20878,42 грн., за 12.2011 року 6719,60 грн.(а.с.26-33) та розрахунками пені по податку на доходи фізичних осіб станом на 14.05.2012 (а.с.34-37).
Даних про добровільну сплату податкового боргу відповідачем судом на час розгляду справи не встановлено.
Частиною 1, 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1, 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи.
У разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Згідно частини 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання позовних вимог відповідачем суд не вбачає.
Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).
Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку податковий борг перед бюджетом у загальному розмірі 207 645,36 грн. (у тому числі: з податку на додану вартість у розмірі 87 713,00 грн. та податку з доходів фізичних осіб у розмірі 119 932,36 грн.) не сплатив, був повідомлений про його наявність, суд дійшов висновку, органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення з Комунального підприємства "Спеціалізована Ровеньківська житлова контора" Ровеньківської міської ради коштів на суму податкового боргу з рахунків у банках платника податків, дотримані вимоги пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 15 червня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 20 червня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законодавством порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекція у м. Ровеньки Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства "Спеціалізована Ровеньківська житлова контора" Ровеньківської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом з усіх рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, задовольнити повністю.
Стягнути з усіх рахунків у банках, обслуговуючих платника податків Комунальне підприємство "Спеціалізована Ровеньківська житлова контора" Ровеньківської міської ради (код ЄДРПОУ 36984029) кошти за податковим боргом на суму 207 645,36 грн., у тому числі:
- заборгованість з податку на додану вартість в сумі 87 713,00 грн. в доход Державного бюджету на р/р 31119029700059, код платежу 14010100, банк ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, одержувач УДКСУ м. Ровеньки, код 37953384;
- заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 119 932,36 грн. на р/р 33217800700059, код платежу 11010100, одержувач УДКСУ в м. Ровеньки Луганської області, МФО 804013, код 37953384.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі та підписана 20 червня 2012 року.
СуддяК.Ю. Широка