Ружинський районний суд Житомирської області
Справа № 622/781/12
Україна
Ружинський районний суд Житомирської області
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
"21" червня 2012 р.
Ружинський районний суд Житомирської області
в складі: головуючого - судді Митюк О.В.,
за участю секретаря - Дубравського С.В.,
прокурора - Майорка М.О., Шморгун М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Ружині цивільну справу за позовом
прокурора Ружинського району Житомирської області
до Ягнятинської сільської ради Ружинського району Житомирської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2
про визнання бездіяльності посадової особи та зобов»язання вчиняти певні дії,
в с т а н о в и в :
03 травня 2012 року прокурор Ружинського району Житомирської області звернувся до суду з позовом до Ягнятинської сільської ради Ружинського району Житомирської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання бездіяльності посадової особи та зобов»язання вчиняти певні дії, обгрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що 14.03.2012 сесія сільської ради с. Ягнятин Ружинського району Житомирської області прийняла рішення про не припинення дострокового повноваження сільського голови ОСОБА_1 Вказане рішення прийняте з порушенням вимог законодавства України «Про засади запобігання і протидії корупції», «Про місцеве самоврядування в Україні» та підлягає скасуванню з наступних підстав. Прокуратурою Ружинського району за результатами проведеної перевірки з питань запобігання і протидії корупції в Ягнятинській сільській раді Ружинського району Житомирської області встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді сільського голови с. Ягнятин, будучи посадовою особою 9 рангу 4 категорії органу місцевого самоврядування, порушив вимоги п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», а саме: обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (незаконно займався підприємницькою діяльністю). 30.01.2012 прокуратурою району було складено протокол про вчинення адміністративного корупційного правопорушення, відносно сільського голови за ч.1 ст.172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення та направлено на розгляд до Ружинського районного суду. Постановою Ружинського районного суду від 24.02.12 сільського голову с. Ягнятин ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.172-4 ч.1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн. Дана постанова суду набрала законної сили.
14.03.2012 о 10 годині сільський голова с. Ягнятин ОСОБА_1 за власною ініціативою зібрав збори села де обговорювались питання про майнові сертифікати реформованого КСП ім. Тімірязева і в тому числі питання щодо його дострокового припинення повноважень, як сільського голови. На зборах села були присутніми більше 300 осіб. Після проведення даних зборів, під головуванням сільського голови підбурені жителі села с. Ягнятин, які прийшли на вищевказані збори направились до місцевого будинку культури, серед них і 9 депутатів сільської ради. Із числа обраних депутатів 7 чоловік чекали засідання сесії в приміщенні сільської ради, яке мало відбутися о 13 год. 14.03.2012, як їх було повідомлено. Але з ініціативи сільського голови засідання сесії відбулося в приміщенні будинку культури за участю 300 чоловік. Головувала на сесії секретар ОСОБА_2., яка ж попутно виконувала обов'язки секретаря. На даній сесії розглядалося єдине питання про дострокове припинення повноважень сільського голови с. Ягнятин ОСОБА_1 Голосування 9 депутатів сільської ради проводилось відкрито шляхом підняття рук в присутності 300 чоловік, всі присутні депутати проголосували проти прийняття рішення. Таким чином дії сільського голови ОСОБА_1 які були спрямовані на перешкоджання 13 сесії сільської ради прийняти законне рішення про дострокове припинення його повноважень, як сільського голови с. Ягнятин позбавило 7 депутатів права свого голосу на сесії , що є грубим порушенням вищевказаних вимог законодавства. А тому прокурор просить визнати неправомірною бездіяльність сільського голови с. Ягнятин ОСОБА_1 щодо ухилення від розгляду протесту прокурора; скасувати рішення сесії Ягнятинської сільської ради від 14.03.2012 «Про дострокове припинення повноваження сільського голови ОСОБА_1.» як незаконне; зобов'язати секретаря сільської ради с. Ягнятин ОСОБА_3. негайно скликати позачергову сесію Ягнятинської сільської ради для винесення на порядок денний питання про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 за вчинення корупційного адміністративного правопорушення після набрання рішенням суду по даній справі законної сили; зобов'язати сесію сільської ради розглянути питання про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 з дотриманням вимог Законів України «Про місцеве самоврядування», «Про засади запобігання і протидії корупції»; стягнути з відповідача судові витрати.
В судовому засіданні прокурор Ружинського району позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві.
В судове засідання відповідачі - Ягнятинська сільська рада Ружинського району Житомирської області, ОСОБА_1, ОСОБА_3., не з»явилися, подали до суду заяви в яких просять розгляд справи проводити у їх відсутність, заявлені позовні вимоги визнають повністю.
Суд, вислухавши пояснення прокурора, оглянувши та дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи постановою Ружинського районного суду від 24.02.12 сільського голову с. Ягнятин ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.172-4 ч.1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн. Дана постанова суду набрала законної сили.
Відповідно до ч.2, 3 ст. 22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» особи, яких притягнуто до кримінальної або адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених цим Законом, підлягають звільненню з відповідних посад у триденний строк з дня отримання органом місцевого самоврядування копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили, якщо інше не передбачено законом.
Про звільнення особи з посади у зв'язку з притягненням до відповідальності за корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених цим Законом, керівник органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації у триденний строк письмово повідомляє суд, який постановив обвинувальний вирок або прийняв постанову про накладення адміністративного стягнення за корупційне правопорушення, та спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної служби.
Згідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування » виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові; прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п.4 ч.1, ч.4 ст.79 вищевказаного закону повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі: порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених цим Законом;
Відповідно до п.16 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно ч.3 ст. 59 вищевказаного Закону рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону.
Проведеною перевіркою встановлено, що загальна кількість обраних депутатів до сільської ради становить 16 чоловік.
Вищевказану кількість депутатів Ягнятинської сільської ради під підпис повідомлено, що о 13 годині 14.03.2012 відбудеться 13 сесія сільської ради в приміщенні сільської ради з порядком денним: про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1
14.03.2012 о 10 годині сільський голова с. Ягнятин ОСОБА_1 за власною ініціативою зібрав збори села де обговорювались питання про майнові сертифікати реформованого КСП ім. Тімірязева і в тому числі питання щодо його дострокового припинення повноважень, як сільського голови. На зборах села були присутніми більше 300 осіб.
Після проведення даних зборів, під головуванням сільського голови підбурені жителі села с. Ягнятин, які прийшли на вищевказані збори направились до місцевого будинку культури, серед них і 9 депутатів сільської ради.
Із числа обраних депутатів 7 чоловік чекали засідання сесії в приміщенні сільської ради, яке мало відбутися о 13 год. 14.03.2012, як їх було повідомлено. Але з ініціативи сільського голови засідання сесії відбулося в приміщенні будинку культури за участю 300 чоловік.
Головувала на сесії секретар ОСОБА_2., яка ж попутно виконувала обов'язки секретаря. На даній сесії розглядалося єдине питання про дострокове припинення повноважень сільського голови с. Ягнятин ОСОБА_1 Голосування 9 депутатів сільської ради проводилось відкрито шляхом підняття рук в присутності 300 чоловік, всі присутні депутати проголосували проти прийняття рішення.
Таким чином дії сільського голови ОСОБА_1 які були спрямовані на перешкоджання 13 сесії сільської ради прийняти законне рішення про дострокове припинення його повноважень, як сільського голови с. Ягнятин позбавило 7 депутатів права свого голосу на сесії , що є грубим порушенням вищевказаних вимог законодавства.
З пояснень самого ОСОБА_1, встановлено, що голосування 9 депутатів проводилось відкрито, шляхом підняття рук і в присутності 300 чоловік, а не таємним голосуванням.
Вказані порушення вимог законодавства позбавило 7 депутатів законного права голосу на 13 сесії 14.03.2012, що у свою чергу призвело до того, що 9 депутатів під шумом та тиском із сторони присутніх 300 осіб в будинку культури прийняли не законне рішення сесії.
26.03.2012 прокурором району на вищевказане рішення сесії Ягнятинської сільської ради внесено протест, який спрямований сільському голові ОСОБА_1 для винесення на сесію сільської ради питання про скасування даного рішення, як незаконно прийнятого. У протесті зобов'язано сільського голову довести до відома всіх депутатів сільської ради про вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про засади запобігання і протидії корупції» і прийняти нове законне рішення.
Однак сільський голова в супереч вимогам Закону України «Про прокуратуру» протягом 10 днів сесію сільської ради не зібрав та не повідомив про принесений прокурором Ружинського району протест на сесію сільської ради с. Ягнятин Ружинського району Житомирської області від 14.03.2012 «Про не припинення дострокового повноваження сільського голови ОСОБА_1.»
Вiдповiдно до вимог ст.24 Закону України «Про прокуратуру», протест на акт, що суперечить закону, вноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку виноситься протест на незаконнi рiшення чи дії посадової особи. У протестi прокурор ставить питаня про скасування акта або приведення його у вiдповiднiсть з законом, а також припинення незаконної дiї посадової особи, поновлення порушеного права.
Протест прокурора зупиняє дiю опротестованого акта i пiдлягає обов'язковому розгляду вiдповiдним органом або посадовою особою у десятиденний строк пiсля його надходження. Про наслiдки розгляду протесту в цей же строк повiдомляється прокурору.
Вiдповiдно до вимог ч.4 Закону Укра"iни «Про мiсцеве самоврядування в Україні», сiльський голова: 1) забезпечує здiйснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на вiдповiднiй територiї, додержання Конституцiї та законiв України, виконання aктів Президента України та вiдповiдних opганів виконавчої влади; 2) органiзовує в межах, визначених цим Законом, роботу вiдповiдної ради та її виконавчого комітету 3) пiдписує рiшення ради та її виконавчого комітету; 4) вносить на розгляд ради пропозицiю щодо кандидатури на посаду секретаря ради; 5) вносить на розгляд ради пропозицiї про кiлькiсний i персональний склад виконавчого комітету вiдповiдної ради; 6) вносить на розгляд ради пропозицil щодо структури виконавчих opганів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їx штатiв, встановлених вiдповiдно до типових штатiв, затверджених Кабiнетом Міністрів України; 7) здiйснює керiвництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 8) скликає сесії ради, вносить пропозицil та формує порядок денний сесiй ради i головує на пленарних засiданнях ради; 9) забезпечує пiдготовку на розгляд ради проектiв програм соцiально-економiчного та культурного розвитку, цiльових програм з iнших питань самоврядування, мiсцевого бюджету та звiту про його виконання, рiшень ради з iнших питань, що належать до її вiдання; оприлюдню( затвердженi радою програми, бюджет та звiти про їх виконання; 10) призначає на опосади та звільняє з посади керівників відділів, управлянь та інших виконавчих органів ради, пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до комунальної власностi відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкiльних навчальних закладiв; 11) склика загальнi збори громадян за мiсцем проживання; 12) забезпечу виконання рiшень мiсцевого референдуму, вiдповiдної ради, її виконавчого комітету; 13) є розпорядником бюджетних коштiв, використовує Iх лише за призначенням, визначеним радою; 14) представляє територiальну громаду, раду та її виконавчий комітет у вiдносинах з державними органами, iншими органами мiсцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, пiдприємствами, установами та органiзацiями незалежно вiд форм власностi, громадянами, а також у мiжнародних вiдносинах вiдповiдно до законодавства; 15) звертається до суду щодо визнання незаконними aктів iнших opганів мiсцевого самоврядування, мiсцевих opганів виконавчої влади, пiдприємств, установ та органiзацiй, якi обмежують права та iнтереси територiальної громади, а також повноваження ради та її opганів; 16) укладає вiд iмені територiальної громади, ради та її виконавчого комітету договори вiдповiдно до законодавства, але з питань, вiднесених до виключної компетенцiї ради, подає їх на затвердження вiдповiдної ради; 17) веде особистий прийом громадян; 18) забезпечує на вiдповiднiй територiї додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань; 18-1) бере участь у здiйсненнi державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi в межах та у спосiб, встановленi Законом України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi" 19) здiйснює iншi повноваження мiсцевого самоврядування, визначенi цим та iншими законами, якщо вони не вiднесенi до виключних повноважень ради або не вiднесенi радою до відання її виконавчих opганів; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень;
Таким чином на підставі викладеного сiльський голова Ягнятинської сільської ради Ружинського району Житомирської області ОСОБА_1 зобов»язаний був винести вищевказанi протести на розгляд сесії Ягнятинської сiльської ради, та про результати розгляду повідомити прокурора району
10.04.2012 прокуратурою району відносно сільського голови ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 185-6 КУпАП за залишення протесту прокурора без розгляду. 12.04.2012 № 15/168 вих. 12 адміністративний матеріал відносно останнього направлений до Ружинського районного суду для розгляду по суті.
Крім того 03.05.2012 на адресу прокуратури району надійшов лист від Ягнятинської сільської ради за №61/18.04.12 за підписом сільського голови ОСОБА_1 про те, що протест прокурора на рішення 13 сесії Ягнятинської сільської ради від 14.03.2012 «Про дострокове припинення повноважень сільського голови» на сесії сільської ради за період з 27.03.12 по 18.04.12 не розглядався .
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України
Вищенаведене свідчить про те, що не законні та протиправні дії сільського голови с. Ягнятин ОСОБА_1 спрямовані на перешкоджання сесії сільської ради прийняти законне рішення про дострокове припинення його повноважень, та за всяку ціну втриматись на посаді сільського голови, що є грубим порушенням вищевказаних вимог законодавства, а тому позовні вимоги прокурора підлягають до задоволення.
На підставі ст.ст. 2,104-106 КАС України, ст.4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.24 Закону України «Про прокуратуру» суд -
В И Р І Ш И В:
Визнати неправомірною бездіяльність сільського голови с. Ягнятин ОСОБА_1, щодо ухилення від розгляду протесту прокурора від 26.03.2012 року.
Скасувати рішення сесії Ягнятинської сільської ради від 14.03.2012 «Про дострокове припинення повноваження сільського голови ОСОБА_1» як незаконне.
Зобов'язати секретаря сільської ради с.Ягнятин ОСОБА_3 негайно скликати позачергову сесію Ягнятинської сільської ради для винесення на порядок денний питання про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 за вчинення корупційного адміністративного правопорушення після набрання рішенням суду по даній справі законної сили.
Зобов'язати сесію сільської ради розглянути питання про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 з дотриманням вимог Законів України «Про місцеве самоврядування», «Про засади запобігання і протидії корупції».
Стягнути з Ягнятинської сільської ради Ружинського району Житомирської області на користь держави 10.73 грн. (Десять гривень 73 копійок) судового збору ( найменування отримувача: УДКСУ в Ружинському районі - 22030001, номер рахунку № 31211206700550, код отримувача - 36928430, код класифікації доходів бюджету - 22030001, найменування рахунку - Ружинський районний суд).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 10.73 грн. (Десять гривень 73 копійок) судового збору ( найменування отримувача: УДКСУ в Ружинському районі - 22030001, номер рахунку № 31211206700550, код отримувача - 36928430, код класифікації доходів бюджету - 22030001, найменування рахунку - Ружинський районний суд).
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави 10.73 грн. (Десять гривень 73 копійок) судового збору ( найменування отримувача: УДКСУ в Ружинському районі - 22030001, номер рахунку № 31211206700550, код отримувача - 36928430, код класифікації доходів бюджету - 22030001, найменування рахунку - Ружинський районний суд).
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається через Ружинський районний суд до апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а особою, яка не брала участь у справі, протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: