Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-3066/11/2770
09.04.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Цикуренка А.С.,
суддів Горошко Н.П. ,
Лядової Т.Р.
секретар судового засідання Саматова М.А.
за участю сторін:
представник позивача - Комунального підприємства "Благоустрій" Севастопольської міської ради - ОСОБА_2, довіреність № 05/01 від 29.03.12
представник відповідача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя - ОСОБА_3, довіреність № 37/9/10-039 від 15.03.12
представник відповідача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя - ОСОБА_4, довіреність № 30/9/10-039 від 14.03.12
прокурор - Прокуратури міста Севастополя - Марченко Микола Юрійович, посвідчення №21 від 06.02.12,
розглянувши матеріали справи № 2а-3066/11/2770 за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Майсак О.І. ) від 28.12.11
за позовом Комунального підприємства "Благоустрій" Севастопольської міської ради (вул. Леніна, 48, м. Севастополь,99011)
до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (вул. Кулакова, 37,Севастополь,99011)
за участю Прокуратури міста Севастополя (вул. Павліченко, 1, м. Севастополь,99011)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 28.12.2011 позовні вимоги Комунального підприємства "Благоустрій" Севастопольської міської ради до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Севастополя, за участю Прокуратури міста Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задоволено.
Визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Севастополя № 0001680153 від 09.09.2011 року.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства "Благоустрій" Севастопольської міської ради суму судового збору в розмірі 3,40 грн.
Не погодившись з даною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 28.12.2011 та прийняти нове рішення по справі.
Представник позивача у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував. Представник відповідача у судовому засіданні, просив задовольнити апеляційну скаргу. Прокурор також просив задовольнити апеляційну скаргу.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, а саме: п.4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 р. №303; п.3 ч.3 ст.2. ст.69, 70, 79, 86, 159, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Комунальне підприємство «Благоустрій»Севастопольської міської ради звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополь з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001680153 від 09.09.2011 року.
Рішенням виконавчого комітету Севастопольської міської ради №14/1516 від 07.04.1992 року створено державне комунальне підприємство «Бюро по обміну і бронюванню житлових приміщень», зареєстровано Севастопольським міськвиконкомом 21.04.1992 року. У подальшому підприємство було перейменоване рішенням Севастопольської міської Ради від 05.10.2004 року №2216 в комунальне підприємство Севастопольської міської ради «Міський житловий фонд». Перейменовано в Комунальне підприємство «Благоустрій»Севастопольської міської ради, зі збереженням коду ЕДРПОУ відповідно до рішення Севастопольської міської ради №2705 від 12.09.2007 року.
Відповідно до п.п.1.2-1.4 п.1 Статуту Комунального підприємства «Благоустрій»Севастопольської міської ради, затвердженого рішенням Севастопольської міської ради №2705 від 12.09.2007 року (далі -Статут), засновником Підприємства є територіальна громада міста Севастополя в особі Севастопольської міської ради. Підприємство є унітарним. Підприємство є суб'єктом господарювання. Підприємство безпосередньо підкоряється органу, уповноваженому Власником, і іменованому надалі «Орган управління». Органом управління є Севастопольська міська державна адміністрація (а.с.34-38).
Згідно з п.п.2.1 п.2 Статуту, метою діяльності Підприємства є здійснення підприємницької діяльності, у тому числі зовнішньоекономічної.
Комунальне підприємство «Благоустрій»Севастопольської міської ради знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі м.Севастополя, як платник податків за основним місцем обліку.
В період з 15.08.2011 року по 19.08.2011 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м.Севастополя проведено документальну позапланову невиїзну перевірку КП «Благоустрій»СМР з питань дотримання вимог податкового законодавства при розрахунку податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2008 року, 2008 рік, І квартал 2009 року, І півріччя 2009 року, 9 місяців 2009 року, 2009 рік. За наслідками якої складено акт №6935/10/15-321/03360472 від 29.08.2011 року (а.с.25-29).
Відповідно до акту перевірки встановлено порушення з боку позивача п. 4 Порядку №303 щодо заниження сум податкових зобов'язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2008 року, 2008 рік на загальну суму 521 610,88 грн. та заниження сум податкових зобов'язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2009 року, І півріччя 2009 року, 9 місяців 2009 року, 2009 рік на загальну суму 1 186 071,52 грн. У зв'язку з тим, що відповідно до рішення Першого заступника Головного держінспектора України з охорони навколишнього природного середовища від 09.06.2008 року №36 було тимчасово заборонено (зупинено) виробничу діяльність (завезення та розміщення бітових відходів) позивача, то при розрахунку податкових зобов'язань про сплату збору за забруднення навколишнього середовища за період який перевірявся, позивачу необхідно було застосовувати коригуючий коефіцієнт 3 відповідно до листа ДПА у м.Севастополі від 16.05.2011 року №2534/7/15-327 у разі розміщення відходів на звалищах (а.с.24 зворотній бік).
Відповідно до п.4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року №303 (далі -Порядок №303) (втратив чинність з 01.01.2011 року) суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2.
Додатком №2 Порядку №303 передбачено, що застосування при розрахунку сум збору коригуючих коефіцієнтів у розмірах:
- залежно від місця (зони) розміщення відходів у навколишньому природному середовищі:
в адміністративних межах населених пунктів або на відстані менше 3 км від них -К «3»;
за межами населених пунктів (на відстані більше 3 км від їх меж) -К «3»;
- залежно від місця розміщення відходів:
спеціально створені місця складування (полігони), що забезпечують захист атмосферного повітря та водних об'єктів від забруднення -К «1»;
звалища, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів -К «3».
На підставі акту перевірки керівництвом ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення №0001680153 від 09.09.2011 року про нарахування грошового зобов'язання зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 2 134 603,02 грн., з яких: 1 707 682,40 грн. -сума грошового за основним платежем, 426 920,62 грн. -штрафні (фінансові) санкції (а.с.5).
Відповідно до п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі -ПК) документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно зі ст. 79 ПК, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Зі змісту акту перевірки вбачається, що перевірка КП «Благоустрій»СМР проводилась на підставі наказу начальника ДПІ в Ленінському районі м. Севастополя від 04.08.2011 року №1168 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки», який надіслано до платника податків поштою з повідомленням про вручення листом від 04.08.2011 року №6422/10/15-338 та вручено 08.08.2011 року уповноваженій особі КП «Благоустрій»СМР.
З урахуванням вищевикладеного перевірка працівниками ДПІ в Ленінському районі м. Севастополя була проведено у межах наданих повноважень та з дотриманням вимог ст.ст. 78, 79 Податкового кодексу України. Отже посилання представника позивача стосовно того, що відповідачем проведено перевірку незаконно та в порушення вимог Податкового кодексу України спростовуються матеріалами справи та не приймаються судом до уваги.
Управлінню капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації 02.06.2006 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополя видано дозвіл на виконання будівельних робіт №356 (а.с.45). Відповідно до якого на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КМ № 005178, реєстрація №272 від 07.07.2005 року, розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 26.05.1999 року №891-р надано дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва полігону твердих побутових відходів в Первомайській балці в м. Севастополі (ІІ черга будівництва).
Управлінню капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації 10.09.2009 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополя видано дозвіл на виконання будівельних робіт (продовження дії дозволу від 02.06.2006 року №356) №356 (а.с.23). Відповідно до якого надано дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва полігону твердих побутових відходів в Первомайській балці в м. Севастополі (ІІ черга будівництва). Даний дозвіл було продовжено терміном дії від 09.09.2010 року до 30.08.2011 року (зворотній а.с.23).
20.09.2007 року начальником Цивільної оборони міста -головою міської державної адміністрації прийнято наказ №27 «Про проведення заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на полігоні твердих побутових відходів в Первомайської балки»(а.с.46). Відповідно до пункту 7 вказаного наказу, начальнику Цивільного об'єкту -директору КП «Благоустрій»СМР наказано: прийняти на себе функції підприємства, що експлуатує міський полігон твердих побутових відходів в Первомайській балці в десятиденний строк з моменту видання даного наказу; здійсняти експлуатацію міського полігону твердих побутових відходів в Первомайській балці в суворої відповідності з технологією та дотримання правил та норм екологічної, санітарної, проти епідеміологічної, техногенної та пожежної безпеки; встановити чіткий графік та порядок роботи полігону та довести його до відома операторів, що здійснюють сбір та вивіз твердих побутових відходів в м. Севастополі (а.с.46-49).
З огляду на вищевказане, вказані дозволи №356 щодо виконання будівельних робіт, були видані Управлінню капітального будівництва СМДА саме на будівництво полігону твердих побутових відходів в Первомайській балці в м. Севастополі.
07.07.1995 року Управлінню комунального господарства на підставі рішення Верховної Ради України від 25.01.1995 року надано у постійне користування земельну ділянку площею 19 гектарів для будівництва полігону для зберігання твердих побутових відходів, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серія ІІ-КМ №005178 (а.с.53-56).
Зі змісту акту приймання -передачі основних коштів, затвердженого головою Фонду комунального майна Севастопольської міської ради 15.10.2008 року, вбачається, що на підставі наказу голови Фонду комунального майна Севастопольської міської ради від 14.10.2008 року №1238 управлінням капітального будівництва СМДА було передано директору КП «Благоустрій»СМР об'єкт, що знаходиться в «Первомайській балці, 1-а черга», площа 1-ї серги складає 6,4 га: місткість полігону (1 черга) 487,6 тис. куб. м. побутових відходів в щільному тілі (а.с.66).
Відповідно до переліку основних коштів, що входять до складу першої черги об'єкту «Полігон твердих побутових відходів в Первомайської балки»(додаток до наказу Голови Фонду комунального майна СМР від 14.10.2008 року №1238) є споруда-котлован (земляна чаша) для складування ТПВ, площею 4,3 га, адміністративно-побутовий корпус, резервна дизельна електростанція, заправний блок-пункт ємністю 8 куб. м., зупинка -навіс механізмів та склад масел, ємність що акумулює для фільтру V=260 куб. м., майданчик для миття коліс автомашин, що входять до полігону з системою оборотного водопостачання, резервуар протипожежного запасу води на 25 куб. м., дворова вбиральня (з вигребом), асфальтобетонне покриття майданчиків та проїздів, площею 3 100 кв. м., каток причіпний кулачковий (а.с.67).
Зі змісту довідки, наданої КП «Благоустрій»СМР вбачається, що станом на 25.10.2011 року на балансі КП «Благоустрій»СМР перебуває об'єкт «Полігон ТПВ в Первомайської балки, 1-а черга», що переданий наказом Фонду комунального майна №1238 від 14.10.2008 року (а.с.68).
Відповідно до позитивного комплексного експертного висновку №Э-72/2005 по робочому проекту «Коректування робочого проекту будівництва полігону твердих побутових відходів в Первомайській балці м. Севастополя»(2 черга будівництва) фінансування об'єкту здійснюється за рахунок бюджетних коштів (а.с.94-98).
Відповідно до довідки Головного управління житлово-комунального господарства Севастопольської міської державної адміністрації від 30.11.2011 року за вих. №10/1157, виданої директору КП «Благоустрій»СМР, згідно з діючими нормативними актами в сфері звернення з відходами в Первомайській балці знаходиться полігон твердих побутових відходів, який є спеціалізованим місцем для їх складування (а.с.111).
Державною екологічною інспекцією в м. Севастополі неодноразове проведено вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів, відібраних на території Полігон ТПВ, Первомайська балка, та проведено вимірювання показників складу та властивостей поверхневих вод КП «Благоустрій»СМР, що підтверджується складаними протоколами: №06-03-11 від 10.03.2011 року, №58-06-11 від 06.06.2011 року, №16-06-11 від 30.06.2011 року, №25-03-11 від 22.03.2011 року, №40-04-11 від 18.04.2011 року (а.с.114-121). Зі змісту вказаних протоколів вбачається, що в ґрунті знаходиться гранично допустимі санітарні допустимі концентрації хімічних речовин, у водний об'єкт із зворотними водами підприємства скидається гранично допустимі речовини.
Рішенням Севастопольською міською радою від 22.07.2008 року №4888 було затверджено тарифи на послуги по вивозу та захороненню твердих побутових відходів для населення, бюджетних установ, організацій, підприємств та інших споживачів (а.с.126).
Наказом Фонду комунального майна Севастопольської міської ради №01-03/1884 від 27.12.2011 року «Про постановку на балансовий звіт КП «Благоустрій»СМР завершеного будівництвом об'єкту «Полігон ТПВ в Первомайській балці. (2-а черга)»наказано директору КП «Благоустрій»СМР прийняти на баланс підприємство об'єкт «Полігон ТПВ в Первомайській білці. (2-а черга)»від Управління капітального будівництва СМДА, загальною балансовою площею 9 617,684 тис. грн., який включає основні кошти відповідно до додатку (а.с.133).
Зі змісту акту приймання -передачі основних коштів, затвердженого головою Фонду комунального майна Севастопольської міської ради 27.12.20118 року, вбачається, що на підставі наказу голови Фонду комунального майна Севастопольської міської ради від 27.12.2011 року №01-03/1884 управлінням капітального будівництва СМДА було передано директору КП «Благоустрій»СМР об'єкт, що знаходиться в «Первомайській балці, 2-а черга», площа 2-ї черги складає 51 985 кв. м.: місткість полігону (2 черга) побутових відходів не в щільному стані складає 2 017,564 тис. куб. м. (а.с.135).
Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі 23.03.2009 року за вих. №2466/09-06 було затверджено висновок №10/09 державної екологічної експертизи робочого проекту «Коректування робочого проекту будівництва 2-ї черги полігону ТПВ в Первомайській балці м.Севастополя у зв'язку з виконанням протифільтраційного екрану із AS-100»3 карта»(а.с.137-139).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відходи»від 05.03.1998 року №187/98-ВР (далі -Закон №187) відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Згідно зі ст.33 Закону №187 зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
На підставі вищевикладених нормативно-правових актів судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що полігон у Первомайській балці м.Севастополя є спеціально відведеним місцем для розміщення твердих побутових відходів, 1-а та 2-а черги будівництва полігону були здані в експлуатацію, фінансування вказаного полігону здійснюється саме державою, отже позивачем цілком обґрунтовано було здійснено розрахунок та сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища із застосуванням коефіцієнту 1. Наявність рішення Першого заступника Головного держінспектора України з охорони навколишнього природного середовища від 09.06.2008 року №36 щодо тимчасової заборони (зупинення) виробничої діяльності ( завезення та розміщення бітових відходів) позивача, не змінює статусу полігону ТБВ та не надає підстав вважати його звалищем. Вказане рішення фіксує порушення екологічного законодавства та є таким, що застосовує передбачені законом санкції не пов'язані з податковими зобов'язаннями позивача.
Стосовно посилань відповідача на те, що вказаний полігон розташований на відстані менш 3 км від межі населеного пункту, слід зазначити, що виділення земельної ділянки щодо розміщення полігону здійснювалось на підставі рішення Верховної Ради України, спеціально уповноваженим органом - Севастопольською міською радою.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін. У ст. 200 КАС України наведені підстави для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
У зв'язку з чим колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 28.12.2011 по справі №2а-3066/11/2770 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 17 квітня 2012 р.
Головуючий суддя підпис А.С. Цикуренко
Судді підпис Н.П.Горошко
підпис Т.Р.Лядова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.С. Цикуренко